Главная страница
Навигация по странице:

  • Буро-підривні роботи

  • 3.1) Способи проведення виробок При наземній проходці гірничих виробок( напр.., траншей) виділяють два способи

  • 4) Відвалоутворення Відвалоутво́рення

  • Відвалоутворення

  • 5) Техніка безпеки та пожежна безпека 1) Загальні вимоги

  • 2) Вимоги безпеки під час проведення бурових робіт.

  • 3) Вимоги безпеки при очисного вийманні гідромоніторами.

  • 4) Вимоги безпеки під час розморожування мерзлого ґрунту.

  • 1. Підземна виробка 1 Розкриття і підготовка шахтних полів Підготовка шахтного поля


    Скачать 3.47 Mb.
    Название1. Підземна виробка 1 Розкриття і підготовка шахтних полів Підготовка шахтного поля
    АнкорLaboratorna_robota.doc
    Дата28.08.2018
    Размер3.47 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаLaboratorna_robota.doc
    ТипДокументы
    #23684
    страница3 из 3
    1   2   3

    До засобів підривання відносяться:

    • капсулі-детонатори

    • електродетонатори

    • детонуючий шнур

    • вогнепровідний шнур і засоби його займання

    • електрозапалювачі

    • детонационное реле

    Вибухові роботи можуть виконувати лише спеціалізовані організації за проектами, затвердженими у відповідних інстанціях. Вибухові роботи повинні виконуватися в строгому дотриманні «Правил промислової безпеки при вибухових роботах». До початку вибухових робіт вибухових робіт визначають територію небезпечної зони, по її периметру встановлюють ясно видимі попереджувальні знаки (плакати), а в небезпечних місцях виставляють спеціальні пости. До виробництва вибухових робіт допускають осіб, які мають відповідне посвідчення. Для укриття підривників та інженерно-технічного персоналу за межами небезпечної зони влаштують бліндажні-притулку.
    Буро-підривні роботи – це сукупність виробничих процесів по відділенню скельних гірських порід від масиву за допомогою вибуху. Термін буро вибухів роботи винник з метою підкреслення нерозривності, взнаємо зв’язку і взаємозалежності процессов буріння, зарядження вибухових речовин і безпосередньо вибуху. При проведенні буро-підривних робіт проводиться: планування бурових робіт ( види свердловини, їх діаметр, відстань між свердловинами, глибина) підготовка до вибуху ( заряджання вибухових речовин, набійка свердловин, монтування вибухової мережі), ініціювання і твір вибуху.
    3.1) Способи проведення виробок

    При наземній проходці гірничих виробок( напр.., траншей) виділяють два способи:

    • проходка виробки (траншеї) відразу на всю глибину;

    • пошарова проходка траншеї

    За конструкцією вибою розрізняють проходку траншеї торцевим (лобовим) або бічним вибоєм. За наявність або відсутність транспортних засобів розрізняють без транспортні, транспортні та комбіновані способи проходки.

    Проходку свердловин здійснюють бурінням. При цьому основній спосіб руйнування гірської породи – механічній. Інколи застосовують гідравлічний, хімічний та ін.. На початку ХХІ ст.. успішно випробувано кавітаційно-пульсаційне промивання вибою ( запропоноване Р.С. Яременчуком у 1996 р.), що дозволяє радикально (до 3-х разів) збільшити швидкість поглиблення свердловини.
    Відвалоутворення_Відвалоутво́рення'>4) Відвалоутворення

    Відвалоутво́рення — роботи, пов'язані з переміщенням і укладанням у відвал (насип) покривних (пустих) порід при відкритій розробці родовищ корисних копалин. Для відвальної роботи використовують бульдозери, транспортно-відвальні мости, екскаватори тощо.

    Відвалоутворення — завершальний етап розкривних робіт на кар’єрах.

    Витрати на відвалоутворення становлять 12—15 % собівартості розкриву на вугільних розрізах, 15 % собівартості 1 т к.к. на залізорудних кар'єрах..
    5) Техніка безпеки та пожежна безпека

    1) Загальні вимоги

    1.1) Безпечна висота уступу повинна бути визначена проектом з урахуванням фізико-механічних властивостей гірських порід і корисних копалин, гірничотехнічних умов їх залягання та робочих параметрів гірничих машин. Під час застосування гідравлічних екскаваторів та гідравлічних навантажувачів висота уступу повинна визначатись розрахунком залежно від їх технічних характеристик.

    1.2) Кути укосів робочих уступів необхідно облаштовувати таким чином, щоб вони не перевищували:

    • під час роботи екскаваторів типу механічної лопати, роторних екскаваторів та драглайна – 80 град.;

    • під час роботи багатоківшевих ланцюгових екскаваторів з нижнім черпанням – кута природного укосу цих порід;

    • під час розробки ручним способом: розсипчастих і сипких порід – кута природного укосу цих порід; м’яких, але стійких порід – 50 град.; скельних порід – 80 град.

