Главная страница
Навигация по странице:

  • Актуальність дослідження

  • Мета дослідження

  • «Через віки з любов’ю» Проект розрахований на учнів 5 класу. На цьому уроці діти занурюються у творчість всесвітньо відомого кобзаря Тараса Шевченка.Завдання для дітей

  • Ми починаємо працювати: Крок перший: об’єднання в групах1 група

  • Крок другий: План дій за схемою 1. Т. Шевченко – геній українського народуГРУПА ТВОРЧИХ ЛАБОРАТОРІЙ

  • ГРУПА ХУДОЖНИКІВ Проаналізуйте художню спадщину Тараса Шевченка. Подання інформації у вигляді публікації.ІСТОРИЧНА ГРУПА

  • ЛІТЕРАТУРНИКИ Знайдіть у світі факти, відомості про пам’ять Кобзаря. Подання інформації у вигляді сайту.Джерела інформації, якими учні можуть користуватися

  • СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  • Игровые технологии на уроках литературы. Ігрові технології навчання на уроці літератури (2). Актуальність дослідження


    Скачать 21.12 Kb.
    НазваниеАктуальність дослідження
    АнкорИгровые технологии на уроках литературы
    Дата12.05.2022
    Размер21.12 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаІгрові технології навчання на уроці літератури (2).docx
    ТипРішення
    #526111

    Сучасний час вимагає не тільки певного обсягу знань, умінь і навичок, але, що важливіше, вміння самостійно здобувати та використовувати нові знання на практиці, вміння співпрацювати, спілкуватися, пристосовуватися до нових обставин, знаходити шляхи вирішення життєвих проблем. Це означає, що головною метою є максимальний розвиток індивідуальної компетентності в саморегуляції, самоосвіті та самовдосконаленні та вихованні відчуття постійної потреби.

    Звичайно, цієї мети неможливо досягти лише за допомогою традиційних форм і методів організації навчальної діяльності. Вирішення цієї проблеми значною мірою сприяє впровадженню в навчальний процес активних методів навчання, серед яких провідну роль відіграють навчальні ігри. Гра супроводжує людину протягом усього життя. А для маленької дитини гра є основним видом діяльності, це засіб взаємодії з навколишнім світом, засіб пізнання.

    Актуальність дослідження: класна гра дає змогу стимулювати пізнавальну та творчу активність учнів; під час гри відбувається обмін знаннями та наявним практичним досвідом між вихованцями; гра створює в учнів позитивний емоційний настрій, що сприяє більш ефективному вирішенню навчальних завдань; за допомогою гри є можливість значно підвищити їх важливість та ефективність; Гра сприяє формуванню моральних стосунків, оскільки передбачає особисте, групове та колективне обговорення та вирішення проблем. Навчальні ігри, на відміну від веселих, мають певні істотні ознаки та свою стійку структуру, яка включає такі компоненти: Ідею гри; Правила гри; прямі ігрові події; дидактичні завдання; ігрове обладнання; результат гри.

    Після години гри в учнів розвивається позитивний емоційний настрій, що сприяє більш ефективному розв’язанню задач. Формуються моральні стосунки, розвивається творча активність школярів. Під час виконання завдань вони навчаться формулювати, висловлювати та доводити власну думку, приймати рішення та пояснювати думки, вести дискусію.

    Мета дослідження: дослідити ефективність використання ігрових технологій на прикладі методу проектів.

    Щороку сучасна шкільна програма прагне вдосконалювати, оновлювати та спрямовувати учнів на творчу та наукову діяльність. Курс української літератури в школі містить велику кількість захоплюючих творів, авторів із цікавими життєвими та творчими шляхами. Проте учням достатньо мати матеріал, який часто викладають у школі, «сухим», щоб оволодіти найвищим рівнем літературної обізнаності – написанням власних творів. На нашу думку - ні.

    Діяльність вчителя – це безмежна сфера, яка вимагає виснажливої, але творчої праці і дає щастя людського творення. Кожен день – пошуки, сюрпризи, відкриття, які не можливі без натхнення. Позакласна робота - це простір, де реалізуються ідеї та плани. Йдеться про живе спілкування з дитиною поза школою, можливість залучити її до змістовного дозвілля [1].

    Традиційна освіта з її авторитарністю, орієнтацією на середнього учня, перевагою репродуктивної діяльності над пошуковою не відповідає вимогам часу. Тому необхідно переходити від «передачі знань» до «навчитися вчитися», «навчитися жити».

    Сучасному студенту все одно не потрібно викладати тему, а навчитися її розуміти, а потім шукатиме інформацію, яка допоможе усвідомити проблему. Тож повернути інтерес учнів до шкільних предметів, зробити навчання цікавим, посилити бажання вчитися підтримує дослідження. На нашу думку, ігрові технології навчання повинні сприяти вирішенню завдань, поставлених перед навчанням.

    Дидактична гра орієнтована на формування у дитини потреби в знаннях, активного інтересу до того, що може бути їх новим джерелом, удосконалення пізнавальних здібностей [6, с. 27].

    Сучасна дидактика, звертаючись до ігрових форм навчання на уроці, справедливо вбачає в них можливість ефективної взаємодії вчителя та учнів, продуктивні форми їх спілкування з наявними елементами змагання, безпосередності, природної зацікавленості. Вирішальними є думки класиків педагогіки. Макаренко А. С. називав ігрову свідому діяльність, а радість від гри – «творчою радістю», «радістю перемоги» [6, с. 27].

