Главная страница
Навигация по странице:

  • Тэма: Японія. Мэты:навучэнцы засвояць

  • Вучэбна-метадычнае забеспячэнне

  • Ход урока А рг анізацыйны момант.

  • 2. Праверка хатняга задання Апераджальнае хатняе заданне правяраецца па ходу ўрока.3. мэтаматывацыйны этап

  • Якая дзяржава называецца цэнтралізаванай

  • 4. Актуалізацыя ведаў і ўменняў навучэнцаў • Пытанні.

  • Што вы ведаеце аб нацыянальнай японскай рэлігіі сінці (

  • План вывучэння новага матэрыялу

  • - Бусідо («Шлях самурая»).

  • Што вы ведаеце аб нацыянальнай японскай рэлігіі сін

  • Група 1. «Абяднанне Японіі. Сегунат Такугава» (стар. 188 навучальнага дапаможніка)

  • Выснова

  • Група 3. «Культура» (стар. 165-167 навучальнага дапаможніка)

  • 1. Замацаванне вывучанага Выконваецца заданне на картках 3. Інфармацыя аб хатнім заданні

  • мой урок. https. Httpsyandex byvideopreviewtextВидеоурок.%20Япония всемирная%20история%207%20класс&pathyandex search&parentreqid164970909558471410366239436763865343sas20568sasl7balancer8080bal2405&from typevast&filmId7727495777610670184 фізкультминутка,


    Скачать 25.19 Kb.
    НазваниеHttpsyandex byvideopreviewtextВидеоурок.%20Япония всемирная%20история%207%20класс&pathyandex search&parentreqid164970909558471410366239436763865343sas20568sasl7balancer8080bal2405&from typevast&filmId7727495777610670184 фізкультминутка,
    Дата24.04.2022
    Размер25.19 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файламой урок. https.docx
    ТипУрок
    #493880

    https://yandex.by/video/preview/?text=Видеоурок.%20Япония.всемирная%20история%207%20класс&path=yandex_search&parent-reqid=1649709095584714-10366239436763865343-sas2-0568-sas-l7-balancer-8080-BAL-2405&from_type=vast&filmId=7727495777610670184 – фізкультминутка, тэатр кабуки.

    https://yandex.by/video/preview/?filmId=4300902109050963055&text=Видеоурок.+Япония.всемирная+история+7+класс&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DyOEGfEBDn4Y – видеоурок.

    https://yandex.by/video/preview/?filmId=8534731368852245017&text=шум+прибоя.+корабль Шум прибоя. Корабль.

    Сусветная гісторыя

    7 клас “_________” ________20 __г.

    Тэма: Японія.

    Мэты:

    навучэнцы засвояць: змест паняццяў сёгун, сёгунат, дынастыя Такугава, самаізаляцыя, ікебана, хайку, ксілаграфія, нэцке;

    навучэнцы будуць ведаць даты гістарычных падзей: абвяшчэнне Такугава Іэясу сёгунам Японіі; пачатак палітыкі самаізаляцыі Японіі;

    навучэнцы навучацца: тлумачыць асаблівасці развіцця Японіі ў XVI-XVIII стст.; выяўляць прычыны і наступствы палітыкі самаізаляцыі; характарызаваць культуру перыяду Такугава, ацэньваць (пад кіраўніцтвам настаўніка) яе дасягненні.

    выхаваўчая:

    садзейнічаць выхаванню павагі да традыцый і ўкладу жыцця народаў свету, а таксама розных сацыяльных і этнічных груп насельніцтва;

    Вучэбна-метадычнае забеспячэнне: навучальны дапаможнік, працоўны сшытак; вучэбная карта "Краіны Усходу ў XVI-XVIII стст."; атлас; раздаткавы і ілюстрацыйны матэрыял.

    Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу.

    Ход урока

    1. Арганізацыйны момант.

    Настаўнік вітае вучняў, правярае іх гатоўнасць да ўрока і хутка ўключае ў дзелавы рытм.

