Зміна постійний витрат не впливає на обсяг і ціну
![]()
|
Монополія Крива середнього доходу фірми задана рівнянням ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() 2) ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() II Крива попиту монополіста ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Зміна постійний витрат не впливає на обсяг і ціну. ![]() ![]() Працюватиме, бо -100 більше як -200. Але тільки в короткостроковому, бо в досгоспроковому не працюватиме зі збитками. III Попит на товар становить ![]() ![]() ![]() ![]() Монополіст функціонує, якщо ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() IV Функція витрат монополіста ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() VПопит на продукцію монополіста, який максимізує прибуток, виражається функцією ![]() ![]() ![]() ![]() VI Яку ціну призначить фірма-монополіст, якщо її загальні витрати ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() VII Якщо фірма призначає ціну з метою максимізації прибутку і одержує різницю (маржу) в розмірі 45%, якою є еластичність попиту за цієї ціни? Якщо еластичність попиту на товар цієї фірми -6, то яку різницю “ціна-витрати” фірма встановить, щоб максимізувати прибуток. ![]() L=0,45 Edp=-1/L=-1/0,45=-2,22 Edp=-6 ![]() Різниця дорівнює 16,7% (обовязково у %) VIII Фірма монополіст має два заводи, витрати яких задані рівняннями ![]() ![]() ![]() ![]() MR=MC ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() 20Q1=40Q2 Q1=2Q2 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() EP=TR-TC=7560-2510=5050 IXФірма є монополістом і володіє двома заводами, витрати яких задані рівняннями ![]() ![]() ![]() MR=MC1 MR=MC2 ![]() ![]() ![]() ![]() Q=300 ![]() Припустимо, що фірма виготовляє більше, ніж 300 одиниць продукції. Отже MC=6 і переконаємося чи це так. MC=6 MR=MC 10p=1000-Q P=100-0,1Q MR=100-0,2Q 100-0,2Q=6 0,2Q=94 ![]() Q=470 ![]() Буде використовувати два заводи ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() TC=900+2020=2920 EP=TR-TC=24910-2920=21990 Розглянемо випадок, коли монополіст використовує один завод – використовує перший завод, оскільки на ньому немає постійних витрат. MR=MC MR=100-0,2Q MC=0,02Q 100-0,02Q=0,02Q Q=454,55 p=100-0,1*454,55=54,55 TR=p*Q=54,55*454,55=24793 ![]() Pr=TR-TC=24793-2066=22727 Вигідніше використовувати лише 1 завод (див по TR) XМонополіст продає товар на двох різних ринках. Криві попиту на обох ринках мають вигляд ![]() ![]() ![]() 1. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() MC=TC'=15 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() TR=1771,9+568,75=2340,65 ![]() TC=250+15*43,75=906,25 Pr=TR-TC=2340,65-906,25=1434,4 2) ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() 15p=110-Q p=73,3-0,67Q MR=73,3-1,34Q MC=15 73,3-1,34Q=15 1,43Q=58,3 Q=43,5 p=73,3-0,67*43,5=44,15 TR=p*Q=44,15*43,5=1920,5 TC=250+15*43,5=902,5 EP=TR-TC=1920,5-902,5=1018 Вигідніше використовувати цінову дискримінацію (1) XI. Крива попиту на продукцію монополіста задана рівнянням ![]() MR=MCMR=LMC MC=TC'=8 LMC=4 ![]() ![]() TR=p*Q= ![]() MR=TR'= ![]() ![]() Q=16 MR= ![]() Q=64 P= ![]() TR=16*16=256 TC=80+8*16=208 EP=256-208=48 ![]() TR=8*64=512 LTC=100+4*64=356 EP=512-356=156 Олігополія І. Частка продажу 5-ти фірм галузі А становить 30%,30%,20%,10%,10% від загального обсягу продажу галузі. Для 5-ти фірм галузі Б ці показники становлять – 60%, 25%, 5%, 5%, 5%. Визначити ймовірний рівень конкурентності цих галузей. ![]() ![]() ![]() Окільки для галузі А індекс Герфіндаля менший, то рівень конкуренції більший ніж в Б. Олігопольна галузь представлена трьома фірмами. Крива попиту на її продукцію має вигляд p=1000-4Q. Граничні витрати однакові і становлять 400. Визначити обсяги виробництва і ціну, за якою фірми продаватимуть свою продукцію, якщо вони змовляться і порівну поділять ринок. MR=MC MR=1000-8Q 1000-8Q=400 8Q=600 Q=75 P=1000-4*75=700 ![]() III. На ринку функціонує дві фірми. Кожна з них обирає обсяг виробництва. Функція ринкового попиту p=250-4Q, де ![]() ![]() ![]() Q=20+Q2 ![]() ![]() MC=MR 50= ![]() ![]() p=110 ![]() ![]() TC=ATC*Q ![]() ![]() EP1=2200-1000=1200 EP2=1650-750=900 IV. На ринку функціонує одна фірма. Крива ринкового попиту ![]() ![]() MR=MC MR=1000-20Q 1000-20Q=Q 21Q=1000 Q=47,62 p=1000-10Q=1000-10*47,62=523,8 TR=p*Q=523,8*47,62=24943,36 ![]() Pr=24943,36- ![]() З 1-ої фірми ![]() ![]() ![]() MR=MC p= ![]() MR=285,71-5,71 ![]() MC=MR 285,71-5,71 ![]() ![]() p=285,71-2,86*42,58=163,93 TR=6980,14 TC=906,53 TR-TC=6073,47 V. На ринку дві фірми, кожна з яких обирає обсяг виробництва, що максимізує прибуток за умови, що обсяг виробництва його конкурента фіксований. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Аналогічні розрахунки робимо для фірми №2. Тоді крива реакції для фірми ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() p=27-0,5*4,67-0,5*4,67=22,33 ![]() ![]() ![]() Pr= ![]() 2) Перша фірма не зважає на дії свого конкурента, нехтує своєю кривою реакції. ![]() ![]() ![]() Підставимо криву реакції фірми №2 в ![]() ![]() ![]() MR=MC 23,5-0,5 ![]() ![]() ![]() p=27-0,5*7-0,5*3,5=21,75 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() VI. Дві фірми конкурують між собою. Їх функції попиту такі: ![]() ![]() ![]() ![]() 1)Визначити точку рівноваги за Нешем (ціна і обсяги виробництва), якщо ці фірми призначають ціни одночасно. Визначити їх прибуток. 2) Припустимо, що фірма №1 першою призначає ціну. Визначити прибуток фірми. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Зробивши аналогічні розрахунку для другої фірми отримуємо криву реакції другої фірми на ціну першої і ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() 2) ![]() ![]() ![]() ![]() MR=MC 2p=24-Q P=12-0,5Q MR=12-Q 12-Q=0 Q=12 ![]() p=12-0,5*12=6 3) Якщо фірма №1 призначить ціну P=6, то сподіваючись що фірма №2 встановить таку ж ціну то тоді вони обидві отримають прибуток в розмірі 16 так як у другому завданні при їх змові. А якщо фірма 2 встановить низьку ціну. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Ринки ресурсів ![]() ![]() ![]() ![]() Памятаємо, що ![]() Залежність граничного продукту праці від залучення додаткового працівника відображена рівнянням ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Заповніть таблицю. Визначте, яку кількість працівників найме фірма для максимізації прибутку, якщо ринкова вартість її продукції становить 5 грн., а ставка зарплати ![]()
2 працівники, бо надалі дохідність з додаткового працівника, а саме ![]() ![]() ![]() Відповідь: ![]() Функція загальної продуктивності фірми задана рівнянням: Q = 31L–0,01L² (Це те саме TP). Записати рівняння та накреслити криву попиту фірми на працю, якщо її продукція продається на конкурентному ринку за ціною 200 грн. за одиницю. Скільки робітників найме фірма, якщо рівень заробітної плати становить 240; 300 грн. Якщо Q = 3,1L–0,01L² , а це TP, тоді TP = 3,1L–0,01L² Ми говорили, що MP – це похідна від TP, тоді ![]() Оскільки для конкурентного ринку ![]() Тоді ![]() Відомо, що фірма наймає нових праціників до того часу, поки вигода від додаткового працівника більша за витрати на нього. А тому ![]() ![]() ![]() ![]() Тоді: Якщо w=300, то L=80, iw=240, то L-95 ![]() Функція загальної продуктивності фірми задана рівнянням: Q = 40L – 0,5L². Крива попиту на продукцію фірми має вигляд: Q = 25 – P. Записати рівняння попиту фірми на працю. Недосконала, бо Q = 25 – P, а тому ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Монополістична конкуренція Функція середніх витрат фірми – монополістичного конкурента на ринку ![]() ![]() ![]() ![]() До рекламної кампанії ринковий попит при даній функції середніх витрат дозволяв отримати ![]() ![]() ![]() Після рекламної кампанії функція попиту стала ![]() ![]() ![]() Функція попиту на монополістичну продукцію ![]() ![]() ![]() Після встановлення галузевої рівноваги фірма а почала виготовляти 8 одиниць продукції. Визначити ціни фірм а і b. Памятаємо, що галузева рівновага є коли: ![]() Тоді можна знайти ATC щобзнайтиціну. Просто підставляємо ![]() ![]() ![]() ![]() Підставляємо ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Галузева функція попиту на продукцію така: ![]() Обчислити прибуток фірми і для якої ринкової ситуації це характерно. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() В результаті буде 2 Q ![]() ![]() ![]() ![]() Монополістична конкуренція, обирає ціну 11 і кількість 18, бо працює беззбитково Граничний дохід монополітичного конкурента ![]() Для монополістичної: ![]() ![]() ![]() Для досконалої ![]() Тоді ![]() ![]() ![]() надлишок виробничих потужностей = 7-6=1 |