Главная страница
Навигация по странице:

  • Дякуємо за увагу!

  • Економіка стародавнього Китаю презентація. Економічні процеси стародавнього Китаю. Економічні процеси стародавнього Китаю


    Скачать 2.47 Mb.
    НазваниеЕкономічні процеси стародавнього Китаю
    АнкорЕкономіка стародавнього Китаю презентація
    Дата27.09.2022
    Размер2.47 Mb.
    Формат файлаpptx
    Имя файлаЕкономічні процеси стародавнього Китаю.pptx
    ТипДокументы
    #700606

    Економічні процеси стародавнього Китаю

    Як і в інших країнах стародавності, в основі економіки Стародавнього Китаю була сільська громада.На тлі постійної боротьби між вільними общинниками та родової і племінної верхівкою общинні землі захоплювалися племінними вождями. З утворенням держави, появою вана (царя), її двору, чиновників, воєначальників цей процес прискорився.
    • В міру розвитку старокитайської держави створювався чиновницький апарат.На чолі цього апарата був помічник вана. Йому підлягали три чиновники, які керували трьома головними відомствами. Перший відомство здійснювало нагляд за господарським життям країни, тобто за сільськогосподарськими роботами, торгівлею, цінами на ринках. Друга - керували військом. Третя - відало всім земельним фондом і іригаційної системою країни. Пізніше зявилися інші відомства, які керували судами, що управляли царським палацом і маєтками і, нарешті, відомство, що здійснювала організацію релігійного культу. У свою чергу, кожне з відомств мало штати своїх чиновників в усій країні.
    • Для утримання вана, його двору, війська і чиновництва, засобу з населення збиралися у вигляді податків.Найважливішим був податок на орні землі. Він збирався у вигляді десятини з урожаю. Торговці сплачувати збір за місце на ринку, при укладанні торгових контрактів. Пізніше, в епоху Хань, для збільшення доходів казни були введені монополії на сіль і залізо.

    Землеробство - основа економіки

    • Провідним видом діяльності Стародавнього населення було сільське господарство Китаю. У Західному на плоскогірї Китаї розвивалося скотарство. В Східному Китаї в долинах річок головним було землеробство. Вирощувалися просо, ячмінь, пшениця, пізніше головною культурою, завезеної з півдня, став рис. Знаряддями праці була мотика, потім зявився плуг.
    • Побачивши у землеробстві основу економіки, держава приділяла йому головну увагу і турботу. Праця хлібороба була оточена ореолом святості.
    • Велику увагу приділялося агротехніки.Вже в епоху Чжоу зявляється система зміни полів, при якій земельна ділянка ділилася на три частини. Дві частини засівалися, а трейтя рік відпочивала під парою. Китайці першими почали застосовувати органічні добрива і вести боротьбу зі шкідниками сільськогосподарських рослин

    Країна шовку

    Високий рівень знань агротехніки дозволяв китайцям отримувати хороші врожаї продовольчих і технічних культур. Китайці першими стали займатися шовківництвом.Вже в епоху держави Шан розводили шовковичного шовкопряда гусениць. Для цього вирощували бальзамові дерева, листям яких годували гусениць. Лялечку шовкопряда вбивали пором, потім кокон зволожували сіллю і сушили, далі його розмотували на деревяну раму, отримуючи пряжу шовкову. У I ст. до н. е.. у Китаї стали вирощувати чай.Спочатку листя чаю використовувалися як ліки. Пізніше він став найбільш популярним напоєм на всіх континентах, даючи китайській скарбниці великі доходи.

