Главная страница
Навигация по странице:

  • Архітектура комп’ютерів

  • ори. Лаб №2 А.К. Арифметичні дії в різних системах числення


    Скачать 0.89 Mb.
    НазваниеАрифметичні дії в різних системах числення
    Дата16.09.2022
    Размер0.89 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЛаб №2 А.К.docx
    ТипЛабораторна робота
    #680012


    НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ

    Факультет інформаційних технологій

    Кафедра комп'ютерних наук

    Архітектура комп’ютерів

    ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2.

    Тема: «Арифметичні дії в різних системах числення»

    Виконав

    студент групи КІ-21013б

    Левченко М.С.

    2022

    Київ 2022








    Відповіді на контрольні запитання


    1. Операція додавання виконується так само, як і в десятковій системі. Переповнення розряду приводить до появи одиниці в наступному (вищому) розряді.

    2. Двійкове додавання виконується за тими же правилами, що і в десятковій системі числення, тобто порозрядно, але с тією лише різницею, що перенесення одиниці в старший розряд проводиться після того, як сума досягне не десяти, а двох (102).

    При відніманні двійкових чисел, якщо віднімається 0 – 1, то в даному випадку займається 1 зі старшого розряду. Ця займана одиниця зі старшого розряду переходить у молодший як дві одиниці (тобто старший розряд подається двійкою більшого степеня)

    1. Якщо разом з перерахованими операціями виконати операції зсуву, то за допомогою суматора можна виконати і множення, яке зводиться до серії повторних додавань. Якщо цифра в нульовій позиції множника дорівнює 1, то множене переписується під відповідними розрядами, множення на подальші одиниці приводять до зсуву доданку вліво на одну позицію. Якщо цифра множника дорівнює 0, то наступний доданок зміщується на дві позиції вліво. Це характерно і для десяткової системи числення.

    2. При виконанні операції ділення кілька разів проводиться операція віднімання. Тому заздалегідь слід знайти додатковий код дільника. Ділення виконується шляхом повторного віднімання і зсуву. Для прикладу виконаємо ділення числа 195 на 15 або в двійковій системі 110000112 на 000011112. Додатковий код числа 00001111 → 11110001. Оскільки за правилами ділення кожне проміжне ділене повинно бути більше дільника, вибираємо як перше ділене число 11000, тобто перші п’ять розрядів, і додаємо зліва три нулі, доповнюючи ділене до 8 розрядів. Потім проводимо додавання до нього додаткового коду дільника і заносимо в частку одиницю. Якщо наступне ділене після зносу чергової цифри буде менше дільника, то в результат заноситься нуль і в ділене зноситься ще одна цифра з початкового діленого. Наприклад: Ділене 111 на третьому кроці після додавання і знесення чергового розряду менше дільника, тому записуємо в результат 0 і зносимо ще один розряд з тих, що залишилися в діленому. Після третього кроку результат додавання дорівнює 0, ділення завершено.

    3. У двійковій системі числення відсутні такі поняття, як «дріб» і «від’ємні числа», тому в двійкову систему числення з десяткової можна перевести тільки натуральні числа й нуль. Від’ємні двійкові числа позначаються так само як і десяткові: знаком «-» перед числом. Однак в обчислювальній техніці прийнято угоду про записи негативних двійкових чисел в додатковому коді, що може вносити плутанину. Наприклад число −510 може бути записано як −1012 але в комп'ютері буде зберігатися як 111111111111111111111111111110112.

    4. В операції додавання відбувається перенесення одиниці до старшого розряду, а при відніманні, навпаки, зі старшого розряду береться одиниця в молодший, якщо в ньому цифра зменшуваного менша за цифру у від’ємнику.


    написать администратору сайта