Главная страница

ҚМЖ СУПЕР 9 СЫНЫП ГЕО. азастанда минералды ресурстарды таралу задылытары


Скачать 227.07 Kb.
Названиеазастанда минералды ресурстарды таралу задылытары
Дата12.11.2022
Размер227.07 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаҚМЖ СУПЕР 9 СЫНЫП ГЕО.docx
ТипДокументы
#783790

§

omarova.gulnur83@mail.com
Қысқа мерзімді жоспар

      Пәні: География

Бөлім:

3. Физикалық география3.1 Литосфера

Мұғалімнің аты-жөні

Омарова Гулнур Турсынбаевна

Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылдар:Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын түсіндіре отырып, түзілу және шығу тегі бойынша түрлерін анықтайды.

Көптеген оқушылар: Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдыдықтарына сүйеніп, пайдалы қазбалардың кен орындары, алаптарын талдайды.

Кейбір оқушылар: : Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдыдықтары арқылы , пайдалы қазбалардың өндіру жолдарын зерттейді.

ЕББҚ: Қазақстанның минералды ресурстардың таралу заңдылықтарын картадан анықтап көрсетеді

Бағалау критерийлері



Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтары мен түзілу мен шығу тегін агықтайды.

Қазақстанның минералды ресурстарының кен орындары мен алаптарын талдап. пайдалы қазбаларының өндіру жолдарын зерттейді.

ЕББҚ Қазақстанның минералды ресурстарын кен орындарын картадан анықтап, дәптерге түсіреді.

Ойлау дағдыларының деңгейі


Жоғары деңгей дағдылары (қолдану, талдау)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс тар

Сабақтың басы

10мин

. Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушылармен сәлемдесу ,түгелдеу. Сынып тазалығын бақылау. Зейіндерін сабаққа шоғырландыру. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сабаққа психологиялық дайындық жаттығуын жасатамын. «Галареяңа саяхат» Суреттерді пайдаланып білім алушыларды таңдаған суреттерге байланысты 3 топқа біріктіремін



1 топ Геологтар

2 топ Географтар

3 топ Экологтар

Үй тапсырмасы:

«Бір қадам алға...» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1) Орография дегеніміз не? 2) Таулар биіктігіне қарай неше топқа бөлінеді? 3) Жастары мен пайда болу топтарына қарай таулар қандай түрлерге ажыратылады? 4) Баяу көтерілуге қандай таулар жатады?

5) Қазақстанның биік тауларын атағдар. Олар қандай тектоникалық құрылымдарда орналасқан?

Білім алушылар орнынан тұрып сәлемдеседі.

Оқу құралдарын ретке келтіреді.

Көздерін жұмып іштерінен мына сөздерді айтады: «Мен сабақта отырмын», «Менің сабақ оқығым келеді», «Мен сабаққа дайынмын».

Дескриптор:

Білім алушы: - Орография ұғымы туралы түсінік береді. - Таулардың биіктігіне қарай бөлінуін атайды.Жас атпарлы және қатпарлы-жақпарлы ұғымдарын ажыратады.

-Баяу көтерілген тауларды атайды?

-Қазақстанның ьиік тауларын атап, олардың қандай тектоникалық құрылымдарда орналасқанын сипаттайды


ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылау

ға белсенді

лік пен қатысқан оқушы

ларға «Жарай

сың!», «Талпын» деген мадақтау сөзімен ынталан

дырамын


Оқу лық, жұмыс дәптері

Саяси және атлас карта.





Сабақтың ортасы

27 мин


Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Ой қозғау» әдісін пайдаланамын. Пайдалы қазбалар туралы бейнебаян көрсетемін

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары. Жаңа сабақты түсіндіру: Білім алушылар визуалды әдіс арқылы Пайдалы қазбалардың шығу тегі туралы бейнебаянды көріп тапсырманы орындайды. 1 тапсырма Топтық жұмыс «Кластер» әдісі бойынша пайдалы қазбалардың түзілу және шығу тегі бойынша түрлерін анықтайды.

http://0088.kz/atlas-geografiya-kazahstana-9-klass 1 топ: «Геологтарә Білім алушыларға «Кластер» әдісі арқылы пайдалы қазбалардың түзілуі мен шығу тегін анықтап сипаттауды ұсынамын.

Пайдалы қазбалардың геологиялық дамуы





Э ндогендік (ішкі)




Экзогендік

( сыртқы)









2 топ Географтар



h
Жанатын
ttps://present5.com/tabi%D2%93at-bajly%D2%9Btary-dajynda%D2%93an-%D2%9B%D2%B1rman%D2%93ozha-a-sharuashyly%D2%9Bty%D2%A3-salaly%D2%9B/
«Географтар» атлас картаны қолдана отырып, пайдалы қазбалардыңткен орындары мен алаптарын анықтап, талдайды


Жанатын



Пайдалы қазбалар



Рудасыз


3

топ:
Экологар Пайдалы қазбаларды өндіруде қоршаған ортаға тигізетін әсерін «Кластер» әдәсә арқылы талдайды.








