Пән:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Дата: 16-17.09.2019
| Класс: 8
| Оқушы саны:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
| 8.1 А Жылу физикасы
|
Сабақтың тақырыбы
| Жылу мөлшері. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы
|
Бастапқы білім
| Конвекция.
Сәулелену. Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу.
Лабораториялық практикум: Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің жылу өткізгіштігін зерттеу.
|
Оқыту мақсаттары
| 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау;
8.3.2.4 меншікті жылу сыйымдылықтың физикалық мағынасын түсіндіру және оны анықтаудың тәсілдерін сипаттау
|
Сабақтың мақсаттары
| Оқушыларға жылу жетелеу сұрақтарын қоя отырып, жаңа сабақты меңгеруіне көмек көрсету. Қабілеттерін ескере отырып, дифференциациялық тапсырмалар беру арқылы практикалық білімдерін арттыру
|
Бағалау критерийлері
| Жылу берілу түрлерін біледі Жылу өткізгіштігі нашар заттарға мысал келтіреді, әртүрлі болу себебін біледі Конвекция құбылысын анықтайды, мысал келтіреді, айырмашылығын дәлелдейді Сәулелену құбылысының ерекшелігін анықтайды, мысал келтіреді
Қорғау
1-топ: Тақырыптың мазмұнын ашып түсіндіреді 2-топ: Эксперимент жасайды,жылу мөлшерін есептейді 3-топ Жылу сыйымдылығының физикалық мазмұнын түсіндіреді
|
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика және терминология: жылу берілу, жылу мөлшері, ішкі энергия, жылу сыйымдылық, масса
Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:
Судың массасы неғұрлым көп болса, оны белгілі бір температуралар айырымына дейін қыздыру үшін соғұрлым көп жылу мөлшері қажет.
Жылулық қозғалыс – тепловое движение - thermal motion
Жылулық энергия – тепловая энергия – thermal energy
Молекула - Молекула - molecule
Қозғалыс – движение - motion
Температура – Температура – temperature
Жылу берілу - теплопередача -heat transfer
Жылуөткізгіштік- теплопроводность- thermal conductivity
|
Құндылықтарды
дарыту
| Оқушыларға жеке тапсырма беру барысында оқушылардың өз беттерінше ізденуін, сөйлеу дағдысын, өзгенің ойын тыңдай отырып, қарсы пікір айтуға дағдыландыру.
|
Пәнаралық байланыстар
| Пән
| Кезең
|
Матеметика, химия
| Есептер шығару
|
Дифференциация
| - топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар тапсырмалар;
- оқушылардың жеке қабілеттеріне сай тапсырмалар.
|
АКТ қолдану дағдылары
| http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/specific-thermal-capacity-aluminium
Спиртовка, мензурка, суы бар (100 мл, 200 мл, 300 мл) стақандар, термометр, көлемдері бірдей су мен май құйылған стақан, көлемдері бірдей суы бар стақан.
Bilimland- молекулалық физика- термодинамика-жылусыйымдылық
http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b7976-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/1_7.swf
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Сергіту сәттері.
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 минут
| Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. Ынтымақтасыты қалыптастыру
Оқушыларға өткен сабақтар бойынша сұрақтар беру:
Жылу өткізгіштік дегеніміз не? Жылу өткізгіштігі нашар қандай заттарды білесіңдер? Заттардың жылу өткізгіштігінің әр түрлі болу себептері неде? Конвекция құбылысы дегеніміз не? Конвекцияның жылу өткізгіштіктен айырмашылығы неде? Қай жерде конвекция болмайды? Табиғи және еріксіз конвекциясина мысалдар келтіріңдер Сәулелік жылу алмасу дегеніміз не? Жылу алмасудың қандай түрлері вакуумда болуы мүмкін? Қандай денелер сәулені жақсы жұтады?
Бағалау критерийлері
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
15 минут
5 мин
| Сыныпты топқа бөлу(дайындық)
1-топ: Жылу мөлшері.
2-топ: Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу
3-топ: . Заттың меншікті жылу сыйымдылығы
Қорғау
Мұғалім сөзі: Жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы тақырыптарын қысқаша түсіндіру (видео тапсырмалар)
| Физика және астрономия,
8 класс, Дуйсенбаев Б.М.
http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics
|
Сабақтың соңы
3 минут
| Бағалау
Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек»
Рефлекция ББҮ
|
|
2-сабақ
|
Сабақтың басы
3 минут
| Көз жаттығулары
| https://www.youtube.com/watch?v=NZpH6YCPnC8
|
Сабақтың ортасы
7 минут
27 минут
| «Миға шабуыл»
Жылу берілу жолымен дене қызғанда берілетін (немесе суығанда олар шығаратын) жылу мөлшері дененің температурасының өзгеруі мен массасына қалай тәуелді?
Меншікті жылу сыйымдылығы заттың тегіне тәуелді ме? Мысал кетір
Оқушылардың ойлары тыңдалады
Есептер шығару
1-топ № 139, 147, 149, 157
2-топ № 140, 150, 161, 163
Бағалау критерийлері:
Жылу мөлшерін есептейтін формуланы қолдана алады Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға келтіреді Қажетті тұрақтыларды кестеден таңдайды Есептеулерді дәл жүргізеді
| Есептер жинағы
В.И. Кем,
Б.А. Кронгарт
|
Сабақтың соңы
3 минут
| Үйге тапсырма: § 10,11
Бағалау
Сабақтың рефлексиясы.
Сөйлемді аяқтаңдар:
Осы сабақта мен үшін маңызды болғаны: _________
Сабақта мені қуантқан…______________
Енді мен біліп жүретін болдым…________________
Маған ұнамаған нәрсе…_______________________
Менің мұғалімге қояр сұрағым…_________________
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?
|