Главная страница
Навигация по странице:

  • Рис. 15.13.

  • 15.5.11. Розширення таблиць

  • 15.5.12. Класи просторових об’єктів

  • 15.5.13. Розширення класів просторових об’єктів

  • 15.5.14. Набори растрових даних

  • 15.5.15. Розширення растрів

  • 15.6. Типи баз геоданих

  • 15.7. Вимоги до баз геопросторових даних

  • Список використаної літератури

  • Зацерковний

  • Зацерковний В.І. та ін. ГІС та бази даних. І бази даних


    Скачать 31.1 Mb.
    НазваниеІ бази даних
    АнкорЗацерковний В.І. та ін. ГІС та бази даних.pdf
    Дата06.02.2018
    Размер31.1 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаЗацерковний В.І. та ін. ГІС та бази даних.pdf
    ТипКнига
    #15245
    страница49 из 49
    1   ...   41   42   43   44   45   46   47   48   49
    15.5.9. Елементи об’єктно орієнтованої моделі "База геоданих"
    База геоданих містить три основні типи наборів даних незалежно від системи їх використання [64]:
    • таблиці (Tables);
    • класи просторових об’єктів (Feature classes);
    • набори растрових даних (Raster datasets).
    Ці набори даних можна розглядати як універсальну відправну точку для розробки бази геоданих.

    479
    База геоданих має низку додаткових елементів і типів наборів да- них, які можуть бути використані для моделювання складної поведінки, підвищення цілісності даних, розширення можливостей бази геоданих в управлінні даними (рис. 15.13).
    Рис. 15.13. Компоненти бази геоданих
    Ці типи наборів даних у базі геоданих, а також інші елементи бази геоданих зберігаються у таблицях.
    15.5.10. Таблиці
    У базі геоданих управління атрибутами здійснюється в таблицях, які ґрунтуються на серії простих істотних концептів реляційних даних:
    – таблиці містять ряди;
    – усі ряди таблиці мають однакові колонки;
    – кожна колонка має тип даних;
    – серія реляційних функцій і операторів доступна для операцій на таблицях та їх елементах даних.
    Таблиці та відношення відіграють ключову роль у ArcGIS, бо вони зна- ходяться у додатках традиційних баз даних. Користувачі за допомогою таб- лиць виконують дуже багато традиційних табличних і реляційних операцій.
    Таблиці (Тables) забезпечують описовою інформацією географічні об’єкти, растри і традиційні таблиці атрибутів у базі геоданих. Рядки у таблиці можуть використовуватися для збереження всіх властивостей

    480
    географічних об’єктів. Вони включають збереження й управління геомет- рією просторових об’єктів у колонці (стовпчику) Shape.
    15.5.11. Розширення таблиць
    Для моделювання відношень і поведінки таблиці можуть викорис- товуватися спільно з елементами, які надають додаткові ефективні можливості базі геоданих. База геоданих включає наступні елементи, що утворюють розширення таблиць (Extending tables).
    Домени атрибутів (Attribute Domains) – представляють списки при- пустимих значень або діапазон допустимих значень атрибутів стовпчиків.
    Домени використовуються для забезпечення цілісності значень атрибутів і класифікації даних.
    Класи відношень (Relationship Classes) – створюють відношення між двома таблицями, використовуючи загальний ключ. Класи відношень визначають рядки у другій таблиці, що відповідають обраним рядкам у першій таблиці.
    Підтипи (Subtypes) – керують наборами атрибутів підкласів у одній таблиці. Підтипи часто використовуються в таблицях класів просторових об’єктів для керування різною поведінкою в підмножинах того ж типу просторових об’єктів.
    Управління версіями (Versioning) – керують довгими транзакціями оновлення даних, історичними архівами та багатокористувацьким реда- гуванням.
    15.5.12. Класи просторових об’єктів
    Класи просторових об’єктів (Feature Classes) – це гомогенні зібрання просторових об’єктів з однаковим просторовим поданням, зі спільною системою координат і набором атрибутів, що зберігаються у таблиці бази геоданих.
    У базі геоданих основні класи просторових об’єктів мають 7 типів:
    1. Точки (Points) – використовуються для подання географічних об’єктів, розмірами яких можна знехтувати для даного завдання. Точками характеризують місце розташування географічних об’єктів.
    2. Лінії (Lines) – використовуються для подання географічних об’єк- тів, які мають довжину, але не мають площі. Лініями подають форму та місце розташування географічних об’єктів.
    3. Полігони (Polygons) – набір різносторонніх площинних просторо- вих об’єктів, які представляють форму та місце розташування однорідних типів просторових об’єктів.

