Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақ № 4-5 Сабақтың тақырыбы : «Алғашқы функция. Анықталмаған интеграл»

  • программирование. Алашы функция. Аныталмаан интеграл, оны асиеттері Туындысы бойынша функцияны табу жніндегі есептер


    Скачать 4.35 Mb.
    НазваниеАлашы функция. Аныталмаан интеграл, оны асиеттері Туындысы бойынша функцияны табу жніндегі есептер
    Анкорпрограммирование
    Дата05.05.2022
    Размер4.35 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаCӨЖ 4.docx
    ТипДокументы
    #513608
    страница2 из 4
    1   2   3   4

    Сабақ № 2

    Сабақтың тақырыбы: Туынды тақырыбын қайталау

    Сабақтың мақсаты: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

    Міндеттері:

    Білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушылардың ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;

    Дамытушылық: Оқушылардың жеке түлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;

    Тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.

    Сабақтың түрі: Қорытындылау сабағы.

    Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, слайд, семантикалық карта, үлестірме қағаздар т.б

    Пәнаралық байланыс: Физика

    Сабақтың жоспары:

    1.Ұйымдастыру кезеңі 2мин.

    Үй тапсырмасын тексеру 5мин

    Негізгі бөлім (есептер шығару) 8мин.

    Топтардың өзара байланысы 5 мин.

    Кім жылдам? Шығармашылық тапсырма 10мин.

    Семантикалық картамен жұмыс 7мин.

    Сабақты қорытындылау 3мин.

    Бағалау 3мин.

    Үй тапсырмасын беру 2мин.

    Сабақтың барысы:

    Білім деген – биік шың. Оған самғап қыран да,өрмелеп жылан да шығады. Алаштың ұл-қызы білім атты биік шыңға қыранша самғап шығуы керек.

    Н.Ә. Назарбаев

    І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 мин

    Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу.Назарларын сабаққа аудару.

    топқа бөлу: «Жүйріктер», «Тапқырлар»

    ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: 4-5 мин

    Туынды әлемінде

    Қайталау сұрақтары:

    а) Туынды дегеніміз не? ә) Туындының белгіленуі

    б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім? в) с;х; (хп)' – неге тең?

    г) Туындының қолданылуы? д) Дифференциалдау ережелері

    Функциялардың туындыларының формулаларын интерактивті тақтада сәйкестендіру (флипчартпен жұмыс)

    ІІІ. Негізгі бөлім: Есептер шығару 8мин.

    І. Топ басшылары геометриялық фигураларды таңдайды . (фигуралардың астына есептер жасырылған)

    №177, №178, №184

    II. Топтардың өзара байланысы. «Мен саған, сен маған» ( 5 мин)

    Бұл бөлімде топтар бір-біріне есептер құрастырып тапсырма береді.

    III. Шығармашылық тапсырма (10 мин)

    Функцияның үзіліссіз нүктелерін табу.

    Экстремумдарын табу.

    Екінші ретті туындысын , таңба тұрақтылығын табу.

    Өсу, кему аралықтарын табу.













    IV. «Білім» станциясы семантикалық карта 6-7 минут

    Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. Соны табайық.

