Главная страница
Навигация по странице:

  • Электронды кестеде мәліметтердің әртүрлі пішімдерін қолдану

  • Қысқа мерзімді жоспары Бөлім Ақпаратты электронды кестеде өңдеу

  • Педагогтың аты-жөні Өтегенов Сәкен Бекболатұлы Күні

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

  • Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар

  • Көптеген оқушылар

  • Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау

  • «Қобалжуды жоямыз»әдісі

  • І топ

  • «Ғажайып ұяшықтар» әдісі.

  • Сабақтың ортасы Жаңа сабақ. «Ой қозғау» әдісі

  • «Бірінші үштік» - компьютерге отырар алдында қауіпсіздік ережесін еске түсіру Компьютерде практикалық тапсырмалар орындау

  • Жаңа сабақты бекіту « Quizizz» ойыны

  • 01Өтегенов Сәкен Бекболатұлы. 219 Ы. Алтынсарин атындаы орта мектебі коммуналды


    Скачать 0.66 Mb.
    Название219 Ы. Алтынсарин атындаы орта мектебі коммуналды
    Дата20.04.2022
    Размер0.66 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла01Өтегенов Сәкен Бекболатұлы.docx
    ТипДокументы
    #486855

    «№219 Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық


    мемлекеттік мекемесі
    Ашық сабақ
    Тақырыбы:


    Электронды кестеде мәліметтердің

    әртүрлі пішімдерін

    қолдану



    Пәні: Информатика
    Сыныбы: 8 «А»
    Пән мұғалімі: Өтегенов Сәкен Бекболатұлы
    2021-2022 оқу жылы



    Қысқа мерзімді жоспары

    Бөлім

    Ақпаратты электронды кестеде өңдеу

    Педагогтың аты-жөні

    Өтегенов Сәкен Бекболатұлы

    Күні




    Сынып: 8

    Қатысушылар саны




    Қатыспағандар саны




    Сабақтың тақырыбы:

    Электронды кестеде мәліметтердің әртүрлі пішімдерін қолдану.

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

    8.2.2.1 электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әр түрлі типі мен форматын қолдану

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар:

    ұяшықтарды форматтауды (шрифт, туралау, бояу, шекара) біледі;

    Көптеген оқушылар:

    мәліметтердің әр түрлі типтерін есептерді шешуде пайдаланады.


    Сабақтың барысы:


    Сабақтың кезені/ уақыт

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1. Ұйымдастыру.

    • Оқушылармен сәлемдесу

    • Оқушыларды түгелдеу

    • Оқу-құралдарын тексеру

    «Қобалжуды жоямыз»әдісі арқылы оқушылар бойындағы жағымсыз қасиеттерді қағазға жазып умаждап қоқыс шелегіне салады.

    Смайликке жасырылған суреттер арқылы

    2 топқа бөлу.

    І топ. Бағдарлама

    ІІ топ. Алгоритм

    Үй тапсырмасын сұрау.

    Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою.Мақсаты: оқушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін тексеру, есте сақтау қабілеттерін анықтау, ой жинақтау.

    «Ғажайып ұяшықтар» әдісі.

    Ұяшықтардың артында жасырылған сұрақтар беріледі.

    1.Баған мен жолдардың қиылысуынан нелер пайда болады?

    2.Сызықтық кесте дегеніміз не?

    3.Кесте дегеніміз не?

    4.Электрондық кестедегі формула ?

    5.Жол дегеніміз не?

    6.Тіктөртбұрышты кесте дегеніміз не?

    7.Ұяшық дегеніміз не?

    8.Электрондық кесте дегеніміз не?

    9.Microsoft EXCEL қандай программа?

    10.Баған дегеніміз не?
    Оқушыларды бағалау????

    • . Мұғаліммен сәлемдесу

    • Оқу-құралдарын дайындау

    • Назарларын сабаққа аудару

    оқушылар бойындағы жағымсыз қасиеттерді қағазға жазып умаждап қоқыс шелегіне салады.Осылайша бойдағы қобалжуды жояды. Керемет көңіл-күймен, бойдағы жеңілдеумен сабаққа қадам басады.

    Смайликке жасырылған суреттер арқылы топқа бөлінеді.

    Оқушылар ұяшықтарды таңдау арқылы, сұраққа жауап береді.

    1.Ұяшықтар

    2.Кестеде бір жол болуы мүмкін,мұндай кетені сызықтық кесте деп атайды.

    3.Кесте- жолдармен бағандарға реттелген ақпарат

    4.Есептеу үшін өолданылатын математикалық өрнек

    5.Көршілес ұяшықтардық көлденең бірлестігі.

    6.Бірнеше жолдан тұратын кесте

    7.Дерек сақталатын орын

    8.Ұяшықтарында деректер жазылған кестелердің компьютерлік бейнесі

    9.Сандық кестелермен жұмыс істеуге арналған.

