Главная страница
Навигация по странице:

  • Якими ознаками характеризується становище субєктів Норми якої галузі права слід застосовувати для регулювання цих відносин

  • Чи поширюватиметься на вказані відносини дія норм цивільного права

  • Проведіть правовий аналіз ситуації. Хто вправі укладати договір від імені АТ

  • Здійсніть правовий аналіз ситуації. Чи підлягають вимоги О. задоволенню

  • Дайте обґрунтовану відповідь щодо того, чи набула така громадська організація статус юридичної особи

  • Чи дотримана форма правочину в даній ситуації

  • Дайте юридичну оцінку ситуації. Хто здійснює нотаріальне посвідчення та які правочини мають бути нотаріально посвідчені

  • Чи правильне рішення постановив суд

  • Чи обґрунтована відмова нотаріуса

  • Чи обґрунтованою є відмова нотаріуса в оформленні довіреності

  • Чи підлягає захисту право Р. Яке рішення повинен прийняти суд

  • Чи правомірною буде імплантація органів Косенка в разі його смерті за таких обставин

  • Чи правомірні вимоги органу…

  • 17_-2006 Доопрац. Допомога у вирішенні даних задач


    Скачать 293 Kb.
    НазваниеДопомога у вирішенні даних задач
    Анкор17_-2006 Доопрац.doc
    Дата01.09.2018
    Размер293 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файла17_-2006 Доопрац.doc
    ТипЗадача
    #23870
    КатегорияЮриспруденция. Право
    страница1 из 4
      1   2   3   4

    Допомога у вирішенні даних задач:

    https://www.facebook.com/profile.php?id=100012358907680
    або
    https://vk.com/a.jurisprudent
    https://vk.com/zadachi_po_pravu



    Задача 1.

    С. придбав в магазині техніки телевізор, сплативши за нього 1250 грн. Коли С. спробував вдома ввімкнути телевізор, він почав диміти і загорівся.

    С. звернувся до магазину про повернення йому сплачених за телевізор коштів та відшкодування завданої шкоди.

    Дайте обгрунтовану відповідь стосовно того, чи будуть зазначені відносини регулювання нормами цивільного права.
    Задача 2.

    ВАТ “Іскра” уклало трудовий контракт з бухгалтером К. на 1 рік. За умовами контракту К. зобовязувався вести бухгалтерський облік на підприємстві. Йому було встановлено посадовий оклад –510 грн. щомісячно, відпустка за 1-ий рік роботи – 24 календ. Дн. За умови успішної роботи – продовження контракту на 5 років.


    Якими ознаками характеризується становище субєктів? Норми якої галузі права слід застосовувати для регулювання цих відносин?
    Задача 3.

    О. керуючи належним йому на праві власності автомобілем, допустив порушення Правил дорожнього руху – рухався в населеному пункті зі швидкістю 95 км/год. За вказане правопорушення він сплатив штраф у розмірі 1 неоп. Мінімуму доходів громадян.

    Проаналізуйте вказані відносин з точки зору їх належності до предмета цивільного права.


    Задача 4.

    ТзОВ “Астра” за період з січня по березень 2004 року сплатило податків і зборів (обовязкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів 500 тис. грн. Водночас за цей період сума податкового боргу (недоїмки) з податку на прибуток за цей період склала 20 тис. грн. Державна податкова інспекція у м. Золочеві звернулася з позовом про стягнення вказаної недоїмки, пені і штрафу.


    Чи поширюватиметься на вказані відносини дія норм цивільного права?
    Задача 5.

    К. працює програмістом в ТзОВ “Інтелект” у звязку із виконанням трудових обов”язків К. створив компютерну програму. Посилаючись на ЦК України та Закон України “Про авторське право та суміжні права” К. звернувся до керівництва ТзОВ “Інтелект” і вимогою про виплату йому авторської винагороди за використання створеного ним компютерної програми. Директор ТзОВ відмовив у задоволені вимоги К. мотивуючи це тим, що К. є працівником ТзОВ “Інтелект” і за свою працю одержує заробітну плату, відповідно до трудового законодавства.

    Задача 1.

    Томін видав своїй дружині Томіній розписку про те, що при вчиненні заповіту не згадає в ньому своїх повнолітніх сина та доньку від першого шлюбу. Через рік Томін помер. За заповітом усе своє майно він заповів в рівних частках сину (20 р.) та доньці (25 р.) від першого шлюбу. Томіна звернулась до суду з позовом про визнання заповіту недійсним, посилаючись на те, що при його вчиненні Томін порушив домовленість, підтверджену розпискою.

    Зробіть правовий аналіз ситуації.

    Задача 2.

