Главная страница
Навигация по странице:

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • Бағалау критерийлері Оқушылар

  • Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады

  • Пәнге қатысты лексика және терминология

  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие

  • Неге

  • Сабақтың барысы

  • 2-5мин Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеуҮй тапсырмасын сұрау

  • Кім тез, кім жылдам(

  • 13-16 мин «Тіл - шешендік» кезеңі.

  • Сабақтың ортасы 17-25 мин Келесі бөлім әрәптер. Яғни әрбәр топқа бір әрәпке қатысты сұрақтар беріледі. «С» әрпі

  • Сабақтың ортасы 17-25 мин 26-33мин 34-38мин

  • «Тіл - шешендік» кезеңі.

  • Сабақтың соңы 39-40 мин Үй тапсырмасын беру.Рефлексия

  • 7-ав-ойын. Саба Кні Сынып 7 А, В Мектеп


    Скачать 27.55 Kb.
    НазваниеСаба Кні Сынып 7 А, В Мектеп
    Дата23.09.2022
    Размер27.55 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла7-ав-ойын.docx
    ТипДокументы
    #691749

    Тексерілді: Оразова.Г.К.

    Сабақ:

    Күні:

    Сынып: 7 «А», «В»

    Мектеп: №3 ДБАОММИ

    Мұғалімдердің аты-жөні: Халық Шакизат

    Жақсылық Камила

    Сабақтың тақырыбы:

    Период және топтар. Элементке сипаттама беру

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

    - периодтық жүйеде элементтер атомдық (протондық) нөмірлердің өсу ретімен орналасу принципін түсіндіру;

    - қазіргі заманғы периодтық кестенің құрылысын білу және сипаттау;

    - химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа орналасатындығын дәлелдеу;

    Сабақ мақсаттары:

    - берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алу;

    - Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын білу;

    - периодтық кесте топтардан, периодтардан тұратынын білу;

    - периодтарды горизонтальды қатарлар ретінде қарастыру;

    - топтарды вертикалды бағандар ретінде қарастыру;

    - элементтердің топтарда орналасуының себебін білу;

    Бағалау критерийлері

    Оқушылар:

    • берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алады;

    • Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын біледі;

    • периодтық кесте топтардан, периодтарда тұратынын білу;

    • ХЭПЖ қолдана отырып, кез келген элементті белгілі бір периодқа, белгілі бір топқа жататындығын анықтай алады;

    • химиялық элементтердің белгілі топқа топтастырылуының себебін түсіндіре алады;

    • ХЭПЖ-де элемент орналасқан топ, период белгілі болғанда элементті анықтап, оған қарапайым сипаттама бере алады.

    Тілдік мақсаттар

    Оқушылар орындай алады:

    - элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіру, сұрақтар қою.

    Пәнге қатысты лексика және терминология

    -период, топ элементтің таңбасы, реттік нөмірі,

    сілтілер, сілтілік жер металдар, халькогендер, галогендер, инертті газдар, лантаноидтар, актиноидтар, ауыспалы элементтер (өтпелі металдар).

    Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

    Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген

    Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие

    X у сияқты бір топқа жатады, себебі олардың екеуі де z тең

    Неге (элемент) осы топқа жатады?

    Құндылықтарды дарыту

    Өмір бойы білім алу;

    Академиялық шынайылылық;

    Пәнаралық байланыс

    Физика пәнімен байланысты: атом құрылысы

    Сабақтың барысы


    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1 мин

    2-5мин


    Ұйымдастыру кезеңі

    Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу

    Үй тапсырмасын сұрау

    Өткен сабақ білімін қайталау




    6-12мин

    Оқушыларды 1-4 ке дейінгі санақ бойынша төрт топқа бөлеміз.

    Кім тез, кім жылдам?(сұрақ-жауап).Оқушыларға сұрақтар қойылады  жауабын тез –тез көрсету керек. 1 топ: 1.Салыстырмалы атомдық массасы 14 тең қандай элемент? Азот. 3.Күрделі бөлінбейтін бөлшек? Атом. 4.Реттік номірі 19, салыстырмалы атомдық массасы 39-ға тең болатын элемент.(калий).65 о градуста су неге айналады (мұз).6Натрийдың салыстырмалы атомдық массасы?(23) 

    2топ:1.Кез –келген заттың оттегімен әрекеттесуі? Жану.2.Ғаламшардың патымен аталатын элемент? Уран.3.Оттегі қай топта орналасқан? Алты 4..Жану реакциясы кезінде не бөлінеді? Жылу.5.Бор , мәрмәр, ізбес, дала шпаты- осылардың барлығының формуласы СаСО3.6.І топтың негізгі топшасының элементтері-сілтілік металдар 3топ:.1.Тұрмыста ағартқыш ретінде,суды залалсыздандыруда қолданады? Хлор 2.Салыстырмалы атомдық массасы 81 тең қандай элемент? Бром .3.Зат мөлшерінің өлшем бірлігі?  Моль .4. 4 период 6 топтың қосымша топшасында орналасқан элемент ата? Хром. 5.Күкірт қышқылының формуласы.(Н2SO4).6.Сұйық металл.(сынап).

