Бекітемін: Н.О.Шаянбаева
Тақырыбы:
| Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
| Күні,айы:03.04.2019
| Мұғалімнің аты-жөні: Кистаубаева Г.Б.Конысбекова
| 7 сынып.Алгебра
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
| Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 7.2.1.16
алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17
алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18
алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар:
Сын тұрғысынан ойлай отырып, оқушыларды математика туралы сөздік қорларын молайту арқылы топпен тапсырмаларды қатесіз орындауға үйренеді
| Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді
| Кейбір оқушылар:
Тақырыпты оқи отырып , идеясын тарау тақырыбымен байланыстыра ашуға мүмкіндік беру, батылдықтың негізгі маңызын түсіне отырып топпен жұмыс істеуге үйренеді
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңдері
| Жоспарланған жұмыс
| Ресурстар
| Сабақтың басы (2-5 минут)
| (МК) Оқушылардың зейіндерін, ынта жігерлерін сабаққа аудару..
Үй тапсырмасы бақылаушылар арқылы тексеріледі және түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді
Қайталау сұрақтары: 1. Жай бөлшек қандай түрге бөлінеді? 2.Дұрыс бөлшек дегеніміз не ? 3.Бұрыш бөлшек дегеніміз не ? 4.Кері сан дегеніміз не? 5.Жай бөлшектерге қандай амал қолдануға болады? 6.Бөлімі бірдей болса,бөлшектерді қалай қосамыз?қалай азайтамыз? 7.Бөлімі әртүрлі болса, бөлшектерді қалай қосамыз немесе азайтаыз? 8.Бөлшектерді қалай көбейтеміз?
|
| Сабақтың ортасы (6-35 минут)
| (МК,Ұ) Құрамында айнымалысы бөлімінде кездесетін бөлшектері бар өрнектер бөлшек өрнектер деп аталады.
2. Айнымалының мүмкін мәндері деп нені айтады?
Өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндері жиынын осы өрнектің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп атайды.
1. а, b және с рационал өрнектері үшін (1) теңбе-теңдігі орындалады. Мұнда . (1) теңбе-теңдікті рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп атайды.
2. Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды.
3. Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.
1.Не себепті өрнегін оған теңбе-тең өрнегімен ауыстыруға болады? Себебі, (1) теңбе-теңдікті пайдаланып, бөлшегін с көбейткішіне қысқартуға болады.
№
| Оқулы
№1Жұмыс дәптері
| Сабақтың соңы ( 36-40мин)
| (Қ)Кім шапшаң?
= -а-1
2) = = -
3) =
4) =
|
| Қосымша ақпарат: Білім ленд
| Қорытындылау
| Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Бекітемін: Н.О.Шаянбаева
Күні: 03.04.2019
| Мұғалімнің аты-жөні: Г.Б.Конысбекова
|
| Сынып: 3
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақ тақырыбы
| Ақпаратты іздеу
|
| Сабақ негізделген оқу мақсаты
| 3.3.1.1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Ғаламтор қолдану 3.2.1.3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою
|
| Сабақ мақсаттары
| Оқушылар...
Арнайы сұраулар арқылы ақпаратты іздеп табады;Компьютерлік программалардың міндетін тұжырымдайды.
|
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар…
ақпаратты іздеуге сұрақ тұжырымдайды;
іздестіру жүйесінде керек ақпаратты іздеп табатын алгоритм тұжырымдайды;
іздестіру жүйесіне мысал келтіреді.Пәндік лексика және терминалогия:
Ғаламтор, браузер, веб-парақша, сілтеме, іздестіру жүйесі.Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
Браузер программасы ... үшін қажет Сұрақ жауабын табатын ақпарат іздеу үшін …
|
| Құндылықтарды дарыту
| Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды–ашықтық.
|
| Пәнаралық байланыстар
| Әдебиеттік оқу. 6 Бөлім: Атақты тұлғалар.
|
| Алдыңғы оқу
| Оқушылар әр түрлі программалардың міндеттері туралы жалпы түсінігі бар, программалармен жұмыс жасайтын тәжірибесі бар.
|
| Саралау
| Практикалық тапсырма орындау кезіңде саралау шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді.
|
| Бағалау
| Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады:- қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауаптарын қадағалау (жұптық жұмыс). - теориялық материалды түсіну кезеңінде интерактивті тапсырмаларды бағалау үшін қолдану;- практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады.- өз-өзінің жұмысын бағалау мақсатында, кері байланыс түрінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, жетістіктері мен қиындықтарын талдайды.
|
| Жоспар
|
|
| Жоспарланған уақыт
| Жоспарланған жаттығулар
| Ресурстар
| Сабақтың басы 4 мин
6 мин
| Ұйымдастыру кезеніСыныптағы оқушылардың қатысымын тексеру. Әрбір оқушы бір-біріне жылылық сыйлау арқылы амандасып психологиялық ахуал тудырады.Миға шабуыл.Экран бетіне атақты тұлғалардың суретін шығару.