    О. у віці 13 років народила дитину. Через непорозуміння з батьками О. вирішила продати будинок, успадкований від бабці, і за ці кошти утримувати свою дитину. Однак, батьки категорично заперечували.

    О. звернулась до органу опіки та піклування про надання їй повної дієздатності.

    Дайте юридичну оцінку ситуації.
    Задача 3.

    К. проживав з дружиною та двома малолітніми дітьми. Час від часу він виконував замовлення щодо написання сценаріїв для різних святкових подій. Кожного разу з отриманням гонорару К. витрачав більшу половину цього єдиного заробітку на алкогольні напої. Мати К., яка проживала окремо і перебувала на утриманні сина, звернулась до суду із заявою про обмеження дієздатності К.

    Дайте юридичну оцінку ситуації.
    Задача 4.

    Н. проживав один у власному будинку в селі. Сусіди часто бачили його вечорами на місцевому кладовищі біля могили дружини. Н. не бажав ні з ким спілкуватись. Його донька М., дізнавшись, що Н. склав заповіт щодо будинку на користь релігійної громади, звернулась до суду із заявою про визнання батька недієздатним. Чи достатніми для задоволення такої заяви будуть показання свідків – сусідів Н.?
    Задача 5.

    Л. 01.04.2004 року звернулась до нотаріуса з проханням посвідчити договір житлового будинку, який належав її чоловікові С. Рішенням суду С. з 20.03.1996 року був визнаний безвісно відсутнім. Враховуючи те, що з часу зникнення С. минуло більше 3 років, нотаріус посвідчив правочин.

    Зробіть правовий аналіз ситуації.

    Задача 6.

    П. (14 років), С. (12 років), В. (18 років) спільно завдали шкоди дачному будинку Р. Р. звернувся до них з позовом про відшкодування заподіяної шкоди. В судовому засіданні було встановлено, що батьки П. зловживають алкогольними напоями і фактично його вихованням займається бабуся, а В. за рішенням суду обмежений в дієздатності і його дружина призначена щодо нього піклувальником.


    Задача 1.


    Подружжя К.Л. та К.М. вирішило зайнятися сімейним бізнесом і створити для цього сімейне підприємство. Державний реєстратор відмовив у проведенні державної реєстрації вказаного сімейного підприємства, зіславшись на те, що така організаційно-правова форма юридичної особи, як сімейне підприємство, не передбачена Цивільним кодексом України. К.Л. та К.М., вважаючи таку відмову безпідставною, оскільки законодавство не забороняє створення і діяльність сімейних підприємств і представлений ними статут не суперечить законодавству, оскаржили її до суду.

    Здійсніть правовий аналіз ситуації. Чи можливе створення юридичних осіб в організаційно-правових формах, не передбачених Цивільним кодексом України? Яке рішення мав би прийняти суд?

    Задача 2.

    Зборами акціонерів акціонерного товариства “Схід” було прийняло рішення про зміну найменування на “Акціонерна компанія “Захід&Corporated”.

    Чи вправі юридична особа змінювати своє найменування, якщо так, то охарактеризуйте порядок проведення такої зміни. Чи можна вважати, що у змодельованій ситуації мало місце перетворення АТ “Схід” у АТ “Захід”? Чи дотримано вимоги, які пред’являються до найменування юридичної особи?
    Задача 3.

    М. та О., які постійно проживають у с. Ясенівці Золочівського р-ну, вирішили створити товариство з обмеженою відповідальністю і подали державному реєстратору Золочівської районної державної адміністрації документи на проведення державної реєстрації. Через 10 робочих днів після надходження цих документів М. та О. одержали від державного реєстратора повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації, де зазначалися такі підстави для відмови:

    А) місцезнаходження ТзОВ визначено: м. Тернопіль, вул. Бродівська, 16, а тому для здійснення його державної реєстрації слід звертатися у виконавчий комітет Тернопільської міської ради;

    Б) учасники не подали установчого договору, який за ЗУ “Про господарські товариства” поряд із статутом є установчим документом для ТзОВ;

    В) не представлено документів, які б підтверджували право власності (чи право користування) приміщенням, за яким вказане місцезнаходження ТзОВ;

    Г) не подано бізнес-план, а тому державний реєстратор не має змоги визначити доцільність створення такого ТзОВ;

    Д) окремі види діяльності, визначені у статуті, за законом підлягають ліцензуванню, а відтак, потрібно також подати ліцензії на право здійснення таких видів діяльності;

    Е) статут подано в одному примірнику, підписи учасників не засвідчені нотаріально, статут не погоджено з юридичним відділом Золочівської районної державної адміністрації;

    Є) документи на проведення державної реєстрації надіслані поштою, а не подані особисто;

    Ж) один з учасників – О. – є неповнолітнім.

