Главная страница
Навигация по странице:

  • Дескрипторы: Атты әскерлердің ерекшеліктеріне қарап қай империяның әскері екенін анықтайды.әскердің жасақталу шеберлігін анықтайды.Дескрипторы

  • Білім беру ұйымының атауы Пәні

  • Педагогтің аты-жөні: К үні

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты Педагогтің әрекеті

  • Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады

  • Үндістан өркениетіне шолу жасау

  • Қаланың күйреу себептер сызбасы

  • Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері. Тимбильдинг

  • жумыс. 5 сынып-2тоқсан-дүние. Ежелгі заман тарихы


    Скачать 2.77 Mb.
    НазваниеЕжелгі заман тарихы
    Анкоржумыс
    Дата19.05.2023
    Размер2.77 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла5 сынып-2тоқсан-дүние.docx
    ТипДокументы
    #1143493
    страница3 из 4


    1   2   3   4

    2 – тапсырма

    «Суреттер сөйлейді» тапсырмасы

    3 тапсырма

    «Венн диаграммасы» тапсырмасы



    • .



    4 – тапсырма

    ҚҚҚ талдау стратегиясы

    Орта Азия империялары жайында саяси ахуалды айқындау



    Дескрипторы:
    IV ғасырда Александр Македонскийдің жорығы бағытының ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.

    Ежелгі Бактрия мемлекетінің орналасу аймағының ақиқат болмаса жалған екенін анықтайды.

    Дескрипторы:

    Атты әскерлердің ерекшеліктеріне қарап қай империяның әскері екенін анықтайды.

    әскердің жасақталу шеберлігін анықтайды.

    Дескрипторы
    Орта Азия империялары жайында қызықты мәліметтер келтіреді.

    Жалпы шекаралық аймақтарының құнды жағын жазады.

    Көршілесимпериялардыңүздіксізшабуылдарынанқауіптуғызғанқиынжақтарынайқындайды


    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»


    Ақпараттық мәтін

    Деректер


    Кесте

    Суреттер

    ВЕНН диаграммасы

    ҚҚҚ кестесі



    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    «Үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы

    Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

    Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма?

    Үйге тапсырма

    Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?


    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»



    Кері байланыс

    Мен.............................білдім

    Мен..............................орындай алдым

    Маған.........................қиын болды

    Маған........................көмегі қажет


    Тақырыпты меңгергенін анықтау

    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект


    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:




    Бөлім:

    Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 5

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

    5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру;

    Сабақтың мақсаты

    Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін зерттейді

    Тарихи деректердің мазмұнын түсінеді

    МохенджоДаро қаласының жойылу себептерін анықтайды

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру

    Өткен білімді еске түсіру


    Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға ежелгі қаланың қираған түрі көрсетіледі

    • Нені көріп тұрсындар?

    • Бұл қала қайда орналасқан деп ойлансындар?

    • Не себепті қала қиралып түр?

    Мохенджо Даро қаласы туралы қысқаша шолу жасау

    Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау




    Жаңа білім


    Үндістан өркениетіне шолу жасау

    Кескін картамен жұмыс

    Тапсырма 1:картаны пайдаланып, Үнді аңғарындағы өркениеттердің қалыптасуының мерзімін уақыт сызығына түсіріңіз. Осы уақытта тағы қандай өркениеттер болғанын есіңізге түсіріңіздер

    Мохенджо-Даро қаласындағы қазба жұмыстары туралы деректі талдау

    Үнді халқының дағдылары туралы не айта аласыңдар, жауапты дәлелдеңіз

    Қаланың күйреу себептері қандай болуы мүмкін?

    Қаланың күйреу себептер сызбасы


    Сызбаны талдау.Қалай ойлайсындар, Мохенджо Дароның жойылуының себептері қандай болды?

    Практикалық тапсырманы ұйымдастырып орындау.

    Мәтінмен жұмыс

    Дескрипторлар.

    Оқушылар:

    Өркениеттердің қалыптасуын анықтап түсіндіреді.


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

    Оқушылар тарихи деректен мәтін оқып (арий тайпалары туралы) және Мохенджо Даро қаласының қазба жұмыстары жүргізіліп жатқан орында жасалынған фотосуретті талдайды.

    Дескрипторлар.

    Оқушылар:

    Деректерді талдап қорытынды шығарады.

    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»

    Ақпараттық мәтін

    Тірек-сызбалар

    Сызба материалдары

    Бекіту


    Сабақты қорытындылау Хараппа өркениетінің жойылуының себептері келтірілген болжамдардың қайсысын дәлелдей алу мүмкін?

    Үйге тапсырма

    Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?

    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Көз байлағыш, бағалау парақтары

    2- сабақ барысында ұнағаны, 1- жақсартуға болатын нәрсе

    Кері байланыс

    Сабақтың аяғындағы кері байланыс:

    - не білдің,не үйрендің?

    - түсініксіз болған тұстар бар ма?

    - тағы не үйренер едің?

    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект




    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:




    Бөлім:

    Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 5

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін «касталық жүйе» ұғымын қолдану;

    5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау

    Сабақтың мақсаты

    Үндістан мемлекетінің әлеуметтік құрылымы мен ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын түсінеді.

    Ашока император түсындағы Индуизм мен буддизмге сипаттама бере алады.

    Үндістандағы "касталық жүйе" мен индуизмнің басымдығына талдау жасайды.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    Ұйымдастыру кезеңі

    Шаттық шеңбері. Тимбильдинг «Жүректен жүрекке» тренингі.

    Ой қозғау

    АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып сурет көрсету арқылы сұрақтар қойылып, жаңа тақырыптың оқу мақсатымен анықталады.

    1. Суреттен кімді байқадыңдар?

    2. Үнді қызы екендігін қалай анықтадыңдар?

    3.Неліктен үнді қыздары маңдайына қою қызыл түсті ноқат қояды?

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    Қ.Б.Оқушылардың дұрыс жауаптарын смайлик арқылы мадақтау.






    Жаңа білім


    Тапсырма 1.Квест әдісі. Джигсо тәсілімен мәтінді оқу, ақпаратпен жұмыс

    1- Индуизм дегеніміз не?

    2- Будда деген кім?

    3- Ашока патшаның талпынысы

    Тапсырма 2.

    1-.Суретпен жұмыс



    2- «Эйлер шеңбері» әдісі

    Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.

    Идеялар жинақталып, сараланады

    А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.

    Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже

    Дескриптор

    1.Касталық жүйенің ерекшеліктерін айтады;

    3.Брахмандар, вайшилер, кшатрилер мен шудраларды ажырата алады;

    1.Индуизм мен буддизм діні туралы біледі;

    2.Индуизм мен буддизмнің айырмашылығын түсіндіре алады;


    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»


    «Жұлдызшалар»



    АКТ, стикер, күлдіргілер, плокат, маркер, түрлі-түсті қағаздар






    Эйлер шеңбері

    Бекіту


    Кім шапшаң ойыны арқылы сабақты жинақтайды, тақырыпқа қатысты сұрақтар беруі,сұрақ- жауап арқылы өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды


    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық ка

    рточка


    Кері байланыс

    «Бақылау картасы»

    Мен бүгін не білдім?

    Не үйрендім?

    Менің байқағаным...


    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект

    1   2   3   4


    написать администратору сайта