|
5 сынып. ыса мерзімді жоспар1
«№.... орта мектебі» КММ_ (білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар-1
Бөлім:
| Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін
| Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
| Шахатова З
| Күні:
|
| Сынып:5
| Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Алғашқы адам қалай пайда болды?
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
| 5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;
5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру
| *Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт
| Тарихи талдау мен түсіндіру
Ұқсастық пен айырмашылық
| Сабақтың мақсаты
| Адамның пайда болуын сипаттайды;
Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады;
Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды
| Бағалау критерийі
| Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;
Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау; Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының
әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
| Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Бастапқы ынталандырушы материал
«Ширату»
-«Адам қалай пайда болды?»
«Түртіп алу» стратегиясы
Оқушының жеке іс парағы:
«V» Мен білдім
| «+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық
| «?» Келешекте зерттегім келеді
|
|
|
| Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| мадақтау
| Тақырыптық суреттер
1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455
| Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
| 1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі
өз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс:
«Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....»
«Суретті сипаттау»
«Адам түрлерін анықтау»
«Логикалық тізбекті құрастыру»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен?
ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау қабыілеті төмен) мәтінді үлестірме түрінде ұсынып, қолдау көрсетемін
2-тапсырма «Тарихи кілемше»:
Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас- ты атаңыз
Суретті пайдалана отырып, адамның
эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз
Венн диаграммасын жасаңыз:
Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр»
ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар оқушыға қолдау көрсетіледі .
3-тапсырма «Әңгіме құрау»
«Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?»
| Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның
эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді
ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар) жауабын жазбаша ұсынады
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Шәкілдеу»:
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Стикердегі жазба»
| Слайд 3 Постер Маркер
ҚБ парағы, Оқулық Үлестірмелі парақтар
«Алғаш- қы адамдардың
өмірі» сурет, стикерлер
| Сабақтың соңы
5 минут
| Кері байланыс
«Түртіп алу» стратегиясы
«V» Мен білдім
| «+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық
| «?» Келешекте зерттегім келеді
|
|
|
|
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
| Үй тапсырмасы
| Алғашқы адам қалай пайда болды?
| |
|
|