Бөлім:
| Тағам мен сусындар. Дені саудың – жаны сау
|
Педагогтің Т.А.Ә.
| Ерубаева Лида Кенжебаевна
|
Күні:
| 27. 04.2023 ж
|
Сынып: 1 Б
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
| Өзіңді тексер!
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 1.1.3.6. 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау;
1.5.1.2 Сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану;
|
Сабақтың мақсаты
| Монеталармен есептеулер орындайсың, есептер шығарасың.
|
Бағалау критерийі
| Монеталармен есептеулер орындайсың, есептер шығарасың.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі\уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
8 минут
| Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?
Көңіл – күйіміз қандай?
Ендешесабағымыздыбастайық?
| Оқушылар сәлемдеседі.
Кезекші оқушы сыныпты түгендейді
Сабаққа назарын аударады.
Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!
Оқушыларсабаққазейінінсалады
|
Керемет!
|
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұжым ережесі
2 минут Алдағы білім
6 минут
| «Көңіл – күй» психологиялық ахуал
Қане, біздер ойлайық
Ойымызды жинайық
Қандай есеп болсада
Шешпей оны қоймайық
Сабағымыз сәтті болсын Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттейік
Сабақтабір - бірімізді Сабақта уақытты: Сабақтатапсырмаларды: Сабаққақатсықанда: Белсенділіктанытып,жақсыбағааламыз!
116 сабақ « Есеп шығару» 10 + 5 = 20 – 2 = 14 + 2 =
18 + 8 = 15 + 5 = 18 – 6 =
19 – 9 = 20 – 8 = 19 – 3 =
|
Оқушылар жылы лебіздерін білдіреді
Сыйлаймыз,тыңдаймыз! Үнемдейміз! Нақты,дәлжауапбереміз!
Шапшаңдықты,тапқырлықтыкөрсетеміз
10 + 5 = 15 20 – 2 = 18 14 + 2 = 16
18 - 8 = 10 15 + 5 = 10 18 – 6 = 12
19 – 9 = 10 20 – 8 = 12 19 – 3 = 16
|
Керемет!
Дескриптор
1.Есепті шығарады Б: Монета
|
Оқулық
116 бет
дәптер
|
Сабатың ортасы
27 минут Жаңасабақ
Ұжымдық жұмыс
5 минут
Сергіту сәті
| Сәуірдің 26 – сы
Сынып жұмыс
Есептер шығар
Сабақтың мақсаты:
Монеталармен есептеулер орындайсың, есептер шығарасың.
Көркем жазу
170
Оқулықпен жұмыс
1 тапсырма
«Дүкенде» әдісі
Айтылым;
2 теңгенің жартысын қандай теңге құрайды? 10 теңгенің жартысын қандай теңге құрайды? 20 теңгенің жартысын қандай теңге құрайды?
Еске сақта!
Ақшаға қажетті заттарды сатып алуға болады.
Заттарды сатып алу үшін металдан жасалған ақша- монетаны да қолданамыз.
Баға – бір тауар ( зат ) үшін төленетін ақша
Орнымыздан тұрамыз Белге қолды қоямыз. Бұрыламыз оңға бір, Бұрыламыз солға бір Бір, екі, үш, бір, екі, үш, Жоғары қолды созамыз, Тып – тыныш қана отырамыз.
| Күн ретін жазады
Меңгеретін жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатымен танысады
2 тг = 1 тг + 1 тг 10 тг = 5 тг+ 5 тг 20 тг = 10 тг + 10 тг
Жаттығу жасайды
|
Дескриптор
1.Жаңа бөліммен танысады Дескриптор
Теңгенің жартысын айтады Б: Монета
Жарайсыңдар!
Керемет!
|
Оқулық
|
Ұжымдық жұмыс
12 минут
Ұжымдық жұмыс
11 минут
| Оқулықпен жұмыс
2 тапсырма
«Ой қозғау» әдісі
Жызылым;
Назым асханадан бір тоқаш пен бір стақан сүт сатып алды. Тоқаштың бағасы 20 теңге, бір стақан сүттің бағасы 30 теңге. Назым қанша ақша жұмсады?
