Главная страница
Навигация по странице:

  • Пән бойынша оқу мақсаты

  • Пән бойынша лексика мен терминология: -ертегі, кейіпкер, балта, еңбек, қанағат, қарлығаш, маса, түлкі, сәби, торғай Қысқаша шолу

  • Күні: Мұғалімнің аты-жөні

  • Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: Сабақ тақырыбы

  • Сабақтың негізделген оқу мақсаты

  • Барлық оқушылар

  • Кейбір оқушылар

  • Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар

  • Сергіту сәті.Интербелсенді тақтаны пайдаланып қимыл-қозғалыстар арқылы жасайды.

  • Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделе

  • Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

  • Рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

  • А есебі. А есебі Тйінді идеяларды білу жне тсіну


    Скачать 125 Kb.
    НазваниеА есебі Тйінді идеяларды білу жне тсіну
    АнкорА есеб
    Дата02.02.2022
    Размер125 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаА есебі.doc
    ТипДокументы
    #349513

    Орынғали Карима Шәшімқызы мұғалім портфолиосы А есебі

    №2 топ «Тиімді оқыту мен оқу»

    Өскемен қаласы 22.04.2016 ж



    А есебі

    Түйінді идеяларды білу және түсіну

    Оқыту мен оқуға өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп
    А Мектеп жұмысы мен оқушы жетістіктерін өрістетудегі негізгі тұлға-мұғалім (Strong, Ward 7 Grand, 2011). Әр ұстаз шәкірт жүрегіне жол таба білетін, шығармашылық ізденіс қабілеті дамыған, жаңа педагогикалық технологияларды жетік меңгере алатын болуы бүгінгі заманның басты талабы. Тізбектелген сабақтар топтамасының орта мерзімді жоспарлауын 3 сынып әдебиеттік оқу пәнінің күнтізбелік жоспарын және оқушылардың қалай оқитынын, олардың дамуына ықпал ететін факторларды, түрлі жастағы оқушылардың жекелей қажеттіліктерін ескере отырып жасадым.

    Мақсаты: Әрбір сабақ үшін нақты оқу мақсаттарын қоя отырып, оқыту мен оқуға жеті модульді ықпалдастыру.

    Мен орта мерзімді жоспарлау кезінде жекелеген оқушылардың сабақ тақырыбын қабылдау ерекшеліктерін түсінуге, олардың білім мен түсініктерін жақсарту мақсатында жұмыс жүргізуге, кейбір оқушылардың тақырыпты өзіне оңтайлы бірегей тәсілдермен меңгере алатынын жетік түсінуіне көңіл бөле отырып мұғалім қызметінің негізгі, маңызды басымдықтарын басты назарда ұстадым. Оқыту-оқушылардың оқуға қабілетін жақсартуға мүмкіндік беретін педагогикалық тетіктердің біртұтас кешені, сондықтан балалардың қалай оқитынын түсінуі, нені оқу керектігін түсінуі, тізбектелген сабақ топтамасын қалай құру керектігі туралы ұғым қалыптастыру, оқу нәтижесін бағалау мүмкіндіктерін игеру үшін оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді сабақтардың өн бойына кіріктірдім. Себебі, диалогтік оқыту арқылы қалай оқу керектігін үйрету маңызды, ол үшін бұрынғыдай сұрақтардың өзін қойып емес, сұрақ қою үшін интербелсенді әдістерді (конверттегі сұрақ, қарлы кесек, 6 неліктен) қолдануды жоспарладым. Сұрақ қою арқылы сын тұрғысынан ойлауға жетелеймін. Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы оқушылармен жеке, жұпта, топта бірлесе жұмыс жасай отырып, білім алуымен тығыз байланысты болады..Оқушының қабілеті мен мүмкіндіктерін аша отырып оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым дағдыларын қалыптастыра түседі. Әр оқушыда сыни көзқарас қалыптасады. Сабақ жоспарын жасауда әртүрлі әдіс-тәсілдерді пайдалану керек. Сондықтан «ЖИГСО 1» әдіс-тәсілін таңдай отыра, барлық оқушы қамтылып, өзіне деген жауапкершілікті сезініп, өзін-өзі реттеу дағдылары қалыптасады. Топпен жұмыс жасай отырып олар анықтайды, саралайды, талқылайды, зерттейді. Сыныптағы бірлескен оқушылардың сұхбаты тақырып бойынша өз ойларын білдіруге, басқа адамдарда түрлі идея болатындығын түсінеді және өз идеяларын дәлелдеуге көмектеседі. Ертегілерді рөлдерде ойнау арқылы сөздік қорын байыту, тілдерін дамыту, шығармашылық қабілеттері ашыла түседі.Оқушы бойында рөлдерде ойнау барысында салыстыру, ойын дәлелдей алу сол сияқты көшбасшылық қабілеті дами түседі. «Автор орындығы», «Микрофон» әдістері арқылы оқушы өз ойын емін-еркін жеткізе алады. «Болжам жасап оқыту» әдісі арқылы оқиғаның әрі қарай қалай өрбитінін оқушылар болжай отырып, автор ойымен салыстыра келе өз ойларына сыни көзқарас қалыптастырады. Оқушыларда жазылым дағдыларын қалыптастыру үшін эссе, қос жазба күнделігі, дербес пікір жазу, т кестесі, венн диаграммасын толтыру сияқты әдіс-тәсілдерді кеңінен пайдаланамын.Себебі, жазылым кезінде оқушы бойындағы ой жүйесі пайда болып, ақпаратты жақсы есте сақтайды.