    10.Көршілес ұяшықтардық тік бірлестігі.


    Жауабын айтқан оқушыларға смайликтер беріледі.


    Слайд

    Жасырын сұрақтар

    Слайд

    Сабақтың ортасы

    Жаңа сабақ.

    «Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларға түрткі сұрақтар қоямын:

    - кестелермен сендер тағы қандай программада жұмыс істедіңдер?

    - кестелерді пішімдеу дегеніміз не?

    - кестелерді пішімдедіңдер ме?

    - мәтіндік құжаттағы кесте мен электронды кестенің айырмашылығы неде деп ойлайсыңдар...?

    Жаңа тақырып бойынша шағын видео көрсетіп, электрондық кестелерде мәліметтердің пішімдеу жолдарын түсіндіреді.
    «ДЖИГСО» әдісі арқылы екі топқа тақырып бөліп беріледі. Оқушылар топта оқып талқылайды. Түсінгендерін интерактивті тақтадан көрсетіп, компьютерде орындап айтады.

    1-топ: «Формат ячеек» терезесіндегі Сан жапсырмасы.

    2-топ: Түзету, Қаріп, Шекара, Бояу жапсырмалары.



    Ауызша мадақтау, ынталандыру      ????      

    «Бірінші үштік» - компьютерге отырар алдында қауіпсіздік ережесін еске түсіру

    Компьютерде практикалық тапсырмалар орындау:

    Тапсырма №1: Төмендегі суреттегідей етіп ұяшықтарды пішімдеңдер.



    Дескрипторлар:

    1. 1.Ұяшыққа енгізілген ақпаратты форматтайды (сан, қаріп);

    2. 2.Ұяшықты форматтайды (шекара, бояу).


    Тапсырма №2:



    Дескрипторлар:

    Ұяшықтардың форматын, типін ауыстырып көшіре алады

    2.Сілтемеге өзгеріс енгізе алады

    3. Кестедегі мәлімет бойынша статистика құра алады.





    Сергіту сәті: көз және қол жаттығуларын жасату.


    Мұғалім қойған сұрақтарға өз ойларын, пікірлерін айта отырып, жаңа тақырыпты ашып алады.

    Жаңа тақырып бойынша видеоны көріп, мұғалім түсіндірмелерін тыңдап алады. Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын, ойларын ортаға салып талқылайды.

    Топтың арасынан 1 оқушы шығып орындап көрсетеді.

    Оқушыларға бір сөйлемнен ЕТ кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін айтады.

    Оқушылар берілген тапсырманы компьютерде отырып орындайды.

    Оқушылар көзге және қолға арналған жаттығулар ды жасайды.



    Тапсырмалар ды орындаған оқушыларғасмайликтер беріледі



    Тапсырмаларды орындаған оқушылар ???

    бағаланады.

    Оқулық

    Слайд

    Бейнесабақ

    Видео қоя керек

    Интерактивті тақта

    Оқулық

    компьютер




    Жаңа сабақты бекіту

    « Quizizz» ойыны
    1. Ұяшықты пішімдеу терезесінде қанша жапсырма бар?

    2.Бүтін немесе нақты сандарды тағайындау пішімі қалай аталады?

    3.Мәтінді көлденең бағытқа бұру қай жапсырмада орналасқан?

    4.Шрифт жапсырмасының қызметі қандай?

    5.Ұяшықты пішімдеудің қанша тәсілі бар?

    Оқушылар қолындағы смартфондарынандұрыс жауапты белгілеп шығады.

    1.6жапсырма(сан,түзету,қаріп,шегара, бояу, қорғау

    2.Сандық (числовой)

    3.Түзету(выравнывание)

    4.қаріп,өлшем сызбасын орналастыру

    5.2 тәсілі.

    Жанама мәзір шақыру

    Басты-ұяшықтар-пішім-ұяшықтарды пішімдеу


    Сұрақтарға жауап беріп ең көп ұпай жинаған оқушыларға смайликтер беріледі.


    Интер-белсенді тақта

    ???

    смартфон


    Сабақтың соңы

    1.Рефлексия:

    Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»

    Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”

    Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»

    Жазу керек

    Үйге тапсырма

    &10 Электронды кестеде мәліметтердің әртүрлі пішімдерін қолдану.4 тапсырманы дәптерге орындау.


    Кері байланыс жасайды.

    Егер тақырып бойынша түсінбеген тұстары болса, сар түсті көрсет.

    Егер тақырып бойынша құнды ақпараттар алып, түсінген болсаң, қызыл түсті көрсет.

    Егер тақырыпты толық түсініп, өмірде қолдана аламын десең, жасыл түсті көрсет.
    Үй тапсырмасы ретінде берілген тапсырмаларды мұқият әрі толық орындайды. Оқушылар компьютерге орнатылған электронды кері байланыс жасайды.



    Үй тапсырмасы ретінде берілген тапсырмаларды орындайды.





    Компьютер




    написать администратору сайта