    Проаналізуйте правомірність кожної із перерахованих підстав відмови. Чи були допущені порушення з боку державного реєстратора? Чи можуть учасники, усунувши недоліки в документах, подати їх повторно для державної реєстрації? Чи повертається сплачений реєстраційний збір у разі відмови у здійсненні державної реєстрації?

    Задача 4.

    В АТ “Оберіг” 80% акцій належать гр. С. Перебуваючи на виставці “Світ дизайну -2004” С. одержав вигідну пропозицію від генерального директора ТзОВ “Гроліс” щодо укладення договору купівлі-продажу обладнання. С. виходячи з того, що йому належить контрольний пакет акцій АТ “Оберіг” та маючи із собою печатку, уклав вказаний договір купівлі-продажу. Повернувшись з виставки, С. повідомив голову правління АТ “Оберіг” – К. про укладений договір і передав йому другий примірник цього договору.


    Проведіть правовий аналіз ситуації. Хто вправі укладати договір від імені АТ?

    Задача 5.

    Л. є засновником і одночасно директором ПП “Імпульс”. З метою подолання тимчасових фінансових труднощів, які виникли у ПП “Імпульс”, Л. надав йому на умовах позики поворотню фінансову допомогу, уклавши для відповідний договір. При здійсненні перевірки податковий інспектор заявив, що вказаний договір є незаконним, оскільки зі сторони позичальника і зі сторони позикодавця підписаний однією і тією ж особою – Л. Крім того, - додав податковий інспектор: відповідно до ст. 238 ЦК представник не вправі вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах.

    Проаналізуйте ситуацію. Хто виступав у спірному договорі на стороні позичальника і на стороні позикодавця? Чи можна ототожнювати поняття “орган юридичної особи” і “представник юридичної особи”?

    Задача 6.

    Загальними зборами учасників ТзОВ “Надія” прийнято рішення про ліквідацію товариства через збитковість. Вартість майна товариства на момент прийняття цього рішення – 150 000 грн. Кредиторська заборгованість товариства: 50 000 грн. перед банком – сума одержаного кредиту та процентів, забезпечені заставою; 25 000 грн. перед АТ “Львівхолод” – заборгованість оплати за поставлену продукцію; 1000 грн. – перед працівником С. – заборгованість по заробітній платі; 3000 грн. – перед гр. К. – як відшкодування шкоди завданої майну цього громадянина; 2000 грн. – перед гр. О. – сума авторської винагороди за використання створеної ним комп’ютерної програми; 30 000 грн. – перед бюджетом – недоїмка по податку на прибуток.

    Окресліть порядок ліквідації ТзОВ. Ким буде призначатися ліквідаційна комісія ? Які обов’язки ліквідаційної комісії? Які документи складатимуться в процесі ліквідації і ким вони будуть затверджуватися? Визначіть черговість задоволення вимог кредиторів. Які правові наслідки наступатимуть, якщо кредитор не заявить своїх вимог протягом строку, визначеного у повідомленні про ліквідацію? Яка подальша доля майна, яка залишається після задоволення вимог кредиторів? З якого моменту товариство вважатиметься ліквідованим?

    Задача 1.

    К. і Л. вирішили створити товариство з обмеженою відповідальністю. Кожен з них на момент державної реєстрації товариства вніс 50% вкладу. Розмір статутного капіталу –мінімальний, визначений законом для товариства з обмеженою відповідальністю. Розміри часток обох учасників – по 50 %.

    Через 6 місяців після створення товариства загальними зборами учасників було прийнято рішення про надання учасникам відстрочки щодо внесення решти суми вкладів на 1 рік. На наступних зборах прийнято рішення про звільнення учасників від внесення ними решти суми вкладів і ухвалено зміни до статуту, яким передбачено зменшення розміру статутного капіталу.

    Проаналізуйте ситуацію. Дайте правову оцінку рішенням загальних зборів учасників. Окресліть можливі варіанти розвитку цієї ситуації.
    Задача 2.

    О. є акціонером АТ “Галінвест”. Оскільки АТ тривалий час працювало без прибутків і О. як акціонер не одержував дивідендів, він вирішив вийти з нього. Для цього О. звернувся до правління АТ із заявою про вихід і вимагав, щоб йому взамін акцій, якими він володіє, виплатили вартість його частки у майні АТ, пропорційно до кількості належних йому акцій. Голова правління відмовив у задоволенні заяви О. і повідомив, що такі питання вирішуються зборами акціонерів.


