Главная страница

9.1.А Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының компоненттерінің қы. за мерзімді жоспарлау блімі 1а жасушалы биология


Скачать 30.46 Kb.
Названиеза мерзімді жоспарлау блімі 1а жасушалы биология
Дата02.09.2022
Размер30.46 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла9.1.А Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының компоненттерінің қы.docx
ТипДокументы
#659082

Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі:

9.1А Жасушалық биология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің ТАӘ:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының компоненттерінің қызметтері

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

9.4.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың жасушалық компоненттерінің негізгі функцияларын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының негізгі компоненттерінң қызметін түсіндіру

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Жасушалар компонентін айыра алады;

  • Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысындағы ұқсастықтардың сипаттайды;

  • Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысындағы айырмашылықтарды сипаттайды;

  • Өсімдік жасушасындағы органоидты суретке жазады;

  • Жануар жасушасындағы органоидты суретке жазады

  • Жасуша компоненттерінің негізгі қызметін түсіндіреді;

  • Жасуша қабырғасының /мембрана, мембрана, ядро, митохондрия, хлоропластар, вакуум, лизосомалар, Гольджи аппараты/гольджи кешені, эндоплазмалық ретикулум, клеткалық органелланың атауын, оның схемалық бейнесін және қысқаша сипаттамасын көрсететін кестені толтырады.




Тілдік мақсаттары


Оқушылар істей алады:

Ғылыми терминологияны қолдану арқылы өсімдіктер мен жануарлардың жасушаларының компоненттерін ауызша/жазбаша түрде түсіндіру.

Лексика және терминология:

жасуша қабырғасы/мембрана, мембрана, ядро, митохондрия, хлоропласт, вакуум, лизосомалар, Гольджи аппараты/Гольджи кешені, эндоплазмалық тор/эндоплазмалық ретикулум

Диалог пен жазу үшін пайдалы өрнектер:

Өсімдіктер мен жануарлардың жасушалары ұқсастығы бар ...

Хлоропласттар өсімдіктердің жасушалық органеллаларының типтік түрі болып табылады. Органикалық заттар синтезделеді.

Құндылықтар



Бұл сабақ академиялық адалдық, бірлік және командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған.

Мәндерді енгізу топта жұмыс істеу ережелерін белгілеу арқылы, қабілетсіз оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Мембрана құрылысын оқуда химиямен байланысты

АКТ қолдану дағдылары

Ақпараттық құралдармен жұмыс жасай алу

Алдынғы білімдер

Жасушалық биология: 7, 8 сыныптар. Білімнің өзектілігі мәселені түсіну және идеяларды білдіру арқылы жүзеге асырылады.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты оқу сабағы

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдерін жоспарлау

Сабақ барысындағы іс-шаралар


Ресурстар

Сабақтың басы

0-3


3-6

6-8

1. Білімді жаңарту үшін материалды қайталау. (К) Қабылдау «Мені таны». Слайдта органоид жасушаларының суреттері көрсетілген. оқушылар органоидтың атауын көрсетіп, оның қызметін ауызша сипаттау керек. Олар маркер арқылы А4 ламинатталған парақтарға өздерінің жауаптарын жазады немесе органоид атаулары жазылған картаны көтереді.

2. Шақыру. (К) Слайдта өсімдік және жануар жасушасы көрсетілген. Сұрақ «Қайсы суретте өсімдік жасушасы көрсетілген? Жасушалардың қай белгісіне қарап анықтағаныныңді түсіндіріңіз?»

3. Мақсатты орнату.

(К) Оқушылармен бірге сабақтың мақсаты тұжырымдалады:

  • Өсімдік және жануар жасушасының компонеттерінің негізгі қызметтерін түсіндіру

Слайд 1-3

Слайд 4

Слайд 8-9

Слайд 5-7

Сабақтың ортасы

8-12

12-15


15-25
25-30


30-38


4. Көрнекі ақпаратты талдау.

(И) (ФО) Оқушылар өсімдік және жануар жасушасының суреттерін алады. Бейнеролик көреді «Жасуша құрылысы» және суреттегі жасуша құрылысына жазады.

Тапсырманың дискрипторлары:

- Жасуша түрін көрсету (өсімдік/жануар);

- осы жасушаның органоидтарын жазады.
(П) Презентациядағы слайд бойынша оқушылар өзара тексеріс өткізеді.

(У) Мұғалім жасуша оргаоидтарындағы мембрана санына байланысты бірмембраналы, екімембраналы және мембранасыз деп бөлінетіндігін хабарлайды.
5. Ақпаратты талқылау

(Г) Оқушылар топтарға бөлінеді және мәтін алады.

  1. Мембрана және цитоплазма.

  2. Екі мембраналы органоидтар.

  3. Бірмембраналы органоидтар.

  4. Мембранасыз органиодтар.

(И) Мәтінді оқиды және кестені толтырады.

6. ДЖИГСО қабылдау арқылы ақпаратты меңгеру Топтар құрамы өзгереді. Жаңа топта оқушылар ақпарат алмасады және кестені толтыруды аяқтайды.

Тапсырманың бағалау критерийлері:

  1. Оқушылар жасуша органоидтарын атайды.

  2. Органоид құрылысын сипаттайды.

  3. Органоид қызметін сипаттайды.

7. Бекіту.

(Г) Сәйкестік карталарымен топтарда жұмыс істеу.

Оқушылар органоидтардың суреттері мен органеллалардың атауы, фқызметтері бар карточкаларды алады. Карталарды сәйкестендіріп қою керек.

Тапсырманы бағалау критерийлері:

  1. Екімембраналы органоидтардың атқаратын қызметін және суретін, атауын сәйкестендіру.

  2. Бірмембраналы органоидтардың атқаратын қызметін және суретін, атауын сәйкестендіру.

  3. Мембранасыз органоидтардың атқаратын қызметін және суретін, атауын сәйкестендіру..




https://www.youtube.com/watch?v=h_ZS_PV9zbk

Слайд 10

Қосымша 1

Слайд 11-12

Слайд 13


Слайд 14

Қосымша 2

Слайд 15

Қосымша 3

Сабақтың соңы

38-40

9. Рефлексия

Мұғалім сабақтың мақсатына олардың жеткен жетістіктерін талқылай отырып қайта оралады. Алдағы сабақтарды жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қояды:

- не білдің, нені үйрендің;

- Не түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

Слайд 16-18

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Сабақ барысында оқушылардың әртүрлі қабылдау деңгейлерін ескере отырып ақпараттар қолданылды. Жаңа ақпаратты түсіну ақпараттың түсіну, талдау және синтездеу деңгейінде орын алады.

Өсімдіктер мен жануарлардың жасушалық құрылымы туралы бұрын алынған білімді қалыптастыру. Оқушыларды дамыту аймағын анықтау шақыру сатысында диагностикалық бағаланады. Оқушылар түсінгенін бағалау критерийлері кезеңінде салыстырылатын объектілердің дағдыларын бағалауға мүмкіндік береді.

Оқушылардың сыныпта қозғалғанда қауіпсіздік техника ережелерін сақталуын бақылау.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?




написать администратору сайта