Главная страница
Навигация по странице:

  • Семінарські заняття 1. Таблиця порівняння договорів послуг та підряду.

  • 2. КОНСУЛЬТАЦІЇ «НОВА ПОШТА» 1 - для власних, приватних потреб.

  • 2 – надсилає продукти харчування для своїх замовників.

  • 3.Проаналізуйте умови договору перевезень, викладені на сайті Укрзалізниці, виявіть ризики та переваги для пасажира

  • 4. Проаналізувати права пасажирів

  • Задачі та рішення Цивільне право. Цивільне право. Завдання у вересні 2020 року пат кб Гарний банк


    Скачать 40.34 Kb.
    НазваниеЗавдання у вересні 2020 року пат кб Гарний банк
    АнкорЗадачі та рішення Цивільне право
    Дата08.06.2022
    Размер40.34 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЦивільне право .docx
    ТипРішення
    #578928


    Завдання 1.
    У вересні 2020 року ПАТ КБ «Гарний банк» звернувся до суду з позовом до Іванової Олени Іванівни про стягнення заборгованості за кредитним договором. Представник банку зазначив, що 13 березня 2013 року між банком та відповідачкою було укладено кредитний договір, за умовами якого Іванова отримала кредитні кошти у розмірі 1300 грн, як встановлення ліміту на карту. Сума процентів за кредитом становить 30 відсотків на рік. Іванова оформила кредит шляхом підпису у анкеті-заяві, чим погодилась з Умовами та Правилами надання банківських послуг + з тарифами банку. На день подання позову, загальна сума, що підлягає стягненню становить більше 40.000 грн. Відповідачка посилається на те, що між нею та банком немає кредитних правовідносин, кредитну карту вона не отримувала + підпис, який пред’являє банк на анкеті-заяві відповідачці не належить. Як ви вважаєте, чи було укладено договір? Чи досягнуто згоди щодо істотних умов?
    Рішення:

    Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому, а також договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору (ст. 634 ЦКУ). На офіційному сайті позивача змінювалися умови та правила позивачем ПАТ КБ «Гарний банк». Кредитор міг додати до позовної заяви Витяг з Тарифів та Витяг з Умов у будь-яких редакціях, які можуть бути сприятливі для задоволення позову. Анкета-заява не є типовою формою кредитного договору що встановлена до укладеного із відповідачкою кредитного договору, оскільки не підтверджують вказаних обставин. також не було отримано згоди щодо істотних положень умов договору. У анкеті-заяві відсутні домовленості сторін про сплату відсотків за користування кредитними коштами, пені та штрафів за несвоєчасне погашення кредиту, надані банком Витяг з Тарифів та Витяг з Умов. Також відповідач стверджує що між нею та банком немає правовідносин, та підпис на анкеті-заяві їй не належить. Щоб довести, що підпис належить саме Івановій Олені Іванівні, банк повинен надати оригінал анкети-заяви з підписом, щоб провести експертизу по достовірності цього підпису. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. ( ч. 3 ст. 203)

    Завдання 2.
    Кравченко Вікторія Вікторівна звернулася до суду з позовом про визнання недійсними договорів (договору відступлення права вимоги за договором кредиту, іпотеки та поруки). Позивачка зазначає наступне: 07.08 2013 року між Кравченком Євгеном Степановичем та ПАТ «Український банк» було укладено кредитний договір, відповідно до якого її чоловік Кравченко Є.С. отримав кредит з лімітом заборгованості у розмірі 190 000.00 дол США на споживчі цілі зі сплатою за користування кредитом 14.5% річних та 39% у разі порушення строків повернення кредиту. Того ж дня між Кравченко В.В., Кравченком Є.С. та ПАТ «Український банк» було укладено договір поруки, де було вказано, що в разі не можливості Кравченком Є.С. виконати умови договору, банк має право пред’явити зобов’язання до Кравченко В.В. Цього ж дня, між Кравченком Є.С. та банком було укладено договір іпотеки та передано в іпотеку нерухоме майно-квартиру. В усіх 3-х договорах було передбачено право кредитора відступити право вимоги на підставі закону.

    07.08.2020 року між ПАТ «Український банк» та Нечипоренком Миколою Миколайовичем було укладено договір про відступлення права вимоги за кредитним договором, за договором поруки та договором іпотеки. Умовами цього договору визначено, що до Нечипоренка Миколи Миколайовича переходить право вимоги до Кравченко Є.С. та Кравченко В.В. на повну суму заборгованості та право вимоги на предмет іпотеки.

