Главная страница
Навигация по странице:

  • Відповідно до ст.708 ЦК України

  • Задача з цив права для Олени (копия). Рішення За ст. 655 Цк україни за договором купівліпродажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.


    Скачать 38.19 Kb.
    НазваниеРішення За ст. 655 Цк україни за договором купівліпродажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
    Дата09.09.2021
    Размер38.19 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЗадача з цив права для Олени (копия).docx
    ТипДокументы
    #231073

    Торгівельне підприємство "Фрукти" (м. Дніпропетровськ) закупило у фірми "Алан" (м. Одеса) 1.5 тони цитрусових. Куплений товар був прийнятий представником покупця та за взаємною згодою помішений на зберігання в спеціальний склад продавця за тієї умови, що фірма "Алан" відправить цитрусові залізницею на першу вимогу покупця, коли по його заявці буде виділено вагони.

    Партія цитрусових знаходилася на зберіганні більш як три місяці. Після чого з'ясувалося, що їх значна частина стала непридатною для використання. Як було встановлено експертизою, фірма "Алан" вжила всіх заходів для того, щоб зберегти товар від зіпсування.

    Покупцем було заявлено позов, в якому зазначалось, що ризик випадкового знищення товару покладено законодавством на продавця до тих пір поки право власності на товар не перейде до покупця, тому фірма Алан" повинна відшкодувати вартість зіпсованих цитрусових. Фірма "Алан" позов не визнала, бо вважала себе не винною в знищенні товару, який знаходився на зберіганні.

    1. Коли обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним?

    2. з якого моменту ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до покупця?

    3. Як вирішити спір?

    Рішення:

    За ст.655 ЦК України «1. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.»

    Предмет договору купівлі-продажу:

    Відповідно до ч.1 ст.656 ЦК України «1. Предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.»

    Також, в умовах задачі було сказано про кількість товару – 15 тон

    Відповідно до ч.1 ст.6699 ЦК України «. Кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні…»

    За умовами задачі, товар був відвантажений зі складу продавця та прийнятий представниками покупця.

    Щодо моменту виконання обов’язку передати товар, слід зазначити наступне:

    Відповідно до ст.664 ЦК України «1. Обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

    1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;

    2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

    Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.

    Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це. Готовий до передання товар повинен бути відповідним чином ідентифікований для цілей цього договору, зокрема шляхом маркування.

    2. Якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов'язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв'язку для доставки покупцеві.»

    Отже, в даному випадку, товар фактично переданий покупцю ( оскільки він був прийнятий представником покупця).

    Щодо подальшого зберігання товару на складі продавця, слід зазначити наступне:

    Відповідно до ч.1 ст.936 ЦК України «1. За договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.»

    Щодо строку зберігання:

    Відповідно до ч.2 ст. 938 ЦК України «2. Якщо строк зберігання у договорі зберігання не встановлений і не може бути визначений виходячи з його умов, зберігач зобов'язаний зберігати річ до пред'явлення поклажодавцем вимоги про її повернення.»

    Щодо обов’язку зберігача забезпечення схоронності речі:

    Відповідно до ст.942 ЦК України «. Зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі.

    2. Якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов'язаний піклуватися про річ, як про свою власну.»

    Отже, підсумовуючи дані нормативні положення, слід зазначити, що в даному випадку продавець – є зберігачем товару і за домовленістю з покупцем має його зберігати до моменту пред’явлення вимоги покупця ( вже власника товару) повернути товар.

    За умовами задачі, власник товару не з’являвся за ним протягом 3 місяців внаслідок чого товар ( значна частина) зіпсувався.

    Відповідно до ст.945 ЦК України «. Зберігач зобов'язаний негайно повідомити поклажодавця про необхідність зміни умов зберігання речі і отримати його відповідь.

    У разі небезпеки втрати, нестачі або пошкодження речі зберігач зобов'язаний змінити спосіб, місце та інші умови її зберігання, не чекаючи відповіді поклажодавця.

