|
КМЖ биолоигия 7 класс. 7.2.2 био. ысамерзімді жоспар Малімні атыжні
Қысқамерзімді жоспар
Мұғалімнің аты-жөні:
| Эгамова Акниет
| Пән/Сынып:
| Биология, 7 сынып
| Қай аптаның нешінші сабағы
| 1 апта, 2 сабақ
| Күні:
| 11.11.2022
| Тарау немесе бөлім атауы:
| Заттардың тасымалдануы
| Сабақтың тақырыбы:
| Тамыр аймақтары. Зертханалық жұмыс №5 «Тамыр аймақтарын зерттеу»
| Оқу мақсаты:
| 7.1.3.4 - тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар орындай алады:
Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметін сипаттап флоэма ксилема құрылысын біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты анықтай отырып, флоэма ксилема құрылысын таниды.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Сабақтың ішкі құрылысымен тамыр аймақтарын зерттейді
| Бағалау критериі:
| 1. тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттауйды
2. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтарын зерттейді
3. Тамыр аймақтарының қызметін ажыратады
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурс
| Сабақтың басы
10 минут
| 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.Сыныптың тазалығына, сабаққа дайындығына көңіл бөлінеді.
|
|
|
Суретте өсімдік сабағының және тамырының көлденең кесіндісі берілген.
Дескриптор. 4 балл
Білім алушы.
Құрылымның атауын жазады.
-Құрылымның қызметін анықтайды.
| Кесте
Сурет
Оқулық
| Сабақтың ортасы
25 минут
| Жаңа сабақ.
Білу және түсіну Тамыр (лат. radix) — Тұқымды және жоғары сатыдағы споралы өсімдіктердің (мүктен басқасы) топыраққа бекіп, одан су, қоректік зат сіңірген, оларды бірқатар бастапқы өзгеріске түсіретін, зат алмасуда пайда болған кейбір заттарды бөліп шығаратын негізгі вегетативті орган. Кейбір өсімдіктерде Тамырда қоректік зат жиналады, атпа тамырлы өсімдіктер Тамырымен вегетативті көбейеді. Гүлді өсімдіктердің Тамыры тұқымның ұрығынан басталады және бұны алғашқы тамыр деп атайды. Тамыр бой конусындағы өсу нүктесі жасушалары бөлінуі нәтижесінде ұшынан өседі. Берілген мәтіндерді балалар «ДЖИГСО әдісі» арқылы оқып алады.
«Карточкадағы терминдер» әдіс
Сабақ - стебель - stem
Тамыр - корень - root of aplant
Жапырақ - лист - leaf
Гүл - цветок - flower
№5 зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу»
Мақсаты: тамырдың өсу аймағындағы түзуші ұлпа мысалында тамыр аймақтарын зерттеу.
Құрал- жабдықтар: бидай мен бұршақ өскіндері,микроскоп,ұлғайтқыш шыны және т.б.
Орындалатын тапсырмалар:
Тапсырма -1.Суретте тамырдың құрылысы көрсетілген, тамырдың аймақтарының атауларын жазып шығыңыз.Тамыр оймақшасының орналасқан аймағын белгілеп, жазыңыз.
Дескрипторлар: 4 балл
тамырдың аймақтарын және тамыр оймақшасын суретте дұрыс белгілейді.
Тапсырма- 2. Тамыр аймақтарының қызметтерін жазып шығыңыз.
Дескрипторлар: 2 балл
- тамыр аймақтарының қызметтерін дұрыс анықтап, жазады.
Тамырдың аймақтары
| Қандай ұлпалардан
құралған
| Қызметтері
| Бөліну аймағы
| Түзуші ұлпа
| Жасушалар үздіксіз бөлініп, басқа мүшелердің қалыптасуына себепші болады
| Өсу аймағы
| Өткізгіш ұлпалар пайда бола бастайды
| Ұзыннан созылып ұзарып,тамыр ұшының топы-раққа терең енуіне әсер етеді
| Сору аймағы
| Жабын ұлпасы
| Топырақта еріген заттар мен суды сіңіреді. Жас таымрға тірек қызметін атқарады
| Өткізу аймағы
| Негізгі және өткізуші ұлпа
| Затты тасымалдау
|
| Оқулық
Сурет
Карточка
Сурет
| Сабақтың соңы
10 минут
| Кері байланыс
Сабақ соңында оқушылар «ВАК» (визуал, аудиал, кинестетик) стратегиясы арқылы рефлексия жүргізеді:
- Бүгінгі сабақта көзбен көріп не үйрендім?
- Бүгінгі сабақта құлақпен естіп не үйрендім?
- Бүгінгі сабақта қолмен жасап не үйрендім?
Үй тапсырма.
Тамырдың құрылысы мен қызметінің өзара байланысын зерттеу
|
| |
|
|