Главная страница

Відповідь на фото 4. Дегтяр Н., 12 група. Кавернозний туберкульоз легень


Скачать 168.5 Kb.
НазваниеКавернозний туберкульоз легень
Дата24.11.2022
Размер168.5 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаВідповідь на фото 4. Дегтяр Н., 12 група .docx
ТипДокументы
#809746

Опис рентгена




Діагноз: Кавернозний туберкульоз легень.

Стадія прогресування туберкульозу легень, що протікає з утворенням тонкостінної порожнини, для якої не властиві запально-фіброзні зміни стінок та навколишньої легеневої тканини.
Опис рентгену:

  • Визначається 1 каверна округлої форми d≤4 см, товщина стінки каверни 2-3 мм.

  • Внутрішній контур – чіткий, зовнішній – нерівний.

  • Тіні фіброзних рубців та вогнищ чаші виявляються навколо каверн, що розвинулися з інфільтративного або дисемінованого туберкульозу.

  • Каверна, що рубцюється, має неправильну форму з тяжами до кореня легені і плеври.


Симптоматика:

Локалізація кавернозного туберкульозу легень зазвичай одностороння. Захворювання розвивається, зазвичай, на 3-4-й місяць неефективного лікування інших форм туберкульозу. Клінічна картина найбільше виражена у фазу розпаду. Виникає кашель з харкотинням, кровохарканням. Над порожниною розпаду вислуховуються вологі хрипи.

Після закінчення формування каверни симптоматика стає мізерною, маловираженою та неспецифічною. Може відзначатись астенія, постійне почуття втоми, знижений апетит, схуднення, періодичний субфебрилітет. Хворі з кавернозним туберкульозом легень є резервуаром інфекції та джерелом поширення мікобактерій. Тому нерідко саме бактеріовиділення стає основою для детальнішого обстеження пацієнта.

Кавернозний туберкульоз легень протікає не більше 2-х років. Загоєння каверн можливе у кількох випадках: з формуванням рубця, туберкульоми, одиничного туберкульозного вогнища, санованої порожнини. В інших випадках кавернозний туберкульоз перетворюється на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень.
Лікування:

Через активне бактеріовиділення хворі з кавернозним туберкульозом легень потребують стаціонарного лікування в умовах протитуберкульозного диспансеру. Терапія вперше виявленого кавернозного процесу проводиться за допомогою одночасного призначення 3-4 протитуберкульозних препаратів (зазвичай - ізоніазиду, етамбутолу, рифампіцину та стрептоміцину). Для забезпечення високих концентрацій специфічних хіміотерапевтичних засобів вони можуть вводитися внутрішньовенно, внутрішньобронхіально, а також у порожнину каверни. Додатково призначається туберкулінотерапія, лікувальна дихальна гімнастика, фізіотерапія (індуктотермія, ультразвук, лазеротерапія). У разі високого ризику розвитку лікарської стійкості мікобактерій до схеми лікування додають фторхінолони та канаміцин.

У сприятливих випадках проведення 4-6-місячного курсу специфічної терапії приносить позитивні результати: відбувається припинення бациловиділення, зменшення та закриття каверни. Якщо протягом названого терміну не вдається досягти загоєння каверни, приймається рішення про оперативне лікування кавернозного туберкульозу: резекцію легені, оперативну колапсотерапію (накладення штучного пневмотораксу). За будь-якого розвитку подій після стаціонарного етапу проводиться санаторне та амбулаторне лікування з подальшим диспансерним спостереженням.


написать администратору сайта