|
Еуропа елдерінің көрікті жерлері (1). 4. Италия. Колизей
4. Италия. Колизей.
Сыныбы
| 10
| Сабақтың тақырыбы
| Еуропаның көрікті жерлері. Италия. Колизей.
| Мақсаты
| 1.Тарихта «Мәңгілік қала» ретінде енген Италияның астанасы Римнің көңіл аударарлық аса белгілі орындарының бірі ежелгі амфитеатр- Колизей туралы оқушыларда ұғым қалыптастыру
| Күтілетін нәтижелері
|
Итанияның астанасы Рим қаласын картадан көрсетеді. Тарихи «Мәңгілік қаланың» аса белгілі орындары туралы біледі.
Колизей туралы жинақталған деректердіталдайды. Туризмнің дамуына көңіл аударады.
Колизей ғимаратының маңыздылығына баға береді.
| Керекті жабдықтар
| Карта, стикер, маркер
| Сабақ барысы
|
| Сабақ кезеңдері
| Мұғалім әрекеті
| Оқушы әрекеті
| Бағалау.
| Ресурс е
| Кіріспе
| Ұйымдастыру.Сыныппен амандасу, түгелдеу. Бағалау парағын беріп, топбасшының қызметін түсіндіру. Мозайка құрастыру арқылы топқа бөлеміз.
|
Мұғаліммен амандасады.
Оқушыларды топқа бөлу.
|
|
| Тұсаукесер
| Топқа бөлінгені бойынша сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі
Тақырыпта кездесетін сөздерді жасыру.
| Оқушылар өздеріне берілген сұраққа 2 минут
ішінде жауап береді.
|
Өз сұрақтарын қорытындылап,
бір оқушы ортаға бір ойды айтады.
|
| Негізгі бөлім
| Жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту, ресурс тарату. «Автобус аялдамасы» әдісі. «Бағдаршам» әдісі арқылы формативті бағалау.
Мысалы:
Қызыл түс – түсінген жоқпын; Сары түс – әлі де практика қажетсұрақтар бар; Жасылтүс – барлығытүсінікті.
Формативті бағалау арқылы оқушылардың арасындағы ынтымақтастықты және кері байланысты нығайтады.
| Мәтінмен танысады, әр аялдамадағы сұраққа жауап
береді. Топта талқылайды.
|
Басқа топ «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
Оқушылар арасында өзара бағалау жүреді.
|
| Қорытынды
Рефлексия:
| « Сиқырлы сандар» берілген тапсырманы орындап, сабақты қорытындылау. Колизей ғимаратының құрылысына қатысты сандарды сөйлету қажет. 8, 50 мың,10-13,44,4-79,72 Критерилер арқылы бағалау.
| Топтағы оқушылар жұпқа бөлінеді. Әр жұп
бірлесіп жұмыс жасайды.Алған білімдерін
қайталап бекітеді.
Оқушылар сабақта алған білім деңгейлеріне қарай
өздерін сурет ішінен тауып белгілейді.
Неге сол деңгейде тұрғанын түсіндіріп кетеді.
|
«Тілші» әдісі сабақтан алған әсерімен бөліседі.
|
| Қосымша материал Колизей Италия
Әлемдегі ең танымал көрнекті орындардың бірі - ежелгі Рим Колизейі, ол тек Италия мен Римдің бүкіл әлемінің символы ретінде ғана емес, сондай-ақ әлемнің жеті кереметінен де танымал. Бұл амфитеатр ежелгі әлемнің ескерткіші ретінде керемет түрде біздің уақытқа дейін сақталды.
Колизей эллипс түрінде салынған, оның ішінде төрт қабатта көрермендерге арналған орындар бар, сол нысанның аренасы. Айта кету керек, сәулет жоспарында Рим Колизейі классикалық амфитеатр стилінде салынған, бірақ оның өлшемдері басқа ұқсас құрылымдардан өзгеше, қиялды таң қалдырады. Бұл әлемдегі ең үлкен амфитеатр: оның сыртқы эллипсиялық шеңбері - ұзындығы 524 м, ұзындығы 50 м, ұзындығы 188 м, ұсақ осьтері - 156 м; Эллипстің ортасындағы арена ұзындығы 86 м және ені 54 м.
Ғимарат іргетасы мәрмәр кесектерден қаланды. Ішкі қабырғалардың құрылысына травертин тастары пайдаланылды. Ал өрнектер үшін кірпіш пен тау жыныстарынан қашалды.Құрылысқа 100 мың куб метр мәрмәр пайдаланылды. Оны құрылыс алаңына екі жүзден астам өгіз-арба жеткізіп тұрды.
Колизейде бір сәтте 50 мыңға жуық адам сыятын. Ғимарат төрт қабатты болатын. Алдыңғы үш қабаты кең аркалы, ал төртінші қабаты тік бұрышты. Әр қабат биіктігі 10-13 метрге жететін, ал ғимараттың жалпы биіктігі 44 метрді құрайтын. Амфитеатр аренасының өлшемі 45х79 метр, іші құмға толы болатын. Арена жан-жағы тұрғындардың қауіпсіздігі үшін тормен қапталған. |
|
|