|
кмж 5-7. Білім беру йымыны атауы Ш. Улиханов Пні
Білім беру ұйымының атауы
| Ш.Уәлиханов
| Пәні:
| Ежелгі заман тарихы
| Бөлім:
| Ежелгі Қытай
| Педагогтің аты-жөні:
| Есбосынов Есбол
| Күні:
| 24.01.23
| Сынып: 5
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
| Сабақтың мақсаты
| ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Қытайлықтардың өнер табыстары бейнеленген карточкаларды таратылып, келесі сұрақ қойылады.
- Қалай ойласыздар суреттері мен фотосуреттерді не біріктіреді?
- Осы суреттерге қарап бүгіңгі жаңа сабағымыз неге байланысты болады деп ойлайсыздар?
Қытайдың мемлекет ретінде нығаюына көмектескен басты өнертабыстарды атауы ұсынылады.
ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар суреттерге қарап, Қытайдың көне дәуірлердегі түрлі өнертабыстарын зерттейді.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБМа
дақтау
| Ауылшаруашылық жұмыстарын бейнелейтін көрнекі суреттер
Сәулет нысандарының суреттері
http://www.cheaptrip.ru/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1
| Жаңа білім
| Оқушыларға «Культура Древнего Китая. История древнего мира» аттывидеоматериал көрсетіліп, келесі сұрақтар қойылады
– Ежелгі Қытайдың мәдениетті туралы бейнесюжет пен слайдтағы суреттері арқылы ежелгі қытайлықтар қандай жаңалықтар ашты деп ойлайсыздар?
- Бұл ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай қойыңыздар және солай неге қойғаныз туралы шешімдерін дәлелдеп беріңіздер
Мәтінмен жұмыс
Зерттеу тақырыптары:
«Қытайлықтардың шаруашылығы арифметика мен геометрияның пайда болуына әсер етті/ әсер етпеді ?» «Қытайлықтардың шаруашылығы астрономияның пайда болуына әсер етті/ әсер етпеді?» «Қытайлықтардың шаруашылығы жібек тоқу мен шай өндірудың пайда болуына әсер етті/ әсер етпеді ?» «Ежелгіуақыттақытаймедицинасы , прогресс болды/ болмады?»
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз
Тапсырма
Суреттерді пайдалана отырып, ежелгі Қытайлықтар ойлап тапқан өнертабыстарын атап, оны не үшін қолданылатынын кестеге толтырыңыз.
Е желгі Қытай ғалымдары өте талантты болған. Олар Еуропаға қарағанда 1000 жыл бұрын бірнеше өнертабыстарын ойлап шығарған. Егіншілік пен құрылыс істері көптеген ғылым салаларының қалыптасуына ықпал етті
ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз
| Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Зерттеу тақырыбы бойынша бейнематериал-дарыменжәнеслайдтағысуреттерінөзбетіншеталдайалады
Қытайда ашылған ғылыми жаңалықтарды өте маңыздыдан аса маңызды емеске қарай белгілей алады
Оқушыларғылымижаңалықтардыәртүрлішауашылық салаларбойыншажіктейаладыҒылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбелгілейалады
Ғылымижаңалықтардыңқытаймәдениетініңдамуынатигізгенәсерінбағалайалады
Дескриптор:
Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім мен өнертабыстарды суреттерді пайдаланып атайды;
Ежелгі Қытай өнертабыстарының не үшін қолданылатынын атайды
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Екі жұлдызғбір ұсыныс»
| СымаЦянь
Исторические записки
http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/China/I/Syma_Tsjan/Izbrannoe/text14.phtml Өнертабыстар (қағаз, оқ-дәрі, жібек, отшашу, тұсбағдар, сейсмограф, желпуіш, инемен емдеу, т.б.)
http://www.078.com.ua/blogs/voprosy-i-otvety/vazhnye-i-drevnie-izobretenija-kitaja.html Ежелгі Қытайдағы ғылым мен білімнің дамуы
http://kitap.kz/book/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi/5397-qytaj_tarixy_ezhelgi_zhane_orta_hasyrlar_kezengi
| Бекіту
| Сабақты қорытындылау
-Конфуций, Лао –цзы, Шан Ян ойшылдары туралы пікірлеріңіз!