    Позивачка вважає, що нотаріус не мав права для посвідчення договору про відступлення права вимоги. Просила визнати договори про відступлення права вимоги недійсними, як такі, що не відповідають закону.

    Рішення:

    ст. 512 ЦКУ

    Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок:

    1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги);

    2) правонаступництва;

    3) виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);

    4) виконання обов'язку боржника третьою особою.

    2. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.

    3. Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.

    Отже таке правонаступництво дійсно існує (передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги))

    Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин (письмовій), на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.(ст. 513 ЦКУ)

    До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514)

    Обов’язкова умова для відступлення права вимоги є присутність цієї можливості в договорі (Ст. 512). У зобов'язанні заміна кредитора може здійснюється без згоди самого боржника (ст. 516) Нотаріус має повне право посвідчити договір, без узгодження з боржником. Для зобов`язань які виникли на підставі кредитного договору, характерним є спеціальний суб`єкт - кредитор (банк або інша фінансова установа). Відступлення права вимоги за кредитним договором на користь фізичної особи суперечить положенням ч. 3 ст. 512 та ст. 1054 ЦК України.

    Завдання 3.

    Надайте юридичний висновок (на основі аналізу постанов ВС) про відмінність договору про відступлення права вимоги та договору факторингу. Від якої, сталої позиції відступив ВС в цьому питанні та чому?

    Договір про відступлення права вимоги (цесію) передбачає основні критерії:

    • може бути укладений між будь-якими учасниками цивільних відносин;

    • передбачає заміну кредитора у зобов'язанні;

    • предметом є передання права вимоги за будь-яким зобов'язанням (включаючи не грошові) від однієї особи до іншої;

    • за передання права вимоги може справлятися плата у будь-якій формі (купівля-продаж права вимоги).

    У свою чергу, для договору факторингу закон висуває наступні вимоги:

    • укладається між фактором — фінансовою установою з правом здійснення факторингових операцій та клієнтом — суб'єктом підприємницької діяльності;

    • передбачає заміну кредитора у зобов'язанні;

    • предметом є передання фактором грошових коштів клієнту у якості фінансування, що здійснюється за плату та з переданням клієнтом фактору права грошової вимоги до третьої особи.

    Кодекс досить широко регулює окремі умови договорів факторингу, однак вони не пов'язані з предметом договору та його розмежуванням з договором цесії, а відтак, ми не будемо розглядати їх детально.

    Рисидоговору факторингу, не пов'язані з суб'єктним складом, такі:

     1) передання клієнтом фактору права виключно грошової вимоги;

     2) сплата фактором клієнту грошових коштів за отримане право вимоги (фінансування);

    3) надання клієнтом фактору у будь-який спосіб плати за надане фінансування.

    Однак договір факторингу — це фінансова послуга, за отриманням якої звертаються далеко не завжди. Особливо, якщо мова йде про необхідність проведення окремих операцій між партнерами або якщо особа, що виявила бажання отримати (придбати) право вимоги, вже знайдена.

    Ключові позиції щодо розмежування договорів цесії та факторингу, зазначені в цьому рішенні, наступні:

    • ціна договору факторингу визначається розміром винагороди фактора за надання клієнтові відповідної послуги. Розмір винагороди фактора може встановлюватись по-різному — наприклад, у твердій сумі; у формі відсотків від вартості вимоги, що відступається; у вигляді різниці між номінальною вартістю вимоги, зазначеної у договорі, та її ринковою (дійсною) вартістю;

    • якщо право вимоги відступається «за номінальною вартістю» без стягнення фактором додаткової плати, відносини факторингу відсутні, а відносини сторін регулюються загальними положеннями про купівлю-продаж з урахуванням норм стосовно заміни кредитора у зобов'язанні;

    • договір факторингу спрямований на фінансування однією стороною другої сторони шляхом надання в її розпорядження певної суми грошових коштів. Вказана послуга за договором факторингу надається фактором клієнту за плату, розмір якої визначається договором. При цьому сама грошова вимога, передана клієнтом фактору, не може розглядатись як плата за надану фінансову послугу;

    • плата за договором факторингу може бути у формі різниці між реальною ціною вимоги і ціною, передбаченою в договорі, право вимоги за яким передається;

    • уклавши договір відступлення права вимоги за кредитним договором, банк отримав фінансування, а новий кредитор, укладаючи вказаний договір, набув право одержання прибутку у формі різниці між реальною вартістю права вимоги, що відступається, і ціною вимоги, що передбачена договором про відступлення права вимоги.