Экран бетінде кім бейнеленген?
Осы тұлғалар туралы не білесіз?Жұптық жұмыс.Оқушылар жұптасып атақты тұлғалар туралы білгендерімен бөліседі.
Компьютер арқылы ақпаратты алай алуға болады?2 Мақсатты тұжырымдауОқушылармен бірлесе отырып сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсатын тұжырымдау. Қолдау ретінде тақтаға кесте арқылы негізгі сұрақтарды жазып қоюға болады:
|
| Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
| Тақырып бойынша танымдық қызығушылықты қолдау және дамыту.Бірлесе отырып он-лайн режимде бейне қарау «Интернеттен ақпаратты іздеу тәсілдері».
«Дұрыс немесе бұрыс»- ойыны.Оқушылар кеспе қағаз арқылы дұрыс және бұрыс жауаптарды белгілеу қажет.Кеспе қағаздарымен алмасып экран бетіне шығарылған жауап арқылы тексереді.
Жаңа тақырып
Ақпаратты іздеуге арналған программа қалай аталады?
Браузер дегеніміз не?
Кен таралған браузерлерге мысал келтіріңіз.КөрсетілімБалаларға арналған Гогуль браузерімен таныстыру.4. Сергіту сәтіӘуен қосып, мұғалім оқушылармен бірлесіп көз талмауына арналған жаттығулар өткізеді.5. Практикалық жұмысОқушылар компьютермен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік ережелеріне нұсқама алады. Оқушылар практикалық тапсырманың шартын талқылауға кіріседі:1 тапсырмаТақтада бейнеленген атақты тұлғалар туралы мәлімет қарастыру.
Қай жылы туылған?
Қай елді мекенде туылған?2* Тапсырма: Қазақстан Республикасының тұнғыш Президентінің мұражайы туралы ақпарат табыныз. Мұражайдың жұмыс кестесі мен мекен жайын білу үшін іздеу жолына қандай сұрақ еңгізу керек?Тапсырманың нәтижесіне жету үшін дескрипторлар тұжырымдайды. Тұтас әңгіме құрады.Дескрипторлар үлгісі:
Ақпаратты іздеу критерийлері тұжырымдалдый;
Ғаламторда жұмыс жасау кезінде дұрыстайтын программа қолданды.
Әр түрлі браузерлерге мысал келтіреді.
Оқушылар практикалық тапсырманы орындауға кіріседі. Дескрипторлар арқылы бірін бірі бағалау.Алдын ала дайындалған дескрипторлар арқылы оқушылар жұптасып бір-бірін бағалайды.
| https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/internetten-aqparatty-izdeu-tasilderi
| Сабақтың соңы38-40 минут
| Рефлексия «Әңгіме» тәсілі
Бүгін біздер… орындадық
Бізге… ұнады
Бізде …өте жақсы шықты
Әзірше бізге … қиындық туғызды
|
|
Бекітемін: Н.О.Шаянбаева
Күні: 03.04.2019
Сабақтың тақырыбы : Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. Оқыту мақсаттары:
Оқушыларға модель ұғымы, модель түрлері және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. Түйінді идея: Модель ұғымымен оның түрлерімен, модельдеу кезеңімен таныстыру. Оқыту нәтижесі: Іс-әрекет түрлері:
Сабақ аралдар картасында берілген тапсырмалар арқылы жүргізіледі. Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру Сәлемдесу тренингі 2.Ұйымдастыру. 3. Психологиялық ахуал тудыру үшін тренинг өткізу. «Әр елдің сәлемдесуі» /әр елдің сәлемдесуін жасайды.
Мысалы, Жапондарда иіліп сәлемдеседі, Италияда құшақтасады, қытайша қолдарын бүгіп, иілу, Бразилияда бір бірінің иығын қағады және Қазақша төс қағыстырып не қол беріп амандасу.
«Миға шабуыл» арқылы үй тапсырмасын тексеру Үй тапсырмасына сұрақтар: Жиым дегеніміз не?
Жиым параметрлеріне сипаттама бер. Жиымға мысалдар келтір (сандық, символдық, жолдық). Кестелердің қандай түрлері бар, мысал келтір. МЕКТЕП жиымында қандай біртекті элементтер болуы мүмкін?(оқушы, ұстаз, кіпхана, кітап,.) АСПАН жиымында қандай біртекті элементтер болуы мүмкін
Паскаль тілінде жиымдар қалай жазылады. Сипаттама бер.