    Здійсніть правовий аналіз ситуації. Чи підлягають вимоги О. задоволенню?

    Задача 3.

    С., Т. і Х. є учасниками повного товариства “Суржик і компанія”. Т., діючи від імені товариства, уклав кредитний договір з банком на одержання 50 000 грн. Кредиту під 35 % річних. Товариство після настання визначеного у кредитному договорі терміну не здійснило повернення суми кредиту і процентів. Банк звернувся з відповідними вимогами до учасників товариства – С., Т., і Х.

    С. відмовився задовольнити вимоги банку, зіславшись на те, що оскільки кредитний договір укладав Т., то нехай він і повертає суму кредиту і проценти, адже у засновницькому договорі товариства немає положення про те, що Т. наділений повноваженнями укладати від імені товариства договори.

    Т. заперечував проти вимог банку, обґрунтовуючи це тим, що більш як 5 місяців тому він заявив про свій вихід з товариства, а відтак на момент пред’явлення вимоги банку він не є учасником товариства і не повинен нести відповідальності по його боргах.

    Х. заявив, що оскільки повне товариство є юридичною особою і несе самостійну майнову відповідальність за своїми зобов’язаннями, то банку слід звернутися до повного товариства, а не до його учасників.

    Проаналізуйте ситуацію. Дайте правову оцінку вимогам банку і запереченням кожного з учасників.

    Задача 4.

    В юридичну консультацію звернувся голова виробничого кооперативу “Меркурій” за роз’ясненнями щодо таких питань, які виникли в процесі діяльності кооперативу:

      1. загальними зборами членів кооперативу було прийнято рішення щодо доцільності розпочати здійснення нового виду господарської діяльності – роздрібної торгівлі кондитерськими виробами. Проте такий вид діяльності не передбачений в статуті кооперативу, у зв’язку з чим виникло питання що до можливості здійснення цього виду діяльності без внесення відповідних змін до статуту:

      2. Один із членів кооперативу С. заявив про свій вихід з кооперативу і вимагає повернення йому вступного внеску – 500грн. та виплати йому вартості паю. Голову кооперативу цікавить питання, які саме виплати, в якому розмірі і порядку мають бути проведені у разі виходу члена з кооперативу;

      3. До голови кооперативу звернувся один із членів кооперативу Р. із заявою про звільнення його від трудової участі в діяльності кооперативу. Замість трудової участі Р. готовий здійснити додатковий пайовий внесок. Чи підлягає заява Р задоволенню?

      4. До голови кооперативу надійшли заяви від 15-річного О. та від ТзОВ “Промінь” про вступ до кооперативу. Чи можуть вказані особи бути прийняті в члени кооперативу?

    Дайте обґрунтовану відповідь по кожному з наведених питань.

    Задача 5.

    Рішенням установчого з’їзду, що проводився 20.09.2004 р. у м. Львові, було засновано громадську організацію “Клуб цінителів антикваріату”. Установчий з’їзд також затвердив статутний документ організації – положення та обрав її президента. Дана громадська організація була легалізована управлінням юстиції у Львівській області шляхом повідомлення про її заснування в порядку ст.17 Закону України “Про об’єднання громадян”. Громадська організація “Клуб цінителів антикваріату” була внесена до Книги обліку громадських організацій, що ведеться управлінням юстиції у Львівській області.


    Дайте обґрунтовану відповідь щодо того, чи набула така громадська організація статус юридичної особи?

    Задача 1.


    Подружжя К. вирішили поділити майно і припинити шлюб. При розподілі майна виник спір щодо столового сервізу. Чоловік настоював на розподілі останнього. Дружина заперечувала і пропонувала виплати колишньому подружжю грошову компенсацію.

    Вирішіть спір.

    Задача 2.


    Гр. Л. продав скрипку гр.Н. У процесі оформлення купівлі-продажу виявилося, що Л. вирішив залишити футляр від скрипки собі. На думку Н. футляр необхідно передати разом із скрипкою.

    Задача 3.


    За договором майнового найму Н. передав С. корову терміном на 1 рік для отримання наймачем молочних продуктів. Після закінчення терміну договору С. продовжував користуватися предметом договору, незважаючи на вимогу Н. повернути майно. В цей період корова принесла теля.

    Погоджуючись, нарешті, повернути корову, С. залишив собі теля.

    Зробіть правовий аналіз ситуації.

    Задача 4.


    Гр. М. звернувся до ТОВ “Зоря” з проханням надати йому за договором майнового найму 50 кг нефасованого цукру.

    Юрисконсульт ТОВ “Зоря” заперечив щодо укладення договору майнового найму, оскільки на його думку цукор є річчю, яка визначена родовими ознаками і не може бути предметом договору майнового найму.