    Өте қабілетті және дарынды балалардың ерекшеліктерінің бірі-қабілеті шамалы құрдастарымен салыстырғанда олардың метатанымдық сауаты жоғары болуы (Sternberg, 1983) Осы әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану үшін талантты және дарынды оқушыларға топта деңгейлік тапсырмалар беруді және оны күрделендіру керек екендігін, жіңішке сұрақтардан гөрі жуан сұрақтар қою керектігін ұғындым. Талантты және дарынды балаларға тапсырма беру үшін оларды жалықтырып алмайтындай , түрленген , қызықты түрлерін ұсыну қажет.Осыны ескере отырып оларға тақырыптан тыс тапсырмалар беру арқылы олардың шығармашылығын дамытамын. Оқушыларға тапсырма беру барысында ресурс көздерін қайдан алу керектігі жайлы, кейбір ресурс көздерін кітаптардан, интернет желілерінен алуға нұсқаулық жасаймын. Сыныпта айқындалма, ашылмай отырған дарынды, талантты оқушыларды табу үшін ата-аналарынан сауалнама жүргізу, болашақтағы жоспарымда бар.

    Әр сабақта оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану өте тиімді. Оқушыларға сергіту сәттерін ұйымдастырғанда, сабақта слайд көрсету, видеороликтер тамашалағанда, ән әуендерін тағы басқа да дыбыстарды тыңдағанда оқушылардың тақырыпты аудиалды-визуалды қабылдауды дамытуға көмегін тигізеді. Сабақтарда оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқуда олардың танымдық дамуда оқуға деген қабілеттілік, зейін, сөз сөйлеу дағдылары, ойлау, негіздеу және шығармашылық зияткерлік сияқты қабілеттерді дамытуға және тұрақтандыруға арналғанын ескердім, сондықтан тапсырмаларды және қолданатын әдіс-тәсілдерді оқушылардың жас ерекшелігіне сай таңдадым. Мерсер мен Литлон өз еңбектерінде диалог сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар, олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосатындығын атап көрсетті.Достарымен бірігіп жүргізілген жұмыс, ересектермен интербелсенді қарым-қатынас балалардың оқуына және танымдық дамуына әсер ететіндігі айтылған.Осыларды ескере отырып оқушыларды А, В, С деңгейлеріне бөле отырып олардың бір-бірімен жұмыс жасауы үшін А деңгейлі баланы топ басшысы ретінде сайлап Б және С деңгейлі оқушыны оқуға тарту керектігін түсіндім. ЖАДА арқылы оқушылар бір-біріне көмектесіп, өзара оқыту жүреді. Осылай өзара әрекеттесіп жұмыс істеу барысында олар бір-бірін бағалауға, бір-бірін бағалау арқылы өзіне баға беруге үйренеді.

