Главная страница
Навигация по странице:

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Пәндік лексика мен терминология

  • Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер

  • Ход урока Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • 5 мин

  • 35 мин

  • Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1: 2

  • Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет

  • апролгнек. Ежелгі Грек философтары (Сократ, Аристотель, Платон) мінсіз қоға. ысамерзімді саба жоспары


    Скачать 29.27 Kb.
    Названиеысамерзімді саба жоспары
    Анкорапролгнек
    Дата10.03.2023
    Размер29.27 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЕжелгі Грек философтары (Сократ, Аристотель, Платон) мінсіз қоға.docx
    ТипДокументы
    #978448

    «Бекітемін»: ____________________

    кафедра меңгерушісі ________________________
    Қысқамерзімді сабақ жоспары


    Пән: Дүниежүзілік тарих

    Мектеп:

    Күні: ______________

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 5

    Келген оқушылар саны: келмегені:

    Бөлім Ежелгі Грекия мәдениеті

    Сабақ тақырыбы: Ежелгі Грек философтары (Сократ, Аристотель, Платон) мінсіз қоғамды қалай елестетті

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    5.2.3.1 Ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру.


    Бағалау критерийлері

    1. Ежелгі Грекиядағы мемлекет түрлерін атап өту: олигархия, тирания, демократия;

    2. Монархия, олигархия, аристократия, тирания, демократия сөздерінің мағынасын түсіндіру;

    3. Ежелгі Грекия философтарының мінсіз қоғам туралы көзқарастарын талдау және 2-3 ерекшелік қасиеттерін тұжырымдау;

    4. Мінсіз мемлекетті графикалық түрде кескіндеу.


    Тәрбиелік мақсат

    Сократ үлгісі арқылы оқушыларда жақсы мен жаманды қалай ажырату; байлыққа, мансапқа, сый-құрметке, билікке қызықпау; зұлымдық жасамау сияқты адамгершілік негіздерін тәрбиелеу.

    Сабақ түрі

    Жаңа тақырыпты зерттеу арқылы үйрену

    Бастапқы білім


    Оқушылар ежелгі өркениеттерді оқып үйреніп, қатаң иерархиялық және әскерилендірілген қоғамдарда озық ойлардың дінмен және табиғи құбылыстарды ерекше күштермен түсіндіру арасында бәсекенің (тайталастық) болатынын түсінеді. Олар жаулап алу соғыстары мен «ұлы империялар» арасында белгілі бір байланыс бар екенін, өркениеттер арасында мәдениеттердің таралуы жайлы білетін болады.

    Пәндік лексика мен терминология

    Эллиндік, философия, эпистемология, риторика, гимназиялар, лицейлер, академиялар, палестра, стиль

    Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер

    • Ежелгі гректер пайымдауларында риториканы қолдануды құнды деп санады, себебі…

    • Біз ежелгі грек білім беру жүйесі мен заманауи білім беру жүйелерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын таба аламыз…

    • Біз Ежелгі грекғалымдарының әлемдік ғылымға қосқан үлесін бағалай аламыз, себебі…

    • Ежелгі грек жазба деректерінің … секілді дәлелдерге ие, сол себепті бізге олардың басқа өркениеттерге көзқарасы мысалы, скифтер туралы... айтады.

    Ход урока

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    5 мин

    (БЫМ) Үш философ, бақытты қоғам, сұрау белгісі бейнеленген коллажды көрсетіңіз. Оқушылардан сабақтың тақырыбы жайлы болжам жасауды сұраңыз.

    «Бұл суреттерді не байланыстырып тұр?» деп сұраңыз. Бірнеше жауапты тыңдап, олардың мінсіз қоғам жайлы идеялар ұсынған ойшыл-философтар екендігін түсіндіріңіз.
    (Ж) Жұптармен мінсіз қоғамның не екенін талдаңыздар.


    Аристотельдің ықшамдалып алынған философиясы

    http://www.rutvet.ru/in-filosofiya-aristotelya-i-sut-ego-ucheniy-6507.html

    Платонның мемлекет жайлы ілімі (ықшамдалған)

    http://aspirantura.ws/platon-gosudarstvo-kratko.htm

    Сабақтың ортасы

    35 мин


    Мінсіз қоғамның үлгісін сызба түрінде сызып, сынып тақтасына орналастыруды сұраңыз.

    (М) Адамзаттың әрқашан мінсіз қоғамға ұмтылатыны және сондай қоғамның орнау мүмкіндігін түсіндіру қажет. Осы философтардың мінсіз қоғам деп түсіндіретіні әділетті қоғам екендігін айтыңыз. Ежелгі философтар осы мәселені қалай шешті?

    (КН) Оқушылар ежелгі грек философтарының өмірі мен еңбектері туралы біледі, олардың әлемдік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтай алады.

    Бұл тақырып идеялардың күштілігін және кейбір тұстарда олардың даулы сипатын ашып көрсетуі тиіс.

