Главная страница

физра. Історія розвитку лижного спорту. Історія розвитку лижного спорту


Скачать 20.55 Kb.
НазваниеІсторія розвитку лижного спорту
Анкорфизра
Дата06.02.2023
Размер20.55 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаІсторія розвитку лижного спорту.docx
ТипДокументы
#923050

Історія розвитку лижного спорту

Лижі як засіб, що збільшує площу опори й полегшує пересування глибоким снігом, з'явилися в глибоку давнину. Появу лиж зумовила потреба людини добувати їжу і пересуватися засніженою місцевістю. Численні дослідження істориків, археологів, скандинавський епос та інші джерела підтверджують, що народи Скандинавії ще до нової ери застосували лижі. Про використання лиж у найдавніші часи можна дізнатися із наскельних зображень фігур лижників, які знайдено на узбережжі Білого моря. Археологи вважають, що стосуються ці малюнки приблизно кінця III і початку II тисячоліття до н. е. За малюнками можна довідатися про форму лиж — вони вузькі і довгі, із загнутими носками. Фігурки лижників зображені з однією палицею у вигляді списа. Очевидно застосовувано і для полювання, і для зручності під час пересування. Такі ж зображення знайдено у Скандинавії. Проте новітні дослідження дають змогу вважати, що лижі були винайдені значно раніше, ніж припускали до теперішнього часу, — не 5 тисяч років, а приблизно 1 5—20 тисяч років тому. Найімовірніше, першим видом лиж, які використовували північні народи, були ступальні лижі різної форми — круглі, овальні й ракетоподібні.

У процесі еволюції лижі постійно удосконалювали. Почали застосовувати лижі однієї довжини; на полюванні, у лісі і на пересіченій місцевості наші предки використовували короткі і широкі лижі. Згодом поширилися лижі, підбиті знизу шкурою лося, оленя або нерпи ворсом назад, що давало змогу уникнути прослизання під час піднімання вгору. Північні народи лижі використовували в побуті і на полюванні. Завдяки ним могли довго переслідувати звірів, що провалювалися в глибокий сніг. Потім лижі почали широко використовувати на святах і зимових забавах, де демонстрували силу, спритність, витривалість у бігу наввипередки і спусках зі схилів. Під час війни 1812 р. військові лижники зробили значний внесок у перемогу військ Наполеона. Перші відомості про вживання лиж зіспортивною метою належать до періоду Середньовіччя. За свідченням архиепископа О. Магнуса у цей час проводили регулярні змагання на лижах у Лапландії . Проте, очевидно, це були ігри і змагання під час народних свят. Лижний спорт у Скандінавських країнах почав розвиватися насамперед у військових підрозділах і загонах. У 18 ст. за наказом норвезького військового міністра було сформовано лижні загони. Біг на лижах та інші вправи застосовували для підготовки військ до бойових дій. Відомо, що 1767 р. у Христіанії (Осло) розробили програму змагань на лижах для військовиків, куди входили швидкісні змагання на коротку дистанцію з повною амуніцією і зброєю, стріляння по цілі під час спуску зі схилу, спуску зі схилу серед кущів і з крутого схилу. У програмі було спеціально зазначено, що в змаганнях могли взяти участь усі охочі, а не тільки військові. Дещо пізніше лижний спорт розвинувся у Швеції. Популяризації лижного спорту сприяли лижні пробіги на 220 і 460 км, які організував полярний дослідник А. Норденшельд . Перший лижний клуб було засновано в Стокгольмі 1 895 року. Інші країни Західної Європи почали розвивати лижний спорт пізніше, ніж скандинавські. Кліматичні умови сприяли розвиткові насамперед гірських видів. Наприкінці минулого століття лижні клуби стврено в Австрії, Швейцарії, Італії, Франції та ін.

Имовірною є версія, що лижі (лещети) поширилися в Україні через Фінляндію, на що вказує слово «нарти». У 1914-1 924 рр. лещетарський спорт у Галичині розвивався стиіхійно. Але вже в той час у найбільш сприятливих місцях для розвитку зимових видів спорту - Львові, Ворохті, Славському, Кременці. Перша зимова Олімпіада, що відбулася 1924 року у Шамоні (Франція), сприяла утворенню координаційного органа для розвитку лещетарського спорту в Галичині. Напередодні Другої світової війни лещетарство стало популярним завдяки високому рівню навчально-методичного забезпечення. Провідні фахівці лещетарської науки: розробили основи техніки їзди на лещетах , методи навчання способів пересування, які до сьогодні не зазнали особих змін. А вже після Другої світової війни в Україні почався активний розвиток з усіх видів лижного спорту.


написать администратору сайта