Топқа бөліну Карталар арқылы екі топқа бөлу
Нәтижесінде оқушылар «1 топ» Монитор және «2- топ» Принтер болып екіге бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді. Топтың ережесі 1.Бір-бірімізді тыңдаймыз 2.Уақытты үнемдейміз 3.Топ мүшелерінің пікірімен санасамыз Жаңа сабақты түсіндіру «Сен білесің бе» 1. Үстелдің үстіне машинаның, глобус,бақаның моделі т.б қойылады. 2.Ситуациялық сұрақтар: Сыныпта тағы қандай заттардың моделін көріп тұрсыңдар? Қалай ойлайсыңдар біздің бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ ? 3. Сонда модельді жасаушылар қандай мақсатпен жасап шығарды бұл машинаны? «Модель» дегеніміз не ? 1.Мұғалім: -Балалар, менің қолымдағы не нәрсе? (мұғалім қолында автомобиль ұстап тұрады) -Бұл шынымен автомобиль ма ? -Автомобиль не үшін қажет? ( қозғалыс үшін) Қалай ойлайсыңдар мына машинамен қазір бір жерге барып келуге болады ма ? Сонда бұл нәрсе не деп аталады? (ойыншық,макет,автомобиль моделі) Әрине олай болса,біз бұл нәрсені автомобильдің модельі деп атаймыз. 2.Мұғалім: Үстел үстіндегі моделдерді ұстап оқушыларға көрсетеді. Олай болса әрине, сабағымыздың тақырыбы: «Модел ұғымы. Модель түрлері. Моделдеу». Мақсатымыз қандай болмақ? Модель ұғымымен танысу,түрлерін білу және моделдеуді үйрену. Дұрыс айтасыңдар балалар, дәптерді ашып бүгінгі күнді және тақырыпты жазып қойыңдар. 3.Мұғалім: Автомобиль моделіне қайта оралайық. Қараңдаршы, автомобильдің рульі бұрылады ма ? Фары жанады ма ?,оған бензин құюға болады ма ? Шынымен де руль бұрылмайды, фары жағылмайды және бензин де құя алмаймыз. Сонымен модель-дегеніміз не екен? 4. Мұғалім: Сонымен модель ұғымына тоқталайық. Модель-ол нақты нысанды,құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп түсіндіру. Модель нысанның барлық қасиетін түсіндіре алмауы да мүмкін. Өздерің көргендей машинаның моделі жәй сол нысанның кішірейтілген түрі. Бірақта нақты машинадағындай барлық құрылғылары жинақталмаған. Модель -сол нақты нысанның қасиетін қайталайды немесе кейбір жағдайларда оны ауыстырады. Үлкен заттың өлшемін кішірейтіп жасаған.
Оқушылар жаңа сабақ бойынша негізгі анықтамалар мен сызбаларды дәптерлеріне жазып алады. Дәптермен жұмыс: Дәптерді ашып, оқулықтан модель сөзінің анықтамасын жазып алайық. Топтық жұмыс: І-топ Тапсырма__1._Миға_шабуыл_(сұрақ-жауап)_Тапсырма'>Тапсырма: Плакатқа бөлме ішін безендіруге арналған гүл модельін жасау. ІІ-топ Тапсырма: Плакатқа информатикакабинетіне қажетті гүлдің суретін салу. Т о п т ы қ ж ұ м ы с
І топ Қағаздан модель жасау Қағаздан ұшатын тікұшақтың моделін жасау. ІІ топ Қағаздан модель жасау Қағаздан ұшатын тікұшақтың моделін жасау. Оқулықпен жұмыс. Жинақтау
І топ Оқулықтан 8.1 тақырыпша 265-267 бет оқу.
Постер жасау
ІІ топ Оқулықтан 8.2 тақырыпша 267-269 бет оқу.
Бағалау Сыни тұрғыдан ойлау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Кері байланыс «Білім ағашы». Оқушылар бүгінгі сабақта не білді, не үйренді соны стикерге жазып білім ағашына жабыстырады.
Рефлексия
Мен бүгін.... Маған.....
Мен үшін.... Алдағы уақытта..
Үйге тапсырма: модельдеу кезендерін оқу.
Бекітемін: Н.О.Шаянбаева
Сынып: 10 Пән: Алгебра және аналыз бастамалары Күні: 03.04.2019ж
| Сабақтың тақырыбы
| Функцияның өсу және кему белгілері
| Сілтеме
| Оқулық: Алгебра және Анализ бастамалары
| Сабақтың мақсаты
| 1. Функцияның өсу және кему белгілерін білу.