    2. Праверка хатняга задання

    Апераджальнае хатняе заданне правяраецца па ходу ўрока.

    3. мэтаматывацыйны этап

    - Пасля Вялікіх геаграфічных адкрыццяў еўрапейцы накіраваліся не толькі ў Новы свет. Еўрапейскія купцы і гандлёвыя кампаніі сталі актыўна пранікаць таксама і на ўсход. Гэта стала пачаткам каланіяльных заваёў, якія доўжыліся некалькі стагоддзяў.

    (Сігнал электроннай пошты)

    Рабяты, нам прыйшоў электронны ліст.

    Дарагія сямікласнікі!

    Да вас звяртаюцца члены Навуковага таварыства навучэнцаў

    Георгіеўскай гімназіі "Эўрыка".

    Мы ведаем, што вы на ўроках гісторыі вывучаеце краіны Усходу ў Новы час.

    А ці ведаеце вы, што азначаюць словы:

    сёгун, самурай, бусідо, сінтаізм, ікэбана, кабукі?

    Да якой краіны яны адносяцца?

    З якой краінай асацыіруюцца ў вас гэтыя словы?

    ВЫВУЧЭННЕ новай тэмы.

    Тэма занятку: Японія

    (Шум прыбоя, карабель)

    Японія - астраўная дзяржава. Японія - гэта, перш за ўсё, краіна гор. Іх заўсёды можна ўбачыць на гарызонце, нават знаходзячыся пасярод самай вялікай раўніны. Але Японія больш вядомая як Краіна ўзыходзячага сонца. Так назвалі Японію яе суседзі. Але такая назва не прыжылося б у японцаў, калі б не супала з іх уласным светаадчуваннем. Японія - гэта краіна своеасаблівага клімату, дзе вясна, лета, восень і зіма акрэслены надзвычай выразна і змяняюць адзін аднаго на рэдкасць пунктуальна. Нават першая навальніца, нават наймацнейшы тайфун прыпадаюць, як правіла, на вызначаны дзень года.

    Сімваламі Японіі з'яўляюцца гара Фудзіяма - самая высокая гара Японіі і квітнеючая сакура.

    У канцы XVI - пачатку XVII стст. у Японіі пачаўся працэс пераадолення феадальнай раздробненасці і стварэння цэнтралізаванай дзяржавы.

    Якая дзяржава называецца цэнтралізаванай?

    У канцы XVI ст. Японія ўяўляла сабой дзяржаву, у якой праўленне імператара было фармальным. Уся ўлада належала военачальнікам-сёгунам і перадавалася ў спадчыну - ад бацькі да сына.

    Сёгун - тытул ваеннага кіраўніка (літаральна «палкаводзец») Японіі ў 1192-1867 гг. Пры сёгунах імператарская дынастыя была пазбаўлена рэальнай улады. Сёгунат - кіраванне сёгунаў.

    Японскае традыцыйнае грамадства падзялялася на чатыры саслоўя: самураяў (ваяроў-дваран, як правіла, якія валодалі зямлёй), сялян, рамеснікаў і купцоў. Рамеснікі і купцы лічыліся ніжэйшым саслоўем. Самураі знаходзіліся на прывілеяваным становішчы. Вышэйшае становішча сярод самураяў займалі буйныя ўладальныя князі - дайме. У японскіх сялян меліся невялікія надзелы зямлі, за якія яны выплачвалі землеўладальнікам-самураям аброк. Сяляне маглі патрапіць у залежнасць ад ліхвяроў, калі ім няма чым было заплаціць падатак. Рамеснікі, якія жылі ў гарадах, прадавалі свае вырабы на рынку, з'яўляліся багатыя рамеснікі-прадпрымальнікі. Усе рамеснікі аб'ядноўваліся па прафесіях у цэхі.

    Еўрапейцы лічылі Японію адсталай дзяржавай. У рэчаіснасці гэта была развітая і высокаарганізаваная краіна з багатай культурай і працавітым народам.

    Запісваецца тэма ўрока.

