Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Пайыз. Мектеп: Көкжиде орта мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Абитбекова Ж.С
Сынып 6 Қатысқаны: Қатыспағаны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Берілген санның процентін табу. Процент бойынша санды табу
сабақ
|
Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 6.1.2.34 берілген санның пайызын табу;
6.1.2.35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табу;
6.1.2.36 берілген пайызыбойыншасандытабу;
|
Сабақтың мақсаты
| Оқушылардың бәрі: Пайыз ұғымын меңгерееді, санның пайызын таба біледі,пайызы бойынша санды таба біледі.
Оқушылардың көпшілігі: Мазмұнды есептерді шығаруда пайызды қолдана алады
Кейбір оқушылар: Күнделікті тұрмыста кезесетін пайызға байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді,талдайды.Пайызды табу алгоритмін түрлендіріп қолданады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Мұғалімнің іс әрекеті
| Оқушының іс әркеті
|
ресурстар
|
Сабақтың басы
(5 минут)
| 1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сыныптың тазалығы, сыныпты түгендеу )
2.Топқа бөлу «Пазл» әдісі арқылы
3.«Миға шабуыл»
І топқа: 60км-дің 1%-ы, 20метрдің 1%-ы
ІІ топқа: 1%-ы 10-ға тең, 1%-ы 5-ке тең болатын санды табу керек
| (екі топқа банк пен ақшаның қиындыларынан сурет құрастыру)
Сандардың процентін табады
|
Оқулық
|
Сабақтың ортасы (25 минут)
Дарынды оқушыға тапсырма
| 1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру.
«Жаңа білімді меңгеру».
І топқа: Берілген санның пайызын табу
ІІ топқа: Пайызы бойынша санды табу
«Ойлан тап» (жұптық жұмыс)
Әр оқушы көршісіне ойлаған санын айтады және сол санның пайызын таптырады. Екеуі бір-біріне тапсырма жасырады
Мысалы: 20 санының 25%-ы, 120 санының 40%, 52%-ы 52-ге тең болатын санды табыңыз
«Кім жылдам» (бекіту жаттығулары)
? ? 200
25% 4%
? ? 3.2
50% 75%
«Өрмекші» ойыны (деңгейлік тапырмалар,оқулықпен жұмыс құндылыққа байлансты есептер) А деңгейі
А) Бұйымның бағасы 15%-ке қымбаттады. Егер осы бұйымның алғашқы бағасы 5000 тг болса, оның қымбаттаған бағасы бағасы неше теңге.
В) Еркін флэшкасына 50%-өлең жазды.3 гигабайт флэшкада қанша бос орын бар. В деңгейі
А)Банк салымшыларға қысқа мерзімді салым бойынша 3,5% жылдық сыйақы төлейді ( сосын жыл сайын 3,5% -ға өсіп отырады.) Бір жылдан соң салымшы 207000 теңге алса, ол банкке алғашқыда қанша теңге салған?
В) Мектеп кітапханасында 2800 оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптың 85%-і. Мектеп кітапханасында барлығы неше кітап бар?
С деңгейі
А) Атай жинақ кассасына 10%-тік өсіммен 36 мың теңге ақша салады. Атайдың ақшасы 3 жылдан соң қанша теңге болады?
В) Мұнай қоймасына әрқайсысы т-дан 30 цистерна мұнай әкелінді. Бірінші күні әкелінген мұнайдың 30%-ы,екінші күні қалған мұнайдың 80%-і сатуға жіберілді.Қоймада қанша мұнай қалды?
Топтық жұмыс
топ
Берілгені: бағасы-420теңге
15 % арзандатылды
7 ойыншыққа неше теңге үнемделді?
2 топ
Берілгені: в=6см
а=в+в0,75
S=?
№1298
Берілгені: жылдамдық 50 км/сағ, 3 сағ
20% арттырды, 2 сағ
Орташа жылдамдығы?
3 топ
Қоланың-85% мыс,5кг қоланың құрамындағы мыс қалайыдан қанша
кг. артық ?
Шешуі: 5*0,85=4,25
5-4,25=0,75
4,25-0,75=3,5
Жауабы: 3,5 артық
«Математикалық лото» логикалық сұрақтар: 1. Жүгіру жарысынан Асет, Марат, Талғат үш орынды алды, егер: Марат екінші орын алмаса, ал Талғат – бірінші орын алмаса, кім қандай орын алды? Жауабы: 1 - Марат, 2 - Асет, 3 - Талғат 2. Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек. Құраңдар. 3. Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жағасыз? Жауабы: шырпы 4. Менің атым Медет. Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет 5. Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай лақтыру керек? Жауабы: жоғары Жауап берген оқушыға қалам және карандаш беру
«Бес жұлдыз» арқылы оқушыларды бағалаймын
| Тақырыпты топ ішінде өзара талқылап,топ көшбасшысы қорғайды
Екі топ бір-бірін «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды
Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды
«Шапалақ» арқылы бағалайды
Деңгейлік есептерді шығарады
Шешуі: 420*0,15=63
63*7=441
Жауабы : 441 теңге
Шешуі: а=6+6*0,75=6+4,5=10,5
S=6*10,5=63
Жауабы: 63
Шешуі:50+50*0,2=60
(50*3+60*2)/(3+2)=54км/сағ
|
Флипчарт,
Маркерлер
|
Қате есептер беріледі. Оқушы қатені тауып түзетеді. Өзінің туған өлкесіне байланысты пайыз ұғымын қолданып есеп құрастырады
«Мадақтау» сөздер арқылы бағалаймын
Сергіту сәті: «Көңілді би»
|
|
Сабақ соңы
(10 минут)
3 мин
| 1 тапсырма
30,150,210 сандарының 10%-н табыңыз.
28,68,100 сандарының 50%-н табыңыз. 2 тапсырма
Сыныпта 16 қыз бала бар, бұл сынып оқушыларының 80%-н құрайды. Сыныпта неше оқушы бар?
3 тапсырма
Кітапханадағы25000 кітаптың 40%-і оқулықтар. Олардың 12%-і математика оқулықтары.Кітапханадағы математика оқулықтары нешеу?
«Бес сұрақ» стикерде жазылған бес сұраққа «ия» немесе «жоқ» деп жауап беру арқылы сабақты қорытындылаймыз
|
Бағалау критерийі: Білім алушы
-берілген санның пайызын есептейді
- пайызы бойынша санды анықтайды
- Пайызға байланысты мәтінді есептерді
шығара отырып талдайды,алгоритмін
қолданады Дескриптор: Білім алушы
-өрнекті құрайды
-берілген санның пайызын анықтайды.
Дескриптор: Білім алушы
-өрнекті құрайды
-берілген санның пайызын анықтайды.
Дескриптор: Білім алушы
-санның пайызын табады
- Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды,.
| дістемелік (А.Е.Әбілқасымова)
|
Саралау
| Бағалау
| Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тақырыпты меңгеру үшін оқушыларға тілдіқ мақсаттың лексика және терминология, диалогтік тармақтарын пайдаланамын. Есеп шығаруда есептердің деңгейін(А,В,С) қадағалаймын және кейбіреулері үшін қосымша есепті ұсынамын.
| Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін деңгейлік тапсырмалар беремін.Белсенді оқу тәсілдеріне-«бес жұлдыз», «шапалақ», «басбармақ», «бес сұрақ», «бағдаршам» секілді оқу тәсілдерін қолдандым
| Сергіту сәті: «Көңілді би»ді пайдаланамын. Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын.
|