|
ашық сабақ 1 сынып. ашык сабак 1- сынып. Блім Дыбыс жне ріп
Бөлім:
| Дыбыс және әріп
| Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Отан. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу
| Сабақтың мақсаты
| Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Жазу жолын, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап талапқа сай жазады.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі/уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басы
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Шаттық шеңберіне» тұру.
Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге.
Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қолшапалақтаймыз. Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қолкөтереміз.
Міне, осындай әдемі де, әдепті екенімізді
бүгінгі сабағымызда көрсете білейік.
| Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.
|
| Таныстырылым. Түрлі гүлдер
| Ортасы
| Оқулықпен жұмыс
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат береді.
Бүркіт Ысқақов – ақын. 1924 жылы Қарағанды облысының Нұра ауданына қарасты Көкмөлдір деген жерде туған. Ол жастайынан қиялшыл,
арманшыл болған екен. Зерек жас
| Автор жайлы мағлұмат алады. 1-жаттығуда берілген өлеңді тізбектей мәнерлеп оқып шығады.
Мазмұнына талдау жасап, сұрақтарға жауап береді. Отан сөзіне топтастыру
жасайды.
|
ҚБ. «Бас
бармақ» арқылы бағалау.
|
| 70
| ел аузындағы қисса, дастандарды зейін қоя
| «Күн шұғыласы»
|
| https://adebi portal.kz/kz/ authors/view/ 2181
Тақтадағы жазу үлгісі
| тыңдап, жаттап алып жүреді. Ең алғашқы
| Оқушылар Күн шұғыласына
|
| өлеңі «Ана туралы жыр» деп аталған.
| Отан туралы білетіндерін
|
| Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқып береді.
| жазады. «Топтастыру»
|
| Өлеңді оқып болған соң, оқушылармен бірге
| бойынша кластер құрады.
|
| мазмұнына талдау жасалады.
Сөздікпен жұмыс жүргізіледі.
|
|
| Өлке – аймақ, өңір.
| Сөздікпен жұмыс.
|
| Ақын Отанды кімге теңейді? Неліктен Отанды
тарих, тіл, жер, жыр дейді?
| Өлке – аймақ, өңір.
|
| Күн шұғыласына Отан туралы теңеу сөздерді
|
|
| қойып, әрқайсысын қалай түсінетіндерін
|
|
| айтады.
|
|
| Отансыз адам өмір сүре алмайды. Сондықтан
|
|
| ата-бабамыз «Отансыз адам – ормансыз
|
|
| бұлбұл» деп бекер айтпаған.
| Көркем жазу
|
| Дәптермен жұмыс
| Л Л Л Л Л ЛЛ
|
| Мұнда мұғалім л дыбысының сөздің басында,
| л л л л л л л
|
| ортасында, соңында келетінін айтады.
| 2-жаттығу. Мақалды сауатты
|
| 2-жаттығу жазбаша орындалады. Мақалды
| түрде көркем жазады.
|
| көркем жаз.
| Жеке жұмыс.
|
| Дескриптор:
| Әр топтан бір оқушы кезекпен
|
| – мақалды оқып шығады;
| мақалдың әр сөзіне ауызша
|
| – қатесіз, көркем жазады.
| дыбыстық талдау жасайды.
|
|
| Сергіту сәті. Көзге арналған
|
| Сергіту сәті
| жаттығу жасалады.
|
|
| 1. Көзді 2–3 секунд
| ҚБ.
|
| қатты жұмамыз, ашамыз.
| «Отшашу»
|
| Осы жаттығуды 6–8 рет
| арқылы бағалау.
|
| қайталаймыз.
|
|
| 2. Кірпігімізді тез-тез 1–2
|
|
| минут қағамыз.
|
|
|
| 3. Түрегеліп тұрып, басты
|
|
|
| қимылдатпай оңға-солға,
|
| солдан-оңға, жоғары-төмен,
|
| төмен-жоғары қозғалтамыз.
|
| Бұны 6 рет қайталаймыз.
| 3-жаттығу. Сөздерді салыстырып оқы. Сөз
| 3-жаттығуды жазбаша
| мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды ата.
| орындайды.
| Олардың дыбысталуына назар аудар.
| «Күн шұғыласы»
| Сөздердің мағынасын қалай түсінгеніңді айт.
| Оқушылар Күн шұғыласына
| А – ә, о – ө, ұ – ү, ы – і – жуан және жіңішке
| Отан туралы білетіндерін
| жұп дауыстылар.
| жазады.
| Жұмыс дәптеріндегі шығармашылық
тапсырманы орындайды.
«Күншұғыласы»бойыншаОтансөзіне топтастыружасайды.
|
| 4-жаттығуды шығармашылық тапсырма ретінде орындайды. Берілген өлеңнің ұйқасын табады.
| 4-жаттығу. Көпнүктенің орнындағы сөздер: кілем, құрақ.
| Соңы
| Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады.
«Паровоз» ойыны
Пойыз жүру үшін вагондарды тіркейміз. Жуан дауыстылар: сан – боз – от – ыс – тыс – ұн –тұс;
Жіңішке дауыстылар: сән – бөз – өт – іс – тіс – үн – түс.
Сөздер бір-біріне ұқсас: бірі жуан, бірі жіңішке дыбысталған.
топ жуан айтылатын сөздердітіркейді. топ жіңішке айтылатын сөздерді тіркейді. 3-топ жуан және жіңішке жұп дауысты сөздерді теріп жазып,тіркейді.
| Қай топ көп сөз жазады, сол топ жеңімпаз атанады.
| «Бас бармақ» арқылы бағалайды.
| Паровоздың суреті салынған постер
| 71
Кері
| Кері байланыс:
|
| «Бағдаршам»
| «Бағдаршам»
| байланыс
| «Бағдаршам» арқылы оқушылар бір-бірін
| арқылы бағалау.
| Жасыл, сары,
|
| бағалайды.
|
| қызыл түсті
|
| Жасыл түс – барлығын түсіндім.
|
| стикерлер
|
| Сары түс – маған көмек керек.
|
|
|
| Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім.
|
|
| |
|
|