    Завдання 4.

    У грудні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Смакота" звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Ромашка", згідно якого просило розірвати договір комерційної концесії від 01.07.2012, зобов’язати відповідача повернути позивачу друковані матеріали, стягнути з відповідача збитки у вигляді неотриманого прибутку за період з 2012 року по  2015 року в сумі 160 024,90 грн. та штрафних санкцій  в сумі 54 904,71 грн.

    У лютому 2015 року ТОВ «Ромашка» подало зустрічний позов, згідно якого просило стягнути з ТОВ "Смакота" 668 250,00 грн. збитків, що є витратами по перерахуванню вступного внеску до франчайзингової системи "Гарні кафе", яку ТОВ «Ромашка»" не змогло почати реалізовувати через порушення умов договору з боку ТОВ «Смакота» та 178 189,40 грн. збитків, які складаються з суми оренди та витрат на утримання приміщення для розташування базової фабрики-кухні, наявність якої передбачена у бізнес-плані.

    Умовами договору передбачено, що франчайзер зобов’язується надати за винагороду на строк, починаючи з дня підписання цього договору до закінчення терміну його дії право використовувати в підприємницькій діяльності на закріпленій цим договором території комплекс виняткових прав, що належать франчайзеру.

    Було встановлено, що згідно укладеного договору, передача прав має здійснюватись шляхом укладання ліцензійних договорів, які є складовою частиною цього договору і які укладаються не пізніше 30 днів від укладання цього договору. За цим же договором, франчайзі зобов’язався виплачувати на користь франчайзера  поточні  платежі,  як  винагороду за користування  та  надання  права на користування об’єктами права інтелектуальної власності, що належать франчайзеру, протягом всього терміну дії даного договору, а саме: роялті або поточні платежі, які становлять 4 відсотка від загального валового доходу франчайзі: 2% від валового доходу за використання комплексу виключних прав на закріпленій території; 2% від валового доходу, як винагорода за здійснення постійної оперативної підтримки на протязі всього терміну дії цього договору - щомісячно в перебігу п’яти банківських днів місяця, наступного за звітним починаючи з першого дня після фактичного відкриття першого торгівельного об’єкту. Договір також передбачає обов’язок франчайзі сплачувати рекламний внесок у розмірі 1% від загального валового доходу протягом п’яти банківських днів місяця, наступного за звітним місяцем, починаючи з першого дня після фактичного відкриття першого торгівельного об’єкту.

    Рішення:

    Позивач ТОВ «Смакота» стверджує, що відповідачем ТОВ «Ромащка» порушуються істотні умови договору комерційної концесії, проте цей факт не є підтверджений документами, а отже не є доведеним. Всупереч умовам договору, позивач не надав відповідачу право використовувати комплекс виняткових прав відносно відповідних комерційних найменувань і товарних знаків, та не уклав відповідні ліцензійні договори, а отже можна стверджувати про відсутність вини відповідача ТОВ «Ромашка», щодо неналежного виконання зобов’язань згідно договору та визнати безпідставними вимоги позивача розірвати договір. Позивач має відшкодувати збитки, повернути документи та до нього повинні застосувати штрафні санкції та визнати безпідставність заявленого первісного позову.

    Завдання 5.

    Запропонуйте найкращу модель бізнесу відповідно до умов задачі:

    Салон краси «Україночка» працює в Печерському районі міста Києва та має гарну репутацію, успіх та відоме ім’я. Працівниці салону Солоненко Інна Василівна та Кривенко Галина Яківна довгий час працювали майстрами в цьому салоні та згодом вирішили відкрити власну справу та звернулись до Вас за юридичною консультацією.

    Вони бажають відкрити такий же салон краси «Україночка», але в Шевченківському районі міста. За попередніми домовленостями, власники салону «Україночка» згідні на таку співпрацю на умовах сплати 15% прибутку щомісяця за використання імені салону та бізнес моделі. При цьому, інвесторами, засновниками та працівниками в новому салоні будуть Солоненко Інна Василівна та Кривенко Галина Яківна.

    Яким чином найкраще врегулювати питання між усіма учасниками відносин?

    1.Між салоном краси Україночка та новим салоном?

    2.Між Солоненко Інна Василівна та Кривенко Галина Яківна, як інвесторами?

    3.Між новим салоном і Солоненко Інна Василівна та Кривенко Галина Яківною, як працівниками?