    Мұғалімдер жазбаша немесе ауызша түрде баға қою арқылы бағалайды. Олар қолданатын кез келген нысанның артында тек қана объективті немесе жеткілікті дәрежеде объективті емес нормалар мен стандарттар ғана емес, сондай-ақ баланың дамуы, оқуы және ынтасы туралы түсінік, сонымен қатар өзін -өзі бағалау, қабілеттілік және күш-жігер сияқты ұғымдарға қатысты құндылықтар жатады ( Александер, 2001)

    Мұғалімдер жиынтық бағалаумен қатар қалыптастырушы бағалауды қатар пайдаланғанда бағалау пайдалы болады.Болашақтағы сабақтарымда қалыптастырушылық бағалауды өз сабақтарымда қолданысқа енгіземін. Қалыптастырушы бағалау құралдары арқылы оқушылардың өзінің қай жерде тұрғанын анықтап, жұмыстарын жетілдіру, түзету мақсатында «2 жұлдыз, 1 тілек», сандарды дөңгелекке алу, бағалау парақшаларын, кері байланыс ретінде БББ кестесі, смайликтер (1), смайликтер (2), ишара, 3 шапалақ, бас бармақ, жұлдызша түрлерін пайдаланамын. Пән бойынша оқу мақсатын жоспарлауда оқушылардың терең білім алуына, әр оқушыны жеке тұлға ретінде қабылдай отырып, өз пікірі мен түсінігі қалыптасатындай, оқу үшін бағалауды назардан тыс қалдырмадым. Оқушыларды формативті бағалау жағынан сыныбымдағы жұмыс үдерісінің әлсіз екенін байқадым.Қалыптастырушы бағалау оқушылардың ынтасын арттырып, қателерін түзетуге бағытталған екенін байқап енді мені қызықтырды.

