Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: «Фосфор және оның қосылыстары»
| Мектеп: Ә.Жангелдин орта мектебі
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Қазмұханова Жансая
|
Сынып: 9 а,ә,б
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
| 9.2.1.22 фосфордың aллотропиялық түр өзгерiстерiн сaлыстыру;
9.4.2.2фосфор қосылыстaрының Қaзaқстaндaғы кен орындaрын aтaу;
9.2.1.23фосфор және оның қосылыстaрының жaлпы химиялық қaсиеттерiн түсiндiру
|
Сабақ мақсаттары:
| фосфордың aллотропиялық түр өзгерiстерiн сaлыстырады
фосфор қосылыстaрының Қaзaқстaндaғы кен орындaрын aтaйды
фосфор және оның қосылыстaрының жaлпы химиялық қaсиеттерiн түсiндіреді
|
Бағалау критерийі
| Фосфор мен қосылыстарының арасындағы генетикалық байланысты жүзеге асыра алады
Фосфордың әрбір аллотропиялық модификацияларын салыстыра алады
Фосфор қосылыстарының қолдану маңыздылығын айта алады
|
Тілдік мақсат
| Оқушылар:
Фосфор, фосфин, фосфор оксиді, фосфор қышқылы ұғымдарымен танысуда оқушылар формулалар пайдаланады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Фосфор, фосфин, Р2О5
ақ, қара, қызыл фосфор, аллотропиялық түр өзгеріс, фосфор қышқылы, фосфат
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Фосфор молекуласының құрылымын жазып, құрамындағы химиялық байланыстары түсіндіру
|
Құндылықтар:
| Оқушыларды өзіндік білім алуға дағдыландыру, өзара қарым – қатынас жасау қабілеттерін арттыру,топтық жұмыс барысында бір – біріне сыйластық, құрметпен қарауға, еңбексүйгіштікке баулу
|
Пән аралық байданыстар
| Биология , Физика
|
Алдыңғы оқу
| Азот және оның қосылыстары
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған
Уақыт
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Басталуы 0 – 3 минут
3 – 6 минут
| Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Оқушылармен сәлемдесіп, демеу сөздер айту арқылы жақсы көңіл – күй сыйлау
Топтастыру. Пазл құрастыру
1 – топ. Фосфор
2 – топ. Phosphorus
«Фосфор» сөзінің орыс және ағылшын тіліндегі баламасы жазылған қима қағаздарды құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Топ басшыларына бағалау парақтары таратылады. Әрбір топ мүшесіне деңгейіне сәйкес ұпайларын қойып отырады.
Үй тапсырмасымен жұмыс
Тұжырымдамалық кесте толтырту.
Жеке жұмыс. Өзін – өзі бағалау
Берілген тапсырманы орындайды. Тақтадағы дұрыс жауапқа сәйкес өзін – өзі бағалайды
|
Үлестірмелер
презентация
|
Ортасы 6 – 18 минут
18– 22 минут
22 – 30минут
30 – 35 минут
| «Джигсо - 1»
1 – топ. Фосфор
2 – топ. Фосфор қосылыстары
Мұғалім 2топқа жаңа тақырыпқа байланысты 2тақырып береді.
Топтық жұмыс. Оқулық бойынша жаңа тақырыпты оқып болжам жасап, жасалған жұмыстарын сипаттайды. Берілген дайын критерий арқылы бағаланады
Тақырып мәнінің ашылуы
| Безендірілуі
| Түсіндірілуі
| Қоры - тынды
| 0 – 3
| 0 – 3
| 0 – 3
| 0 – 9
|
Сөздікпен жұмыс.
Жаңа тақырып бойынша кездескен ұғымдарды ағылшын, орыс тілдеріндегі баламасымен сәйкестендіру. Жұптық жұмыс. Жұптық бағалау
Есептер шеруі
1 – топ. № 6 есеп. Генетикалық байланысты жүзеге асыру
2 – топ. №7 есеп. Масса табуға арналған есеп
Сарапшылар. Екі топтың есебін тексеріп, бағалау
Оқушылардың жауаптарына сәйкес топ басшысының ұпайы қойылады
«Үш қадамдық сұхбат»
Бүгінгі өтілген тақырыпқа сәйкес оқушылардың қорытынды пікірі: А - сұрақ қояды, В – жауап береді, С – репортер (жинақтап қорытады)
|
Плакаттар, түрлі – түсті карандаштар
химия оқулығы, 9 - сынып
үлестірмелер
Плакаттар, түрлі – түсті карандаштар
|
Аяқталуы 35– 40 минут
| Рефлексия
Мұғалімге хат
Бағаларды хабарлау Үйге тапсырма
Тақырыпты оқып, есептерін шығарып келеді
|
Үлестірме
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз?
| Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?
1) 2) Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|