    Запропонуйте найкращу бізнес-модель з описом основних договірних конструкцій.

    Для салону краси підходящою формою підприємства є товариство з обмеженою відповідальністю, статутний капітал якого поділений на рівні частки, розмір яких встановлюється статутом товариства. Найкращою умовою співпраці є франшиза яка надає можливість купити франшизу франчайзі та бути власником цього ж бізнесу за особистими умовами.Розглядаючи бізнес по франшизі, її можна охарактеризувати як купівлю готового бізнесу. Проте, як і будь яка комерційна діяльність, покупка франшизи містить як і позитивні так і негативні моменти для її власників. Між салоном «Україночка» та салоном який хочуть відкрити, треба укласти договір де треба написати умови щодо свіпраці на умовах оплати 15% прибутку щомісяця за використання імені салону та бізнес моделі. Зареєструвати салон як юридична особа.

    Завдання 6.

    6.1.Внаслідок воєнних дій на території України, майну (житловому будинку) Іваненка Івана Івановича завдана значна шкода, він зруйнований внаслідок потрапляння ракети та не придатний для життя. Запропонуйте варіанти отримання відшкодування завданої шкоди? Хто має її відшкодувати та в який спосіб? Який алгоритм дій Іваненка?

    від 20 березня 2022 р. N 326
    Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, на даний момент затверджено постановою Кабінету Міністрів України №326 від 20.03.2022

    Порядок прописаний у постанові встановлює процедуру визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ. Урядом установлено: втрати житлового фонду і об’єктів житлово — комунального господарства — напрям, що включає втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства, об’єкти незавершеного будівництва житлової нерухомості, дачних і садових будинків, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення. Цей напрям прописано, щодо визначення шкоди та збитків, у п.2 пп.5 вищезгаданого Порядку.

    Основні показники, які будуть оцінюватися при визначенні шкоди:

    • вартість зруйнованого та пошкодженого житла, яке потребує відновлення;

    • фактичні витрати, здійснені для відновлення пошкодженого житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства;

    • фактичні витрати на здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації;

    • вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів малоповерхового житлового будівництва, у тому числі дачного та садибного типу, а також їх частини;

    • вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів незавершеного житлового будівництва.

    • Визначення такої шкоди та обсягу збитків, завданих Україні, буде здійснюватися відповідно до методики, затвердженої наказом Мінрегіону за погодженням з Мінреінтеграції.

    Також на спираючись на цей Порядку будуть підготовлені та затверджені проєкти зазначених методик та здійснення оцінки шкоди і втрат для подальшого їх стягнення із країни-агресора.

    Але нажаль на теперішній час нормативно-правовий документ, що визначає механізм компенсації саме постраждалим громадянам за житлові будинки або квартири, зруйновані через військову агресію російської федерації, поки що відсутній і перебуває у стадії розробки.

    Отримувачі компенсації. Право на компенсацію матимуть громадяни України, які є:

    • власниками пошкодженого або зруйнованого житла;

    • інвесторами у житлове будівництво, якщо вони отримали право на виконання будівельних робіт, але не ввели будівлю в експлуатацію;

    • членами кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;

    • а також спадкоємці осіб усіх зазначених вище категорій.

    Для здійснення виплат компенсацій громадянам, чиє житло було зруйноване під час воєнного стан та протиправних дій РФ, урядом України відкрито спеціальний рахунок у Національному банку України, на який будуть зараховуватись кошти від фізичних осіб, організацій, компаній, від міжнародних фінансових організацій. Наразі в Україні вже запрацював Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури.  Рахунки для зарахування коштів у гривні, доларах США, євро і фунтах стерлінгів

    Не зважаючи на з 30 березня подати заяву скориставшись додатком «Дія» через послугу «пошкоджене  майно». Постановою Кабінету Міністрів України №380 від 26 березня 2022 року затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації

    Цією послугою можуть лише громадяни України, у яких було пошкоджено:

    ◦ приватні будинки (садибні, дачні та садові);

    ◦ квартири;

    ◦ інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку).

    Після заповнення форми та її реєстрації ви зможете завантажити заяву у форматі PDF або отримати її на електронну пошту.

    6.2.Компанія «Будуємо разом» виграла тендер на надання будівельних послуг для адміністративних установ на території Херсонської області. Сторони підписали договори 21.01.2022 на суму робіт – 10 000 000.00 грн. Приступити до виконання робіт сторони мали 01.03. Проте, почалась війна, територія Херсонської області окупована. Чи має право ТОВ «Будуємо разом» на якесь відшкодування? Хто має відшкодувати шкоду? Яку саме? Який алгоритм дій для ТОВ «Будуємо разом» ви можете запропонувати?

