Нұр Сұлтан қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Пән: биология
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Күні: 19.09.-23.09
| Класс: 8
| Оқушы саны
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
| 8.1 В Микробиология және биотехнология |
Сабақтың тақырыбы
| Пайдалы бактериялар. Йогурт және ірімшік өндіру. Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
Зертханалық жұмыс «Йогурт және ірімшік өндірісін зерттеу».
|
Оқу мақсаты
| 8.4.3.3 йогурт және ірімшік өндірісін зерттеу
|
Сабақтың мақсаты
| Оқушылар:
Тірі ағзалар мен биологиялық үдерістерді өнеркәсіптік өндірісте пайдалану жайында біледі;
Сүт өнімдерін пастерлеу ұғымы жайында біледі;
Үй жағдайында йогурт және ірімшік жасауды үйренеді
|
Бағалау критерийлері
| Оқушылар:
Қауіпсіздік шараларын сақтайды; Йогурт және ірімшік жасау кезеңдерін түсінеді; Бактерияларды сүт өнімдерін жасауда не үшін қолданатынын біледі; Йогурт және ірімшік жасай алады.
|
Тілдік мақсаттар
| Ірімшік және йогурт өндіру үрдісін қорытындылап, бактериялардың маңызын ашады. Не себепті сүтті суытудың мәнін түсінеді.
(оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым)
Пәнге қатысты лексика мен терминология: айран, ірімшік, ашу, ашыту бактериялары, сүтқышқылды бактериялар, фермент, лактоза, лактаза, микробиолог, биотехнология.
|
Пәнаралық байланыстар
| Пән
| Кезең
|
ағылшын тілі
| терминдерді, сөз тіркестері, биологиялық диктант
|
Құндылықтарды
дарыту
| Басқалардың пікірін құрметтеуге тәрбиелеу, бүкіл сабақ барысында құрдастарымен және ересектермен дұрыс қарым-қатынас жасау, мектеп жабдықтарына ұқыпты қарау.
|
Дифференциация
| Оқу ортасы бойынша саралау - жаңа материалды зерттеу
Қорытынды нәтиже бойынша саралау-практикалық жұмыс
|
АКТ қолдану дағдылары
| Қосымша интернет ресурстары:
|
Алдыңғы білім:
| Оқушылар 7 сыныптың биология курсынан бактериялардың тек микроскопта ғана көрінетін аса ұсақ ағзалар екенін біледі. «Микроағза» терминін түсіндіреді және 7-сыныптың «Микробиология және биотехнология» бөлімінен микробиология өнімін, антибиотиктер мен дезинфекциялаушы құралдардың қолданылуын сипаттай алады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 – 15 минут
15 -18 минут
| Оқушылардың ойын шоғырландыру!!
Өтілген тақырып бойынша қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын алу
Жұқпалы аурулар, ауру тудыратын бактериялар бойынша білімдерін тексеру.
Кері байланыс беру!!!
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтайды.
|
|
Сабақтың ортасы
18 – 25 min 25 – 28 min
28 – 37 min
|
Сүт өндірудегі бактериялардың рөлі қандай?
Сүтқышқылды бактериялар туралы не білесіз ? Пайдалы бактериялар және оларды өндірісте қолдану жөнінде ақпарат беру Йогурт жасау бойынша бейнематериал көрсету Йогурт дайындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері жайында түсіндіру. Йогуртты үй жағдайында дайындау этаптарымен толық таныстыру.
|
Слайд 2-5 https://www.youtube.com/watch?v=0EgX10W52fs Слайд 6-11
|
Сабақтың соңы
37 – 40 min
| Рефлексия: 3+2+1
3- мен білдім
2- мен білемін
1- білгім келеді
Үй тапсырмасы: Йогурт дайындау, оқулықтағы өзіңді тексер сұрақтарына жауап беріп келу.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?
|