    481 4. Анотація (Annotation) – текст карти, що містить властивості пода- ння тексту.
    5. Розміри (Dimensions) – спеціальний тип анотації, який показує певну довжину або відстань. Наприклад, довжина сторони будинку або відстань між точками.
    6. Мультиточки (Multipoints) – використовуються для подання про- сторових об’єктів, які утворені більше ніж однією точкою із загальними атрибутами.
    7. Мультифрагменти (Multipatches) – використовуються для подан- ня зовнішньої поверхні або оболонки просторових об’єктів, які займають окрему частину або об’єм у тривимірному просторі. Мультифрагменти включають планові 3D-кільця і трикутники, які використовуються у комбінації для моделювання тривимірної оболонки. Мультифрагменти можуть використовуватися для подання будь-яких об’єктів – від простих
    (сфери або куби) до складених об’єктів (ізоповерхні або будинки).
    15.5.13. Розширення класів просторових об’єктів
    Для моделювання просторових відношень і поведінки класи просто- рових об’єктів можуть використовуватися спільно з елементами, які під- вищують ефективність бази геоданих. База геоданих містить наступні елементи, які утворюють розширення класів просторових об’єктів
    (Extending feature classes).
    1. Набір класів просторових об’єктів (Feature Dataset) – зібрання класів просторових об’єктів, які мають загальну систему координат.
    2. Підтипи (Subtypes) – використовуються з таблицями класу просторових об’єктів для управління різною поведінкою у підмножинах одного типу просторових об’єктів. Підтипи керують набором підкласів просторових об’єктів в одному класі просторових об’єктів.
    3. Домени атрибутів (Attribute Domains) – визначають список при- пустимих значень або діапазони допустимих значень атрибутів стовпчик.
    4. Домени використовуються для забезпечення цілісності значень атрибутів і для класифікації даних.
    5. Класи відношень (Relationship Classes) – створюють відношення між класами просторових об’єктів та іншими таблицями з використанням загального ключа.
    6. Топологія (Topology) – моделює загальну геометрію просторо- вих об’єктів.
    7. Мережевий набір даних (Network Dataset) – моделює транспортну зв’язність і потоки.
    8. Геометричні мережі (Geometric Network) – моделюють кому- нальні мережі й трасування.

    482 9. Набір даних місцевості (Terrain Dataset) – моделює мережу нере- гулярних трикутників (TIN) і керує великими лідарними та гідро- локаційними колекціями точок.
    10. Адресний локатор (Address Locator) – адресне геокодування.
    11. Набір даних кадастрового матеріалу (Cadastral Fabric Dataset) –
    інтегрує та підтримує геодезичну інформацію для підрозділів і планів земельних ділянок як частина моделі даних безперервного кадастрового матеріалу у базі геоданих. Набір даних кадастрового матеріалу вносить додаткові поліпшення точності для матеріалу земельної ділянки, як тіль- ки буде уведено новий підрозділ планів і опис земельної ділянки.
    12. Лінійне моделювання (Linear Referencing) – визначає місце розташування подій уздовж лінійних просторових об’єктів з вимірами.
    13. Картографічні подання (Cartographic Representations) – керує множиною картографічних подань і правилами покращеного картогра- фічного креслення.
    14. Управління версіями (Versioning) – керує деякими ключовими потоками робіт у ГІС для управління даними.
    15.5.14. Набори растрових даних
    Растрові дані – це географічні об’єкти, одержані шляхом ділення території на дискретні квадратні або прямокутні комірки. Кожна комірка має значення, яке використовується для подання характеристик цього місця.
    Растрові дані зазвичай використовуються для управління та по- дання зображень, цифрових моделей рельєфу, а також низки інших явищ.
    Нерідко растри використовуються як спосіб подання точкових, лінійних і полігональних просторових об’єктів.
    Растри цікаві з двох причин: по-перше, вони можуть бути вико- ристані для подання усієї географічної інформації (просторових об’єктів, зображень і поверхонь); по-друге, вони мають багатий набір аналітичних операторів геопроцесингу
    48
    15.5.15. Розширення растрів
    Растри набули найбільшого поширення у геоінформаційних додат- ках. База геоданих може керувати растрами як індивідуальними наборами даних, як логічною колекцією наборів даних, а також атрибутами зобра- жень у таблицях.
    48
    Геопроцесинг – обробка даних про землю.