    Б Қысқа мерзімді сабақ жоспарын жасау 3 сыныптың әдебиеттік оқу пәніне арналып жасалды. Бөлім «Сарқылмас қазына» деп аталады. Тізбектелген қысқа мерзімді сабақ жоспарын жасауда оқушыларды бағалау оның ішінде қалыптастырушы бағалауды өз сабақтарыма тиімді етіп пайдалануды көздеп отырмын.Себебі, бұрын сабақтарымда бағаны үй тапсырмасы үшін, бақылау жұмыстырынан кейін, тест жұмыстарынан соң және фронтальды сұрақтар қою кезінде қойған болатынмын.Бұл тек жиынтық баға қоюмен ғана шектелгенімді көрсетті.Ал,бұл оқушы ынтасын азайтады екен.Осы жағдайларды ескере отырып әр тапсырмадан кейін немесе әрбір жұмыстан кейін қалыптастырушы бағалау керек екендігі мені қызықтырды.Формативті бағалау үздіксіз жүргізіле отырып оқушының қатесін түзетуге мүмкіншілік жасайды екен.Сондықтан мен сабақ жоспарыма бағалаудың «Бағдаршам», «Ым-ишара», «3 шапалақ», «Смайликтер 1», «Смайликтер 2» түрлерін пайдалануды кіріктірдім.Оқушылар топтық жұмыс жасап болғаннан кейін 2 жұлдыз 1 тілек айтуды пайдаланамын.Кері байланыс жасау арқылы оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету: мен сұрақты қаншалықты дұрыс қоя аламын? деген сұрақққа жауап іздей отырып менің көзқарасымды өзгертті.Өйткені,көбіне жабық сұрақтар қою оқушыны ойландырмайды.Оқушы ашық сұрақтарға жауап бере отырып сыни ойлана алады. «Құмырсқаның қанағаты» ертегісінде оқушыларға:-Құмырсқаның ақылы,қайраты,қанағаты барын қайдан білдің?-Құмырсқаның жанында дән жатқанда ашығу себебі неде деп ойлайсың? деген ашық сұрақтар әзірледім.Сабағымда оқушыны сыни ойлануы үшін «Болжам жасап оқыту» старегиясын таңдап алдым.Бұнда оқушы әрекеті тыңдайды, жазады, болжам жасайды, сұрақтарға жауап береді.Әр оқушы қойылған сұрақтарға жеке жазады. Сабақ соңында әр оқушының жазбасын жинап аламын.Осы жазбаларды оқи отырып оқушы қалай ойлайтынын байқаймын.Мүмкін,керемет ой,идея жатқан болар...Оқушы ертегі бөлігін болжай отырып болашақта өзі оқиғаны қалай өрбітетінін және басқа оқушылардың ойларымен салыстыру жасай отырады.Бұл әр оқушыда сыни көзқарас қалыптастыра отырып дербес ойлауға жетелейді.Жұптық жұмыс арқылы оқушы сыныптасымен пікірлеседі, осы кезде диалогтық оқу жүреді.Мерсер мен Литлон өз еңбектерінде диалог оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар, олардың білім деңгейлерінің өсуіне үлес қосатынын атап көрсеткен.Сонымен қатар Выготский оқушылар өздерінің «Жақын арада даму аймағында» ( ЖАДА) жұмыс істесе,танымдық дамудың жақсаратындығын атап көрсеткен.[1.40] Топта ортақ бір пікірге келе отырып олар шешім қабылдауға үйренеді.Оқушылардың танымдық,шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін қосымша тапсырмалар беру үлкен рөл атқарады. Осы сабағымда А деңгейлі оқушыға алдын-ала құмырсқа жайлы мәліметтер,деректер жинастырып келу тапсырамын.Сабақта ақпаратты әрдайым мұғалім бере бергеннен гөрі сыныптасының айтып беруі оқушыларды қызықтырады және басқа оқушы да осы оқушы рөлін атқарғысы келіп оқушы бойында ынта қалыптасады.Келесі сабаққа А мен С деңгейлі оқушыға бір тапсырма,яғни жұптық жұмыс тапсырамын.Міне,бұл С деңгейлі оқушыға мотивация береді.Дарынды және талантты балаларға құрдастарының тапсырмаларынан өзгеше, анағұрлым «күрделі», «ынталандыратын» тапсырмалар қажет деген пікір қалыптасқан.Эйр (2001) Выготский мен Кацтың еңбектерінен дәйексөз келтіре отырып, теория мен зерттеулерді табиғатты зерттейтін «міндеттер» ретінде қалыптастырады. [1.67, 68] Ертегіні талдап болған соң «Еңбек етуді құмырсқадан үйрен» атты 10 минуттық эссе жазу беріледі.Әркім жеке жазады.Міне осы жерде де жазылым қалыптаса береді.Оқушы өз ойын қағаз бетіне түсіреді.Әр топтан уақыт мүмкіндігіне қарай «Ыстық орындықта» оқиды. Осы сәтті де ұтымды пайдаланғым келеді. Осы ыстық орындыққа көп сөйлемейтін, момын оқушыны отырғызуға жағдай жасаймын.Сынып алдында жазбасын оқи отырып оқушыда сенімділік қалыптасады. Оқушылар формативті бағалағанда бас бармақ арқылы бағалайды. Топтар бір-бірін 2 жұлдыз, 1 тілек арқылы бағалату арқылы оқушыларда өздеріне айтылған мадақтам мен тілек, ұсыныстарды сыныптастарынан естиді.

    Өткен тақырыпқа шолу кезеңінде ұлттық педагогик элементінің бір бөлігі ретінде «Орамал тастамақ» ойыны арқылы сұрақтар бере отырып, алдыңғы білімдерін тексеремін.Сабақ процесінде жағымды ахуал,психологиялық көңіл-күй тудырып отыру қажет.Сабақ басталар алдында шаттық шеңберін құру оқушыладың сабаққа деген ынтасын,белсенділігін арттырады. Ұйымшылдыққа оқушының көңіл-күйін осы жерде ретке келтіруге болады. Сабақ ортасында сергіту сәттерін тиімді пайдалану да оқушыларды психологиялық жағынан өзін-өзі реттеуге, сабақ процесінде шаршамауды көздейді. Сабақта өткізілетін сергіту сәті сабақ тақырыбына байланысты алынды. Бұнда алдын-ала видеороликке түсірілген оқушылар экранда билеп тұрады. Бұл жерде де оқушы өзін сырт көзбен бағалай отырып, өзіне сын көзбен қарайды. Міне, мен осы жерде АКТ-ны тиімді қолданып отырмын деп ойлаймын. Үй тапсырмасын беруде де АКТ С деңгейлі оқушы Б деңгейлі оқушыға ертегі бойынша ұялы телефон арқылы 3 сұрақ қояды.Бұл жердегі мақсатым С деңгейлі оқушыны оқуға тарту. Оқушыға сенімділік арта отырып оның бойына да сенімділік, жауапкершілік қасиеттерін ұялату.