    1.3) Граничні кути укосу неробочих уступів і бортів (кути стійкості) повинні бути визначені проектом з подальшим коригуванням їх у процесі експлуатації згідно з даними наукових досліджень та змінами технології ведення гірничих робіт.

    1.4) Гірниче та транспортне обладнання, транспортні комунікації, мережі електропостачання та зв’язку необхідно розміщувати на робочих майданчиках уступів за межами призми обвалення.

    1.5) Під час відпрацювання уступів екскаваторами з верхнім навантажуванням відстань від бровки до осі залізничної колії або автодороги повинна бути визначена проектом, але не менше ніж 2,5 м.

    Висота уступу повинна бути такою, щоб забезпечувалась видимість транспортних засобів з кабіни машиніста екскаватора.

    1.6) Формування тимчасових неробочих бортів кар’єру та відновлення гірничих робіт на них необхідно проводити згідно з проектами.

    1.7) Під час ведення робіт, що здійснюються за без транспортною системою розробки, відстань між нижніми бровками уступу корисних копалин і породного відвалу повинна бути визначена проектом. За наявності залізничних колій або конвеєрів відстань від нижньої бровки відвалу до осі залізничної колії або осі конвеєра повинна бути не менше ніж 4,0 м.

    1.8) Відстань між суміжними запобіжними бермами під час погашення уступів і постановки їх в граничне положення повинна бути визначена проектом, але не більше висоти двох уступів. Ширина, конструкції та порядок обслуговування запобіжних берм повинні бути визначені проектом. У процесі експлуатації параметри уступів і запобіжних берм, за необхідності, можна уточнювати згідно з результатами досліджень фізико-механічних гірських порід.

    Підчас погашення уступів необхідно додержувати загальний кут нахилу борта кар’єру, встановлений проектом.

    В усіх випадках ширина берми повинна бути такою, щоб була можливою її механізована очистка і щоб вона була не менше ніж 1/3 висоти уступу (уступів – у разі їх об’єднання).

    1.9) Запобіжні берми необхідно влаштовувати горизонтальними або з ухилом у бік борта кар’єру і регулярно очищати від шматків породи та предметів. Берми, по яких систематично пересуваються працівники, необхідно огороджувати згідно з проектом.

    Допускається, згідно з проектом, застосування нахилених берм з поздовжнім ухилом, у тому числі поєднаних з транспортами.

    1.10) На кар’єрах (розрізах) необхідно здійснювати контроль за станом їх бортів, траншей, уступів, укосів і відвалів. У разі виявлення ознак зсуву порід роботи необхідно припинити. На кар’єрах, схильних до зсувів, не обхідно здійснювати інструментальні спостереження за станом бортів кар’єру укосів відвалів.

    1.11) На уступах, де проводяться роботи, не обхідно регулярно оббирати нависи і "козирки", а також ліквідувати заколи.

    Працівників, які не зайняті оббиранням, необхідно вивести в безпечне місце.

    1.12) Відстань по горизонталі між робочими місцями або механізмами, розташованими на двох суміжних по вертикалі уступах, повинна бути не менше ніж 10 м у разі ручної ручної розробки і не менше ніж півтора максимального радіуса черпання під час екскаваторної розробки.

    1.13) Під час розробки уступів ручним способом роботи треба вести тільки зверху в низ, зберігаючи кут укосу згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу V цих Правил, і без застосування способу "підбоєм".

    1.14) Під час роботи на висоті та на укосах уступів з кутого нахилу більше ніж 35 град. працівники, які виконують буріння обирання укосів та інші операції, обов’язково повинні користуватися запобіжними поясами та страхувальними канатами, закріпленими за надійну опору.

    1.15) Під час виконання робіт у зонах можливих обвалів або провалів внаслідок наявності підземних виробок або карстів необхідно вживати спеціальних заходів, які забезпечують безпечність роботи ( попереднє розвідувальне буріння, виведення на час вибухових робіт гірничих машин з вибоїв, які знаходяться поблизу зони можливого обвалення).

    При цьому необхідно вести маркшейдерські спостереження за станом бортів та дна кар’єру. У разі виявлення ознак зсуву порід роботи необхідно зупинити. Подальші роботи необхідно здійснювати відповідно до розробленого проекту безпечного ведення робіт.

    1.16) У проекті розробки родовищ, схильних до зсувів, повинні бути передбачені спеціальні заходи безпеки.

    1.17) Під час ведення робіт у лавинонебезпечних і селенебезпечних районах необхідно обов’язково здійснювати заходи щодо захисту від снігових лавин та силових потоків. План заходів протилавинного та проти силового захисту має бути розроблений з урахуванням місцевих умов.

