Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Дүние жүзі тарихы
|
Бөлім:
| Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау; 11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану; 11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытын- дылар жасау
|
Сабақтың мақсаты
| Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
Тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «зайырлы мемлекет», «этатизм» ұғымдарын қолданыңыз;
Жеке тұлғаның мемлекет тарихындағы рөлі туралы қорытынды жасаңыз
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Ой шақыру.
-Оқушылар, бұл тұлғаның түрік тарихындағы рөлі қандай?
-Қандай қасиеттерге ие адам ұлт-зиялы көшбасшысына айналады?
- Мұстафа Кемалды ұлт-зиялы көшбасшысы деп атауға болама ?
- Қазақстан тарихынан өткен,ұлт-зиялы көшбасшыларынан кімдерді білесіңдер? Жаңа тақырыпқа, сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өту.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады
| ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады
| Үлестір
мелі қағаздар
|
Жаңа білім
| «Мағананы тану» кезеңі:
Кемал реформалары туралы мәтін таратамын. Мен реформаларды талдауға шақырамын. Мен М.Кемал реформаларын жүзеге асыру бойынша іс-қимыл жобасын әзірлеуді ұсынамын.
Әрі қарай оқушы өздерінің жобаларын өздерінің маңыздылығын дәлелдей отырып, президентке ұсынуы керек.
Саяси реформалар экономикалық реформалар әлеуметтік реформалар
1-тапсырма.
Сұрақтар қою
Блум таксаномиясы, сұрақтар стратегиясы
- Олар жеңіл және күрделі сұрақтар. Жеңіл сұрақтар - еске түсіруге арналған сұрақтар, жауабы нақты цифрмен немесе ия, жоқ деген жауап алынатын сұрақтар.
1.1917-1924жж Ресей басшысы кім? – Владимир Ильич Ленин
2.Әскери коммунизм саясаты қай жылдарда болды?-1918-1921жж
3. 1918-1920жж қандай соғыс болды ?- Азамат соғысы
4.Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?-1921ж наурыз Күрделі сұрақтар – сұрақтың жауабына толық әрі түсіндіре отырып жауап беріледі. 1.Әскери коммунизм саясаты қандай төтенше шараларды енгізді және неліктен?
2.Азық-түлік салғыртына шаруалар қалай қарады?
3.Жаңа экономикалық саясаттың мәні неде?
4.Елді индустрияландырудың маңыздылығын әңгімелеңдер?
ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.
2-тапсырма. Венн диаграммасы арқылы, тарихи кезеңдерді яғни, бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Түркия мен екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Түркияның ұқсастығын, айырмашылығын салыстырады.
| Дескрипторлар:
- зайырлы мемлекеттің қалыптасуы үшін саяси реформалардың маңыздылығын сипаттайды
-Оқушы зайырлы мемлекеттің қалыптасуы үшін экономикалық реформалардың маңыздылығын сипаттайды
-Оқушы зайырлы мемлекеттің қалыптасуы үшін әлеуметтік реформалардың маңыздылығын сипаттайды
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
| Ақпараттық мәтіндер
Тақырыптық суреттер
https://yandex.kz/images/search?p=1&text=-%D0%9A%D0%B5%D0%BC%D0%
таратпа материал
дар
ҚБ парағы
ВЕНН диаграмма
сы
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Түркиядағы кемалистік революция 1918-1923 жж оның зайырлы мемлекетке айналуына, халифат пен шариғаттан арылып, капиталистік даму жолына түскеніне ықпал етті.
Үйге тапсырма
Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы
| Оқушылар тақырыпты
қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| ҚҚҚ әдісі
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|