Айбек дүкеннен бір қарындаш пен бір өшіргіш сатып алды. Қарындаш 10 теңге, өшіргіш 8 теңге. Айбек қанша ақша жұмсады?
Шешуі: 10+8 =18 (тг)
Жауабы: Айбек 18 тг жұмсады.
Оқулықпен жұмыс
3 тапсырма
«Ой қозғау» әдісі
Жызылым; 4 + х = 10 у – 10 = 8 3 + а = 10 14 – b = 4
x = 10 – 4 y = 10 + 8 a = 10 – 3 b = 14 – 4
x = 6 y = 18 a = 7 b = 10
4 + 6 = 10 18 – 10 = 8 3 + 7 = 10 14 – 10 = 4
|
Тоқаш - 20 тг
Стакан сүт - 30 тг
Ш: 20 + 30 = 50
Ж: Назым 50 тг жұмсады
Қарындаш - 10 тг
Өшіргіш - 8 тг
Ш: 10+8 =18 (тг)
Ж: Айбек 18 тг жұмсады.
4 + х = 10 у – 10 = 8 3 + а = 10
x = 10 – 4 y = 10 + 8 a = 10 – 3
x = 6 y = 18 a = 7
4 + 6 = 10 18 – 10 = 8 3 + 7 = 10 14 – b = 4
b = 14 – 4
b = 10
14 – 10 = 4
|
Дескриптор
1.Есептің шартын құрдым
2.Жауабын таптым Б: Монета
Дескриптор
1.Белгісізді табу үшін амал таңбасын таңдайды
2.Теңдеудің түбірін табады
3.Теңдеудің шешуін тексереді
Б: Монета
|
Оқулық
дәптер
|
Сабақтың
Соңы
5 минут
Бекіту
3 минут
Ұжымдық жұмыс
| «Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы
Айтылым;
15 тг-ні монеталардың көмегімен бірнеше тәсілдермен жина.
Өшіргіштің бағасы қанша тұрады?
Өшіргішті сатып ал у үшін сатушыға қандай монеталарды бересің?
|
Есепті шығарады
Өшіргіштің бағасы
|
Дескриптор
1.Есепті шығарады Б: Монета
|
Оқулық
|
Рефлексия
2 минут
| Рефлексия
Бүгінгі сабақта түсінгенім: Қызықты болған сәттері: Түсінбеген тұстары:
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі
|
|
|
Бөлім:
| Тағам мен сусындар. Дені саудың – жаны сау
|
Педагогтің Т.А.Ә.
| Ерубаева Лида Кенжебаевна
|
Күні:
| 27. 04.2023 ж
|
Сынып: 1 Б
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
| 117 сабақ Кестелер мен пиктограммалар «Жеміс пен көгөніс – пайдалы тағам»
( Математика 2 -бөлім. Оқулық 114 – 115 бет «Алматы кітап» баспасы, 2021ж. )
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 1.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру/қолда бар материалдарды пайдаланып, кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастыру;
1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру.
|
Сабақтың мақсаты
| Берілген деректер арқылы пиктограмма құрастыру Қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
|
Бағалау критерийі
| Пиктограмма құруды үйренесің;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі\уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
8 минут
| Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?
Көңіл – күйіміз қандай?
Ендешесабағымыздыбастайық?
| Оқушылар сәлемдеседі.
Кезекші оқушы сыныпты түгендейді
Сабаққа назарын аударады.
Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!
Оқушыларсабаққазейінінсалады
|
Керемет!
|
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұжым ережесі
2 минут Алдағы білім
6 минут
| «Көңіл – күй» психологиялық ахуал
Қане, біздер ойлайық
Ойымызды жинайық
Қандай есеп болсада
Шешпей оны қоймайық
Сабағымыз сәтті болсын Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттейік
Сабақтабір - бірімізді Сабақта уақытты: Сабақтатапсырмаларды: Сабаққақатсықанда: Белсенділіктанытып,жақсыбағааламыз!
Елдос дүкеннен бір желім мен бір өшіргіш сатып алды. Желім 40 теңге, өшіргіш 20 теңге. Елдос қанша ақша жұмсады?