    483
    Растри можуть використовуватися спільно з елементами, які підвищують ефективність бази геоданих. База геоданих містить наступні елементи, які утворюють розширення растрів (Extending rasters):
    1. Набір растрових даних (Raster Datasets) – керує дуже великими безперервними наборами даних зображень і мозаїками зображень.
    2. Каталоги растрів (Raster Catalogs) – використовуються для низки цілей: керування шаром аркушів зображень, де кожний аркуш є зображенням; керування серією зображень у СКБД; керування серією часових растрів.
    3. Колонки атрибутів растрів у таблицях (Raster Attribute Columns in Tables) – зберігають зображення або скановані документи як атрибути у таблиці.
    4. Визначення сервісу зображення (Image Service Defi nition) – сервіси публікації зображень для колекції растрових даних у полі на диску, у каталозі зображень і базі геоданих.
    15.6. Типи баз геоданих
    Існує два типи баз геоданих – персональні та багатокористувацькі
    БГД. У персональних базах геоданих дані зберігаються локально на окре- мому комп’ютері. Підтримка персональних баз геоданих вбудована в на- стільні продукти ArcGIS. Локальна версія бази геоданих може зберігатися і в комп’ютері у вигляді файлу Microsoft Access (*.mdb). Використання пер- сональних баз геоданих доцільно при малих об’ємах даних і коли не потріб- но використовувати багатокористувацькі сеанси доступу й редагування.
    У багатокористувацьких базах геоданих дані зберігаються на серве- рі, використовуючи як сховище даних відомі комерційні РСКБД, такі як
    IBM DB2, Informix, Oracle, SQL Server, PostgreSQL. Для цього треба застосувати ArcSDE – спеціальний додаток сімейства ArcGIS. ArcSDE встановлюється на сервер даних для взаємодії з РСКБД у межах корпо- ративної ГІС. Багатокористувацький варіант бази геоданих доцільно використовувати для великих організацій, коли об’єми даних переви- щують позначку з шістьма нулями.
    При менших обсягах користувач може обрати як початкову основу локальні версії баз геоданих. У міру зростання обсягу накопичених даних користувач може поступово здійснювати перехід на багатокористувацьку корпоративну РСКБД. Цей перехід не потребує кардинальної реоргані- зації виробничого геоінформаційного процесу, що є досить істотним фактором. При цьому локальна база геоданих збереже усю структуру даних й успадковує правила та властивості усіх об’єктів, що задані у базі геоданих на сервері.

    484
    Багатокористувацькі бази геоданих дозволяють редагувати одні й ті ж географічні дані багатьом користувачам одночасно на декількох робочих місцях. Наприклад, в організації, що складається з багатьох відділів, де кожний з відділів повинен брати участь у робочому процесі, причому бажа- но, а іноді й необхідно, щоб усі ці відділи працювали спільно й одночасно – у реальному часі. Для цього потрібно правильно організувати робочий процес і завжди мати під рукою зручний інструмент для управління цим процесом. При такій постановці робочого процесу його учасники повинні оперувати свого роду версіями (копіями) загальної бази даних, з якими вони взаємодіють.
    Версія представляє моментальну копію усієї бази геоданих. Вона містить усі набори даних у базі геоданих. Версія ізолює роботу користу- вачів за допомогою множини сесій редагування, дозволяючи користува- чам редагувати без блокування просторові об’єкти у виконуваній версії.
    Ефективність описаних вище можливостей, які забезпечує багато- користувацька база геоданих, очевидна.
    15.7. Вимоги до баз геопросторових даних
    Функції цієї групи є переважно загальнотехнічними і застосо- вуються при створенні будь-яких баз даних й управлінні ними. Специ- фіка функцій цієї групи виявляється в організації даних позиціонування з урахуванням координатних систем, просторових моделей і масштабів картографування територій. Найбільш важливими є такі функції:
    1) задання внутрішньої для ГІС моделі даних, яка забезпечує опис об’єктів довільного типу;
    2) забезпечення багаторівневого (за масштабами) представлення території з узгодженням координатних систем;
    3) введення даних про якість інформації, яка включає походження, точність даних, детальність і повноту (у тому числі пооб’єктно);
    4) введення й організацію растрових даних (фільтрація, зшивка) за аркушами або за ділянками території;
    5) введення й організація векторних даних (зведення, звірення, зшивка – інтерактивне або автоматичне з’єднання геометрично суміжних об’єктів, які перекривають або розділяють один одного, кліпування, до- давання і / або видалення точок) за аркушами або за ділянками території;
    6) введення та зміну атрибутивних даних (зміна ідентифікаторів, об’єднання кодів);
    7) забезпечення організації масивів даних за типом локалізації, темою, класами об’єктів;