    ТОВ «Будуємо разом» має право на відшкодування. Компанія повинна провести аудиторську перевірку та експертну оцінку вартості компанії з 24 лютого 2022 року.

    Зібрати документацію для підтвердження завданих збитків, звернутись до відповідного органу із заявою на компенсацію.

    Завдання 7.

    Кириченко Іван Іванович звернувся до суду з позовом до Мазуренка Петра Петровича про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що померла баба позивача, після якої відкрилась спадщина, що складається з житлового будинку та господарських будівель, а також з земельної ділянки. В серпні 2021 року позивач дізнався, що перед смертю баба склала заповіт, яким заповіла все майно своєму сину Мазуренку Петру Петровичу та йому, у рівних частинах кожному. На час складення вказаного заповіту позивач був малолітнім та не знав про наявність у нього спадкових прав щодо вищезазначеного майна, оскільки не підтримував довгий час родинних стосунків зі своїми родичами, зокрема і матір`ю, яка не сказала йому про заповіт після смерті баби. 

    Кириченко Іван Іванович звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак постановою йому відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини. 

    Вважає, що необізнаність про наявність заповіту, який був складений на його ім`я, коли він був ще неповнолітнім, та не повідомлення про наявність такого заповіту нотаріусом та іншими родичами, які знали про це, є поважною причиною пропуску вищевказаного строку.

    Рішення:

    Відповідно до ст. 1268, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

    Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного строку, він не заявив про відмову від неї.  Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. При цьому, необхідно мати на увазі, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, а часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шести місяців, який починається з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

    За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

    За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    Суд має ухвалити позовну заяву та надати Кириченку Івану Івановичу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, тому що:

    Згідно постанови Верховного Суду Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17 необізнанність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для пропуску строку заповіту.


    Семінарські заняття

    1. Таблиця порівняння договорів послуг та підряду.




    Договір про надання послуг

    Договір підряду

    Предмет договору


    Вчинення виконавцем певних дій або здійснення певної діяльності. Предметом договору є надання послуг різного роду за завданням замовника.

    Виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання кінцевих результатів праці, і у разі досягнення зазначеної мети вважаються виконаним

    Суб’єктний склад

    Двосторонній (замовник і виконавець)

    Двосторонній (підрядник та замовник)

    Споживання результатів

    В процесі надання послуги

    Споживання не співпадає з часом виконання

    Результат

    Не має речового змісту

    Наявність речового змісту

    Відплатність

    Умови

    Відплатний

    одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором

    Відплатний
    одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик, виконати певну роботу за завданням іншої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

    Корисний ефект

    Процес надання послуги

    Кінцевий чітко виражений матеріальний результат

    Умова ризику

    Не містить наявність ризику

    Підрядник зобов'язується виконати певну роботу на власний ризик

    Форма договору

    Письмовий

    Письмовий

    Момент укладення

    Консенсуальний

    Консенсуальний

    Виконавець договору

    Надає послугу особисто. У випадках передбачених договором можуть залучатися треті особи, але у Виконавця залишається відповідальність перед Замовником

    Підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб, залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи

    2. КОНСУЛЬТАЦІЇ «НОВА ПОШТА»

    1 - для власних, приватних потреб.

    Умови для надання послуги ТОВ «Нова Пошта» зафіксовані в документі на сайті та ознайомлення з яким є обов’язковим для належного користування всіма послугами та можливістю отримати відшкодування у разі неналежного виконання договірних зобов’язань Виконавцем.

    Для користування послугами треба буде:

    Належно запаковувати товари згідно правил Виконавця або скористатися додатковою послугою «Пакування».

    Надавати правильну інформацію про вид послуги – у Виконавця є багато видів послуг щодо перевезення яке стосується місця отримання чи надсилання відправлення. Треба обов’язково ознайомитися з місцезнаходженням найближчого відділення чи поштомату, а також з Тарифами для найбільш раціонального користування послугами.

