Главная страница
Навигация по странице:

  • Вид

  • Задачи урока. Образовательные задачи

  • Развивающие задачи

  • Воспитательные задачи

  • Оборудование

  • Россия мой дом. Планконспект урока английского языка по теме "Россия моя Родина" 10 класс Тема урока "Russia my Homeland" ("Россия моя Родина"). Тип урока Урок комплексного применения знаний, умений и навыков


    Скачать 29.05 Kb.
    НазваниеПланконспект урока английского языка по теме "Россия моя Родина" 10 класс Тема урока "Russia my Homeland" ("Россия моя Родина"). Тип урока Урок комплексного применения знаний, умений и навыков
    АнкорРоссия мой дом
    Дата27.01.2023
    Размер29.05 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла16563-russia-my-homeland-rossiya-moya-rodina.docx
    ТипПлан-конспект
    #907638

    План-конспект урока английского языка

    по теме

    "Россия – моя Родина"

    10 класс

    Тема урока: "Russia- My Homeland" ("Россия – моя Родина").

    Тип урока: Урок комплексного применения знаний, умений и навыков

    Вид: урок - игра

    Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по страноведческой тематике.

    Задачи урока.

    Образовательные задачи:

    1. Совершенствование лексических навыков по страноведческой тематике на уровне свободного высказывания в виде монологической и диалогической речи.

    2. Тренировка учащихся в умении вести общение на английском языке в предлагаемых ситуациях и ролевых играх.

    Развивающие задачи:

    1. Формирование и развитие коммуникативных умений и навыков (умение пользоваться речью: монологической, диалогической; умение слушать и слышать; умение участвовать в дискуссии);

    2. Формирование и развитие учебно-организационных умений и навыков (взаимоконтроль, навыки самостоятельной работы, умение участвовать в коллективной познавательной деятельности, умение обобщать и анализировать).

    Воспитательные задачи:

    1. Воспитание чувства любви и уважения к своей стране и родному городу.

    2. Развитие патриотических качеств личности школьника.

    Оборудование: компьютер; мультимедийный проектор; интерактивная доска;
    Ход урока:

    I. Начало урока (приветствие; сообщение цели урока).

    II. Центральная часть урока:

    Путешествие по стране:

    1. монолог о погоде(Алексеевка)

    2. Спортивные новости - сообщение(Сочи)

    3. Экскурсия - сообщение(Москва)

    4. Интервью- диалог (Санкт - Петербург)

    5. Загадка- аудирование (Волгоград)

    III. Заключительная часть урока

    • тест «России»;

    • Подведение итогов



    Слайд №1

    Здравствуйте, в эфире программа Language!

    Тема нашей сегодняшней передачи "Russia- My Homeland" ("Россия – моя Родина")

    Слайд №2

    И сегодня у нас в программе:

    • Прогноз погоды

    • Спортивные новости

    • Экскурсия по Москве

    • Интервью

    • Загадка

    • Тест

    Слайд №3

    Тему прогноз погоды нам подробно раскроет наш метеоролог………

    Слайд №4

    Weather forecast.

    Today is the 3d of March. It is Monday.

    The weather is…..(good/bad)

    It is….(sunny/rainy)

    I wish you good day and good luck!!!

    Слайд №5

    Спасибо большое.

    А мы перемещаемся в студию нашего спортивного комментатора. Расскажите нам пожалуйста о последних событиях в спорте.

    (Ученик рассказывает текст о последних спортивных новостях)

    Hallo!!! I want to tell you about Olympic Games!

    Lots of people in the world are fond of sport, because it’s not only healthy, but also spectacular and exciting. The first modern Olympics took place in the capital of Greece, Athens. So, from then on the Olympic Games took place every four years in different cities of the world.

    The Olympic Games are considered to be the biggest international sports games, which unite people from all over the world. There are two types of Olympic Games: Summer Olympics and Winter Olympics. The official emblem of the Olympic Games is a colourful flag with five interlinked rings. The colours of the rings are blue, red, yellow, green and black, because every country in the world has at least one of these colours on their national flag. Another idea sees in each colour a certain continent, for example, blue colour symbolizes Europe, yellow- Asia, red – America, black – Africa and green – Australia.

    The Olympic Games have been held in many countries, and Russia is no exception. In 2014 the 22nd Olympic Games took place in Sochi. we won the first place.