    485 8) підтримка проектів баз даних (сукупності даних на певну територію для розв’язання конкретної просторової задачі);
    9) підтримка послідовного, прямого і за ключем доступу до даних;
    10) управління зв’язками атрибутивних даних і даних позиціо- нування;
    11) забезпечення оновлення даних
    (додавання, видалення, модифікації);
    12) можливість відстеження транзакцій баз даних;
    13) можливість встановлювати повноваження на читання / запис у базах даних;
    14) перегляд баз даних;
    15) можливість відновлення баз даних після аварійних ситуацій.

    486
    Список використаної літератури
    1. Баранов Ю. Б. Геоинформатика: толковый словарь основных терминов / Ю. Б. Баранов, А. М. Берлянт, Е. Г. Капралов и др. – М. : ГИС-
    Ассоциация, 1999. – 204 с.
    2. Берлянт А. М. Виртуальные геоизображения / А. М. Берлянт. –
    М. : Научный мир, 2001. – 56 с.
    3. Берлянт А. М. Геоинформационное картографирование /
    А. М. Берлянт. – М. : РАЕН, 1997. – 64 с.
    4. Берлянт А. М. Геоиконика / А. М. Берлянт. – М. : Фирма "Астрея", 1996. – 208 с.
    5. Берлянт А. М. Картография : учебник для вузов / А. М. Бер- лянт. – М. : Аспект Пресс, 2001. – 336 с.
    6. Бугаевский Л. М. Картографичные проекции / Л. М. Бугаев- ский, Л. А. Вахромеева. – М. : Недра, 1992. – 293 с.
    7. Бугаевский Л. М. Математическая картография / Л. М. Бугаев- ский. – М. : Златоуст, 1998. – 400 с.
    8. Бугаевский Л. М. Геоинформационные системы / Л. М. Бугаев- ский, В. Я. Цветков. – М. : Златоуст, 2000. – 222 с.
    9. Бусыгин Б. С. Инструментарий геоинформационных систем : справочное пособие / Б. С. Бусыгин, И. Н. Гаркуша, Е. С. Серединин и др. –
    К., 2000. – 174 с.
    10. Варламов А. А. Земельный кадастр / А. А. Варламов, С. А. Галь- ченко. – М. : Колосс, 2006.
    Т. 6. Географические и земельные информационные системы. –
    2006. – 400 с.
    11. Васмут А. С. Автоматизация и математические методы в картосоставлении : учебное пособие для вузов / А. С. Васмут. – М. :
    Недра, 1991. – 392 с.
    12. Вахромеев И. В. Алгоритмы и структуры данных для геоинфор- мационных систем : методические указания для студентов / И. В. Вахро- меев, И. Г. Ермакова, А. С. Савельев. – Красноярск : КГТУ, 2003. – 34 с.
    13. Вахрамеева Л. А. Картография : учебник для студентов геодези- ческих специальностей вузов / Л. А. Вахрамеева. – М. : Недра, 1981. – 223 с.
    14. Власов В. М. Использование ГИС в технологии диспетчерского управления маршрутизированным транспортом : метод. пособие /
    В. М. Власов, Д. Б. Ефименко, С. В. Жанказиев ; МАДИ (ГТУ). – М. :
    МАДИ, 2007. – 72 с.
    15. Де Мерс. Географические информационные системы. Основы
    / Де Мерс, Н. Майкл ; пер. с англ. – М. : Дата+, 1999. – 489 с.
    16. Дьяконов К. Н. Современные методы географических исследо- ваний : кн. для учителя / К. Н. Дьяконов и др. – М. : Просвещение – АО
    "Учебная литература", 1996. – 207 с.