Шешуі: 40+20 =60 (тг)
Жауабы: Елдос 60 тг жұмсады.
|
Оқушылар жылы лебіздерін білдіреді
Сыйлаймыз,тыңдаймыз! Үнемдейміз! Нақты,дәлжауапбереміз!
Шапшаңдықты,тапқырлықтыкөрсетеміз
Желім – 40 тг
Өшіргіш – 20 тг
Жұмсады - ?
Шешуі: 40+20 =60 (тг)
Жауабы: Елдос 60 тг жұмсады.
|
Керемет!
Дескриптор
1.Есепті шығарады Қ.Б «Жарайсың»
|
Оқулық
дәптер
|
Сабатың ортасы
27 минут Жаңасабақ
Ұжымдық жұмыс
5 минут
Сергіту сәті
| Сәуірдің 27 – сі
Сынып жұмыс
117 сабақ Кестелер мен пиктограммалар
Сабақтың мақсаты:
Пиктограмма құруды үйренесің;
Көркем жазу
180
Оқулықпен жұмыс
1 тапсырма
«Ой қозғау» әдісі
Айтылым; 1 – есеп ( 114 -бет)
Сырымның отбасы жеміс – жидек жегенді жақсы көреді. Пиктограммаға қарап, кімнің нені жақсы көретінін айт
Әртүрлі жемістер салынған себеттер санын кестеде таңбалық сурет пикторгаммалардың көмегімен көрсеттік
Өзің пикторгамма құрап көр. Еске сақта!
Пиктограмма дегеніміз –заттар немесе құбылыстар, олардың саны туралы таңбалық бейнелермен берілген ақпарат. .
.
| Күн ретін жазады
Меңгеретін жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатымен танысады
Сыныпта 20 оқушы бар. Ілияс оқушылар арасында «Сен қандай шырынды жақсы көресің?» деген сауалнама өткізді. Суретке қарап сұраққа жауап бер. «Неше оқушы қызанақ шырынын жақсы көреді»
20 – 15 = 5
Ж: 5 бала қызанақ шырынын жақсы көреді
Жаттығу жасайды
|
Дескриптор
1.Жаңа бөліммен танысады
Дескриптор
Пиктограммаға қарап, кімнің нені жақсы көретінін айтады Қ.Б. «Керемет»
Жарайсыңдар!
Керемет!
|
Оқулық
114 бет
|
Ұжымдық жұмыс
12 минут
Ұжымдық жұмыс
11 минут
| Оқулықпен жұмыс
2 тапсырма
«Біліміңді қолдан» әдісі
Жызылым; 2 – есеп ( 115 -бет)
Сурет бойынша пиктограмма құр.
Банкаларды фигуралармен алмастыр
ЕББҚ: Пиктограмма құруда қолдау көрсету
Оқулықпен жұмыс
3 тапсырма
«Ой қозғау» әдісі
Жызылым; 3– есеп ( 115 -бет)
ЕББҚ : Теңдік құрастыр
|
Теңді пен теңсіздік құрады
4 + 2 = 6
3 + 4 = 7
5 – 4 7 – 2
3 + 4 4 + 2
4 + 2 7
|
Дескриптор
1.Сурет бойынша пиктограмма құрады
2.Банкаларды фигурамен алмастырады Қ.Б. «Керемет»
Дескриптор
1. Теңдік құрады
2.Теңсіздік құрады Қ.Б «Керемет»
|
Оқулық
115 бет
дәптер
|
Сабақтың
Соңы
5 минут
Бекіту
3 минут
Ұжымдық жұмыс
| «Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы
Айтылым; 4 – есеп ( 115 -бет)
Қандай сандар жасырылған?
ЕББҚ: Жасырылған санды табуда қолдау көрсету
|
14 + 2 = 16 17 – 7 = 10
5 + 12 = 17 20 – 2 = 18
10 – 8 = 2 4 + 15 = 19
|
Дескриптор
1. Қажет санды сәйкестендіреді
2.Себебін түсіндіреді Қ.Б «Жарайсың»
|
Оқулық
115 бет
|
Рефлексия
2 минут
| Рефлексия
Бүгінгі сабақта түсінгенім: Қызықты болған сәттері: Түсінбеген тұстары:
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі
|
|
|