    4. Актуалізацыя ведаў і ўменняў навучэнцаў

    Пытанні.

    - Што такое сёгунат? Растлумачце паняцце "сёгун".

    - Чым займаліся самураі, у чым заключаліся іх галоўныя абавязкі? (Большасць самураяў знаходзіліся на службе ў дзяржавы і дайме. Частка з іх валодала зямлёй, а большасць атрымлівала ад сваіх спадароў жалаванне рысам. Паводзіны і абавязкі самураяў рэгуляваліся асаблівым кодэксам - Бусідо («Шлях самурая»). Самурай павінен быў пагарджаць смерць, без ваганняў аддаваць жыццё за свайго пана.Калі ў выпадку смяротнай небяспекі для жыцця пана самурай спрабаваў захаваць уласнае жыццё, то назаўжды пакрываў сябе і сваю сям'ю ганьбай.Мерылам багацця самураяў традыцыйна лічылася колькасць рысу, які збіраецца ў іх маёнтках. рэдка станавіліся лекарамі, настаўнікамі, службоўцамі, рамеснікамі і нават купцамі.

    - Што вы ведаеце аб нацыянальнай японскай рэлігіі сінці? (Сінтаізм вырас са старажытных культаў японцаў, асабліва з культу прыроды. Сінтаісты верылі ў мноства бостваў і духаў, якія насяляюць прыроду, і ў іх здольнасць прымаць любое аблічча. Мэта свайго жыцця сінтаісты бачылі ў зліцці з бажаством і сваімі продкамі ў духоўным еднасці.Шлях да такога адзінства - няўхільнае выкананне множнасці абрадаў і патаянных малітваў у гонар багіні сонца Аматэрасу, па сінтаісцкім паданні - прабацькі ўсіх японскіх імператараў.Жыхары Японіі ганарыліся, што сонца менавіта дынастыя імператараў ніколі не перарывалася.Гэта пацвярджала яе боскае паходжанне.А таму Японія -радзіма багоў і ўсе краіны павінны шанаваць гэтую боскую краіну і падпарадкоўвацца ёй і яе імператара Імператар стварае гармонію і мір у грамадстве.Зліццё з боства і немагчыма без шанавання імператара і прызнанні боскага паходжання Японіі.)

    План вывучэння новага матэрыялу

    1. Аб'яднанне Японіі.

    2. Сёгунат Такугава.

    3. Адносіны з еўрапейцамі і палітыка самаізаляцыі.

    4. Культура.

    • Заданне.

    Дадатак 1.

    Большасць самураяў знаходзіліся на службе ў дзяржавы і дайме. Частка з іх валодала зямлёй, а большасць атрымлівала ад сваіх спадароў жалаванне рысам. Паводзіны і абавязкі самураяў рэгуляваліся асаблівым кодэксам - Бусідо («Шлях самурая»). Самурай павінен быў пагарджаць смерць, без ваганняў аддаваць жыццё за свайго гаспадара. Калі ў выпадку смяротнай небяспекі для жыцця гаспадара самурай спрабаваў захаваць уласнае жыццё, то назаўжды пакрываў сябе і сваю сям'ю ганьбай. Мерылам багацця самураяў традыцыйна лічылася колькасць рысу, які збіраецца ў іх маёнтках. рэдка станавіліся лекарамі, настаўнікамі, службоўцамі, рамеснікамі і нават купцамі.

    - Што вы ведаеце аб нацыянальнай японскай рэлігіі сінта? Сінтаізм вырас са старажытных культаў японцаў, асабліва з культу прыроды. Сінтаісты верылі ў мноства багоў і духаў, якія насяляюць прыроду, і ў іх здольнасць прымаць любое аблічча. Мэта свайго жыцця сінтаісты бачылі ў зліцці з бажаством і сваімі продкамі ў духоўнай еднасці.Шлях да такога адзінства - няўхільнае выкананне множнасці абрадаў і пастаянных малітваў у гонар багіні сонца Аматэрасу, па сінтаісцкім паданні – прарадзіцельніцай ўсіх японскіх імператараў. Жыхары Японіі, краіны ўзыходзячага сонцам ганарыліся, што сонца менавіта Японію абаграем першай , што японскаяі дынастыя імператараў ніколі не перарывалася.Гэта пацвярджала яе боскае паходжанне.А таму Японія -радзіма багоў і ўсе краіны павінны шанаваць гэтую боскую краіну і падпарадкоўвацца ёй і яе імператару. Імператар стварае гармонію і мір у грамадстве.Зліццё з бажаством немагчыма без шанавання імператара і прызнанні боскага паходжання Японіі.) .

