Главная страница
Навигация по странице:

  • Формула НУШ

  • Особистість Патріот Інноватор Іноземні мови

  • Уміння вчитися впродовж життя

  • Природничі науки і технології

  • 2019-2020 навчальний рік

  • Нлва українська школа. 1НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА. 1нова українська школа нова українська школа це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета


    Скачать 44.13 Kb.
    Название1нова українська школа нова українська школа це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета
    АнкорНлва українська школа
    Дата21.04.2021
    Размер44.13 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА.docx
    ТипДокументы
    #197008

    1НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА

    Нова українська школа – це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й уміння застосовувати їх у повсякденному житті.

    “Метою повної загальної середньої освіти є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності”.

    Формула НУШ[7] складається з дев'яти компонентів:

    • Формування компетентностей

    • Умотивований учитель, що має можливість розвиватися і свободу впроваджувати нові напрацювання

    • Ціннісне виховання

    • Автономія для шкіл

    • Трикутник партнерства учень-вчитель-батьки

    • Дитиноцентризм

    • Нова структура школи

    • Справедливий розподіл публічних коштів

    • Сучасне освітнє середовище

    2Список компетентностей, яких набуватимуть учні

    • вільне володіння державною мовою;

    • здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

    • математична компетентність;

    • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

    • інноваційність;

    • екологічна компетентність;

    • інформаційно-комунікаційна компетентність;

    • навчання впродовж життя;

    • громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;

    • культурна компетентність;

    • підприємливість та фінансова грамотність.

    Спільними для всіх компетентностей є так звані наскрізні вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.

    Щоб набувати компетентностей, школярі навчаються за діяльнісним підходом – тобто частіше щось роблять замість того, щоб просто сидіти за партами і слухати вчителя. Концепція НУШ пропонує також впроваджувати інтегроване та проєктне навчання. Це сприяє тому, що учні отримують цілісне уявлення про світ, адже вивчають явища з точки зору різних наук та вчаться вирішувати реальні проблеми за допомогою знань з різних дисциплін.

    Випускник нової школи

    Освічені українці, всебічно розвинені, відповідальні громадяни та патріоти, здатні до ризику та інновацій, - ось хто поведе українську економіку вперед у XXI сторіччі.

    Особистість

    Патріот

    Інноватор

    Іноземні мови

    Це вміння сприймати іноземну мову на слух, висловлюватись усно і письмово щодо різних суспільних і культурних явищ, а також володіння навичками міжкультурного спілкування.

    Математична грамотність

    Вона складається з вміння логічно мислити та вибудовувати алгоритми, застосовувати математичні методи та формули, щоб вирішувати практичні завдання у будь-якій сфері діяльності. Це також уміння будувати математичні моделі для вирішення проблем.

    Культура

    Здатність розуміти мистецькі твори та формувати власні смаки, висловлювати ідеї та почуття за допомогою мистецтва. Розуміння власної національної ідентичності та повага до культурного вираження інших.

    Екологія і здоров’я

    Раціональне ставлення до природних ресурсів, усвідомлення ролі навколишнього середовища у житті і здоров’ї людини, здатність і бажання вести здоровий спосіб життя.

    Уміння вчитися впродовж життя

    Уміння шукати та засвоювати нові знання, вчитись новому, вміти організовувати навчальний процес для себе або команди. Людина з цією компетентністю вміє вибудовувати навчальну траекторію, визначати цілі навчання та способи їх досягнення, ефективно керувати ресурсами та інформаційними потоками, а також оцінювати свої досягнення.

    Природничі науки і технології

    Випускники матимуть наукове розуміння природи та сучасних технологій, вмітимуть застосовувати його у практичній діяльності. Вони навчаться працювати за науковими методами: спостерігати, збирати дані, аналізувати, формувати гіпотези та проводити експерименти.

    Цифрова грамотність

    Впевнене і критичне застосування інформаційно-комунікаційних технологій, вміння створювати, шукати, обробляти інформацію та обмінюватись нею у роботі та приватному житті. Сюди також входять інформаційна та медіаграмотність, основи програмування, кібербезпеки та вміння алгоритмічно мислити, працювати з базами даних, етичне ставлення до інформації та інтелектуальної власності.

    Підприємливість

    Уміння генерувати ідеї та втілювати їх у життя для підвищення добробуту у суспільстві та власного соціального статусу, приймати доцільні рішення у сфері фінансів та зайнятості, раціонально поводитись як споживач.

    Рідна та державна мова

    Сюди входять вміння усно і письмово (в тому числі, застосовуючи мультимедійні засоби) висловлювати думки, почуття, погляди, поняття та факти, здатність реагувати мовними засобами на культурні та соціальні явища, а також розуміння ефективного спілкування.