    Сыныбымда қазіргі уақытта формативті бағалау жүргізілмегендіктен болашақта осы кемшілікпен жұмыс жасаймын деп жоспарлап отырмын.Сонымен қатар дарынды және оқу үлгерімі төмен оқушыларды критерий арқылы бағалауды тереңірек түсінуге ұмтыламын. АКТ-мен жұмыс жасау дағдыларымды жетілдіргім келеді. Бұл ұстаздарға сабақ беруде көмектесетін маңызды құрал бола алады.

    «Тиімді оқу мен оқыту» курсында алған білімдерімді және тізбектелген сабақтар топтамасы мен қысқа мерзімді сабақ жоспарларын оқыту мен оқудағы өзгерістерді әріптестеріммен кеңескен маңызды деп ойлаймын. Әріптестеріммен және ата-аналармен кездесу ұйымдастырып, оларды сабақ процесіне қатыстыру көзделіп отыр. Курс кезінде жинақтаған білімімді тәжірибе жүзінде көрсетемін деп отырмын.
    Пайдаланылған әдебиеттер

    1. Мұғалімге арналған нұсқаулық. «Назарбаев зияткерлік мектептері» ДББҰ 2016 ж, 99 бет

    2. Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар. «Назарбаев зияткерлік мектептері» ДББҰ 2016 ж, 12 бет



    Қосымша 1.1 Орта мерзімді жоспарлауы


    Сабақтар топтамасының ортақ тақырыбы: Сарқылмас қазына

    Бұл сабақтар аясында не туралы сөз болады:

    Ауыз әдебиеті үлгілері оның ішінде хайуанаттар жайындағы ертегілер, шыншыл, қиял-ғажайып оқиғалы ертегілерін талдайды.

    Пән бойынша оқу мақсаты: Дұрыс, мәнерлеп және шапшаң оқуды меңгерту, оқушыны шығарма авторының көзқарасын түсінуге жетелеу.

    Құндылықтар:

    Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылық;

    рухани-адамгершілік тәрбие.

    Пән бойынша лексика мен терминология:

    -ертегі, кейіпкер, балта, еңбек, қанағат, қарлығаш, маса, түлкі, сәби, торғай

    Қысқаша шолу: Ертегінің түрлерін ажырата біледі. Ертегіні сахналау.Өздігінен мәтінге сұрақтар құрастыру, оқу барысында мазмұнды болжау жасайды







    Сабақтың тақырыбы

    Сабақтың мақсат(тар)ы

    Мұғалімнің әрекеті


    Оқушылардың әрекеті

    Оқушылардың жұмысқа қатысуын қамтамасыз ету

    Бағалау

    Ресурстар

    1

    Алтын балта

    Ертегінің мазмұнын талдау арқылы идеясын анықтау

    Ажалдан құтқарған асыл сөз ертегісінің түсіну дәрежесін тест арқылы бағалаймын;

    Алтын балта ертегісі мәтінімен жұмысты ұйымдастыру;

    Аялдама арқылы Эссе жазу, постер қорғау, сурет салу, рөлде ойнап көрсету үшін табыс критерийлерін ұсынады;

    «Ыстық орындық» әдісі арқылы

    оқушыларға сұрақтар қойылады

    Тест шешеді;

    Ребус шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын өздері анықтайды.

    Ертегіні рөлде оқиды;

    1 топ Мәтіннің бір бөлігі бойынша сурет салады.

    2 топ Мәтін бойынша көрініс көрсетеді.

    3 топ Егер менде алтын балта болса...

    5 минуттық эссе жазу

    4 топ Әңгімедегі сөздерге сипаттама жазады, постер арқылы көрсетеді.