    2. Якщо річ пошкоджена або виникли реальна загроза її пошкодження чи інші обставини, що не дають змоги забезпечити її схоронність, а вжиття заходів з боку поклажодавця очікувати неможливо, зберігач має право продати річ або її частину.

    Якщо зазначені обставини виникли з причин, за які зберігач не відповідає, він має право відшкодувати свої витрати з суми виторгу, одержаної від продажу речі. Наявність зазначених обставин доводиться зберігачем.»

    Отже, оскільки зберігач бачив, що є реальна небезпека втрати товару, він мав зв’язатися з покупцем, та повідомити йому про це. У випадку неможливості зв’язатися з покупцем ( поклажодавцем) - зберігач мав право продати товар або його частину.

    Щодо права поклажодавця на отримання товару:

    Відповідно до ст.949 ЦК України «1. Зберігач зобов'язаний повернути поклажодавцеві річ, яка була передана на зберігання, або відповідну кількість речей такого самого роду та такої самої якості.

    2. Річ має бути повернена поклажодавцю в такому стані, в якому вона була прийнята на зберігання, з урахуванням зміни її природних властивостей.

    Зберігач зобов'язаний передати плоди та доходи, які були ним одержані від речі.

    3. Тотожність речі, яка була прийнята на зберігання, і речі, яка була повернута поклажодавцеві, може підтверджуватися свідченням свідків.»

    Також, відповідно до ч.1 ст.950 ЦК України «1. За втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах…»

    Щодо відшкодування збитків завданих поклажодавцеві:

    Відповідно до ч.1 ст.951 ЦК України «1. Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем:

    1) у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості;

    2) у разі пошкодження речі - у розмірі суми, на яку знизилася її вартість..»

    Отже, в даному випадку, збитки поклажодавцеві мають бути відшкодовані.

    Висновок:

    Момент виконання обов’язку продавця передати товар покупцеві визначений в ст. 664 ЦК України.

    Ризик випадкового знищення/пошкодження товару переходить до покупця з моменту прийняття товару

    В даному випадку, дійсно ризик випадкового знищення/пошкодження товару перейшов до покупця в момент прийняття товару представником покупця. Разом з тим, продавець взяв на себе зобов’язання зберігати товар – отже, в даному випадку відносини між суб’єктами регулюються у форматі « зберігач/поклажодавець». Отже, в даному випадку поклажодавцю були завдані збитки пошкодженням товару. Отже, зберігач має їх відшкодувати.

    Задача 2.

    Сидоренко 5 травня купив в магазині "Пума-спорт" спортивний костюм і кросівки, які в присутності продавця він оглянув і приміряв. Вдома він разом з жінкою обдивився куплені речі, однак цього разу йому не сподобався колір і фасон спортивного костюма. Спортивний костюм він не одягав, тому що вирішив віднести його в магазин і обміняти, але цього довгий час не робив, бо знаходився у відрядженні.

    2 серпня, збираючись до спортивної зали, він помітив, що кросівки мають серйозні недоліки: вони погано проклеєні, та ще й відрізняються один від одного кольором вставних деталей. Наступного дня Сидоренко зайшов до магазину і звернувся з вимогою поміняти спортивний костюм і повернули йому нартісіь кросівок.

    Адміністрація магазину йому відмовила через те що спортивний костюм є якісним, кросівки були ношені та дефекти вказаного товару були помічені не зразу, тому покупець втратив право вимагати обміну вказаної речі. Крім цього адміністратор магазину вказав на те, що магазин є приватним і на нього не розповсюджується правила купівлі-продажу в торгових закладах.

    Якам нормативно-правовими актами необхідно керуватися при вирішенні цісї справи?

    Які права має споживач у разі придбання товару неналежної та належної якості? Зробіть висновок

    Рішення:

    Так, відповідно до ст.655 ЦК України «1. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.»