    Вы внимательно прослушали новости спортивного мира, ответьте на следующие вопросы

    1. Do you like sport?

    2. Have you ever been in Sochi?

    3. Did you want to go there?

    4. Did you watch the Olympic Games and sport news?

    5. What kind of sport do you like?


    Слайд №6

    Слайд №7

    А мы продолжаем нашу передачу. И переходим к нашему следующему корреспонденту который находится в самой столице России!!!

    (Ученик рассказывает текст о Столице нашей страны)

    1). Moscow is the capital of Russia. 2). It is the largest city in our country and one of the largest cities in the world. 3). More than 8 million people live there. 4). Besides, every day about one million people come to Moscow from all over Russia and other countries. 6). Our capital is situated on the banks of the Moscow River. 7). It is a main political, economic-al and cultural centre of our country. 11). The heart of Moscow is Red Square. 12). Here you can see the most beautiful masterpieces of Russian architecture - the Kremlin and St. Basil's Cathedral. 13). They attract lots of tourists.

    15). Moscow is the city of highly developed industry. 16). It has numerous modern enterprises, mostly engineering and metalworking plants. 18). Moscow is also a centre of the chemical industry.

    19). Moscow is the port of five seas. 20). Four airports connect it with other parts of our country and many other countries. 21). There are nine railway stations in Moscow.

    22). Moscow can be called a city of students. 23). There are a great number of schools, gymnasiums, lyceums, colleges, institutes and universities there.

    24). Moscow is also an important cultural centre. 25). Worldwide-known theatres (the Bolshoi Theatre, the Maly Theatre, the Moscow Art Theatre, the Theatre in Taganka and many others), museums and art galleries (the Pushkin Museum of Fine Arts, the Tretyakov Gallery, etc.), exhibition halls are situated there.

    26). Moscow is very beautiful. 27). Plenty of green parks, large squares and wide streets make Moscow very attractive.

    Слайд №8

    Наш корреспондент провел интересную экскурсию по столице нашей страны.

    Вопросы по прослушанному тексту:

    What is our capital?

    Where is situated Moscow?

    Is Moscow the largest or the smallest city in our country?

    Слайд №9

    Нашему следующему корреспонденту.

    Удалось взять интервью у туриста из Великобритании!!! Давайте узнаем его мнение об еще одном потрясающем городе нашей страны.

    Dialogue:

    (Учащиеся представляют свой диалог)
    - Have you ever been in St. Petersburg?


    - Yes, I have. It goes without saying, I was greatly impressed by the city. But still I am very fond of St. Petersburg. I was there some time ago. I believe it is one of the most beautiful cities in the world.


    - What is it famous for?


    - Well, of course, it's famous for its museums. In fact, it is a museum in itself, which is situated on the banks of the Neva river. I was impressed by lots of bridges. They say there are more than 350 bridges in St. Petersburg.


    - What monuments there attract tourists?


    - First of all, the monument of Peter the First - the Bronze Horseman is widely known. It is the monument to the founder of the city.


    - And when was the city founded?


    - In 1703, by Peter the Great.


    - What other places of interest are worth visiting?


    - Well, first comes the Winter Palace, Palace Square, then there are Peter-and-Paul Fortress, the Rostral Columns, Saint Isaac's Cathedral and many others.
    Слайд №10

    What is about this dialogue?

    Слайд №11

    И так за пол часа нам удалось по путешествовать по России. Мы узнали прогноз погоды в нашем городе, послушали спортивные новости про Олимпиаду из города Сочи, посетили экскурсию по Москве, послушали интервью про Санкт Петербург. А сейчас подпишите свои листы, посмотрите на номер 1 . И внимательно посмотрите на экран. Прослушав текст отгадайте - о каком городе идет речь и запишите ответ на английском языке.

    Слайд №12.

    Слайд №13

    Выполните пожалуйста тест предложенный ниже. Выберите правильный вариант ответа и обведите его в кружок или письменно ответьте на вопрос. Время на выполнение задания 10 мин.

    1. What is the capital of Russia? a) St.Petersberg, b) Moscow, c) Samara

    2. How many people do live in Russia? a) 150 mln,b) 120mln,c) 200 mln

    3. What is Moscow famous for? a) the Kremlin, b) the Statue of Liberty, c) Red Square

    4. What is the size of Russia?

    5. What oceans is Russia washed by?

    6. What ara the main rivers of Russia?

    7. What does the banner of Russia look like?

    8. What are the neighboring countries of Russia?

    9. What are the natural resources of Russia?

    10. Who founded Moscow?


    Слайд №14

    Рефлексия.

    Thank you!!! Good bye!


    написать администратору сайта