    Чи обгрунтовані заперечення юрисконсульта.

    Задача 5.

    Відповідно до договору організація-векселедавець простого векселя доручила обслуговуючому банку провести платіж за виданим векселем за рахунок коштів на її поточному рахунку.

    Коли векселедержатель звернувся до банку з вимогою про вчинення платежу банк відмовив у зв’язку із відсутністю коштів на поточному рахунку векселедавця. Векселедержатель звернувся до суду з вимогою про стягнення з банку вексельної суми. Дайте юридичний аналіз ситуації.


    Задача 1.


    Л. уклав з Н. договір позики на суму 10 тис гривень. На підтвердження факту отримання позики Л. видав Н. боргову розписку із своїм підписом. Чи можна вважати, що форма правочину в даному випадку дотримана? Проаналізуйте ст.ст. 207 та 1047 ЦК України.

    Задача 2.


    Г., зважаючи на фізичну ваду – сліпоту, попросив свою сусідку по квартирі А. підписати від його імені договір позики на суму 5 тис. гривень з Т. Після спливу обумовленого строку дії договору Т. звернувся з вимогою до Г. про повернення суми боргу. Г. відмовився виконати цю вимогу, посилаючись на відсутність коштів. В судовому засіданні з’ясувалось, що підпис А. ніким не завірено, а сама вона вибула на постійне місце проживання до іншого міста.


    Чи дотримана форма правочину в даній ситуації?

    Задача 3.


    Нотаріус посвідчив заповіт, за яким Л. заповідала все своє майно чоловікові нотаріуса.


    Дайте юридичну оцінку ситуації. Хто здійснює нотаріальне посвідчення та які правочини мають бути нотаріально посвідчені?

    Задача 4.


    Нотаріус з’явився на виклик додому для посвідчення заповіту. Родичі спадкодавця дали нотаріусу заповіт власноручно підписаний спадкодавцем, який на момент приходу нотаріуса був уже непритомний. Нотаріус посвідчив цей заповіт.

    Проаналізуйте ситуацію.
    Задача 1.

    Гр. А. та її колишній чоловік звернулися до нотаріуса з проханням посвідчити досягнуту між ними домовленість, згідно з якою батько не зобов’язаний утримувати своїх неповнолітніх дітей і водночас відмовляється від права на частку в спільно нажитому майні подружжя. Колишня дружина зобов’язувалась не одружуватись повторно до досягнення дітьми повноліття.

    Нотаріус відмовився посвідчити даний правочин, мотивуючи тим, що він може бути визнаний недійсним.

    Дайте аналіз ситуації.
    Задача 2.

    8-річному С. дідусь у день народження подарував велосипед. Згодом 10-річний А., який жив у сусідньому будинку, побачив, що С. катається на новому велосипеді, і запропонував тому обміняти велосипед на футболку із автографом футболіста А.Шевченка. С. погодився.

    А., не бажаючи, щоб його батьки дізналися про обмін, вирішив сховати велосипед у кущах біля будинку. Наступного дня зранку А. прийшов до схованки, щоб узяти велосипед, але його там вже не було.

    Водночас, батьки С., дізнавшись про обмін, наступного дня заявили батькам А. вимогу про повернення назад велосипеда взамін на футболку. Батьки А. пояснили, що нічого про ніякий обмін не знають.

    Здійсніть правовий аналіз ситуації.

    Задача 3.

    Дієздатний Ф. дізнавшись, що його сусідові, 16-літньому Б., дісталась у спадок від дідуся ваза роботи відомого автора, звернувся до Б. з пропозицією продати йому вазу. Договір купівлі-продажу було укладено без відома батьків Б.

    Через деякий час, пошкодивши вазу, що призвело до зменшення її вартості, Ф. вирішив звернутись до суду з позовом про визнання правочину недійсним.

    Проаналізуйте ситуацію.
    Задача 4.

    Комітет з організації квартири-музею видатного письменника, що помер на початку ХХ ст. публічно звернувся до громадян з проханням про передачу в подарунок або продаж особистих речей, рукописів та документів, пов’язаних із життям та творчістю письменника. Серед інших речей, Комітет придбав у далеких родичів письменника письмовий стіл та частину колекції художньої літератури, які на думку родичів належали письменнику.

    Після спливу певного часу мистецтвознавець К. оглядаючи придбані речі, заявив, що ні стіл, ні колекція художньої літератури не мають жодного відношення до письменника.

    Дайте правовий аналіз ситуації.

    Задача 5.

