Главная страница
Навигация по странице:

  • Күні: 23.09.21 23.09.21 Сабақ тақырыбы

  • Бағалау критериі: Барлығы

  • Көпшілігі

  • Саралап оқыту тапсырмалары Ұжымдық жұмыс

  • Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

  • Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы Уақыты

  • Бағалау Ресурстар

  • Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал тудыру «Себет»

  • Топқа біріктіру.

  • Өткен сабақты қайталау «Иә, жоқ»

  • ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.

  • 1-тапсырма (топтық жұмыс) «Конверттегі сұрақ»

  • ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау. Сергіту сәті

  • Қб «Бағдаршам» әдісі бірін-бірі бағалау 3-тапсырма. (топтық жұмыс)

  • Дескриптор

  • 1.Есептеу техникасының дамуындағы бірінші буынында ... пайдаланылған: A) Вакумдық ( электрондық) шамдар.

  • 2.Алғашқы компьютер мына мемлекетте шықты: A) Германия.B) КСРО.C ) АҚШ.

  • 4. XVI-XVII ғасырларда пайдаланылған есептеу құрылғысы: А) Паскалин

  • 5. Алғашқы электромеханикалық санауыш машинасын кімойлап тапты

  • ҚМЖ. 6 қмж. Малімні атыжні


    Скачать 1.7 Mb.
    НазваниеМалімні атыжні
    Дата05.10.2021
    Размер1.7 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла6 қмж.docx
    ТипДокументы
    #241695

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Р.Мырзашев атындағы №76 негізгі орта мектебі

    Пән/Сынып:6

    5 - сынып

    Күні: 23.09.21

    23.09.21

    Сабақ тақырыбы

    Есептеуіш техниканың даму тарихы

    Оқу мақсаты:

    6.1.1.1 –есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу

    Бағалау критериі:

    Барлығы:Алғашқы құрылған есептеу техникасының даму тарихымен танысу

    Көпшілігі:Заманауи компьютердің негізгі даму кезеңдерін білу

    • Кейбірі:Компьютердің даму болашағын анықтау

    Саралап оқыту тапсырмалары

    Ұжымдық жұмыс

    Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

    Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

    Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

    Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

    Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

    Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

    Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

    Жеке жұмыс

    Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

    Уақыты

    Кезеңдері

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    5 минут


    Ұйымдастыру

    Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

    Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал тудыру

    «Себет» әдісі арқылы стикерге тілек жазып, себетке қайта салып, араласқан түрде оқушылар біреуден тілек жазылған стикерден алып оқу;

    Топқа біріктіру.

    Оқушыларға есептеуіш құралы мен ЭЕМ буынының суреттер қиындысы арқылы;

    1-топ: «Абак»2-топ: «ENIAC»


    Өткен сабақты қайталау

    «Иә, жоқ» әдісімен үй тапсырмасын сұрау;

    1. Мониторға дейінгі арақашықтықты сақтау?

    2. Компьютерді күніне 2-3 сағат қолдануға болады.

    3. «Эргономика» термині 1949 жылы Ұлыбританияда қабылданған.

    4. Компьютермен жұмыс істеу кезінде тыйым салынған әрекеттерді есте сақтау маңызды емес:

    ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.

    Мұғалім ұсынған мәліметтермен жұмыс жасайды


    ҚБ «Бас бармақ»

    Оқулық

    35 минут

    Жаңа сабақ

    1-тапсырма (топтық жұмыс)

    «Конверттегі сұрақ» әдісіарқылы екі топқа арнап конверт дайындап, ішіне есептеуіш құралдар мен ЭЕМ-нің даму тарихының суреттерін конвертке саламын. Конвертті 2 топқа таратамын: оқушыларконверттегі өздеріне тиісті суреттер арқылыоқулықтарын қолданып постермен тақырыпты қалай түсінгендігін көрсетеді.


    Дескриптор: Есептеуіш құралдарын қай ғасырда, қай елде пайда болғанын түсіндіреді;

    ЭЕМ дамуының әрбір буыны мен элементтік базасын түсіндіреді;

    Постермен жұмыс жасау кезіндегі уақыт талаптарын сақтамаудың зиянды жағын біледі.

    ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау.
    Сергіту сәті:


    2-тапсырма. (топтық жұмыс)


    1. Берілген құрылғылардың даму кезеңіне сәйкес шығу ретін анықтаңыз.




    Аналитикалық машина




    Арифмометр

    1

    Абак




    Әмбебап есептеуіш машина



    1. Болашақ компьютерлері қандай болады. Әңгімелеп беріңдер.




    Дескриптор: Құрылғылардың шығу ретін анықтайды

    Компьютердің даму болашағын әңгімелеп береді


    Қб «Бағдаршам» әдісі бірін-бірі бағалау
    3-тапсырма. (топтық жұмыс)

    -Берілген суреттерді қарастырып, буындарын анықтаңыз.


    Дескриптор: Сурет бойынша есептеу техникасының аттарын жазады.

    Есептеу техникасыныңбуындарын анықтайды.

    ҚБ «Смайликтер арқылы бағалау» әдісі.



    Сұрақтарға жауап береді


    Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



    Бағдаршам



    Презентация

    Слайд

    5 минут

    Бекіту тапсырмасы

    1.Есептеу техникасының дамуындағы бірінші буынында ... пайдаланылған:

    A) Вакумдық ( электрондық) шамдар.

    B) Интегралдық схемалар.

    C) Үлкен интегралдық схемалар.

    D) Микросхемалар.

    E) Транзисторлар.

    2.Алғашқы компьютер мына мемлекетте шықты:

    A) Германия.

    B) КСРО.

    CАҚШ.

    D) Жапония.

    E) Англия.

    3.Есептеуіш техникасының дамуы неше кезеңнен тұрады:

    A) 2.

    B) 5.

    C) 6.

    D) 4.

    E) 3.

    4. XVI-XVII ғасырларда пайдаланылған есептеу құрылғысы:

    А) Паскалин

    В) Мейнфрейм

    С) Абакус

    Д) Непер таяқшалары

    Е) дербес компьютер

    5. Алғашқы электромеханикалық санауыш машинасын кімойлап тапты?

    А) Конрад Цузе

    В) Герман Холлерит

    С)Алан Тьюринг

    Д) Ада Лавлейс

    Е) Чарльз Бэббидж

    Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек»

    Рефлексия: стикер арқылы «Бағалау» ағашына іледі

    Мен білдім...................

    Мен үйрендім..............

    Маған ұнады...............

    Мен қиналдым.............

    Менің көңіл күйім..........
    Оқушылар өз есімдерін «Морзе алфавиті» арқылы кодтап келеді.

    Тақырыпты меңгергенін анықтау

    Жарайсың!

    Жақсы!




    Слайд 7-8



    написать администратору сайта