    І карта

    Жауап

    12х5

    27х2

    2-9х

    Х2-2х

    1

    Тапсырма

    У=2х6

    Б

    А

    Ғ

    Д

    Р

    F(х)=3х3-4,5х2

    О

    П

    І

    С

    Ы

    Ғ(х)=х+С

    У

    М

    Я

    Ю

    Л

    F(х)=х3/3-х2+2

    Т

    Ш

    Ә

    І

    В

    У=9х3

    Е

    М

    Ж

    Қ

    Ү

    ІІ карта

    Жауап

    Х+1

    20х3

    21х2

    0

    п хп-1

    Тапсырма

    У=7х3

    Т

    М

    Б

    Қ

    С

    F(х)=хп

    Р

    Ж

    Г

    Ө

    А

    Ғ(х)=1/2х2

    С

    Ұ

    У

    Ы

    Я

    F(х)=С

    Д

    П

    Х

    Т

    Ц

    У=5х4+1

    И

    Ы

    Ф

    А

    Ң

    ІІІ карта

    Жауап

    22х-4х3

    3

    1

    14Х+3х2

    2

    Тапсырма

    F(х)=х4

    А

    М

    Т

    У

    Ж

    F(х)=7 х23

    З

    И

    К

    Ұ

    О

    Ғ(х)=х

    Ө

    Қ

    Р

    Г

    Д

    У=11х24

    А

    С

    Ф

    Н

    Ғ

    У=С+2х

    Ш

    Ы

    Е

    Х

    Т

    ІҮ.Сабақты қорытындылау: 3 минут

    Мұнда білімнің шыңына жеткен соң, жүріп өткен жолдарға шолу жасау.

    Ү. Оқушылар білімін бағалау: 3 минут

    Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау,марапаттау.

    Жеке оқушыларды бағалау.

    Бағалау парағы

    Топтар

    Балл

    Ортақ балл

    1

    2

    3

    4




    Жүйріктер
















    Тапқырлар



















    ҮІ.Үй тапсырмасы: 2 минут №187, №188 №191, №198 (А.Е.Әбілқасымова, К.Д.Шойынбеков «Алгебра және анализ бастамалары-10», Мектеп,2006ж )





    Сабақ № 4-5

    Сабақтың тақырыбы : «Алғашқы функция. Анықталмаған интеграл»

    Сабақтың мақсаты :

    Білімдік: Оқушы санасында алғашқы функция, интеграл туралы ұғымды қалыптастыру.

    Дамытушылық: Ғылыми дүниетанымын қалыптастыру;зерттеу қабілетін дамыту, дәйектеуге, саралауға үйрету, негізгіні бөліп алу дағдыларын қалыптасытру.

    Тәрбиелік: Жазба жұмыстарын рәсімдеуде ұқыптылыққа, мақсатқа жетуде жігерлікке тәрбиелеу.

    Оқыту әдiстерi: практикалық, iзденiс, проблемалық, зерттеушiлiк.

    Сабақтың түрі : Зерттеушілік типті теориялық және практикалық сабақ.

    Қолданылатын технология: Зерттеушілік оқыту және жобалар әдісі.

    Көрнекіліктер : Интерактивті тақта.

    Сабақтың барысы :

    Сабақтың мақсатымен таныстыру.

    І. Мотивациялық-танымдық кезең.

    ( Оқушылардың ойлау іс-әрекетін белсенділікке бағыттау)

    ЖЕКЕ-ЖҰП-ТОП режимінде жұмыс. Қайталауға арналған сұрақтарға жауап іздеу.

    Қиюшы деген не? Жанама деген не? Түзудің бұрыштық коэффициенті деген не? Туындының анықтамасы қалай беріледі? Туындыны табудың ережелері.

    Қарапайым функциялардың туындыларының кестесі.

    ІІ.Өткенді пысықтау. Тест тапсырмалары бойынша өздік жұмыс. (Интерактивті тақтаның көмегімен 2 нұсқадан тұратын тест бойынша жұмыс)

    Әр оқушының жеке тапсырманы орындау деңгейін анықтау.

    І нұсқа

    1.  функциясының туындысын табыңыз.

    A)  B)  C)  D)  E) 

    2.   функциясының туындысын табыңыз.

    A)   B)   C)   D)   E) 

    3.   функциясының   нүктесіндегі туындыны табыңыз.

    A) 3 B) 0 C) 1 D) 2 E) 4

    4. Функцияның туындысын табыңыз:  .

    A)  B)  C)  D)  E) 

    5. Туындыны табыңыз 

    А)   В)   С)   D)   E) 

    6. Туындыны табыңыз:  .

    A)  B)  C)  D)  E)

    7.   уақыт мезетіндегі   заңы бойынша түзу сызықты қозғалатын нүктенің жылдамдығын табыңыз.

    A) 16 B) 15 C) 28 D) 26 E) 18

    8. Абсциссасы  нүктесінде   функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

    A)  C)
    1   2   3   4


    написать администратору сайта