    О. придбав у меблевому салоні спальний гарнітур “Глорія”, сплативши за нього 12 500 грн. Через місяць він звернувся до салону з вимогою про те, що він хоче повернути гарнітур назад і одержати його вартість, оскільки, як виявилось, гарнітур не може повністю поміститися в його спальні. Салон відмовив у задоволенні вимоги О. і останній звернувся з позовом до суду про визнання договору купівлі-продажу гарнітура недійсним як такого, що укладений під впливом помилки.

    У судовому засіданні О. пояснив, що він думав, що вказаний гарнітур поміститься в його спальні. Однак насправді виявилось, що ліжко займає більшу частину спальні і не залишається проходу, двері шафи через недостатність простору не можна повністю відчинити, антрисоль взагалі не поміщається на шафі через низьку висоту стелі.

    Проаналізуйте ситуацію.
    Задача 6.

    Г. за договором купівлі-продажу купив у С. квартиру. Незабаром з’ясувалося, що квартира волога, перекриття під паркетом прогнило, горизонтальна гідроізоляція має дефекти, на стінах виявлено грибок.

    У судовому засіданні було встановлено, що про вказані недоліки С. знав, напередодні продажу провів ремонт, завдяки чому була прихована вологість стін. Зі свого боку, С. пояснив, що по-перше, при продажі він і не стверджував, що квартира в ідеальному стані і, по-друге, Г. була надана можливість оглянути квартиру і жодних претензій він не заявив.

    Проаналізуйте ситуацію.
    Задача 7.

    П. звернулася в суд з позовом до Д. про визнання недійсним заповіту. Позивачка зазначила, що перебувала з О. в шлюбі з 1991 року, проживала в його будинку. 8 липня 2004 року, коли П. перебувала на стаціонарному лікуванні, О. склав заповіт, за яким усе своє майно заповів своїй племінниці Д. 15 липня 2004 року О. помер.

    Позивачка вважає, що заповіт слід визнати недійсним, тому що в останні місяці О., у зв’язку з важкою хворобою став психічно неповноцінним, не міг розуміти значення своїх дій та керувати ними.

    Свідки, які близько знали померлого, пояснили, що з 1992 року О. важко хворів, останнім часом поводив себе дивно: ночував на кладовищі, говорив нісенітниці, закривався в будинку, нікого не впускав до себе.

    Ретроспективна судово-психіатрична екпертиза, проведена за ухвалою суду, зробила висновок про те, що в момент складання заповіту О. міг не розуміти значення своїх дій.

    Суд, який розглядав справу, позов задоволив.


    Чи правильне рішення постановив суд?


    Задача 1.

    Наливайко уклала договір прокату магнітофона з ТзОВ “Весна”. Прокатний пункт звернувся до неї з вимогою про повернення магнітофона і сплати платежів, передбачених договором, у зв’язку із закінченням строку договору. Наливайко пояснила, що вона в усній формі доручила повернути магнітофон і передати платежі своєму сусіду Максимову, а він магнітофон продав і всі кошти витратив на алкоголь. Максимов своєї вини не заперечував.

    Чи можна вважати Максимова представником Наливайко? До кого ТзОВ має звернутися з позовом про відшкодування заподіяних йому збитків?
    Задача 2.

    Березовський перед від’їздом за кордон видав довіреність Загайському на продаж своєї приватизованої квартири, а Сотник видав Загайському довіреність на продаж автомобіля. Оглянувши квартиру і дізнавшись про повноваження Загайського, Сотник запропонував купити цю квартиру. Коли Сотник і Загайський звернулись до нотаріуса за посвідченням договору купівлі-продажу, він їм відмовив, посилаючись на ч.3 ст. 238 ЦК України.


    Чи обґрунтована відмова нотаріуса?
    Задача 3.

    Подружжя Бересів(Микола і Соломія) 25.03.2004 р. оформили довіреність Сказко К. на продаж квартири.

    27.03.2004 р. Берес Соломія померла. 3.04.2004р. Сказко К., використавши довіреність, продав квартиру своїй дружині – Сказко Н.. Про смерть Берес С. Сказко К. достовірно знав, оскільки він був на її похороні.

    Про продаж квартири Берес Микола дізнався лише 9.04.2004 року і 10.04.2004р. звернувся із позовом до суду про визнання договору купівлі-продажу недійсним. В судовому засіданні Сказко К. стверджував, що на похороні Берес М. дав усну згоду на продаж квартири.

    Визначіть, які норми ЦК України про представництво порушив Сказко К.
    Задача 4.

    Гр. Н. через похилий вік і фізичну неміч не маючи можливості займатися пошуком особи, яка б погодилася укласти з нею договір довічного утримання, домовилась з Л. про те, що він підшукає таку особу і укладе з нею такий договір від її імені. Для оформлення довіреності Н. та Л. звернулися до нотаріуса.