    Әр топ сыныптыа өз өкілдерін қорғайды, Алтын балта ертегісі бойынша сұрақтарға жауап береді

    А оқушы топта көшсбасшылық жүргізе отырып

    Ә және Б оқушыларға ертегінің мазмұнын түсіндіреді.

    Б оқушыны сурет салуға немесе көрініс көрсетуге қатысуына жағдай жасаймын.

    А оқушы постер қорғағанда оған С оқушы көмекші болады.

    Өзара бағалау жүреді;

    3 шапалақ,

    арқылы топтар бір-бірін бағалайды;

    «екі жұлдыз, бір тілек»

    Кері байланыс

    Бес саусақ

    Топ жұмысын бағалау парағы

    Әдебиет оқулығы 224-225 бет


    2

    Құмырсқаның қанағаты

    Ертегіні талдау арқылы негізгі идеясын ашу

    Өткен тақырыпты бекіту үшін «Орамал тастамақ» ойнын жүргіземін

    Жұмбақ жасырамын;

    Топтастыру әдісі арқылы қанағат сөзін мағынасын ашады;

    Жазылым дағдыларын дамыту мақсатында эссе жазғызады.


    Алтын балта ертегісі бойынша мұғалімнің жіңішке-жуан сұрақтарына жауап береді;

    Жаңа тақырыпты болжайды, сұрақтарға жауап береді.

    Шығармашылық тапсырма А оқушы құмырсқа туралы мәліметтермен бөліседі;

    Қанағат ұғымын топтастырады (Т)

    «Еңбек етуді құмырсқадан үйрен» тақырыбында эссе жазады (Ж).

    «Ыстық орындықта» оқиды.

    Барлық оқушылар жеке жазады.А оқушының жинастырып келген деректері сабақта пайдаланылады.

    «Автор орындығынды» әр топтан бір оқушы шыққанда С оқушыларды шығарып оқытамын.


    Смайликтер арқылы бағалаймын
    Ым-ишара

    3 шапалақ

    Әдебиет оқулығы 225-227бет


    3

    Қарлығаштың құйрығы неге айыр?

    Ертегі кейіпкерлерінің

    іс-әрекетін талдау

    Құмырсқаның қанағаты ертегісін «Қарлы кесек» әдісі арқылы сұраймын.

    «Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы арқылы ертегі кейіпкерлерін талдатады;

    Ертегіні интерактивті тақтадан көрсетемін. Өлеңнің шумағын оқу, қарлығаштың суретін салу, ертегі кейіпкеріне мінездеме беру үшін табыс критерийлерін ұсынады.

    Құмырсқаның қанағаты ертегісі бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап береді

    Қарылғаштың құйрығы неге айыр өлеңнің бір шумағын мәнерлеп оқиды;

    Ертегі кейіпкеріне (қарлығаш, маса, айдаһар, түлкі, маса) мінездеме береді (Т);.

    «Кіші дөңгелек стол» әдісі арқылы қарлығаш пен адамның достығы туралы жазады (Т).

    Қарлығаш пен масаны Венн диаграммасында салыстырады.

    Қарлығаш туралы бес жолды өлең жазады;


    А оқушылар топ басшысы ретінде ЖАДА көрсетеді


    Сайыс барысында Б және С оқушыларды неғұрлым ашу үшін қатысуын қадағалаймын.


    Табыс критерийі, 3 шапалақ

    2 жұлдыз 1 тілек арқылы топтар өзара бағалайды.

    Жиынтық бағалау



    Әдебиет оқулығы 227-229 бет


    4

    Қарлығаш пен шөже торғай

    Мысалмен танысу негізгі ойды анықтау

    Мақал-мәтел жазылған парақшалар арқылы жалғасын табу арқылы топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы өткіземін.

    «ЖИГСО «» әдісі арқылы мысалды талдатады.

    Конверт-сұрақ әдісі арқылы сұрақтар береді

    Мақал-мәтелдердің жалғасын табады.

    Қарлығаштың құйрығы неге айыр? ертегісі бойынша сұрақтарға жауап береді.

    Оқушылар жеке жазады. Жұпта,топта талдайды,ортақ бір пікірге келеді. Түсіну дәрежесін ыстық орындықта сұрақтарда жауап береді;

    Сұрақтар жазады, жауап береді.