Үйге тапсырма
«Ежелгі Қытайдағы ғылыми білім қандай себептерімен дамыды?» атты тақырыбына эссе жазу
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
| Кері байланыс
| Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН,
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы
| Ш.Уәлиханов
| Пәні:
| Дүниежүзі тарихы
| Бөлім:
| Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері
| Педагогтің аты-жөні:
| Есбосынов Есбол
| Күні:
| 24.01.23
| Сынып: 7
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар дың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
7.2.3.3 К. Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «либерализм», «консерватизм», «социализм», «марксизм», «ұлтшылдық» ұғымдарын қолдану
| Сабақтың мақсаты
| 1848-49 жылдары Еуропадағы революция кезінде буржуазияның рөлін анықтау үшін революцияның себептерін және нәтижелерін анықтау
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Ой шақыру
Люф-Филипп Гаргантюа ұлттық байлықты жеуде. Карикатура О. Домье
Суретте не бейнеленген? Осы карикатураны талдай отырып, немесе бейнематериалды көру арқылы сабақ тақырыбын анықтау
Сабақ мақсаттарын және бағалау критерийлерін анықтау
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
| Презентация
Бейнематериал: https://www.youtube.com/watch?v=_oX0eMb-Dh4 1848 ж. Франциядағы революция | Жаңа білім
| Мәтінмен жұмыс
1 тапсырма Қабілетті оқушылар үшін терминмен жұмыс тапсырмасын күрделендіру
Терминді анықтауда кілтті сөздерді белгіле..Берілген терминді 5 сөзге дейін қысқарт.Терминдер арасындағы 5 өзара тәуелділікті қалыптастыр.
Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңда.Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықта
Демократия,Либерализм,Национализм,Республикандықтар
Социализм
ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз
2 тапсырма Оқушыларды топтарға (Франция, Италия, Германия және Венгрия.) бөлу. 1848 жылы болған револоцияларды көрсете отырып Еуропаның картасың көрсету.
1848-49 жылдары Еуропадағы революция себептерін анықтау үшін «Mine map» ментальды картасын құру.
Қарастырылатын бағыттар:
Әлеуметтік фактор
Саяси фактор
Экономикалық фактор
Бағалау критерийлері:
3 сала бойынша ақпараттарды толық жазуы;
Спикердің баяндау шеберлігі;
Постерді шығармашылық тұрғыда безендіруі;
Уақытты тиімді пайдалануы;
ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз Жұмысты жариялау
Мемлекеттер
| Саяси фактор
| Экономикалықфактор
| Әлеуметтікфактор
| Германия
|
|
|
| Франция
|
|
|
| Венгрия
|
|
|
| Италия
|
|
|
|
| Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескрипторлар
Демократия, либерализм, национализм, республикандықтар, социализмтерминдердің мағынасын анықтауда 5 кілтті сөзді белгілейді;
Берілген терминді 5 сөзге дейін қысқартады;
Терминдер арасындағы 5 өзара тәуелділікті қалыптастырады;
Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңдайды;
Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықтайды;
Дескрипторлар
Революцияны қалыптастырған саяси факторды «Mine map» сызбасында талдайды;
Революцияны қалыптастырған экономикалық факторды «Mine map» сызбасында талдайды;
Революцияны қалыптастырған әлеуметтік факторды «Mine map» сызбасында талдайды; ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
| Ақпараттық мәтін
«Mine map» ментальды карта Таратпа материалдар
Тақырыптық кесте
| Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
| Кері байланыс
| Не білдім?
Не көрдім?
Не түсіндім?
Нені жетілдіруім керек?
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
| |
|
|