    Однак, нотаріус відмовив їм у посвідченні довіреності, вказавши що Н. через похилий вік не може усвідомлювати значення своїх дій і до того ж договір довічного утримання як і заповіт особа не може вчиняти через представника лише особисто.


    Чи обґрунтованою є відмова нотаріуса в оформленні довіреності?

    Тема: Строки (терміни) в цивільному праві. Позовна давність.

    Задача 1.


    17 квітня А. придбала в універмазі зимові чоботи. Через деякий час до неї в гості прийшла подруга і переконала її в тому, що чоботи такого фасону вже вийшли з моди і їй слід поміняти чоботи на іншу пару. 4 травня А. з’явилася в універмазі і попросила обміняти придбані чоботи на чоботи іншого фасону. Однак, працівники універмагу відмовились це зробити, зіславшись на пропуск А. встановленого Законом України “Про захист прав споживачів” 14-денного строку.

    А. наполягала на своїх вимогах вказуючи на те, що: а) 26 квітня і 3 травня були вихідні дні; б) 1і 2 травня були святкові дні; в) з 19 по 23 квітня вона була хвора, що підтверджується довідкою лікаря.

    Крім того, на думку А., не може йти мова про пропуск вказаного строку, оскільки його обчислення має починатися з настанням зимового періоду.

    Проаналізуйте ст.ст.253-255 ЦК України та відповідні положення Закону України “Про захист прав споживачів" і вирішіть спір.

    Задача 2.


    5 березня 1992 року між Л. та М. було укладено договір позики, за яким Л. повинен був повернути борг до 5 жовтня 1992 року, а у випадку прострочення – сплатити неустойку в розмірі 20 % вартості боргу. У встановлений строк борг не було повернуто.

    10 квітня 1993 року М. направив Л. листа, в якому просив відстрочити сплату боргу до 10 липня 1993 року, на що Л. дав згоду. В червні 1993 року М. було призвано на строкову військову службу в іншу область. Після демобілізації 12 травня 1995 року, М. додому не повернувся і залишився на постійне місце проживання за місцем проходження служби. Дізнавшись від родичів адресу М. Л. направив 10 липня о 23.30 переказним листом позовну заяву в суд за місцем проживання М. Лист було отримано адресатом 20 липня 1996 року. У позові Л. просив стягнути з М. суму боргу і неустойку.

    Суд відмовив у задоволенні позову на підставі пропуску позовної давності.

    Дайте правову оцінку діям Л., М. та суду.

    Задача 3.


    Л. за проханням свого знайомого І. надав йому у тимчасове користування до першої вимоги, свій автомобіль, оформивши 16 грудня 1994 року відповідну довіреність. 10 травня 1995 року Л. в письмовій формі звернувся до І. з вимогою повернути автомобіль, однак через 2 дні Л., в зв’язку з важкою хворобою, помер.

    Дружина Л. знала, що автомобіль її чоловікові не було повернуто, і ніяких дій у зв’язку з цим не вчиняла. 20 грудня 1997 року І. з власної ініціативи повернув автомобіль дружині Л., але через кілька днів заявив, що оскільки дружиною Л. було пропущено позовну давність, він повернув автомобіль помилково. На цій підставі звернувся з вимогою до дружини Л.передати йому автомобіль, інакше він витребує його через суд.

    Дайте юридичну оцінку ситуації.
    Задача 4.

    20 травня 1995 року з квартири громадянина Т. були викрадені речі (годинник, хутрові вироби, транзисторний приймач ,1500 грн.). Особу, яка вчинила крадіжку було виявлено органами внутрішніх справ 20 січня 2004 року. 17 лютого 2004 року громадянин Т. звернувся у суд з віндикаційним позовом про витребування своїх речей від обвинуваченого. На думку останнього позов не підлягає задоволенню, оскільки сплив строк позовної давності (з моменту крадіжки сплило більше 8 років )

    Ознайомтеся з відповідними положеннями Прикінцевих та перехідних положень ЦК України. Проаналізуйте ситуацію.
    Задача 5.

    За усною домовленістю між громадянами Р. та С. громадянин Р. передав 20 серпня 1996 року у безоплатне користування для дочки С. флейту для навчання музиці. Згодом Р. переїхав на постійне місце проживання в інше місто.

    2 січня 2004 року звернувся до гр. С. з проханням повернути музичний інструмент, оскільки він потрібен йому самому. Проте С. інструмент не повернув. Гр.Р. ще декілька разів телефонував до С. з проханням повернути його річ. Гр.С кожного разу обіцяв повернути інструмент, але так і не повернув його. 07 лютого 2004 року громадянин Р. звернувся до суду з вимогою до С. про повернення флейти.