    1.18) Вибір способу руйнування негабаритів здійснюється на підставі існуючих на гірничому підприємстві технічних умов і забезпечення безпеки ведення робіт. Руйнування негабаритів механічним способом необхідно здійснювати відповідно до вимог інструкції з експлуатації заводу-виробника технічного засобу для руйнування негабариту.

    2) Вимоги безпеки під час проведення бурових робіт.

    2.1) Бурові роботи необхідно проводити відповідно до технологічних інструкцій, розроблених підприємством для кожного способу буріння (шарошкового, вогневого).

    2.2) Кожну свердловину, діаметр устя якої перевищує 250 мм,після закінчення буріння необхідно перекрити.

    Ділянки пробурених свердловин необхідно обов’язково огороджувати попереджувальними знаками.

    2.3) Під час буріння перфораторами та електросвердлами ширина робочої берми повинна бути не менше ніж 4 м. Підготовлені для буріння негабаритні блоки гірничої маси необхідно складувати стійко в один шар поза зоною можливого обвалення уступу.
    3) Вимоги безпеки при очисного вийманні гідромоніторами.

    3.1) Висота гідро уступу під час гідромоніторного розмиву повинна залежати від фізико-механічних властивостей порід, конструкції гідромоніторів і застосованого поряд розмиву, але не повинна перевищувати 30 м. ІВ окремих випадках, під час розробки уступів з крейдовими відкладеннями, допускається збільшення їх висоти до 50 м. за розробленим проектом з дотриманням додаткових заходів безпеки.

    3.2) Експлуатація гідро відвалів та водосховища повинна проводитись згідно з технологічними інструкціями, розробленими підприємством для гідро відвалів та водосховищ.

    3.3) Усі водозбірні та водоскидні споруди гідро-відвалів (канави, труби, шандорні колодязі) повинні бути розраховані на максимально можливий приплив.

    Після закінчення гідро-розмивного сезону всі ці споруди необхідно оглянути та скласти документи про їх стан.

    3.4) Будівництво гідротехнічних споруд (грабель, дамб) та їх нарощування, а також водоскидних споруд можна здійснювати тільки згідно з проектами, складеними на підставі гірничого-геологічних досліджень і визначених фізико-механічних властивостей порід.

    3.5) У разі гідро-механізованого способу розробки відстань від гідромоніторної установки та іншого вибійного устаткування (скреперів, бульдозерів) до вибою повинна бути не менше ніж 0,8 висоти уступу. Для глинистих щільних і лісо-видних порід, здатних до обвалення глибами, ця відтань повинна бути не менше ніж 1,2 висоти уступу.

    3.6) Проводити у вибої допоміжні роботи (перестановку обладнання тощо) можна тільки після ретельного огляду вибою, ліквідації "козирків" і нависів.

    3.7) Нахили уступів відпрацьованих ділянок повинні бути такими, щоб вони не перевищували нахили природного укосу порід.

    3.8) Відвали свіже-намитих порід необхідно позначити знаками, що забороняють прохід людей по цих відвалах.

    3.9) Для підходу до скидного і водозабірного колодязів необхідно проклади місток з перилами висотою не менше ніж 1 м. Устя водоскидного колодязя гідро відвалу повинно бути огороджене для запобігання падінню людей у колодязь.

    3.10) Будівництво всіх гідромеханічних споруд(дамб, гребель, перемичок і водоскидних споруд) необхідно здійснювати відповідно до проектів.

    3.11) На землесосних установках пульповоди та водоводи повинні бути обладнані зворотними клапанами.

    4) Вимоги безпеки під час розморожування мерзлого ґрунту.

    4.1) Під час виконання робіт з розморожування мерзлого ґрунту парою або його електрозаморожування необхідно вживати заходів, що забезпечують безпеку робіт.

    4.2) Для розморожування ґрунту парою необхідного використовувати матеріали, що відповідають вимогам НПАОП 0.00-1.11-98. Монтаж паропровідні необхідно проводити відповідно до технологічного інструкції, розробленої підприємством для робіт з розморожуванням ґрунту.

    4.3) Розморожувати грунт парою під повітряними ЛЕП дозволяється.


    Література

    1. Астафьев Ю.П., Горное дело, «Недра» 1973, ст. 372.

    2. Умнов А.Е., Охрана труда в горнорудной промишленности, «Недра», 1979, ст. 200.

    3. Борисов С.С. Горное дело, «Недра», 1972, ст.. 355.

    4. Агашков М.И., Разработка рудных и нерудных месторождений, «Недра» 1970, ст. 456.


    Фотозвіт















    1   2   3


    написать администратору сайта