    Мінсіз қоғам көптеген философтардың шығармаларында осы қоғам және ондағы адамдардың тәртібі жайлы дебаттар тудырғандықтан, бұл іс-әрекет оқушылардың мінсіз қоғам жайлы ойлануға қызығушылығын тудырады.

    Дереккөздерге талдау жасай отырып, олар қоғам, адамгершілік, үкімет философтардың пайымдауларына тереңдей алады.

    Оқушылар Платонның ең белгілі еңбегі «Республика» б.з.д. 380 жылы жазылғанын білуі тиіс; ол Сократпен әңгімелесу түрінде жазылған: әділдіктің маңыздылығын талқылау және оның қоғамды бақытты ету қабілеті сөз болады. Сократ еңбектерінен алынған мәтінді оқып, талдау барысында сіз өз түсіндірмеңізді император Юлианның (4С бөлімін қараңыз) қоғамды философ-король ретінде басқаратынын мәлімдеуімен байланыстыра аласыз.

    (Т) Сыныпты 3 топқа бөліңіз. Ресурстар тізімінде берілген дереккөздермен жұмысты ұйымдастырыңыз, кестені толтырыңыз:

    Ежелгі Грекияда философтардың (Сократ, Платон немесе Аристотель) сипаттайтын мемлекет үлгілері

    Сократ, Аристотель немесе Платонның мінсіз қоғам үлгісінің сызбасын көрсетіңіз

    Ежелгі грек философтарының(Сократ, Платон немесе Аристотель) ойынша, мінсіз қоғамның 2-3 ерекшеліктері










    10 минут

    Сынып өз философтарының көзқарасын сынып алдында таныстырады. (6 минут)

    (Б) Оқушылар өз таңдауы бойынша олардың ойынша мінсіз қоғамды құрайтын 3 фактіні жазады.

    (Т) ежелгі философтардың қайсы ойлары қазіргі қоғамда жүзеге асқандығын талдауда топтар өз ойларымен бөліседі.

    (ЗН) Өмір мен ежелгі грек философтарының идеяларын зерттей отырып, оқушылар олардың әлемдік мәдениетке және философияға қосқан үлесін бағалай алады. Қосымша жұмыс ретінде оқушылар өз идеяларын жазбаша жауаптарында көрсетулері керек. Баламалы тапсырма ретінде оқушылар Аристотель, Зенон, Цицерондар ұсынған мемлекеттің философиялық үлгілері туралы, қысқаша хабарлама дайындай алады.
    Ф - қалыптастырушы бағалаудың мүмкіндіктері

    - оқушылардың мінсіз қоғамды түсінуін бағалау

    - оқушылардың жазба жұмыстары қаншалықты сенімді болғанын бағалау

    Антикалық философтардың қоғам туралы түсініктері Сократ С9

    http://www.docme.ru/doc/896564/predstavleniya-antichnyh-filosofov-ob-obshhestve

    Сократтың өмірі мен қызметі жайлы қысқаша мәтін

    http://www.peoples.ru/science/philosophy/sokrat/

    http://plato.stanford.edu/entries/socrates/

    Сократтың түр-әлпеті туралы пікірлер (1-бөлім) және Сократтың мәселелері (2-бөлім)
    http://plato.stanford.edu/entries/socrates/#1

    Тылсым күштерге сенуден Ежелгі Грекия қоғамындағы ақылға қонымды себептерге ауысу: Хаммонд Әлем діндерінің атласы 72б

    Платон мен Аристотель

    http://antique-lit.niv.ru/antique-lit/losev/filosofiya-platon-i-aristotel.htm

    Платонның Сократтың өлімі туралы куәлігі

    http://www.eyewitnesstohistory.com/socrates.htm

    Top Trumps жасауға көмектесетін сайттар

    Британника энциклопедиясы
    http://www.britannica.com/EBchecked/topic/34560/Aristotle

    Аристотельдің өмірбаяны

    http://www.peoples.ru/science/philosophy/aristotel/

    Аристотель туралы әлемдік-ғылыми сайт
    http://scienceworld.wolfram.com/biography/Aristotle.html

    Аристотельдің өмірбаяны

    http://www.biography.com/people/aristotle-9188415

    Аристотельдің нақыл сөздері

    http://citaty.info/man/aristotel


    Сабақтың соңы

    5 мин

    Сыныптағы пікірталас: «Сендер қалай ойлайсыңдар, мінсіз қоғам орнату мүмкін бе?» Өз ұстанымыңызға дәлел келтірің.
    Сабақты қорытындылау.




    Қосымша ақпарат

    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

    Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


    1. Жасырын дифференциация – тапсырма уақыт өлшемімен беріледі

    2. 3 тапсырма міндетті емес (дарынды балалар үшін).


    Өзін-өзі бағалау

    Сергіту сәті

    Сабақ бойынша рефлексия
    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

    Жеткізбесе, неліктен?

    Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

    Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







    написать администратору сайта