Главная страница
Навигация по странице:

  • Аргмомант

  • - Што вы адчулі, калі слухалі верш і. Сурыкава - Якое Сонца і яго прамяні па форме, колеры

  • 4. Вынік урока. Рэфлексія

  • конспект урока ізо. Выглянуло солнышко. Выглянула сонейка


    Скачать 30.27 Kb.
    НазваниеВыглянула сонейка
    Анкорконспект урока ізо
    Дата03.05.2021
    Размер30.27 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаВыглянуло солнышко.docx
    ТипДокументы
    #201141

    Дата 26.04.2021

    Тэма: Выглянула сонейка

    Мэта:сфарміраваць уяўленне аб цёплым, халодным і мяшаным каларыце.

    Задачы:актуалізацыя уяўленняў аб кампазіцыйных магчымасцях колеру; фарміраванне уяўленняў аб выкарыстанні цёплага, халоднага і змешанага каларыту для перадачы ідэйнай задумы кампазіцыі; фарміраванне навыкаў паэтапнага выканання кампазіцыі; развіццё кампазіцыйнай і каларыстычнай культуры.

    Ход урока

    1. Аргмомант

    Праверка гатоўнасці вучняў да ўроку

    1. Павдамленне новай тэмы

    Устцпная гутарка

    Из окна в окно —

    Золотое веретено. (Солнечные лучи.)

    Не стучится, а в окно

    К нам за ходит все равно. (Солнце.)

    Ну-ка, кто из вас ответит:

    Не огонь, а больно жжет,

    Не фонарь, а ярко светит,

    И не пекарь, а печет. (Солнце.)

    Золотое ушло,

    Серебря иное пришло. (Солнце и месяц.)

    Шар воздушный, золотой

    Над рекой остоновился,

    Покачался над водой

    И потом за лесом скрылся. (Солнце.)

    Хозяин спит —

    Овцы на выгоне.

    Хозяин выглянет —

    Овец не видно.

    Хозяин спрячется —

    Овцы опять обозначается. (Солнце и звезды.)

    Кто-то утром не спеша

    Надувает красный шар,

    А как выпустит из рук —

    Станет вдруг светло вокруг. (Солнце.)

    — Давайце прачытаем верш і. Сурыкава.

    Ярко солнце светит,

    В воздухе тепло,

    И, куда не взглянешь,

    Все вокруг светло.

    На лугу пестреют

    Яркие цветы;

    Золотом облиты

    Темные листы.

    Дремлет лес: ни звука,—

    Лист не шелестит.

    Только жаворонок

    В воздухе звенит...


    - Што вы адчулі, калі слухалі верш і. Сурыкава?


    - Якое Сонца і яго прамяні па форме, колеры?

    Аналіз твора мастацтва

    - Разгледзьце карціну Е. Батальёнка "родны край". Раскажыце, у якіх танах яна намаляваная і аб чым гэтая карціна. (Карціна Ягора Ягоравіча Батальёнка "родны край" намаляваная ў светлых танах, яна нібы падзелена на 2 часткі. Першая з якіх-гэта луг, а другая — гэта светла-блакітнае неба, перасечанае сонечнымі прамянямі і плывуць па ім аблокамі. Гэтыя дзве часткі як бы падзяляе вёска, размешчаная на ўзгорку. На карціне намаляваныя дахі дамоў, якія знаходзяцца ўдалечыні, з-за дахаў віднеюцца высокія, Лісцяныя дрэвы.)

    - Цяпер паглядзіце на твор жывапісу Івана Іванавіча Шышкіна "Сосны, асветленыя сонцам".

    — Мы бачым, як сонца залатое прамыя ствалы соснаў. Велізарным дрэвам, здаецца, не хапае месца на палатне. Магутныя векавыя хвоі дадзены ва ўсёй сваёй прыгажосці. Кожная з іх прыгожая па-свойму, але ў цэлым, гэта адзіны свет прыроды, поўны жыццёвых сіл. Здаецца даўкі пах соснаў, здаецца, што вось-вось хрустнет пад нагамі хваёвая шышка...

    - Колькі святла, сонца паказаў мастак у сваёй карціне!

    Тлумачэнне паслядоўнасці выканання кампазіцыі

    - Вызначэнне павароту ліста паперы( гарызантальнае або вертыкальнае), у залежнасці ад прадуманага сюжэту. Уявіце, што прыляцела Хмарка і закрыла наша сонейка (дзецям паказваецца хмарка на адваротным баку круга), і тады покапал дожджык, застукаў па даху.

    - Дожджык можна таксама намаляваць. (Педагог звяртае ўвагу на тое, што дажджынкі тоненькія, і іх лепш маляваць алоўкамі або тонкімі мазкамі пэндзля.

    - Для хмаркі выкарыстоўваем халодны каларыт (сіні, зялёны і іншыя адценні), а для сонейка — цёплы каларыт (чырвоны, чырвона-аранжавы, жоўты і г.д.). Змешаны каларыт ўжываем для перадачы асветленых сонцам прадметаў.

    3. Самастойная праца вучняў

    Інструктаж па тэхніцы бяспекі на працоўным месцы

    - Не пэцкаць вопратку; працаваць асцярожна, не падносіць востры кончык пэндзліка блізка да твару.

    Творчая дзейнасць

    4. Вынік урока. Рэфлексія


    написать администратору сайта