    За умовами задачі, покупця не задовольнила якість товару ( кросівок) , а костюм він захотів обміняти

    Відповідно до ст.707 ЦК України «1. Покупець має право протягом чотирнадцяти днів не рахуючи дня купівлі непродовольчого товару належної якості, якщо триваліший строк не оголошений продавцем, обміняти його у місці купівлі або інших місцях, оголошених продавцем, на аналогічний товар інших розміру, форми, габариту, фасону, комплектації тощо. У разі виявлення різниці в ціні покупець проводить необхідний перерахунок з продавцем.

    Якщо у продавця немає необхідного для обміну товару, покупець має право повернути придбаний товар продавцеві та одержати сплачену за нього грошову суму.

    Вимога покупця про обмін або повернення товару підлягає задоволенню, якщо товар не був у споживанні, збережено його товарний вид, споживчі властивості та за наявності доказів придбання товару у цього продавця.

    2. Перелік товарів, які не підлягають обміну або поверненню на підставах, передбачених цією статтею, встановлюється нормативно-правовими актами.»

    Отже, оскільки покупець звернувся до магазину щодо повернення костюму вже після спливу 14 днів з моменту його придбання – магазин має право відмовити в обміні.

    За умовами задачі, покупець виявив брак в кросівках ( погано проклеєні, деталі різні за кольором).

    Відповідно до ст.675 ЦК України « Товар, який продавець передає або зобов'язаний передати покупцеві, має відповідати вимогам щодо його якості в момент його передання покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу.

    2. Договором або законом може бути встановлений строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк).

    3. Гарантія якості товару поширюється на всі комплектуючі вироби, якщо інше не встановлено договором.»

    Також, відповідно до ч.1, 2 ст.676 ЦК України «1. Гарантійний строк починається з моменту передання товару покупцеві, якщо інше не встановлено договором купівлі-продажу.

    2. Гарантійний строк, встановлений договором купівлі-продажу, продовжується на час, протягом якого покупець не міг використовувати товар у зв'язку з обставинами, що залежать від продавця, до усунення їх продавцем.

    Гарантійний строк продовжується на час, протягом якого товар не міг використовуватися у зв'язку з виявленими в ньому недоліками, за умови повідомлення про це продавця в порядку, встановленому статтею 688 цього Кодексу..»

    Відповідно до Додатку 1 до Постанови Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів"

    Перелік сезонних товарів, гарантійні терміни за якими обчислюються з початку відповідного сезону

    Взуття літнього асортименту з 15 травня по 15 вересня»

    Отже, в даному випадку, покупець має право вимагати заміни даних кросівок в межах гарантійного строку.

    Відповідно до ст.708 ЦК України «1. У разі виявлення покупцем протягом гарантійного або інших строків, встановлених обов'язковими для сторін правилами чи договором, недоліків, не застережених продавцем, або фальсифікації товару покупець має право за своїм вибором:

    1) вимагати від продавця або виготовлювача безоплатного усунення недоліків товару або відшкодування витрат, здійснених покупцем чи третьою особою, на їх виправлення;

    2) вимагати від продавця або виготовлювача заміни товару на аналогічний товар належної якості або на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком у разі різниці в ціні;

    3) вимагати від продавця або виготовлювача відповідного зменшення ціни;

    4) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми.

    2. Покупець, який придбав непродовольчі товари, що вже були в користуванні і реалізовані через роздрібні комісійні торговельні підприємства, про що він був поінформований продавцем, має право пред'явити вимоги, передбачені частиною першою цієї статті, якщо придбані товари містили істотні недоліки, не застережені продавцем.»

    Висновок:

    В даному випадку покупець має право обміняти тільки кросівки. Костюм – ні, оскільки він якісний і минув 14 денний термін протягом якого покупець може обміняти товар.

    Щодо нормативних актів :положення ЦК України щодо даного питання або ЗУ «Про захист прав споживачів». Також, постанову КМУ ПостановиПро реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів"

    Щодо прав споживача у випадку придбання товару неналежної якості див. ст.708 ЦК України, належної – ст.707 ЦК України.







    написать администратору сайта