    4топ: 1.Заттың химиялық жолмен бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі.(атом) .2.Ең жеңіл металл.(литий) .3.Химиялық таңбаның алдына қойылатын цифр.(коэффициент) .4.Күкірт неше валентті?(2,4,6) 
    5.Оң зарядты ион (катион).6.Периодтық кесте неше топтан тұрады?(7)




    13-16 мин

    «Тіл - шешендік» кезеңі. Әрбір топқа химия пәніне байланысты мақал мәтелдер беріледі. Мақал мәтелдегі бос отынды толтыру. 1.Темірді қызған кезде соқ

    Алтын көрсе періште жолдан таяды

    2.Аз сөз-алтын, көп сөз-көмір

    Арпа бидай ас екен, алтын күміс тас екен

    3.От көмір жейді, тот темір жейді

    Жер-қазына, су-алтын

    4.Алтын-жерден, батыр-елден

    Өнерлінің қолы алтын, өлеңшінің сөзі алтын





    Сабақтың ортасы

    17-25 мин



    Келесі бөлім әрәптер. Яғни әрбәр топқа бір әрәпке қатысты сұрақтар беріледі. «С» әрпі 1.Химиялық элемент(сутегі,скандий) 2.Күрделі зат (су,сіркеқышқылы) 3.Металл (сынап) 4.Қышқыл (сірке қышқылы) 5. І валентті элемент (сутек) 6.Натрий гидроксиді (сілті) «К» әрпі 1.Жай зат (күкірт) 2.Оксиді (кальций оксиді, көміртек (ІІ) оксиді, күкірт (ІҮ) оксиді. 3.Бейметалл (көміртек,күкірт) 4.Сілтілік металл (калий) 5.Екі валентті элемент (калий) 6.Қышқыл (күкірт, кремний қышқылдары) «М» әрпі 1.Периодтық кестенің авторы (Д.И.Менделеев) 2. ІІ валентті элемент (магний) 3. Оксид(магний) 4.Атомдар нені құрайды (молекула) 5.Зат мөлшерінің өлшем бірлігі (моль) 6.Темір (металл)

    «Б» әрәпі

    1.Бор(бейметал)

    2.Окси(барий)

    3.Бордың реттік номері(бес)

    4.Метал(берилий)

    5.Атомдық массасы 79,9 болатын бейметал(бром)

    6. Бромды сутек қышқылының тұздары не деп аталады(бромидтер)














    Сабақтың ортасы

    17-25 мин

    26-33мин


    34-38мин

    Келесі бөлім әрәптер. Яғни әрбәр топқа бір әрәпке қатысты сұрақтар беріледі. «С» әрпі 1.Химиялық элемент(сутегі,скандий) 2.Күрделі зат (су,сіркеқышқылы) 3.Металл (сынап) 4.Қышқыл (сірке қышқылы) 5. І валентті элемент (сутек) 6.Физикалық құбылыс (судың қатуы) 7.Натрий гидроксиді (сілті) 8.Судың агрегаттық күйі (сұйық)

    «Б» әрәпі

    1.Бор(бейметал)

    2.Окси(барий)

    3.Бордың реттік номері(бес)

    4.Метал(берилий)

    5.Атомдық массасы 79,9 болатын бейметал(бром)

    6. Бромды сутек қышқылының тұздары не деп аталады(бромидтер)
    «Полиглот». Берілген әріптерден элемент атын құрастырып, сол элементтерді үш тілде атайды.

    Оди - иод - иод J2 Мкүіс - күміс - серебро Аd
    Түрірк - күкірт - сера S Омрб - бром - бром Вr
    Латын - алтын - золото Аd Тотке - оттек - кислород О2
    «Сақина салу». Бұл бөлімде тізбекті реакция теңдеулері беріледі. Реакцияларды жүзеге асыр.
    К→К2О→КОН→КІ→КСІ

    «Тіл - шешендік» кезеңі. Әрбір топқа химия пәніне байланысты мақал мәтелдер беріледі. Мақал мәтелдегі бос отынды толтыру.
    Темірді қызған кезде соқ

    Алтын көрсе періште жолдан таяды

    Аз сөз-алтын, көп сөз-көмір

    Арпа бидай ас екен, алтын күміс тас екен

    От көмір жейді, тот темір жейді

    Жер-қазына, су-алтын

    Алтын-жерден, батыр-елден

    Өнерлінің қолы алтын, өлеңшінің сөзі алтын




    Карточкалар


    Сабақтың соңы

    39-40 мин

    Үй тапсырмасын беру.

    Рефлексия

    Оқушылар сабақ басында берілген бағалау критерийлері бойынша өздерінің сабақ мақсаттарына жеткендіктерін бағалайды.




    Бағалау критерийлері,

    Түрлі түсті стикерлер




    Үй тапсырмасы:

    §14 мазмұндау, №1,2 оқулық бойынша жаттығуларды орындау





    написать администратору сайта