    Група 1. «Аб'яднанне Японіі. Сегунат Такугава» (стар. 188 навучальнага дапаможніка)

    1.Хто і якім чынам стаў кіраўніком Японіі?

    1. Сталіцай краіны заставаўся горад ……………

    2. Палітычным і эканамічным цэнтрам дзяржавы стаў горад ……………. (цяпер Токіа),

    3. Якія парадкі ўстанавіла дынастыя Такугава ў Японіі?

    4. Што ўваходзіла ў абавязкі імператара?

    Выснова: Хто і чаму былі незадаволеныя кіраваннем Такугава?

    Група 2. Сёгунат Такугава.

    3. Для чаго еўрапейцы прыбылі ў Японію?

    4. Як Японіі ўдалося захаваць сваю незалежнасць?

    Выснова: Чаму ўрад Такугава закрыў краіну для замежнікаў?

    Фізкультхвілінка

    Група 3. «Культура» (стар. 165-167 навучальнага дапаможніка)

    3. Чаму XVII стагоддзе ў Японіі называюць «залатым векам» культуры?

    4. Што, на Ваш погляд, незвычайнае ў японскай культуры?

    Выснова: Дзякуючы чаму японцам удалося захаваць самабытнасць сваёй культуры, дасягнуць яе росквіту?

    1. Замацаванне вывучанага

    Выконваецца заданне на картках

    3. Інфармацыя аб хатнім заданні

    1. Пытанні і заданні ў канцы § 27 на с. 195 вучэбнага дапаможніка.

    2. Заданні 1-4, 7, 8 на с. 108-111 рабочага сшытка.

    4. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія

    • Пытанне.

    - Уявіце, што вам прапанавалі пабываць у Японіі і пазнаёміцца з культурай XVII ст. гэтай дзіўнай краіны бліжэй. Што б вы аддалі перавагу паглядзець (дзе пабываць) у першую чаргу?

    Меркаванні навучэнцаў заслухоўваюцца і ацэньваюцца.

    Заданне №1. Суаднясіце зацвярджэнне і тэрмін:

    1. Правілаў, але не кіраваў А. Токугава

    2. Першы міністр В. Кіёта

    3. Ваенныя людзі С. Сягун 4. Спадчыннае землеўладанне Д. Мікада

    5 Сталіца сярэднявечнай Японіі Е. Сёэн

    6.Дынастыя сёгунаў якая кіравала 265 гадоў Ж.Самурай

    Заданне 2. Правільныя і няправільныя сцвярджэнні

    1. Самыя буйныя феадалы Японіі зваліся сягун

    2.Збяднелыя самураі называліся- роніны

    3.У канцы 16 стагоддзя ў Японіі склаўся клас гандлёвай буржуазіі

    4.У пачатку 17 стагоддзя аб'яднанне Японіі завяршыў Ода Нобунана

    5.Спадчыннае землеўладанне ў Японіі называлася даймё

    6.Пасля стварэння адзінай цэнтралізаванай дзяржавы ў Японіі быў забаронены ўезд замежнікаў

    7.Сталіца Японіі- горад Кіёта

    8.У 11- 13 стагоддзях у Японіі была моцная імператарская ўлада

    9.У 1428 годзе каля горада Кіёта адбылося сялянскае паўстанне пад лозунгам Далоў імператара!

    10.У 1568-1582 гадах рух за аб'яднанне краіны ўзначаліў Такугава


    написать администратору сайта