    487 17. Ерунова М. Г. Географические и земельно-информационные системы / М. Г. Ерунова, А. А. Гостева. – Красноярск : КГАУ, 2004.
    Ч. 1. Технология создания векторной земельно-кадастровой карты средствами ГИС программы вектоизатора GeoDraw for Windows : методические указания. – 2004. – 84 с.
    18. Замай С. С. Программное обеспечение и технологии геоинфор- мационных систем / С. С. Замай, О. Э. Якубайлик. – Красноярск : КГУ,
    1998. – 110 с.
    19. Зейлер M. Моделирование нашего мира : руководство ESRI по проектированию базы геоданных / M. Зейлер ; пер. с англ. – М. : СП ООО
    "Дата+", 2004. – 254 с.
    20. Іщук О. О. Просторовий аналіз в ГІС : навч. посіб. / О. О. Іщук,
    М. М. Коржнев, О. Є. Кошляков ; за ред. акад. Д. М. Гродзинського. – К. :
    ВПЦ "Київський університет", 2003. – 195 с.
    21. Иванников А. Д. Геоинформатика / А. Д. Иванников, В. П. Ку- лагин, А. Н. Тихонов и др. – М. : МАКС-ПРЕСС, 2001. – 349 с.
    22. Капралов Е. Г. Геоинформатика / Е. Г. Капралов, А. В. Кош- карев, В. С. Тикунов и др. – М. : Академия, 2005. – 480 с.
    23. Кліменко І. В. Технології електронного урядування : навч. посіб. / І. В. Кліменко, К. О. Линьов. – К. : ДУС, 2006. – 225 с.
    24. Коновалова Н. В. Введение в ГИС : учеб. пособие /
    Н. В. Коновалова, Е. Г. Капралов. – М. : ООО "Библион", 1997. – 160 с.
    25. Королев Ю. К. Общая геоинформатика / Ю. К. Королев. – М. :
    СП ООО "Дата+", 1998.
    Ч. I. Теоретическая геоинформатика. – Вып. 1. – М. : СП ООО
    "Дата+", 1998. – 118 с.
    26. Воробьева А. А. Геоинформационные системы территориаль- ного управления / А. А. Воробьева. – СПб. : СПб НИУ информационных технологий, механики и оптики, 2012. – 130 с.
    27. Басараб М. А. Цифровая обработка сигналов на основе теоремы
    Уиттекера–Котельникова–Шеннона / М. А. Басараб, Е. Г. Зелкин,
    В. Ф. Кравченко и др. – М. : Радиотехника, 2004. – 72 с.
    28. Краснощеков Р. В. ГИС-технологии : словарь терминов и по- нятий / Р. В. Краснощеков. – Гомель : ГГУ им. Ф. Скорины, 2009. – 87 с.
    29. Ладичук Д. О. Бази геоінформаційних даних / Д. О. Ладичук,
    В. І. Пічура. – Херсон : ХДУ, 2007. – 103 с.
    30. Гиттис В. Г. Основы пространственного прогнозирования в гео- информатике / В. Г. Гиттис, Б. В. Ермаков. – М. : ФИЗМАТЛИТ, 2004. –
    256 с.
    31. Лебедева О. А. Картографические проекции / О. А. Лебедева. –
    Новосибирск : Новосибирский научно-методический центр по ГИС и ДЗЗ,
    2000. – 35 с.