Пайдалы қазбалар














2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Функционплдық сауаттылықты арттыру мақсатында негізделген тапсырма«Салыстырыңыз. Ойыңызбен байланыстырыңыз.Саралаңыз. Қолданыңыз»әдісі арқылы жұппен бірге Өлкенің пайдалы қазбаларының өндіру жолдарын, өнімді зерттейді. https://ztbo.ru/o-tbo/stati/piroliz/piroliz-kamennogo-uglya-ponyatie-i-produkty https://deussr.com/tehnika/himicheskaya/prevr-uglia.html https://urok.1sept.ru/articles/551206

Минералды ресурстар

Салыстыр-ыңыз




Ойыңызбен байланыс-тырыңыз




Саралавңыз




Қолданыңыз




ЕББҚ: «Борт журналы» әдісі .арқылы Қазақстанның минералды ресурстарының кен орындарын картадан анықтап, дәптерге түсіреді.

Пайдалы қазбалар

Кен орындары










Дескриптор;

-Білім алушы:

- Пайдалы қазбалардың түзілуі мен шығу тегін сипаттайды..

- Пайдалы қазбалардың кен орындары мен алаптарын талдайды

-Пайдалы қазбаларды өндіруде қоршаған ортаға тигізетін әсерін ұсынады.

Дескриптор;

-Білім алушы:

- Пайдалы қазбалардың өндіру жолдары зерттейді.

- Пайдалы қазбалардан өңделген өнім түрлерін зерттейді.

-- Пайдалы қазбалардан өңделген өнім түрлерін салыстырады.

- Пайдалы қазбалардан өңделген өнім түрлерін саралайды

- Пайдалы қазбалардан өңделген өнім түрлерін өмірде қолданады.


ЕББҚ

Дескриптор:

Білім алушы

Қазақстаның минералды ресурстарының кен орындарын анықтайды


ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылау

ға белсенді

лік пен қатысқан оқушы

ларға «Жарай

сың!», «Талпын» деген мадақтау сөзімен ынталан

дырамын

ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылау

ға белсенді

лік пен қатысқан оқушы

ларға «Жарай

сың!», «Талпын» деген мадақтау сөзімен ынталан

дырамын



Сабақтың соңы

8 мин


Кері байланыс

Сабақты қорытындылау: «Эпиграф» әдісі белгілі отандық геолог Е.А. Ферсман былай деп жазды: «Мен жер қойнауынан бір қарағанда, көріксіз шикізатты шығарып алғым келеді... және оның адамның ойлауы мен түсінуіне қол жетімді еткім келеді» «3-2-1» стратегиясы Үйге тапсырма:§11 тақырыпты оқып, тест тапсырмаларын орындау.

Дескриптор

Білім алушылар

- Минералды ресурстар бойынша алған білімдерінің мағынасын кеңейтеді..

Кері байланыстарын түрлі-түсті стикерге жазып, ой түйінді жасайды.

Білім алушылар күнделіктеріне Үй тапсырмасын жазып алады.






Бүгінгі қыз – ертеңгі асыл жар, аяулы ана, ардақты келін. Қыз бала әкесіне жұлдыз, шешесіне күн дейді. Қыз – ұлттың ұяты. Сондықтан барша қыздарымыз келесі кеңестерді біле жүргені жөн.

1.     Мұңаймаңыз. Қандай қиыншылық кездессе де, Алладан үміт үзбеңіз. Ол қалаған оқуға түсе алмау, жұмысқа тұра алмау сияқты мәселелер болуы мүмкін. Бұйырған кетпейді. Барлық нәрсе Алланың қалауымен болатынын естен шығармаңыз. Дұға етіңіз.

2.     Қарапайым болыңыз. Қарапайымдылық – қыздың ең жақсы қасиеті. Жан-дүниеңіз де, сыртқы келбетіңіз де қарaпайым болсын. Алла тағала тәкаппарларды жек көреді.

3.     Білімге ұмтылыңыз. Құран – барлық дертке дауа, жаныңызға серік болар Ұлы кітап. Білімге құштар болыңыз. Білім – сіздің өрісіңізді кеңейтіп, ақыл парасатыңызды арттырады.

4.     Жақсы достар. Сізді теріс істерге итермелеп, жаман жолға апаратын достардан аулақ болыңыз. Пайғамбарымыз (с.ғ.с.) бір хадисінде: «Адам дінді досынан үйренеді, сондықтан әркім жанындағы досына мән берсін» - деген.

5.     Еңбекқор болыңыз. Жалқаулық – адамның жауы. Жетістікке тек адал төгілген маңдай тер мен еңбектің арқасында жетеді. Қандай істе болсын, табандылық танытыңыз. Әрбір нәрседен тек жақсы жағын алып, жаман жағы сізге сабақ болсын. Бұл нәрсе мені өсіре ме, өшіре ме, қайтсем айналама пайдам тиер екен? деген сауал көкейіңізде жүрсін.


написать администратору сайта