    Надавати особисті дані Відправника та Одержувача – в умовах про надання послуг закріплений перелік інформації який потрібен Виконавцю для належного виконання перевезення, а саме:

    • Інформація про відправника (для Фіз.ос. – ПІБ, № відділення, телефон; для Юр.ос. – назва, № відділення, номер телефону представника)

    • Місто доставки відправлення

    • Інформація про Одержувача (для Фіз.ос. – ПІБ, № відділення, телефон; для Юр.ос. – назва, № відділення, номер телефону представника)

    • Інформація про відправлення: кількість місць; фактична й об’ємна вага; оголошена вартість; опис вмісту.

    • Платник послуг.

    • Форма розрахунку (готівкова / безготівкова).

    Відповідальність Експедитора, за договором, настає у таких випадках:

    • У разі порушення строків доставки, зазначеного в експрес-накладній, з вини експедитора, Експедитор сплачує Замовнику неустойку в розмірі 20 % від суми провізної плати за кожний день затримки, але не більше, ніж суму провізної плати

    • У разі повної втрати або повного пошкодження відправлення з вини Експедитора, останній повертає Замовнику суму, що дорівнює оголошеній вартості відправлення та провізну плату

    • У разі часткової втрати або часткового пошкодження відправлення з вини Експедитора, останній відшкодовує Замовнику відповідну частину оголошеної вартості відправлення

    • У разі виплати Експедитором у досудовому порядку за результатами розгляду претензії відшкодування, що сплачується у зв’язку з втратою або пошкодженням відправлення на користь Замовника - фізичної особи, Експедитор додатково сплачує Замовнику штраф в розмірі 24,23% від суми відшкодування.

    Відповідальність Замовника

    • За несвоєчасну та/або неповну оплату наданих Експедитором послуг Замовник сплачує Експедитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення оплати та 30 % річних від суми заборгованості.

    • Замовник відповідає за всі прямі збитки, завдані Експедитору у зв’язку з порушенням обов’язків згідно з Договором.

    • Замовник відповідає за всі негативні наслідки у разі використання неналежної упаковки відправлення та відсутності спеціального маркування.

    • У разі виходу з ладу транспортного засобу внаслідок його перенавантаження з вини Замовника, Замовник відшкодовує Експедитору документально підтверджену вартість ремонтних робіт транспортного засобу.

    • У випадку, якщо передане Замовником відправлення містило отруйні, радіоактивні чи хімічні речовини, кислоти або інші небезпечні сполуки, Замовник несе повну відповідальність за збитки, завдані третім особам, відправлення яких перевозилися або зберігалися разом із відправленням Замовника, а також Експедитору, водію та власникам транспортного засобу.

    Договір також визначає обставини непереборної сили та їх вплив на виконання договірних зобов’язань. Згідно з Договором Сторони не несуть відповідальності за невиконання своїх обов’язків, якщо таке невиконання відбулося внаслідок дії обставин непереборної.

    Усі суперечки та розбіжності, що виникають під час виконання Договору, вирішуються Сторонами шляхом переговорів та в порядку досудового врегулювання спору. У разі неможливості вирішити спір шляхом переговорів та в порядку досудового врегулювання спору суперечки між Сторонами підлягають вирішенню відповідно до чинного законодавства України.
    2 – надсилає продукти харчування для своїх замовників.

    Умови для надання послуги ТОВ «Нова Пошта» зафіксовані в документі на сайті та ознайомлення з яким є обов’язковим для належного користування всіма послугами та можливістю отримати відшкодування у разі неналежного виконання договірних зобов’язань Виконавцем.:

    Належно запаковувати товари згідно правил Виконавця або скористатися додатковою послугою «Пакування».

    Дотримуватись особливих правил перевезення продуктів харчування – не можна відправляти продукти харчування, що вимагають спеціального температурного режиму або з терміном придатності до 5 діб, охолоджені або заморожені продукти, молочні продукти, ягоди. Також треба бути уважними щодо епідемічного стану в місце надходження відправлення, бо можуть бути встановлені обмедження або заборона на пересилання відправлень з харчовими продуктами у зв’язку з особливим карантинним режимом. Встановлена заборона на перевезення відправлень, які видають запах, брудні та можуть завдати шкоди іншим відправленням чи здоров’ю людей або тварин (в нашому випадку готові продукти харчування, бактерії та живі віруси).

    Надавати правильну інформацію про вид послуги – у Виконавця є багато видів послуг щодо перевезення яке стосується місця отримання чи надсилання відправлення. Треба обов’язково ознайомитися з місцезнаходженням найближчого відділення чи поштомату, а також з Тарифами для найбільш раціонального користування послугами.