    Мақал-мәтелдердің мағынасы ашу сабақтың негізгі ойын айтады.

    Ертегіні рөлде ойнап көрсетеді



    А оқушы

    Ә және Б оқушыларға ертегінің мазмұнын түсіндіреді, ертегінің тәрбиелік мәнін бағалайды;

    С оқушы да өз ойын жазады, жабық сұрақтарға жауап береді.

    Бағалау парақшалары
    Санды дөңгелектеу арқылы өз-өздерін бағалайды.

    Әдебиет оқулығы 230-231 бет


    Қосымша 2.2

    Сабақ: Әдебиеттік оқу

    Мектеп: «Курчатов қаласының №1 жалпы білім беретін орта мектебі» КММ

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні: Орынғали Карима Шәшімқызы

    Сынып: 3 «Б»

    Қатысқан оқушылар

    саны:

    Қатыспаған оқушылар саны:

    Сабақ тақырыбы

    Құмырсқаның қанағаты ( ертегі )

    Сабақтың негізделген оқу мақсаты

    Ертегіні түсініп оқу арқылы мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып,негізгі идеясын ашу

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушылар: Ертегінің мазмұнын түсінеді

    Оқушылардың басым бөлігі: Ертегінің ары қарай қалай өрбитінін біледі

    Кейбір оқушылар: Ертегідегі негізгі ойды анықтай алады,ертегі қалай аяқталатынын біледі

    Тілдік мақсат

    Оқушылар ертегіні болжай алады.Өз ойларын жаза алады.

    Пәндік лексика мен терминология:

    Қанағат, оқымысты, құмырсқа

    Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

    Егер адамда қанағат болмаса,онда...

    Ертегі мен үшін маңызды болды… өйткені…

    Осы ертегіні оқи отырып мен … қорытындыға келдім

    Ертегіден көңіліме түйгенім...
    Қандай фактілер, дәйектер мұны дәлелдей алады?

    Оқымысты құмырсқаның қанағатын білу үшін оны сауытқа салып,қасына бидайды қойып қойды.

    Құмырсқа бидайды толықтай жеп қойса...

    Алдыңғы тақырып

    Крылов «Құмырсқа мен шегіртке» мысалын біледі

    Жоспар

    Жоспарланған уақыт

    Жоспарланған жаттығулар

    (Сабақта орындалатын іс – әрекеттер)


    Ресурстар

    Басталуы

    10

    мин


    I.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып алып,1,2,3,4 ке санату арқылы топқа бөлемін

    II.Үй тапсырмасын тексеру. 7 мин

    Т1. «Орамал тастамақ» ойыны арқылы мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды.

    -Бай мен кедейді сипатта

    -Неліктен диірменші байға құлқыны тоймаған қу неме деді?

    -Кедейге алтын балтаның қандай көмегі тиді?

    -Ертегі немен аяқталды?

    -Ертегіден көңіліңе не түйдің?Сенің пікірің?

    Бағалау.Әр жауаптан соң смайлик беріп отырамын.



    Қол орамал

    Ортасы

    25

    мин



    III.Жаңа сабақ

    Т2. Жұмбақ жасыру. «Миға шабуыл»

    Ине бел,қылқа мойын қара батыр.Қара тауды арқалап бара жатыр.

    Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы ендеше осы құмырсқа жайлы болмақ екен.

    Т 3. Топтастыру әдісі.

    -Сендер қанағат деген ұғымды қалай түсінесіңдер? Осы сөзді айтқанда сендерге қандай ой келеді? Осы ұғымды топтастырып көрейікші.

    Қанағат-барға риза болу, жоққа шыдау, үнемдей білу,қарын тойғызады,ең асыл қасиет. 3 шапалақ

    Т 4. Болжам жасап оқыту стратегиясы арқылы ертегіні талдау.Мәтін бөлігі оқылады.Бөлік бойынша сұрақ қоямын. Оқымысты құмырсқаға

    -Басың неге үлкен? Құйрығың неге үлкен? Ішің неге жіңішке? деген сұрақтарға құмырсқа не деп жауап берді деп ойлайсыңдар? Әр оқушы жеке жазады.Жұпта,топта талқылап бір ортақ пікірге келеді.Жауаптары тыңдалып болған соң бөлік оқылады.Келесі бөлік оқылып тағы сұрақ қойылады?