    Чи підлягає захисту право Р.? Яке рішення повинен прийняти суд?
    Задача 6.

    Згідно із умовами договору купівлі-продажу укладеного 15 травня 1995 року між громадянином М. та сільськогосподарським кооперативом “Прогрес” останній продав гр.М. 40 тисяч штук цегли. 17 травня гр. М . сплатив у касу кооперативу передбачену договором суму , проте на неодноразові звернення М. (20 травня 1995 р. , 12 березня 1996р. , 16 квітня 1996 року) голова кооперативу відмовляв М. у видачі цегли посилаючись на технічну неспроможність задовільнити вимоги усіх контрагентів по укладених господарством договорах.

    Лише 01 жовтня 2001 року громадянину М. було видано 2 тис.шт.цегли.

    Протягом наступних двох років М. неодноразово звертався до керівництва кооперативу з вимогою про виконання умов договору, але керівництво, посилаючись на зміну цін, відмовлялося виконати свої зобов”язання.

    У січні 2002 року с/г кооператив “Прогрес” було реорганізовано у товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Мрія”.

    5 січня 2004 року М. звернувся до суду з заявою у якій просив суд зобов”язати товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Мрія” виконати умови договору купівлі-продажу будівельних матеріалів.

    У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав і зазначив, що строк позовної давності позивачем пропощено, а тому позовні вимоги М. не підлягають задоволенню.

    Проаналізуйте зазначені у задачі строки та визначіть їх правове значення. Яке рішення повинен прийняти суд ? Які події впливають на перебіг позовної давності?
    Задача 7.

    20 січня 2004 р. громадянин М звернувся до громадянина Ш. про повернення суми боргу, строк виплати якого настав 10 грудня 2000 р . З 10 лютого по 10 вересня 2002 року Ш. перебував у складі військового формування миротворчих сил в одній з африканських країн. Після звільнення з служби Ш. повернувся додому .

    Як впливає строк перебування на військовій службі на перебіг позовної давності? Коли спливе строк позовної давності щодо повернення суми боргу.


    Тема: Особисті немайнові права фізичної особи

    Задача 1.

    Коли Настя досягла 10-річного віку, то звернулась до батьків з проханням посприяти їй у зміні її імені на Віоліну, оскільки їй таке ім’я більш імпонувало. Батьки категорично відмовились. Бабця Насті звернулась до органу опіки та піклування з проханням допомогти змінити ім’я внучки.

    Дайте правову оцінку ситуації.

    Задача 2.

    Косенко залишив у свого дільничного лікаря письмову згоду на донорство нирок у разі своєї смерті. Через півроку Косенко був визнаний недієздатним. Коли ще через три роки Косенко попав в автокатастрофу і знаходився в лікарні у коматозному стані, лікар повідомив його дружину про те, що в разі смерті її чоловіка його нирки імплантують реципієнтові. Дружина категорично заперечувала і стверджувала, що надати таку згоду її чоловіка змусили або ввели його в оману, оскільки він на той час уже мав психічні розлади.


    Чи правомірною буде імплантація органів Косенка в разі його смерті за таких обставин?
    Задача 3.

    У зв’язку з обміном квартири батьки звернулись до органу … з проханням провести перереєстрацію місця проживання їхньої дитини, яка не була власником ні попередньої, ні наступної квартири, а тому участі в обміні не брала. Однак, працівник органу… пояснив, що зможе оформити такі документи лише при наявності згоди органу опіки та піклування на таку перереєстрацію та пред’явлення батьками усіх квитанцій по оплаті комунальних послуг.


    Чи правомірні вимоги органу…?
    Задача 4.

    Вчителька звернулася до батьків свого учня Климова з проханням відвести його на огляд до лікаря-психіатра, оскільки, на її думку, певні його вчинки вказували на психічні розлади у дитини. Зокрема, він погрожував стрибнути з даху школи, якщо йому не виправлять оцінки з деяких предметів, кілька разів, нічого не пояснюючи лупцював однокласників, не реагував жодним чином, коли його викликали відповідати, співав на уроках математики, заважаючи іншим учням або навпаки цілий урок хитався на кріслі і не реагував на інших. Батьки Климова відповіли, що їхній син цілком здоровий і не бажають вести його до психіатра. Вчителька звернулась до відділу освіти з проханням допомогти їй у вирішенні цієї спірної ситуації.

    Дайте правову оцінку ситуації і наведіть можливі варіанти її вирішення.
      1   2   3   4


    написать администратору сайта