    Надавати особисті дані Відправника та Одержувача:

    • Інформація про відправника (для Фіз.ос. – ПІБ, № відділення, телефон; для Юр.ос. – назва, № відділення, номер телефону представника)

    • Місто доставки відправлення

    • Інформація про Одержувача (для Фіз.ос. – ПІБ, № відділення, телефон; для Юр.ос. – назва, № відділення, номер телефону представника)

    • Інформація про відправлення: кількість місць; фактична й об’ємна вага; оголошена вартість; опис вмісту.

    • Платник послуг.

    • Форма розрахунку (готівкова / безготівкова).

    Відповідальність Експедитора, за договором, настає у таких випадках:

    • У разі порушення строків доставки, зазначеного в експрес-накладній, з вини експедитора, Експедитор сплачує Замовнику неустойку в розмірі 20 % від суми провізної плати за кожний день затримки, але не більше, ніж суму провізної плати

    • У разі повної втрати або повного пошкодження відправлення з вини Експедитора, останній повертає Замовнику суму, що дорівнює оголошеній вартості відправлення та провізну плату. А у разі часткової втрати або часткового пошкодження відправлення – відповідну частину оголошеної вартості відправлення

    • Експедитор не несе відповідальності за дотримання температурного режиму під час транспортування відправлення

    • У разі виплати Експедитором у досудовому порядку за результатами розгляду претензії відшкодування, що сплачується у зв’язку з втратою або пошкодженням відправлення на користь Замовника - фізичної особи, Експедитор додатково сплачує Замовнику штраф в розмірі 24,23% від суми відшкодування.

    Відповідальність Замовника

    • За несвоєчасну та/або неповну оплату наданих Експедитором послуг Замовник сплачує Експедитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення оплати та 30 % річних від суми заборгованості.

    • Замовник відповідає за всі прямі збитки, завдані Експедитору у зв’язку з порушенням обов’язків згідно з Договором.

    • Замовник відповідає за всі негативні наслідки у разі використання неналежної упаковки відправлення та відсутності спеціального маркування.

    • У разі виходу з ладу транспортного засобу внаслідок його перенавантаження з вини Замовника, Замовник відшкодовує Експедитору документально підтверджену вартість ремонтних робіт транспортного засобу.

    Договір також визначає обставини непереборної сили та їх вплив на виконання договірних зобов’язань. Згідно з Договором Сторони не несуть відповідальності за невиконання своїх обов’язків, якщо таке невиконання відбулося внаслідок дії обставин непереборної.

    Усі суперечки та розбіжності, що виникають під час виконання Договору, вирішуються Сторонами шляхом переговорів та в порядку досудового врегулювання спору. У разі неможливості вирішити спір шляхом переговорів та в порядку досудового врегулювання спору суперечки між Сторонами підлягають вирішенню відповідно до чинного законодавства України.
    3 - торгівля виробами зі скла.

    Умови для надання послуги ТОВ «Нова Пошта» зафіксовані в документі на сайті та ознайомлення з яким є обов’язковим для належного користування всіма послугами та можливістю отримати відшкодування у разі неналежного виконання договірних зобов’язань Виконавцем.

    Належно запаковувати товари згідно правил Виконавця або скористатися додатковою послугою «Пакування». Обов’язковою умовою для цілісності такого виду відправлень є Маркування, а саме Маркування «Крихке». Це наліпка із зображення бокалу попереджує, що всередині пакування крихкі речі. Важливо берегти подібні відправлення від випадкових або навмисних падінь. Маркування «Крихке» наноситься на дві найбільші сторони пакування.

    Надавати правильну інформацію про вид послуги – у Виконавця є багато видів послуг щодо перевезення яке стосується місця отримання чи надсилання відправлення. Треба обов’язково ознайомитися з місцезнаходженням найближчого відділення чи поштомату, а також з Тарифами для найбільш раціонального користування послугами.

    Надавати особисті дані Відправника та Одержувача – в умовах про надання послуг закріплений перелік інформації який потрібен Виконавцю для належного виконання перевезення, а саме:

    • Інформація про відправника (для Фіз.ос. – ПІБ, № відділення, телефон; для Юр.ос. – назва, № відділення, номер телефону представника)

    • Місто доставки відправлення

    • Інформація про Одержувача (для Фіз.ос. – ПІБ, № відділення, телефон; для Юр.ос. – назва, № відділення, номер телефону представника)

    • Інформація про відправлення: кількість місць; фактична й об’ємна вага; оголошена вартість; опис вмісту.

    • Платник послуг.