    Соціальність

    Дитина розумітиме, чому важливо брати участь у громадському житті, та знатиме, як це робити. Вона вмітиме працювати у команді, вирішувати конфлікти та йти на компроміси. Це також повага до закону, прав людини і підтримка соціального та культурного різноманіття.

    Це вміння сприймати іноземну мову на слух, висловлюватись усно і письмово щодо різних суспільних і культурних явищ, а також володіння навичками міжкультурного спілкування.

    3Учитель – це людина, на якій тримається реформа. Без неї чи нього будь-які зміни будуть неможливими, тому один з головних принципів НУШ – умотивований учитель. Це означає, що наша мета – сприяти його професійному та особистому зростанню, а також підвищувати його соціальний статус.

    Щоб навчати по-новому, вчитель повинен отримати свободу дій – обирати навчальні матеріали, імпровізувати та експериментувати. Цю свободу дає новий закон «Про освіту».

    Міністерство освіти і науки пропонуватиме типові навчальні програми, проте будь-який учитель чи авторська група може доповнювати їх або створювати свої. Учитель тепер обмежений лише Державним стандартом. У цьому документі окреслено результати: що мають знати та вміти учні, закінчивши певний етап навчання. Натомість, як дійти до цих результатів, учитель визначатиме сам.

    Учитель, який отримав свободу навчати, має отримати й свободу навчатися. І ця свобода теж передбачена реформою. Має запрацювати принцип «гроші ходять за вчителем»: педагоги зможуть підвищувати кваліфікацію за державні кошти не лише в Інститутах післядипломної педагогічної освіти, а й в обраних самими педагогами організаціях. Є лише дві вимоги: за п’ять років підвищення кваліфікації має скласти 150 годин, а навчання має відбуватись щорічно.

    А щоб вмотивувати вчителів ще й фінансово, міністерство запровадить сертифікацію. Це добровільна перевірка, проходження якої надасть учителям 20% надбавку до посадового окладу та звільнить від атестації. На початку 2019 року стартував пілотний проєкт сертифікації вчителів початкових класів, у якому беруть участь понад 800 педагогів з усієї України.

    Підготовка вчителів


    Одним з основним напрямків підготовки до реформи є підготовка вчителів. На онлайн-платформі Ed-era був розроблений шеститижневий курс для вчителів перших класів, що є першим етапом. Далі йде безпосереднє навчання вчителів тренерами, що пройшли підготовку за програмою ГО «Освіторія» спільно з МОН.

    Нормативно-правове забезпечення навчально-виховного процесу

    Лист МОН № 409 від 26.06.2019 року

    Щодо організації інклюзивного навчання у закладах освіти у 2019/2020 н.р.

    Надано методичні рекомендації щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти (Додаток)




            2019-2020 навчальний рік      

            2017-2018 навчальний рік      

    Наказ МОН № 630 від 20.06.2018 року

    Про затвердження пе­реліку навчально-методичної літератури, яка видаватиметься за кошти Державного бю­джету в 2018 р.

    Затверджено перелік навчально-методичної літератури, яка ви­даватиметься за кошти держав­ного бюджету в 2018 р.




    Лист ІМЗО № 22.1/10-1962 від 15.06.18 року

    Щодо уніфікації офор­млення сторінок підруч­ників для 1-го класу

    Для удосконалення системи ви­дання навчальної літератури уні­фіковано вимоги підручників для 1-го класу закладів загальної се­редньої освіти




    Наказ МОН №676 від 25 червня 2018 року

    Про затвердження Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти

    Ця Інструкція встановлює загальні вимоги щодо документування управлінської інформації та організації роботи з документами у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти


    5


    Інформаційна довідка «Автономна школа 2017» Новий закон «Про освіту» значно збільшує академічну, кадрову, фінансову, організаційну автономію закладів освіти. Автономна школа формується не для громадян, натомість самими громадянами, адже за виховання дитини відповідає спочатку сім’я, а вже потім держава.

    Надання свободи закладу освіти призведе до посилення відповідальності педагогічних колективів, координації зусиль школи та батьків. Самоврядування – необхідна умова ефективної школи.

    Управлінські рішення приймаються на основі реальної ситуації школи.

    При відсутності свободи у шкільній освіті скорочується доля відповідальності безпосередньо самих учасників педагогічного процесу – школи та родини.

    Можливість самостійно розпоряджатися коштами призведе до ефективного використання основних фондів, до створення бюджетів розвитку.