    Українська освіта з кожним роком стає все більш відкритою. Розширюються прямі зв’язки між українськими та зарубіжними освітніми школами, в Україні впроваджуються інноваційні методи, нові освітні проекти, навчання і навіть освітні програми за підтримки міжнародних організацій, транснаціональних корпорацій чи університетів. Як наслідок, українська освіта стрімко збагачується новим досвідом, підходами, освітніми технологіями та методами, які підвищують «конвертованість» у світі українських дипломів та атестатів. Як результат – покращуючи освіту наших шкіл, знання нашої молоді стають конкурентоспроможними. Одним із таких методів, що значно збагачує навчально-виховний процес сучасної школи, є метод проектів, використання якого змінює традиційний підхід до навчання учнів.

    «Через віки з любов’ю»

    Проект розрахований на учнів 5 класу. На цьому уроці діти занурюються у творчість всесвітньо відомого кобзаря Тараса Шевченка.

    Завдання для дітей:

    - Визначте проблеми, які поет порушує в інтимних текстах і як ці твори пов’язані з його особистим життям.

    - Проаналізувати художню спадщину Великого Кобзара України (офортний альбом «Мальовнича Україна», портретна галерея).

    - Проаналізуйте, як зображені образи гетьманів у творчості Т. Шевченка.

    - Наведіть факти, відомості про пам'ять Кобзаря в Україні та світі.

    Ми починаємо працювати:

    Крок перший: об’єднання в групах

    1 група:

    * визначити проблеми, які поет порушує в інтимних текстах і як ці твори стосуються його особистого життя

    * створити презентацію в Power Point та опублікувати у Publisher.

    Група 2:

    * проаналізувати художню спадщину Тараса Шевченка (офорт-альбом «Мальовнича Україна», портретна галерея)

    * створити публікацію в Publisher і презентацію в Power Point

    Група 3:

    * дослідити, як Б. Хмельницький зображений у творчості Т. Шевченка

    * аналізувати образи інших гетьманів, які відображені у творах Кобзаря

    * створити презентацію та брошуру Power Point у Publisher

    Група 4:

    * знайти тези про світове значення творчості Т. Шевченка. (декламація «Заповіту» російською, польською та українською мовами), факти, відомості про пам’ять Кобзаря у світі.

    * створити сторінку Т. Шевченка

    Крок другий:

    План дій за схемою

    1. Т. Шевченко – геній українського народу

    ГРУПА ТВОРЧИХ ЛАБОРАТОРІЙ

    З’ясуйте, які проблеми викликає Т. Шевченко у творах інтимних текстів, як ці твори стосуються його особистого життя. Подання інформації у вигляді презентації.

    ГРУПА ХУДОЖНИКІВ

    Проаналізуйте художню спадщину Тараса Шевченка. Подання інформації у вигляді публікації.

    ІСТОРИЧНА ГРУПА

    Проаналізуйте образи гетьманів і козацької старшини, зображені у творчості Т. Шевченка. Подання інформації у вигляді презентації.

    ЛІТЕРАТУРНИКИ

    Знайдіть у світі факти, відомості про пам’ять Кобзаря. Подання інформації у вигляді сайту.
    Джерела інформації, якими учні можуть користуватися:

    1.Мартинчук Н. Вивчення творчості Т. Шевченка у школі

    2. Слоньовська. Нове прочитання творів

    3. http//uk.wikipedia.org
    Висновки
    Проектною технологією вважають технологію 21 століття, а вміння застосовувати метод проектів у своїй педагогічній діяльності – показником високої кваліфікації вчителя, його прогресивної методики навчання та розвитку учнів. Методика життєтворчих проектів стає альтернативою системі освіти «ЗУН», оскільки спрямована на формування життєвих навичок учнів, що актуально особливо з точки зору компетентнісного підходу, який зараз є частиною практики виховної роботи. школи.

    Я вважаю, що структурною складовою кожного колективного проекту є його захист, покликаний узагальнити, презентувати, оцінити результати багаторічної роботи. Захист проекту дозволяє активізувати різноманітні засоби персоналізації, театралізації та художньої самореалізації, активізувати та поглибити аналітичні здібності, гнучкість мислення, мовленнєву культуру для динамічного, емоційного, інтерактивного спілкування.

    СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


    1. Дубовий Сергій Роль позакласної роботи у формуванні творчої особистості учня / Сергій Дубовий, Рідна школа №3, березень, 2012 – с. 61

    2. Лаврут Валентина Формування творчої активності інноваційної особистості

    3. Наукові основи методики літератури : навч.-метод. посібн. / [Волошина Н. Й., Бандура О. М., Гальонка О. А. та ін.]; за ред. Н. Й. Волошиної. – К. : Ленвіт, 2002. – 344 с.

    4. Макаренко А. С. Твори: в 7 т. / А. С. Макаренко. – К. : Радянська школа, 1954.

    5. Гримак А. В. Ігрові технології навчання на уроках української мови та літератури.

    Ільяницька Л.С. Ігрові проблемні ситуації// Школа. – 2004. – №7. – С. 27-28.


    написать администратору сайта