Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті
| Мұғалімнің аты-жөні: Базаров Е.Г.
|
Сыныбы
| 10
|
Күні
| 07.10.2019 ж
|
Тақырыбы
| А.Құнанбайұлы. Отыз екінші қарасөзі
|
Оқыту мақсаты
| 10.1.1.1. – әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.3.1.1- шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
|
Сабақтың мақсаты
| 1. әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсінеді.
2. шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.
|
Бағалау критерийлері
| Жаңа тақырып жайлы ақпарат береді, отыз екінші қарасөзді айтады.
|
Тілдік мақсттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: хұзур хасил, бахас, хақ, хүсідшілік, хирслану, т.б.
|
Бастапқы білім
| Он жетінші қарасөзі
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
| Интербелсенді тақта, слайдтар, А4 парағы, оқулық
|
Оқыту әдістері:
| Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап,
|
Сабақ барысы
|
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
Өткен сабақты тексеру
8 минут
| 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұқсас ерекшеліктер арқылы топқа бөліну
Мұғалім оқушыларға қандай да болмасын бір ерекшелікті айтып (мысалы; туған айы,жұлдызнамалық белгісі,шашының түсі,киімінің өлшемі,есімінің бас әрібі т.б) сол бойынша топқа бөлуіне болады.
2. Топқа бөлу.
Дағды.Айтылым.
I.Өткен тақырыпқа шолу.
1.Өмірі туралы қысқаша баяндау
2.Шығармашылығына тоқталу.
Дескриптор:
1.Өмірі туралы айтылады.
2.Шығармалары туралы біледі.
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды.
II.А.Құнанбаев. Он жетінші қарасөзі. Қайрат Ақыл
Ғылым Жүрек
Сұрақтар:
1.Қарасөздің тәрбиелік мәні қандай?
2.Ойшыл Абай дүниенің кілті туралы не деген?
Дескриптор:
1.Қарасөздің тәрбиелік мәнін табады.
2.Дүниенің кілті туралы біледі.
3.Қарасөздің мазмұнын айтады.
| ОӘК материалдары Ұқсас ерекшеліктер арқылы топқа бөліну
Слайд
Талдау әдісі
|
Қызығушылықты ояту 4 минут
| Дағды. Тыңдалым
Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында тақырыпқа қатысты дайындаған “Отыз екінші қарасөзге” байланысты видео көрсетіледі.
|
Видеоролик.
Отыз екінші қарасөз
|
Мағынаны тану
15минут
| Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс.
Дағды.Айтылым
1. Оқулықпен жұмыс
1. 2-тапсырма. “Отыз екінші қарасөз” бен “Он жетінші қарасөзде” айтылған идеяларға мысал келтіріп, айтып беріңдер.
Дескриптор.
1.“Он жетінші қарасөз” бен “Отыз екінші қарасөздегі” негізгі ойды салыстырыңдар.
2.Айтылған авторлық идеяға өмірден мысал келтіріп, айтып беріңдер.
Сергіту сәті. «Логикалық тәсіл» әдісі арқылы орындалады.
Орындалу шарты: Мұғалім көрсеткен сурет арқылы , мақал- мәтел айтады.
3- тапсырма. “Отыз екінші қарасөздегі” сөздердің мағынасын ашып, түсініктеме беріңдер.
Дағды.Жазылым.
Дескриптор:
“Отыз екінші қарасөздегі” сөздердің мағынасын ашады. Түсініктеме береді.
|
«Шын,жалған» ойыны.
|
Сабақты бекіту
5 минут
| Абайдың “Қара сөздерінің” тілі
“Қара сөздердің көпшілігі” сюжетсіз жазылған көркем әңгіме, яғни көркем проза (Б.Кенжебаев) 1,2,3,14,24,26,29,33,41,42- сөздерді және “Біраз сөз қазақтың қайдан шыққандығы туралы” публицистикалық жанрда,қалғандары прозаның өсиет (поучительные рассуждения), тасдиқ(утверждение), нақыл,тұспал сөз,кеңес,әңгіме(беседа), көркем проза элементтері бар түрлеріне жатады. (Х.Сүйіншіәлиев) Ағартушылық идеясындағы публицистикалық шығарма (Р,Сыздық)
|
Дәлелдеу
|
Бағалау
2 минут
| Қалыптастырушы бағалау.
| «Жеке техника» әңгімесі
|
Үйге тапсырма
2 минут
| Отыз екінші қарасөздің мазмұнын айту
|
|
Рефлексия
2 минут
| Мұғалім әр оқушыға смайликтер таратып береді.
«Бүгінгі сабақ ұнады ма?»
| Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтер көрсету арқылы білдіреді.
|
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескерңіз )
1. Сыныптағы белсенді оқушылар анықталды.
2. Жоспар бойынша әдіс-тәсілдер толық қамтылды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1. Сергіту сәті бойынша қойылған сұрақтар.
2. Топтық жұмыс
|