    488 32. Гурьянова Л. В. Введение в ГИС / Л. В. Гурьянова. – Мн. : БГУ,
    2008. – 135 с.
    33. Дубровский А. В. Геоинформационные системы: управление и навигация : учеб.-метод. пособ. / А. В. Дубровский. – Новосибирск :
    СГГА, 2013. – 96 с.
    34. Карпик А. П. Методологические и технологические основы геоинформационного обеспечения территорий : монография / А. П. Кар- пик. – Новосибирск : СГГА, 2004. – 260 с.
    35. Литинский П. Ю. Трехмерное моделирование структуры и ди- намики таежных ландшафтов / П. Ю. Литинский. – Петрозаводск :
    Карельский научный центр РАН, 2007. – 107 с.
    36. Кольцов А. С. Геоинформационные системы : учеб. пособие
    / А. С. Кольцов, Е. Д. Федорков. Воронеж : ГОУВПО "Воронежский государственный технический университет", 2006. – 203 с.
    37. Костріков С. В. Дослідження самоорганізації флювального рельефу на засадах синергетичної парадигми сучасного природознавства: монографія / С. В. Костріков, І. Г. Черваньов. – Х. : ХНУ імені
    В. Н. Каразіна, 2010. – 144 с.
    38. Лопандя А. В. Основы ГИС и тематического цифрового кар- тографирования / А. В. Лопандя, В. А. Немтинов. – Тамбов : ГОУ ВПО
    ТГТТУ, 2007. – 72 с.
    39. Середович В. А. Геоинформационные системы (назначение, функции, классификация) : монография / В. А. Середович, В. Н. Клюш- ниченко, Н.В. Тимофеева. – Новосибирск : СГГА, 2008. – 117 с.
    40. Лошкарева А. Геоинформационная система: теория, общая ин- формация, руководство пользователя электронным атласом и базой данных "Сохранение биоразнообразия лососевых рыб Камчатки и их устойчивое использование" / А. Лошкарева. – М. : Изд-во ВНИРО, 2008. – 110 с.
    41. Максаковский В. Л. Географическая культура / В. Л. Макса- ковский. – М. : Гуманит. изд. центр "ВЛАДОС", 1998. – 416 с.
    42. Митчелл Э. Руководство по ГИС-анализу / Э. Митчелл. – 2000.
    Ч. 1. Пространственные модели и взаимосвязи. – 2000. – 177 с.
    43. Морозов В. В. ГІС в управлінні водними і земельними ресур- сами : навч. посіб. / В. В. Морозов. – Херсон : Вид-во ХДУ, 2006. – 88 с.
    44. Морозов В. В. Геоінформаційні технології в агросфері /
    В. В. Морозов, К. С. Лисогоров, Н. М. Шпоринська. – Херсон : ХДУ,
    2007. – 223 с.
    45. Морозов В. В. Моделювання та прогнозування для проектів геоінформаційних систем / В. В. Морозов, С. Я. Плоткін, М. Г. Поляков та ін. – Херсон : ХДУ, 2007. – 328 с.
    46. Объектно-ориентированная методология [Електронний ресурс].
    – Режим доступу: http://belani.narod.ru/ 3/OOM.htm. – Назва з екрана.

    489 47. Савиных В. П. Геоинформационный анализ данных дистанцион- ного зондирования / В. П. Савиных, В. Я. Цветков. – М. : Картгеоцентр-
    Геодезиздат, 2001. – 228 с.
    48. Самардак А. С. Геоинформационные системы / А. С. Самардак. –
    Владивосток : ТИДОИТ, 2005. – 123 с.
    49. Самодумкин С. А. Управление данными в геоинформационных системах / С. А. Самодумкин, Н. А. Степанова, Н. А. Гулякина. – Минск :
    БГУИР, 2006. – 114 с.
    50. Світличний О. О. Основи ГІС / О. О. Світличний, С. В. Плот- ницький. – Суми : Університетська книга, 2006. – 296 с.
    51. Цветков В. Я. Геоинформационные системы и технологии /
    В. Я. Цветков. – М. : Финансы и статистика, 1998. – 288 с.
    52. Скворцов А. В. Триангуляция Делоне и её применение /
    А. В. Скворцов. – Томск : Изд-во Том. ун-та, 2002. – 128 с.
    53. Суховірський Б. І. Географічні інформаційні системи : навч. посіб. / Б. І. Суховірський. – Чернігів : ЧДІЕУ, 2000. – 197 с.
    54. Суховірський Б. І. Геоінформаційні системи і технології в регіо- нальному розвитку / Б. І. Суховірський. – К. : Знання України, 2002. – 210 с.
    55. Турлапов В. Е. Геоинформационные системы в экономике: учеб.-метод. пособ. / В. Е. Турлапов. – Нижний Новгород : НФГУ-ВШЭ,
    2007. – 188 с.
    56. Ушкаренко В. О. Системи управління базами даних ГІС для моніторингу ґрунтів / В. О. Ушкаренко, В. В. Морозов, О. В. Морозов та
    ін. – Херсон : ХДУ, 2007. – 112 с.
    57. Фаулер М. UML в кратком изложении. Применение стандартного языка объектного моделирования / М. Фаулер, К. Скот; пер. с англ. – М. :
    Мир, 1999. – 191 с.
    58. Ямелинець T. C. Застосування географічних інформаційних систем у ґрунтознавстві : навч. посіб. / T. C. Ямелинець. – Львів :
    Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2008. – 196 с.
    59. Хаксхолд У. Е. Введение в городские информационные системы /
    У. Е. Хаксхолд. – New York ; Oxford : Oxford University Press, 1991. – 297 c.
    60. Цыганок Д. А. Геоинформационные системы / Д. А. Цыганок. –
    Красноярск : КГУ, 2004.
    Ч. 1, 2. Введение в ГИС. Аппаратное обеспечение ГИС. – 2004. –
    112 с.
    61. Чандра А. М. Дистанционное зондирование и географические информационные системы / А. М. Чандра, С. К. Гош. – М. : Техносфера,
    2008. – 312 с.
    62. Шайтура С. В. Геоинформационные системы и методы их созда- ния : учеб. пособ. / С. В. Шайтура. – М. : Изд. МИИГАиК, 1995. – 164 с.

