Главная страница

6 сынып-2 тоқсан-дүние. Блім Крест жорытары Педагогті атыжні


Скачать 64.14 Kb.
НазваниеБлім Крест жорытары Педагогті атыжні
Дата19.01.2023
Размер64.14 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла6 сынып-2 тоқсан-дүние.docx
ТипДокументы
#895110

Бөлім:

Крест жорықтары

Педагогтің аты-жөні:

Нуршаева Р.Н

Күні:

08.11.2022

Сынып: 6 «ә» үйде оқыту

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Тарихи дереккөздерді талдау негізінде, крест жорықтарының себептерін анықтайды және кескін картада бағыттарын көрсетеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


БЫМ/БМұғалім христиан шіркеуінің бөліну картасын көрсетеді және оқушыларға сұраққа жауап беруді сұрайды: бұл карта қандай ақпарат береді? 1054 жылы христиан шіркеуінің католик пен провинцияға бөлінуі туралы оқушыларға түсінік беру.

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазады

1. Крест жорықтарының себептерін анықтау.

2. Крест жорықтарын ұйымдастыруда шіркеудің рөлін түсіндіру;

Оқушы өз ойын ортаға салады.


мадақтау

Дидактикалық материал

Жаңа білім


Мұғалім крест жорықтарының басталуы туралы бейнені көруді ұсынады. Бейне клип көріпжатқанда, оқушы тапсырмаларды орындауы керек:

  1. Крест жорықтарды ұйымдастыру себептерін анықтауңыз.

  2. Неліктен жорықтар «крест» депаталды?

1. Кестені толтырыңыз:

Крест жорықтарына қатысқан әлеуметтік топтар

крест жорықтарына қатысу себептері







2. Крест жорықтарына қатысқан әлеуметтік топтардың ортақ себептерін анықтаңыз.

Дескрипторлар:

• Крест жорықтарына қатысқан әлеуметтік топтарды анықтайды;

• Крест жорықтарына қатысу себептерін анықтайды;

Қорытындылау үшін мұғалім тақтадаға әлеуметтік топтар мен олардың мақсаттары бар кестені ұсынып, сәйкестендіруді сұрайды.

Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрипторлар

Бейнедегі ең маңыздысын ажыратады;

Крест жорықтарының себептерін анықтайды;

«Крест жорықтары» атауының ерекшеліктерін түсіндіреді;



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

Презентация

Бейне баян :Крест жорықтарының рыцарьлары

https://www.youtube.com/watch?v=RnGEEZXWKM4

(5 минуттан бастап)



Бекіту

Сабақты қорытындылау

«Урбан Рим папасының сөзі» атты тарихи деректі оқып, тапсырма орындайды.

Үйге тапсырма

Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?

Дескрипторлар

христиандардың мұсылмандарды жек көрушілігін анықтайды;

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

…есте сақтадым.

…. атап өттім.

…. түсіндім.

…ой елегінен өткіздім.


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушы бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайд


А4, конспект



Тексерілді:



Бөлім:

Крест жорықтары

Педагогтің аты-жөні:

Нуршаева Р.Н

Күні:

15.11.2022

Сынып: 6 «ә» үйде

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау;

6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау

Сабақтың мақсаты

Шығыс және Батыс елдеріне арналған крест жорықтарының салдарын зерттеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:

  1. Крест жорықтарының салдарын анықтау.

  2. Кез келген тұжырымды таңдап, дәлелдеу: «Европа көбірек өзгерді», «Мұсылман әлемі көбірек өзгерді».

Оқушы өз ойын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Дидактикалық материал

Жаңа білім


Мұғалім крест жорықтарының саладарлары карточкалаларын таратып, төменде берілген тапсырмаларды орындауды сұрайды:

  1. Крест жорықтарының салдарынан болған өзгерістерді маңыздылық дәрежесі бойынша карточкаларды орналастырыңыз.

  2. Крест жорықтарының салдарларын салалар бойынша жіктеңіз: саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени.

  3. Крест жорықтарыныңоң және теріс салдарлары бойынша карточкаларды орналастырыңыз.

Мұғалім оқушыларды карточкалаларды талдау барысында бағыттап отырады. .

М/БСіздіңойыңызша, қандайсалдарлареңмаңызды? Жалпысыныптық талқылау.