    Як принцип автономії може бути реалізований в сучасних умовах? Специфіка управлінського концепту НУШ:

    1. Управління системою освіти;

    2. Оптимізація управлінських процесів;

    3. Державно – громадське партнерство;

    4. Ефективне керування ресурсами та потоками;

    5. Процеси управління максимально прозорі;

    6. Рівний доступ до освіти та справедливе фінансування;

    7. Децентралізація, дебюрократизація;

    8. Громадський нагляд.

    Якість освіти – комплекс характеристик освітнього процесу, що визначають послідовне та практично ефективне формування компетентності та професійної свідомості. Це певний рівень знань і вмінь, розумового, фізичного й морального розвитку, якого досягли випускники освітнього закладу відповідно до запланованих цілей навчання і виховання.

    6 Навчальні програми Нової української школи


    Типові навчальні програми для початкової школи затверджені Колегією Міністерства освіти і науки 22 лютого 2018 року.

    Освітянам пропонуються 2 типові освітні програми, кожна з яких розроблена відповідно до нового Закону України "Про освіту" та Державного стандарту початкової освіти. Педагогічна рада закладу самостійно обирає, за якою програмою буде проводити навчання, а керівник затверджує схвалену педрадою програму.

    Освітні програми, що будуть розроблятися на основі типових, не потребують окремого затвердження Міністерством освіти чи центральним органом забезпечення якості освіти.

    Школи самостійно визначають хід навчального процесу, орієнтуючись на формування ключових та предметних компетентностей учнів після закінчення навчального року.

    Розроблені програми мають однаково визначені змістові лінії. Різниця між ними полягає у рівні інтеграції освітніх галузей до навчальних предметів. Ще однією відмінністю програм є очікувані результати навчання. За однією програмою їх визначають з розбивкою на 1-й та 2-й клас, за іншою - в кінці циклу (після 2-го класу).

    До змісту програм входить пояснювальна записка, типовий навчальний план та перелік освітніх галузей. Також програмами визначені вимоги до конкретних очікуваних результатів навчання, загальний обсяг навчального навантаження; коротко вказано відповідний зміст навчальних предметів чи інтегрованого курсу.

    7 Система освіти в Німеччині


    Шкільна освіта в Німеччині перебуває під наглядом держави. За формування шкільних програм відповідають безпосередньо федеральні землі. Тому в кожній землі є відмінності в навчальних програмах. Зокрема, землі самостійно визначають час канікул та навчальні плани шкіл.

    Шкільна система складається з трьох ступенів:

    1. початковий ступінь(Primarstufe);

    2. середній ступінь I (Sekundarstufe I);

    3. середній ступінь ІІ (Sekundarstufe II).

    Шкільна освіта у Німеччині починається з повних шести років і закінчується в дев’ятнадцять років.

    Початкова школа охоплює чотири класи. Учні отримують знання з читання, рахування, письма, знайомляться з природознавством, мистецтвом та іншими предметами. У багатьох початкових школах вивчають також одну іноземну мову.

    Після закінчення початкової школи кожен учень може вибрати іншу форму школи. Більше, ніж третина ідуть в основну школу. Навчання в ній триває 5 або 6 років. Іншими формами школи, де можна отримати освіту середнього ступеня І є реальна школа та гімназія. Після закінчення основної школи можна навчатися в професійній школі. Тут учні отримують професійні навички і після закінчення стають працівниками нижчої ланки (слюсарі, прибиральники, кельнери і т. д.).

    Реальна школа охоплює класи з 5-ого по 10-ий і починається випробувальним роком. Якщо на протязі першого півріччя учні показують великі успіхи, вони можуть навчатися далі, якщо ж вони вчаться погано, то вони змушені перейти до основної школи. Випускники цієї школи є спеціалістами середнього рівня (старші працівники, керівники нижнього рівня). Закінчення реальної школи надає право навчатися в спеціальній професійній школі.

    Дев’ятирічна гімназія — це традиційна школа найвищого рівня. Тут учні вивчають предмети, які їх найбільше цікавлять і відповідають їх нахилам. Вибір навчання в цій школі дозволяє їм навчатися надалі у вищому учбовому закладі. У кінці навчального процесу в гімназії складаються іспити на атестат зрілості, який надає законні підстави до навчання у вузі.

    Іншим шляхом освіти є загальна школа, де поєднані описані вище типи школи. Учні, які планують продовжити своє навчання у вузі, проходять в цій школі повний курс навчання.

    Програма освіти у вузах Німеччини охоплює п’ ять років (10 семестрів). Після перших трьох років (6 семестрів) навчання студенти захищають попередній диплом, а після п’ яти років (10 семестрів) студенти захищають диплом або здають магістерський екзамен. Для вступу до вузів Німеччини не потрібно складати вступних іспитів (крім іспиту з німецької мови для іноземців), а також не існує жодних вікових обмежень.


    написать администратору сайта