    -Әрі қарай не болады деп ойлайсыңдар? (жжт жазу)

    Келесі бөлігі оқылып,тағы сұрақ қойылады.

    -Құмырсқа не деп жауап берді?

    Бөлік оқылады.

    -Егер босатуды ұмытып кетсем,қалған жарты дәнді қанша уақытқа жеткізген болар едің?- деген оқымыстының сұрағына құмырсқа не деп жауап берді деп ойлайсың?

    Әр оқушы жеке,жұпта,топта жазады.Ортақ бір пікірге келеді.

    Ең соңғы бөлік оқылады.

    Әр топ бір-бірін 3 шапалақ арқылы бағалайды.

    Сергіту сәті.Интербелсенді тақтаны пайдаланып қимыл-қозғалыстар арқылы жасайды.

    Ұзын мұртты құмырсқа

    Келе жатты жұмысқа

    Допты алып қолыма

    Қойдым онын жолына

    Оң жағына қарады

    Сол жағына қарады

    Тау екен деп ойлады

    Т 5. 10 минуттық эссе жазу. « Еңбек етуді құмырсқадан үйрен»

    Әркім жеке жазады.



    Плакат

    Парақшалар


    Интербелсенді тақта

    Аяқталуы

    10

    мин

    IY.Қорытындылау.

    Әр топтан бір оқушы шығып оқиды. «Автор орындығы»

    Басқа топтар бағалайды. Бас бармақ

    Әр топқа 1 сұрақтан беремін.

    1.Құмырсқаның ақылы,қайраты,қанағаты барын қайдан білдің?

    2.Құмырсқаның жанында дән жатқанда ашығу себебі неде деп ойлайсың?

    3.Құмырсқадан нені үйрендің?

    4.Оқымысты құмырсқаны неге сынады?

    5.Ертегіден көңіліме түйгенім...

    Құмырсқа-қанағатшыл,ақылды,иісшіл,ұйымшыл,

    пайдалы,еңбекқор,қайратты.

    Осындай қасиеттерге ие бола отырып ол қанағатшыл болады екен деген ойды оқушылар өздері қорытып айтуы керек.

    Үйге ертегіні мазмұндап оқып келуге беріледі.Т кестесі беріледі.

       -Қандай жақсы мінездерің бар?

       -Жаман қылықтарың бар ма?

    Қабілетті оқушыларға жеке қосымша тапсырма.

    1.Құмырсқаны қатыстырып ертегі құрап келу ( )

    2.Құмырсқа туралы дерекер жинастыру (қай ресурстан екенін айту)

    3.А деңгейлі мен С деңгейлі оқушыға жұптық жұмыс беру

    Жиынтық бағалау

    Кері байланыс. Бес саусақ





    Қосымша ақпарат

    Саралау – Сіз қосымша

    көмек көрсетуді қалай

    жоспарлайсыз? Сіз

    қабілеті жоғары

    оқушыларға тапсырманы

    күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

    Бағалау - Оқушылардың

    үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


    Пәнаралық байланыс

    Қауіпсіздік ережелері

    АКТ-ны қолдану

    Құндылықтармен байланыс

    (тәрбие элементі)

     


    Жаңа тақырыпты түсінуге көмек жасаймын.

    Қабілетті оқушылар топта көшбасшы болу және әр тапсырманы өзі қорытындылап отыруын көздеймін.

    Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі,ашық сұрақтар беруге тырысамын.



    Смайлик арқылы

    Үш шапалақ

    Бас бармақ арқылы.

    Жиынтық баға


    1.Қазақ тілі, дүниетану пәндерімен пәнаралық байланыста болады.

    2.Сергіту сәтін жасауда,ойын ойнатуда, оқушылар қауіпсіздік ережелерін есте сақтайды.

    3. Құмырсқаның қанағатымен ,талпынысы мен табандылығын үлгі ету,адам бойындағы жақсы  қаситтерге  баулу.

    Рефлексия


    Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

    Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

    келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

    Қорытынды бағамдау



    написать администратору сайта