Мұғалім сыныпта екі тұжырым жазылған тақтайшаларды көрсетеді: «Еуропа көбірек өзгерді», «Мұсылман әлемі көбірек өзгерді».

Дескрипторлар

Крест жорықтарының маңызды және қосалқы салдарын анықтайды.

Крест жорықтарының саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени салдарын анықтайды.

Крест жорықтарының оң және теріс салдарын анықтайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»



Ақпараттық мәтін
Дидактикалық материал «Крест жорықтарының салдарлары»



Бекіту

Сабақты қорытындылау Мұғалім крест жорықтарының оқиғаларын хронологиялық реттілікте орналастыруды сұрайды. Мұғалім дұрыс жауаптарды ұсынады, өзін-өзі тексеру.

Үйге тапсырма Крест жорықтары

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

Сабақтамаған... маңыздыболды

Сабақ... туралы ой жүгіртугекөмектесті

Мен ... үйрендім.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушы бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайд


А4, конспект



Тексерілді:

Бөлім:

Моңғолдар

Педагогтің аты-жөні:

Нуршаева Р:Н

Күні:

22.11.2022

Сынып: 6 «б» үйде

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Моңғол шапқыншылығының үдерісін зерттеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Оқушыға қызығушылықты оятушы материалды көрсету.

Оқушыдың назарына тұлғалар көрсетілген (Шыңғыс хан. Құбылай, Батый)

Біз бүгінгі сабағымызда не туралы сөз қозғамақпыз, қалай ойлайсың?

Оқушы өз ойын айтады

Оқушы жауабы арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

Шыңғыс хан. ҚұбылайБатый

Тұлғалар суреті

Жаңа білім


Мұғалім Қытайдағы Құбылай ханның реформалары туралы әңгімелейді.

1–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қазақстан мен Орталық Азияда орын алған өзгерістерді анықтайды.

2–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Орыс мемлекетінде болған өзгерістерді анықтайды.

3 -ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қытай мемлекетінде орын алған өзгерістерді анықтайды.

1 211-1215 1219-1224 1236-1242

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрипторлар:

Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды

Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды

Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Жұлдызшалар»


Құбылай ханның ел басқаруы (Доклад о периоде правления Хубилай-хана):http://asiasociety.org/countries/traditions/mongol-dynasty?page=0,0

Плано


Бекіту


Сабақты қорытындылау

ПТМС-формуланы қолдана отырып, монғолдар мен монғолдар жаулап алған елдер бір-бірін қаншалықты өзгерткендігін түсіндіріңдер.

Позиция (Менің ойымна, бұл…)

Түсіндіру (…себебі…)

Мысал (Мен мына мысалмен дәлелдей аламын…)

Салдары (Айтылғандарды қорыта келе, мынадай шешім жасауға болады…)

Үйге тапсырма

Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/

Кері байланыс

Бүгінгі сабақтан мен не білдім?

Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?

Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқуш бағалай критерийлерімен өз деңгейін бағалайд


А4, конспект



Тексерілді:

Бөлім:

Моңғолдар

Педагогтің аты-жөні:

Нуршаева Р.Н

Күні:

29.11.2022

Сынып: 6 «ә» үйде

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Моңғол жаулауының нәтижесінде жаулап алған халықтардағы өзгерістерді анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Ой шақыру

Мұғалім «XIII ғасырдың аяғындамоңғол империясы» картасын көрсетіп, оқушығасұрақтар қойылады:

-Шыңғыс ханның әскері Қытай мен Орталық Азияны жаулап алу кезінде қалай нығайтылды?

-Жеңіске жеткен халықтарға қатысты Шыңғыс ханның саясаты қандай болды?

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазылады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырыптық үлестірмелі қағаздар
суреттер

Жаңа білім


Моңғолдардың тез жеңіске жету бойынша қысқаша хронологиясын ұсынады Моңғолдардың тез жеңіске жету себептері қандай? Мұғалім оқушыларға «Моңғолдардың тез жеңіске жету себептері» карточкаларын таратады. Оқушылар карточкаларды маңыздылық бойынша орналастырады. қорытынды шығарылады,

Мұғалім оқушыға «Моңғолдардың жаулап алған халықтарға әсері»мәтінніңоқып, кестені толтырыңыз:

Саяси саладағы өзгерістер

Әлеуметтік саладағы өзгерістер







Жалпысыныптық талқылау, Шыңғыс хан билігінің нығаюына әсер еткен факторлары қандай?.


Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




Дидактикалық материал «Моңғолдардың тез жеңіске жету себептері»


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Төменде берілген терминдерді қатыстырып, сөйлемдерді құрастыруға тапсырма беріледі:

Моңғолдар, құрылтай, түмен, Алтын Орда, экономика, әсері, әлеуметтік-экономикалық саяси салалар, Еуразия картасы, алым-салық, өзгерістер.

Үйге тапсырма

Монғол шапқыншылығы

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/

Кері байланыс

  • Қиын болды…

  • Бүгін мен білдім…

  • Қызықты болды…




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушы бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайд


А4, конспект



Тексерілді:


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Қара індет» не себепті жылдам таралды ?

«Қара індет» шаруалар көтерілістері мен феодалдық соғыстардың басты себебі болды ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру

6.3.2.2 У.Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын анықтау;

6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату

Сабақтың мақсаты

«Қара індет» Еуропа мен әлемнің жағдайына қалай әсер еткенін анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Миға шабуыл

Мұғалім оқушыларға XIV ғасырдағы Еуропада оба індетіне қатысты статистикасын көрсетеді. Неге мұндай жағдай Еуропада пайда болды?

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:

1. Орта ғасырдағы адамдардың ауру туралы пікірлерін сипаттау;

2. Еуропадағы оба ауруларының себептері бар карточкаларды жасау;

3. «Обаны қалайша алдын алуға болады?» атты кітапшасын дайындау;

4. Сабақты қорытындылау.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырыптық суреттер

Жаңа білім


Мұғалім ортағасырдағы тұрғындардың «Қара індет» себептері мен емдеу жолдары туралы көзқарастарын сәйкестендіреді.


«Қара індет» себептері

Емдеу жолдары

  1. Құдайдың күналар үшін жазалауы

А. Науқастарды отұа жағу

  1. Марс пен Венераның соқтығысуыныі салдарынан ауаның ластануы

В. Босқындар мен көпестерді карантинге жабу

  1. Науқастармен байланыс

С. Қасиеттіорындарғақажылық жасау

4.Батпақтардан, адамдар мен жануарлардыңмәйіттеріненбулануы

Д. Үйлерді, көшелерді розмаринмен аластау

Е. Өзін-өзі жазалау

5. Еврейлерхристиандарды уландыруүшінқұдықтардыуландырды

F.Өліктердің киімдерін отқа жағу

G.Діни дұғаларды оқу

Сұрақты талқылау:

Сіздің ойыңызша, осы әдістердің қайсысы тиімді бола алады? Неліктен?

Мұғалім ауру туралы қысқаша ақпарат береді, аурудың таралу картасын көрсетіп, аурудың қоздырғыштарын, ауру белгілерін, ортағасырлық профилактикалық шараларды, оба дәрігері жайлы ақпарат береді.

«Еуропадағы оба себептері» деген мәтінді оқып танысады. Мұғалім оқушыларға алдын-ала дайындаған бос карточкаларды таратып, келесі тапсырма орындауды сұрайды:

1. Еуропадағы «Қара індет» себептердің тізімін жасау;

2. Аурудың себептерінәлеуметтік, экономикалық, саясисебептерінеқарайжіктеу;

3. аурудың себептерін маңыздылық дәрежесіне қарау орналастыру.

М/Б Оқушылардың назарына «Оба дәрігері» бейнебаяны ұсынылады. Оқушылар төменде берілген тапсырманы орындайды:

1. Ортағасырлық дәрігерлердің негізгі қателіктерін анықтау;

2. Дәрігер қабылдаған әдістер тізімін жазу;

3. «Обадан қалайша алдын-алуға болады?» атты кітапшасын дайындау.

.


Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрипторлар:

Ортағасырлықтұрғындардың«Қараіндет»себептеріменемдеужолдарын сәйкестендіреді;

Емдеутиімділігітуралықорытындыжасайды.

Дескрипторлар:

Еуропадағы «Қара індет» себептердің тізімін жасайды;

әлеуметтік, экономикалық, саясисебептерді анықтайды.

аурудың себептерін маңыздылық дәрежесіне қарауй орналастырады

Дескрипторлар

Ортағасырлық дәрігерлердің кем дегенде5 қателіктерін анықтайды.