    490 63. Шекхар Ш. Основы пространственных баз данных / Ш. Шек- хар, С. Чаула. – М. : КУДИЦ-ОБРАЗ, 2004. – 336 с.
    64. Шипулін В. Д. Планування і управління ГІС-проектами /
    В. Д. Шипулін, Є. І. Кучеренко. – Харків : ХНАМГ, ХНУРЕ, 2009. – 158 с.
    65. Шумаков Ф. Т. Збірник лабораторних робіт з геоінформатики /
    Ф. Т. Шумаков. – Харків : ХНАМГ, 2009. – 123 с.
    66. Щербаков В. В. Геоинформационные системы. Структура ГИС, методы создания и использования / В. В. Щербаков. – Екатеринбург :
    Уралгеоинформ, 2002. – 33 с.
    67. Чоговадзе Г. Г. Инфорvация: информация, общество, человек /
    Г. Г. Чоговадзе. – М. : ООО "Дата"+, 2003. – 320 с. – С. 121–134.
    68. Географічна інформація – Еталонна модель: Нац. стандарт
    України (ДСТУ ISO 19101:2002(E). – К. : Держспоживстандарт України,
    2005. – 65 с.
    69. The NCGIA Core Curriculum in GIScience [Електронний ресурс] /
    M. F. Goodchild, K. K. Kemp, eds. – NCGIA University of California, Santa
    Barbara CA., 2000. – Режим доступу: http://www.ncgia.ucsb.edu/. – Назва з екрана.
    70. David J. Buckley. The GIS Primer [Електронний ресурс] /
    David J. Buckley. – Режим доступу: http://www.innovativegis.com/education/primer.html.

    Назва з екрана.
    71. Joseph K. Berry. Beyond Mapping III. Understanding Spatial
    Patterns and Relationships [Електронний ресурс] / K. Joseph. – BASIS Press,
    2007, 227 p. – Режим доступу: http://www.innovativegis.com/basis/MapAnalysis/]. – Назва з екрана.
    72. Principles of Geographic Information Systems / Rolf A. de By (еd.).
    – ITC, Enschede, The Netherlands. – 490 р.
    73. GIS Glossary [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.geog.ubc.ca/courses/klink/gis.notes/glossary.html. – Назва з екрана ; Spatial Analysis and GIS: A Primer / Gilberto Camara and other. –
    Image Processing Division, National Institute for Space Research (INPE), Brazil.
    74. Cheng G. Hierarchy Representation of Virtual Terrain Environment and Research into the Real Time Shading Technology: Ph. D. thesis /
    Zhengzhou Institute for Mapping and Surveying. – Zhengzhou, 2000. – 133 p.
    75. Ивенс Р. М. Введение в теорию цвета / Р. М. Ивенс ; пер. с англ. – М., 1964. – 442 c.
    76. David DiBiase, Michael DeMers, Ann Johnson, Karen Kemp, Ann
    Taylor Luck, Brandon Plewe, and Elizabeth Wentz – Geographic Information
    Science & Technology. Body of Knowledge [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ucgis.org/ – Назва з екрана.