2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсіну.
3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуғ аесептер шығаруды уйрену.
| Күтілетін нәтиже
| 1. Функцияның өсу және кему белгілерін біледі.
2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсінеді.
3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйренеді.
| Негізгі идея
| Функцияның өсу және кему аралықтарының жеткілікті шартын білу керек.
| Тапсырма
| 1. Миға шабуыл (сұрақ-жауап)
| Тапсырма
| 2. Топтық жұмыс (постер қорғау)
| Тапсырма
| 3. Жеке жұмыс
| Ресурстар
| Интерактивтітақта
Стикерлер, бақылау парақтары
| Сабақ бойынша
мұғалім жазбалары
| Уақыты
| Мұғалім іс - әрекеті
| Оқушы іс - әрекеті
| КІРІСПЕ
| 3 мин
| І .Ұйымдастыру кезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын орнату, сыныппен амандасып, көңілкүйлерін сұрау. Оқушыларды санның таңбалары бойынша топқа бөлу. Топ басщысын сайлау. Бағалау парағымен таныстыру.
| -мұғаліммен амандасып, назарын сабаққа аудара отырып, оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді.
-оқушылар топқа бөлінеді.
| Өткен тақырыпты қайталау
| 3 мин
| «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым». (Туындыны табуда қайталау).
Еске түсіру тесті. (Интерактивті тақтамен жұмыс)
| Есептің дайын үлгісіне қарап, дескриптор бойынша жұптарда өзара бағалайды
| Тұсау кесер
| 3 мин
| ІІ.Жаңа білімді меңгерту
«Миға шабуыл»
Түрткі сұрақ:
-Оқушылар сіздер тақтадағы графиктерден не байқадыңыздар?
-Графиктердің астында тұрған аралық нені білдіреді деп ойлаймыз.
Сынама сұрақ
- Олай болса функцияның өсу және кему аралықтарын неге сүйеніп айтып отырмыз?
- Функцияның өсу және кему аралықтарын графигін салмай анықтауға бола ма?
Қайта бағыттау сұрағы
-Тағы жауап беретіндер бар ма?
-Олайболса, бүгінгі жаңа сабағымыз. Функцияның өсу және кему белгілері. Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табамыз.
Мақсатты ашуға бағытталған сұрақ:
-Қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабақта біз нені білеміз, түсінеміз, қандай есеп шығара алуды үйренеміз.
Мадақтау арқылы бағалау жүргізіледі.
| Оқушылар графиктерді көру арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын және мақсатын анықтайды.
|
| 2 мин
| Жаңасабақтымысалдар ақылытүсіндіру.
1-мысал.f(х)=3х2-12х функциясының өсу және кему аралықтарын табайық. Шешуі: 1)Функцияның анықталу облысы нақты сандар жиыны. 2)f'(х)=6x-123)f'(х)0, яғни 6х-12 6х х2 4) Сонда теорема бойынша [2;+) аралығында өспелі, ал (-;2] аралығында кемімелі.
Жауабы: (-;2]-кемиді, [2;+)-өседі.
2-мысал.f(х)=x3-4x+2 функциясының өсу және кему аралықтарын табайық. Шешуі:1) D(f)=R; 2)f('x)=(х3-4х+2)=х2-4
3)f('x0, х2-40. х2-40 бұдан х=2 х=-2
Демек, (-[2;+) аралығында f'(x0 [-2;2]— f('x)
Жауабы.(-;-2] [2;+)—өседі [-2;2]—кемиді
| Жаңа сабақты зер салып түсінеді.
| НЕГІЗГІ БӨЛІМ
| 5 мин
3 мин
2 мин
8 мин
4 мин
| «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқулықпен есеп шығару
А деңгеці: №258 (б,в)
В деңгей: №261 (ә) №263(ә)
С деңгей: №264 (ә) №264 (в)
Жеке жұмыс
Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
Топтардың ішінен талқылауға шығатын оқушыны қарсы топ таңдайды.
Есептің дұрыс үлгісі бойынша бағалау жүргізу
| Алдымен, жеке оқушы өз бетімен
оқулықтағы есепті талдайды.
Жұпта талқылайды
Топта талқылайды
Шығарған есепті тақтада түсіндіріп, талдайды.
Топтар дескриптор бойынша өзара бағалайды.
| ҚОРЫТЫНДЫ
| 7 мин
3 мин
2 мин
| Фунцияның портретін салу.
Кері байланыс.
| Оқушылар өзін – өзі реттеуге үйренеді.
Табыс критерийін пайдаланып өздерін бағалау арқылы сабақ рефлексиясын жазады.
| Үй тапсырмасы
| №259 №261 (а;б)
| |