Дәрігер қабылдаған әдістер тізімін жазады;

Кітапшада ауру бойынша негізгі ақпаратты сипаттайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін


Кесте

Бейнебаян: «Оба дәрігері»

https://www.youtube.com/watch?v=QxeOexkQmYc

А4 форматтағы қағаздар, маркерлер

Ақпаратық карточкалар

Бекіту


Сабақты қорытындылау

мұғалім оқушыларға Джованни Боккаччоның «Декамероннан» үзінді оқуға және келесі сұрақтарға жауап беруді тапсырма береді. «Ортағасырлық адамдардың оба ауруы туралы білімінің аздығынан «Қара індеттің» таралу аймағы мен деңгейі жоғары болды» деген тұжырыммен келісесіз бе?

Көзқарасыңызды дәлелдеңіз.

Жауапты шағын эссе ретінде қорғаңыз:

ПТМС-формуласы:

П – позиция;

Т – түсіндіру;

М – мысал;

С – салдары, қорытынды.

Үйге тапсырма:Қосымша мәліметтер жинақтау

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка
Презентация

Дидактикалық материал Джованни Боккаччо, «Декамерон»


Кері байланыс

Табыс сатысы» әдісі:  сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН,

3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Еуропада орталықтандырылған мемлекеттер қалай құрылды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату

Сабақтың мақсаты

XI Людовиктің қызметін талдаудың мысалы ретінде орталықтандырылған мемлекеттің қалыптасуының маңыздылығын дәлелдеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Ой салу

Мұғалім оқушыларға феодалдық-бытыраңқылық Францияның картасын көрсетіп, қысқаша ақпарат береді: «Франция 14 тәуелсіз мемлекеттерге бөлінді, оларды графтар мен герцогтар биледі». Сұрақтың талқылануы: Бұл жағдай Францияның неге әкелуі мүмкін?

Талқылау нәтижесінде оқушылар Францияны біріктірілуі туралы қорытынды шығара алады.

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:

-Орталықтанған мемлекеттердің құрылу себептерін анықтайды.

-Орталықтанған және бытыраңқы мемлекеттердің ерекшеліктерін анықтайды.

-Францияның орталықтандырылуының тарихи маңызын анықтайды.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Карта

Сұрақтар жазылған үлестірмелі қағаздар


Жаңа білім


«Жүзжылдық соғыстың аяқталуы. Францияның бірігуі» атты бейнебаянды көруге ұсынады. Тапсырма: концепт картаны толтыру, бір орталыққа бағынған мемлекеттің құрылу себептерін анықтау.

Талқылауға сұрақ: Францияда орталықтандырылған мемлекет құру қажет болды ма?

Мұғалім оқушыларға орталықтанған және бытыраңқы мемлекеттердің белгілері бар ақпаратты таратады. Оқушылар белгілерді екі топқа жіктеу қажет: бытыраңқы және орталықтанған мемлекеттер, оларды екі түрлі –түсті маркермен белгілекі қажет.

Жалпысыныптық талқылау. Оқушылар жауаптарын дәлелдейді. Мұғалім оқушылар жауаптарына кері байланыс береді.

«Попс формуласы»: XI Людовиктің қызметін

1-қадам: «Менің ойымша...»

2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...»

3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»

4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...»

Сұрақты талқылау: Орталықтандырылған мемлекет пен бытыраңқы мемлекет арасындағы қандай айырмашылық бар? Қоғамның қандай топтары орталықтандырылған мемлекеттің қалыптасуы тиімді деп санаған? Неліктен? Қоғамның қандай топтары орталықтандырылған мемлекетке қарсы болды және неге?

Мұғалім оқушыларды жазба қорытынды жазуды сұрайды. Францияда орталықтандыру үдерісінің тарихи маңызы неде?

Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескрипторлар

Бейнебаянды басты ақпаратты алады.

бір орталыққа бағынған мемлекеттің кем дегенде 6 себептерін анықтайды.

Дескрипторлар:

бытыраңқы мемлекеттің белгілерін анықтайды;

орталықтанған мемлекеттің белгілерін анықтайды;

Дескрипторлар:

мемлекеттіңоданәрідамуыүшінорталықтандырылғанмемлекеттіңмаңыздылығынтүсіндіреді;

көзқарастыдәлелдейтін кемінде 3 дәлелкелтіреді;

дәлелдіқорытындыжасайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Бейнебаян

«Жүзжылдық соғыстың аяқталуы. Францияның бірігуі»

https://www.youtube.com/watch?v=d1MBuMqmno8

Дидактикалық материал

Концепт карта
Дидактикалық материал: «Орталықтанған және бытыраңқы мемлекеттердің белгілері», маркерлер

Презентация

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Жоқушылар келесі сұраққа жауап береді: Бытыраңқы мемлекеттер мен орталықтанған мемлекеттер арасында қандай байланыс бар?