    491 77. ArcGIS Desktop Help [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://webhelp.esri.com/arcgisdesktop/9.3/. – Назва з екрана.
    78. Салищев К. А. Картоведение : учебник / К. А. Салищев. – 3-е изд. –
    М. : Изд-во
    МГУ, 1990. – 400 с.
    79.
    Цветков В. Я. Геоинформационные системы и технологии /
    В. Я. Цветков.
    – М. : Финансы и статистика, 1997. – 233 c.
    80. Урманцев Ю. А. Симметрия в природе и природа симметрии
    (Философские и естественнонаучные аспекты) / Ю. А. Урманцев. – М. :
    Мысль
    , 1974. – 229 с.
    81. Урманцев Ю. А. Эволюционика, или Общая теория развития систем природы, общества и мышления / Ю. А. Урманцев. – Пущино:
    ОНТИ НЦТИ АН СССР. –
    1988. – 89 с.
    82. Месарович М. Симметрия в природе и природа симметрии
    (Философские и естественнонаучные аспекты) / М. М. Месарович :
    Мысль
    , 1974. – 229 с.
    83. Месарович M. Общая теория систем: математические основы /
    M. Месарович, Я. Такахара. – М. : Мир
    , 1978. – 306 с.
    84. http://ru.wikipedia.org/wiki/GRASS
    85. Середович В. А. Геоинформационные системы (назначение, функции, классификация) : монография / В. А. Середович, В. Н. Клюш- ниченко, Н. В. Тимофеева. – Новосибирск : СГГА, 2008.
    86. Шипулін В. Д. Основні принципи геоінформаційних систем : навч. посіб. / В. Д. Шипулін ; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х. :
    ХНАМГ, 2010. – 313 с.
    87. Зацерковний В. І. Аналіз стану топографо-картографічного забез- печення як джерела даних для регіональної ГІС / В. І. Зацерковний // Вісник
    ЧДТУ. Серія "Технічні науки". – 2012. – № 1 (55). – C. 186–193.
    88. http://znaimo.com.ua/Гіперграфа.
    89. Пасічник В. В. Організація баз даних та знань / В. В. Пасічник,
    В. А. Резніченко. – К. : Видавнича група BHV, 2006. – 384 с.
    90. Галузевий стандарт України. Правила кодування та цифрового опису векторних даних. СОУ 742-337395400012:2010. Проект. Перша редакція : у 2 т. – К. : Держспоживстандарт України, 2010.
    Т. 2. – 2010. – 228 с.
    91. Дейт К. Дж. Введение в системы баз данных / К. Дж. Дейт ; пер. с англ. – 8-е изд. – М. : Издательский дом "Вильямс", 2005. – 1328 с.
    92. Kemp K. K. Developing а curriculum in Geographic Information
    Systems: The National Center for Geographic Information and Analysis Core
    Curriculum project / K. K. Kemp and M. F. Goodchild // Journal of Geography in Higher Education. – № 15. – 1991, (2). – Р. 121–132.

    492 93. Goodchild M. F. NCGIA education activities: the Core Curriculum and beyond / M. F. Goodchild, K. K. Kemp. – International Journal of
    Geographical Information Systems, 6(4), 1992. – P. 309–320.
    94. Карпик А. П. Электронное геопространство – сущность и кон- цептуальные основы / А. П. Карпик, Д. В. Лисицкий // Геодезия и картография. – 2009. – № 5. – С. 41–44.
    95. Буч Г. Объектно-ориентированное проектирование с приме- рами применения / Г. Буч. – К. : Диалектика, 1992.
    96. Бусыгин Б. С. Англо-російсько-український словник з геоін- форматики / Б. С. Бусигін, Г. М. Коротенко, Л. М. Коротенко та ін. – К. :
    Карбон, 2007. – 433 с.

    493

    494
    Навчальне видання
    Зацерковний Віталій Іванович,
    Бурачек Всеволод Германович,
    Железняк Олег Олександрович,
    Терещенко Андрій Олександрович
    ГЕОІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ
    І БАЗИ ДАНИХ
    Монографія
    Технічний редактор – І. П. Борис
    Верстка, макетування – В. М. Косяк
    Літературний редактор – Н. В. Мачужак, О. М. Лісовець
    Коректор – А. М. Конівненко
    Дизайн обкладинки – А. В. Новгородська
    Підписано до друку __
    Формат 60х84/16.
    Папір офсетний.
    Гарнітура Computer Modern.
    Обл.-вид. арк. 23,72
    Тираж 500 прим.
    Замовлення №
    Ум. друк. арк. 28,59
    Ніжинський державний університет
    імені Миколи Гоголя. м. Ніжин, вул. Воздвиженська, 3/4
    (04631)7-19-72
    E-mail: vidavn_ndu@mail.ru www.ndu.edu.ua
    Свідоцтво суб’єкта видавничої справи
    ДК № 2137 від 29.03.05 р.
    1   ...   41   42   43   44   45   46   47   48   49


    написать администратору сайта