    • Форма розрахунку (готівкова / безготівкова).

    Відповідальність Експедитора, за договором, настає у таких випадках:

    • У разі порушення строків доставки, зазначеного в експрес-накладній, з вини експедитора, Експедитор сплачує Замовнику неустойку в розмірі 20 % від суми провізної плати за кожний день затримки, але не більше, ніж суму провізної плати

    • У разі повної втрати або повного пошкодження відправлення з вини Експедитора, останній повертає Замовнику суму, що дорівнює оголошеній вартості відправлення та провізну плату. А у разі часткової втрати або часткового пошкодження відправлення – відповідну частину оголошеної вартості відправлення

    • У разі виплати Експедитором у досудовому порядку за результатами розгляду претензії відшкодування, що сплачується у зв’язку з втратою або пошкодженням відправлення на користь Замовника - фізичної особи, Експедитор додатково сплачує Замовнику штраф в розмірі 24,23% від суми відшкодування.

    Відповідальність Замовника

    • За несвоєчасну та/або неповну оплату наданих Експедитором послуг Замовник сплачує Експедитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення оплати та 30 % річних від суми заборгованості.

    • Замовник відповідає за всі прямі збитки, завдані Експедитору у зв’язку з порушенням обов’язків згідно з Договором.

    • Замовник відповідає за всі негативні наслідки у разі використання неналежної упаковки відправлення та відсутності спеціального маркування.

    • У разі виходу з ладу транспортного засобу внаслідок його перенавантаження з вини Замовника, Замовник відшкодовує Експедитору документально підтверджену вартість ремонтних робіт транспортного засобу.

    Договір також визначає обставини непереборної сили та їх вплив на виконання договірних зобов’язань. Згідно з Договором Сторони не несуть відповідальності за невиконання своїх обов’язків, якщо таке невиконання відбулося внаслідок дії обставин непереборної.

    3.Проаналізуйте умови договору перевезень, викладені на сайті Укрзалізниці, виявіть ризики та переваги для пасажира

    Найбільшим ризиком для пасажиру є невчасне прибуття у пункт призначення у час, зазначений у квитку. Згідно п. 37.3 Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, до обов’язків перевізника входить безпечне та своєчасне перевезення пасажира від пункту виїзду до пункту призначення, вказаного в проїзному документі, з наданням йому місця згідно з придбаним проїзним документом.
    Переваги:

    • у швидкісних потягах можна скористатись локальним Wi-Fi

    • безоплатно користуватися медикаментами з аптечки вагона в доцільних кількостях, а також кип’яченою водою;

    • перевозити з собою безплатно одну дитину віком до 6 років;

    • безплатно перевозити з собою до 36 кг ручної поклажі;

    • отримати відшкодування за втрачений чи пошкоджений багаж чи вантажобагаж;

    • перевозити з собою домашніх тварин;

    • перервати поїздку на шляху прямування поїзда (зупинки).

    • Можливість отримання коштів за відмову від поїздки з особистих причин


    4. Проаналізувати права пасажирів

    Пасажир має право на:

    - безпечне і своєчасне перевезення до місця призначення, указаного в проїзному документі, та належне обслуговування під час перевезення;
    - перевезення із собою безплатно однієї дитини віком до 6 років;
    - безплатне перевезення із собою 36 кг ручної поклажі;
    - перевезення багажу (вантажобагажу) згідно з розкладом руху багажних вагонів;
    - переоформлення проїзного документа на поїзд, який відходить раніше;
    - користування за окрему плату постільною білизною, матрацом, подушкою та ковдрою належної якості в усіх вагонах пасажирських та швидких поїздів (крім загальних вагонів);
    - поновлення проїзних документів у разі запізнення на поїзд з вини перевізника;
    - відшкодування за втрачений чи пошкоджений багаж або вантажобагаж;
    - одержання на вокзалі та в поїзді інформації про розклад руху поїздів, про перелік послуг, які надаються, їхню вартість та ін.;
    - перевезення з собою домашніх тварин;
    - придбання у квитковій касі проїзного документа для проїзду на будь-який поїзд, у якому є вільні місця, до будь-якої станції за маршрутом руху поїзда;
    - користування залами чекання та іншими облаштуваннями на вокзалі, призначеними для пасажирів;
    - продовження дійсності проїзного документа;
    - переривання поїздки на шляху прямування поїзда (зупинки);
    - повернення проїзного документа в будь-якому пункті продажу квитків у разі відмови від поїздки






    написать администратору сайта