Главная страница
Навигация по странице:

  • Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары

  • Пайдалы қазба деген не

  • Ынтымақтастық атмосферасын

  • Оқу материалын жариялау «

  • (Ұ) 1- тапсырма «Ашық микрофон

  • Саралаудың «Тапсырма»

  • (Т, Д) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен

  • Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі

  • жаратылыстану. 10.02.23 жарат. азастан Республикасыны Оуаарту министрлігі Б. Тлепбаев атындаы жалпы орта мектебі


    Скачать 192.57 Kb.
    Названиеазастан Республикасыны Оуаарту министрлігі Б. Тлепбаев атындаы жалпы орта мектебі
    Анкоржаратылыстану
    Дата29.03.2023
    Размер192.57 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла10.02.23 жарат.docx
    ТипДокументы
    #1024767

    Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

    «Б.Төлепбаев атындағы жалпы орта мектебі» КММ

    Қысқа мерзімді жоспар

          Жаратылыстану 43-сабақ

    Бөлім:

    Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары

    Мұғалімнің аты-жөні




    Күні:

    10.02.23

    Сынып: 4

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы

    Пайдалы қазба деген не?

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

    4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау және олардың кен орындарын Қазақстан картасынан көрсету

    4.3.4.2 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын

    ұсыну

    Сабақтың мақсаты

    • кейбір пайдалы қазбалардың қолданылу саласын анықтайды;

    • кен орындарын Қазақстан картасынан көрсетеді;

    • пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсынады.

          Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі/ уақыт

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру,

    өзін –

    өзі тексеру
    Өткен білімді еске түсіру
    8 мин

    Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

    Өткен тақырыпқа шолу:

    -Өткен тақырыпты мазмұндаңдар.

    -Өткен тақырыптарға байланысты бір-біріңе сұрақ қойып, жауап алыңдар.

    Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді:

    -Менің қолымда нелер бар? (пайдалы қазбалар жинағы)

    -Жинақтан не көріп тұрсыңдар?

    -Тау жыныстары мен пайдалы қазбалар қалай байланысады?

    -Олар неге пайдалы қазбалар деп аталады?

    -Пайдалы қазбалардың қандай түрлері болады?

    - Пайдалы қазбалардан зиян келуі мүмкін бе?

    -Табиғат ресурстары деген не?

    -Табиғт ресурстарын не үшін пайдаланады?

    -Табиғат ресурстарын қайдан алады?

    -Бүгінгі сабақ барысында пайдалы қазбалар туралы оқып білетін боласыңдар.

    1. Ширату жаттығуларын орындайды.



    Өткен тақырыпқа, жаңа сабаққа қатысты сұрақтарға жауап береді.



    Оқушының жауабын толықтыру немесе тиімді кері байланыс жасау.


    пайдалы қазбалар жинағы


    Жаңа білім

    15 мин

    2 мин
    Бекіту

    15 мин



    (Ұ) 1- тапсырма «Ашық микрофон» әдісімен орындалады.

    А) Сөздік жұмысы.

    Пайдалы қазба, кен, карьер, шахта, бұрғылау..

    Ә) Суретпен жұмыс.

    Суретке мұқият қараңдар.

    -«Пайдалы» деген сөзді қалай түсінесіңдер? Суреттегі денелердің қайсысы пайдалы? Оларды қайдан алады және не үшін пайдаланады?

    -Мұндай ресурстарды не деп атайды?

    -Сендер қалай ойлайсыңдар?

    Ә) Мәтінмен жұмыс.

    -Мәтінді түсініп оқыңдар.

    Б) Сұрақ-жауап.

    -Не өндіріледі?

    -Суретте қандай үдерістер бейнеленген?

    -Бұл жерлерден қандай пайдалы қазбалар өндіріледі және оларды қалай қазып алады?

    -Пайдалы қазба өндіруге байланысты қандай мамандықтарды білесіңдер?

    Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

    Кейбір оқушыға:

    -Тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, достарыңнан жауап ал.
    Сергіту сәтінде қазақ биін билету.
    (Т, Д) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен жүзеге асырылады.

    А) Зерттеу.

    -Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылады?

    Б) Ойлан.

    -Пайдалы қазба өндірілетін жерлердің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?

    В) Сен білесің бе?

    Г) Есте сақта!

    Сөздікті жазып, жаттайды.

    Сұрақтарға жауап береді.

    Тапсырмалар орындайды.

    Билеп сергиді.
    Мәтінді оқиды.

    Зерттеу жүргізеді.

    Сұрақтарға жауап іздеп, жауап береді.

    Дескриптор:

    - Сөздікті жазып, жаттайды-1балл.

    - Шарлардың бір-біріне тартылу, тебілу себебін анықтайды-2балл.

    - Электроскоп моделін жасайды-2балл.

    ­

    Дескриптор:

    - Үй салу қолданылатын пайдалы қазбаларды атайды-2балл.

    - Пайдалы қазба өндірілетін жерлердің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады-3балл.

    «Жараты-лыстану» оқулығы 4-сынып 2019ж







    Кері байланыс

    5 мин

    Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

    Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқу.

    Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады.

    ҚБ қойылады.





    написать администратору сайта