Сабақтың жоспарланған кезендері
| Мұғалімнің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
| Амандасу. Түгендеу. Оқушылардың көңіл-күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру.
Оларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.
| Оқушылар амандасады.
Сабақтың мақсаты және тақырыбымен танысады.
|
|
|
ІІ. Өткенді қайталау
5 мин
| «Миға шабуыл» сұрақтары:
| Құйма дегеніміз не? Металдарға тән қасиеттер? Металлургия дегеніміз не? Массалық үлес дегеніміз не?
| Әр дұрыс жауапқа
«1 балл»
| Өз ойын дұрыс мағынада білдіру.
|
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
10 мин
| Оқушылар жаңа материалды меңгереді.
| «Түртіп алу» әдісі тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
| Дәптермен жұмыс
1 балл
| «Химия»
9-сынып,
Усманова М,Сақариянова Қ, Сахариева
|
IV. Қолдану. Дағдыларды қалыптастыру
20 мин
| Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді
| Бжб №5 9.2В «Металдар мен құймалар» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
а)Төмендегі суреттердің қайсысында металдық кристалл тор көрсетілгенін анықтаңыз:
Металдық кристалл торы бар зат қандай физикалық қасиеттерге ие болатынын көрсетіңіз:
Адамзат дамуының тарихында тас құралдарынан металлға көшу үлкен маңызға ие болды. Металл бойынша ежелгі шеберлер әр түрлі заттарды дайындау үшін қолданылған қорытпаларды өңдеу тәсілдері мен құрамдарының сипаттамасын қалдырмады. Мысалы, антикалық Грецияда, Рим империясында, Таяу және Орта Шығыста және Үндістанда қолданылған көркем бұйымдарды құю үшін қола мен жезді кеңінен қолдануға ие болды.
а) қола және жездің тарихи қорытпаларының құрамын жазыңыз:
Қола: _________
Жез:___________
b) Шойын мен болат- темірдің көміртекпен құймалары. Осы құймалардың құрамын жаз: шойын:_______________________болат:________________________
Шындық (+) және жалған(-) тұжырымды ажырат:
№
| Тұжырым
| Шындық (+)
Жалған (-)
| 1
| Болаттағы көміртегі мөлшері 2%- дан аз.
|
| 2
| Шойын қара металлургияның бастапқы өнімі
|
| 3
| Болат пен шойының негізгі компоненттері – темір және көміртек.
|
| 4
| Шойын әрі қарай болат алуға жумсалады.
|
| 5
| Болат морт келеді, соғуға және жаншуға көнбейді.
|
| 6
| Шойындағы көміртегі мөлшері 2%- дан аз.
|
| 7
| Шойын онай созылады, соғылады, тапталады.
|
| 8
| Болаттың қасиеттеріноның құймасына легирлеуші элементтер
енгізіп, өзгертуге болады.
|
| KMnO4 құрамындағы әрбір элементтің массалық үлесін есептеп шығарыңыздар.
|
| «Химия» 9-сынып,
Усманова М,Сақариянова Қ,Сахариева Б.
Жұмыс дәптері
|
V. Қорытынды.
Рефлексия кезеңі
2 мин
| Өздерінің сабақ барысындағы іс-әрекеттерінің нәтижесін, эмоцияларын бағалайды, сипаттайды
| Кері байланыс:
|
|
Кесте
|
VI. Үй тапсырмасы туралы мәлімет.
1 мин
| Тарауға қайталау жұмысын жүргізеді.
| Үй жұмысын жазып алады.
|
|
|