Үйге тапсырма Еуропада орталықтандырылған мемлекеттер қалай құрылды?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

«Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді

Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін.

Чемодан- алған білімім болашақта қажет.

Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін.


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Жанна д̓ Арк француз халқының есінде сақталады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату

Сабақтың мақсаты

Франция тарихындағы Жанна д Арктіңрөлінанықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Қызығушылықты ояту

Мұғалім оқушылар назарына Жанна Д*Арктің алтынжалатқан ескерткішін ұсынады.Сұрақ: Бұл қыз тарихта қандай рөл атқарды?

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:

-Франция тарихында Жанна д Арктің рөлін анықтау;

-Жанна д*Арктің маңызын зерттеу.

Сабақтың қорытындысын шығару.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім


Жүз жылдық соғыс картасын көрсетіп, оқушылардан карталар арасындағы айырмашылықты түсіндіруді сұрайды.

Мұғалім оқушыларға «Жанна д’Арктің Франция тарихындағы рөлі» атты мәтінді таратады. Оқушылар мәтін бойынша Жанна д*Арктің Франция тарихында алатын орнын анықтайды.

БЖалпысыптық талқылау.

МҚорытынды шығару.

Мұғалім оқушыларға түрлі деңгейдегі тапсырмаларды ьаратып, сұрақтарға жауап беруге тапсырма береді:

1.VII Карлдің Реймсте тәж кию рәсімі не үшін қажет болды?Жауапты мәтіннен табыңыз;

2. Неліктен король Жаннад‘Арктімойындап, әскерберді?Жауапты мәтіннен табыңыз;

3. Жанна бургундықтардың тұтқынында болған кезде, неліктен король оны қорғап алмады? Жауапты мәтіннен табыңыз;

4.Неліктенкороль VII Карл ширек ғасыр өткеннен кейін Жаннад,Арктің ісін қайта қарауды талап етті? Жауапты мәтіннен табыңыз;

5 .Жанна д, Арктің жеке бас қасиеттерін анықтаңыз.Жауапты мәтіннен табыңыз;.

БЖалпысыныптық талқылау. Мұғалім кері байланыс береді.

МОқушылар«Жанна д’Арк» синквейнді құрастырады.

Тақырып – бір сөз-зат есім (Жанна д’Арк).

Екі анықтауыш.

Үш етістік.

Бір сөйлем.

Тақырып бойынша ассоциация: синоним немесе сөз тіркесі.

Кейбір оқушылар өз жауаптарын оқиды.

Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескрипторлар:

Мәтіннен басты ақпаратты ажыратады;

3 сөйлем көлемінде жауап дайындайды;

Қорытынды шығарады.

Дескрипторлар:

№1сұрақтың жауабын мәтіннен табады;

VII Карлдің Реймсте тәж кию рәсімінің қажеттілігін түсіндіреді;

№2сұрақтың жауабын мәтіннен табады;

Король Жаннад‘Арктімойындап, әскерберудің себебін түсіндіреді;

№3сұрақтың жауабын мәтіннен табады;

Корольдің Жанна д*Аркті қорғамау себебін түсіндіреді;

№4сұрақтың жауабын мәтіннен табады;

Жаннад,Арктің ісі бойынша жаза қайта қаралу себебін аықтап, түсіндіреді;

№5 сұрақтың жауабын мәтіннен табады;

Жаннад,Арктің жеке бас қасиеттерін анықтайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»


Презентация, Дидактикалық материал: «Жанна д’Арктің Франция тарихындағы рөлі»
Презентация, Дидактикалық материал: іртүрлі деңгейдегі тапсырмалар

Презентация


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Неліктен Жанна д̓ Аркфранцуз халқының жадында сақталған?

Үйге тапсырма

Неліктен Жанна д̓ Арк француз халқының есінде сақталады?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме?

  • Не түсініксіз?

  • Нені білгіңіз келеді?

  • Мақсатымызға жеттік пе?




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



написать администратору сайта