    Ремесла і промисловість

    • Стародавній Китай славився своїми ремеслами. З часів неоліту тут досягли високої майстерності в обробці каменю, кістки, дерева. Великий розвиток отримало гончарство.
    • Уже в перших китайських державах правителі надавали великого значення розвитку ремесел. Для цього створювалися державні майстерні, де застосовували найману і рабську працю.
    • Все це сприяло винахідництва, розвитку техніки. Саме Старовинний Китай дав світові низку відкриттів наукових і технічних винаходів, що зробили великий вплив на розвиток науки, техніки та економіки.
    • Великих успіхів досягли китайські ремісники в галузі металургії. Високохудожні якісні вироби із бронзи стародавніх китайських майстрів і сьогодні захоплюють світ.
    • Винахід в Китаї технології отримання шовкових ниток дало поштовх до різкого підвищення рівня ткацтва. Тонка шовкова нитка вимагала зміни технології ткацької справи. Китайські майстри винайшли ткацький верстат, що працює на основі водяного колеса До X ст. до н. е.. китайський шовк почав надходити до країни Заходу і у Єгипет. Китай був шовковим світовим монополістом, оскільки в таємниці тримав технологію виробництва шовкових ниток і ткацтва. Китайці також були першими у виготовленні тканини з азбесту, що не горить у вогні. Ця тканина використовувалася для виготовлення для гнотів ламп.
    • Для ремесел потрібно було сировину, що вимагало розвитку гірничорудної справи. Добували не тільки руди металів, але й вугілля.
    • Іншою енергоносієм був природний газ. Вперше китайці стали застосовувати природний газ у виробництві солі.
    Зростання обсягу надлишкового продукту привів до появи спочатку мінової торгівлі, а потім і грошової.Розвиток внутрішній торгівлі обумовлювалося не лише поділом сільськогосподарського і ремісничого виробництва, але і відокремленням скотарських і землеробських районів. В кожному місті були ринки.Держава регламентувала торгівлю. Державними актами встановлювалися якість і ціни товарів. Ринки були строго розділені на квартали за видами товарів. За організацію і контроль роботи ринків відповідали особливі чиновники. Ринкова торгівля обкладалася державними зборами. Будучи країною з високорозвиненою ремісничим виробництвом і світовим монополістом у виготовленні низки товарів (шовк, фарфор), Китай вів велику торгівлю с сусідніми країнами. Китайські каравани доставляли товари до Середньої Азії. Звідти - до Сирії і Римську імперію. На сході китайці торгували від Кореї до державами Індокитайського півострова. В Китай ввозилися дорогоцінні метали і каміння, килими, коні, верблюди, мідь, корали та ін Зовнішня торгівля була важливим джерелом доходів як державної скарбниці, так і розвиненого шару купецтва.

    Будівництво

    • Розвиток ремесел та торгівлі зумовлювало зростання міст. Міста створювалися як адміністративні центри, фортеці. З часом вони ставали економічними центрами країни. Накопичуються у скарбниці кошти дозволяли вести великі державні будівельні праці.
    • Таких масштабів будівництва доріг, як у Китаї, не знало ні одна держава Стародавнього світу.

    Наука

    • Подібний рівень стан сільського господарства, ремесел і будівництва був можливий лише при дуже високий для свого часу розвитку науки і техніки.
    • Вже в середині II тис. до н. е.. в Китаї зявляється писемність у вигляді ієрогліфів-піктограм (картинок). Окремі слова позначалися малюнками. Потім ієрогліфи стали позначати поняття.
    • Потреби повсякденного життя викликали появу знань в галузі математики. В епоху Шань вже китайці мали знання в геометрії, в Зокрема, вони знали властивості прямокутного трикутника і т. д.
    • Необхідність складання календаря розвитку стала основою астрономічних знань. В II тис. китайські астрономи не тільки розробили календар, могли але вираховувати і передбачати сонячні і місячні затемнення, склали карту зоряного неба.
    • Влада підтримували і заохочували розвиток наукових знань. В першому китайському університеті, створений у II ст. до н. е.. в Лояне, навчалося 50 студентів, що а до початку I в. н. е.. Тут вже навчалося близько 3000 чоловік. У III ст. н. е.. була організована національна академія.
    • Китайці дали світові ряд видатних винаходів, надавши великий вплив на багато сторін життя і діяльності людей. У III ст. до н. е.. китайці складали географічні карти Стародавнього Сходу. У II ст. н. е.. винахідник Хен Чжан дав світові перші сейсмограф, що фіксує землетрусу на відстані більше 500 км.
    • Понад дві тисяч років тому китайці винайшли компас, без якого були б не мислимі пізніші географічні відкриття європейців.
    • Великих успіхів домоглася китайська медицина. Вже у III ст. до н. е., була відома китайцям система кровообігу, а на початку нашого тисячоліття вони знали про гормони. Китайська медик Хоа То в III ст. н. е.. став першим застосовувати при хірургічних операціях анестезуючі засоби. І нарешті, з VI в. до н. е.. в Китаї став застосовуватися оригінальний метод лікування - голковколювання.
    • Історичний фон, на якій відбувалися старокитайського розвиток суспільства, економіки та культури, видатні досягнення давньокитайських землеробів, ремісників, будівельників, учених і винахідників, був неспокійним - класові суперечності, народні повстання, економічні кризи не раз вражали Стародавній Китай.

    Дякуємо за увагу!



    написать администратору сайта