Главная страница
Навигация по странице:

  • 29.12.2022 Класс:10 Оқушы саны

  • Сабақтың тақырыбы ГРАФТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ АЛГОРИТМДЕУДЕ ҚОЛДАНУ Бастапқы білім

  • Құндылықтарды дарыту

  • Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Ұйымдастыру кезеңі.

  • Сабақтың тақырыбын, оқытудың мақсаты мен жетістік критерийлерін жариялау.

  • Сабақтың ортасы 15 минут Жаңа материалды меңгерту

  • Ең алғаш рет «граф» терминін венгр математигі Д.Кениг енгізген.

  • Граф немесе бағдарланбаған графты G әрпімен белгілейді. Ол келесі түрде G:=(V, E) бейнелейді. Бұл жерде

  • 2.Бекіту тапсырмалары

  • Дискриптор

  • 2-тапсырма. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС. Сұлбасын салу

  • Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма.

  • Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1: 2

  • Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім

  • графтар. Пн Информатика Малімні атыжні


    Скачать 1.78 Mb.
    НазваниеПн Информатика Малімні атыжні
    Анкорграфтар
    Дата29.12.2022
    Размер1.78 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаграфтар.docx
    ТипДокументы
    #869023

    Пән:Информатика

    Мұғалімнің аты-жөні: Бикболаев Қ.Қ.

    Дата: 29.12.2022


    Класс:10

    Оқушы саны:

    Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

    Алгоритмдеу және бағдарламалау


    Сабақтың тақырыбы

    ГРАФТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ АЛГОРИТМДЕУДЕ ҚОЛДАНУ

    Бастапқы білім

    Оқушылар Python бағдарламалау туралы біледі

    Оқыту мақсаттары

    10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру

    Сабақтың мақсаттары

    Графтың анықтамасы мен негізгі ұғымдарымен таныстыру

    Жетістік критерийлері

    -граф анықтамасын біледі

    - графтың негізгі ұғымдарын біледі


    Тілдік мақсаттар


    Граф, бағдарланған және бағдарланбаған граф, граф салмағы, доға, граф қабырғасы, түйін

    Құндылықтарды

    дарыту

    - құрметтеу: бір-бірін тыңдай білу қабілеті.

    Пән аралық байланыс

    Математика

    Дифференциация

    - оқушыға жеке көмек көрсету;

    АКТ қолдану дағдылары

    - Python бағдарламалау тілінде фунцияларды қолдану;

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

    -Компьютермен жұмыс жасаған кезде өз уақытын басқару

    -Компьютер бөлмесінде қауіпсіздік ережесін қадағалу

    Сабақтың барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері


    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


    Ресурстар


    Сабақтың басы

    1. минут

    1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу

    2. Өткенді пысықтау:

    • - сұрыптау деген не?

    • - сұрыптаудың қандай әдістерін білесің

    • -сұрыптау неліктен қолданылады

      1. Сабақтың тақырыбын, оқытудың мақсаты мен жетістік критерийлерін жариялау.


    Презентация



    Сабақтың ортасы

    15 минут



          1. Жаңа материалды меңгерту

    ЕСІҢІЗДЕ САҚТАҢЫЗ

    Шектеулі математиканың мәселелерін шешуге геометриялық тұрғыдан келу графтар теориясы деп аталады.
    Нүктелер жиынынан және осы нүктелерді байланыстыратын қа­быр­ғалар немесе доғалардан құрылған сұлба граф деп аталады.

    Ең алғаш рет «граф» терминін венгр математигі Д.Кениг енгізген.



    Жазықтықта әртүрлі бес нүкте белгілейік (1-сурет). Осы нүктелерді графтың төбелері, ал оларды қосатын сызықтарды графтың қабырғалары деп атайды. Егер графтың барлық қабырғалары бағдарланбаған болса, онда ол бағдарланбаған (не ориентированный) граф деп (1-сурет), ал егер графтың барлық қабырғалары бағытталған болса, онда ол бағдарланған (ориентированный) граф (2-сурет) деп аталады. Графтың қабырғаларына жазылған сандарды гарфтың салмағы деп атайды (1-сурет). Бағдарланба­ған графта екі төбенің арасын байланыстыратын түзуді қабырға дейді. Бағдарланған графта екі төбенің арасын байланыстыратын сызықтарды доға дейді(2-сурет).
    Граф немесе бағдарланбаған графты G әрпімен белгілейді. Ол келесі түрде G:=(V, E) бейнелейді. Бұл жерде :
    V – төбелердің саны ( бос емес жиыны ) ;

    E – қабырғалардың саны.

    Төбелері мен қабырғаларын кейде граф элементтері деп те атайды, граф төбелер санын |V| – граф дәрежесі, қабырғалар санын |E| – графтың өлшемі деп атайды. Мысалы,1-суреттегі бағдарланбаған граф үшін G: = (5, 6) тең болдаы.



    Презентация



    7 минут

    10 –минут


    2.Бекіту тапсырмалары:
    1-тапсырма. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

    Байланыс матрицасын алу


    Дискриптор:

    • Граф элементтерін анықтайды

    • Графтарды байланыс матрицасы арқылы сипаттайды

    ҚБ:мұғалім марапаты


    2-тапсырма. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС. Сұлбасын салу



    Дискриптор:

    • Граф элементтерін анықтайды

    • Граф сұлбасын салады

    ҚБ: мұғалім марапаты

    Презентация

    Презентация


    Сабақтың соңы

    5 минут

    Үйге тапсырма. Графтардың программалауда және ғылымдағы маңызын бағалаңдар?

    Рефлексия:Түстер бойынша стикерлер жапсырады

    Презентация


    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

    Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

    Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

    Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

    болды, неліктен?




    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



    написать администратору сайта