Главная страница
Навигация по странице:

  • Киснева ємність крові

  • Здатність гемоглобіну приєднувати кисень підвищується при зменшенні таких чинників

  • Здатність оксигемоглобіну віддавати кисень збільшується завдяки зростанню таких чинників у крові

  • Колірний показник

  • Вміст лейкоцитів в крові

  • Карбгемоглобіном

  • Вміст гемоглобіну в одиниці обєму крові

  • При зниженні температури

  • Киснева ємність крові. Киснева ємність крові та її визначення


    Скачать 245.15 Kb.
    НазваниеКиснева ємність крові та її визначення
    АнкорКиснева ємність кров
    Дата26.05.2020
    Размер245.15 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаКиснева ємність крові.docx
    ТипРеферат
    #125567


    Реферат

    З предмету «Нормальна фізіологія»

    На тему «Киснева ємність крові та її визначення»

    Кров – основна транспортна система організму. Це в’язка червона непрозора рідина, яка складається з блідо-жовтої плазми та форменних елементів – еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів.

    У 1939 р. Г.Ф.Ланг запропонував об’єднати кров і органи, в яких відбувається утворення клітин крові та їх руйнування, – кістковий мозок, вилочкову (загрудинну) залозу, лімфатичні вузли, селезінку і печінку, регулюючий нейрогуморальний апарат – в загальне поняття система крові. Компоненти цієї системи здійснюють безпосередній контакт з кров’яним руслом. Таке взаємовідношення забезпечує не тільки транспорт клітин, але й потрапляння різноманітних гуморальних факторів з крові в кровотворні органи.

    Кров, органи, в яких відбувається утворення клітин крові та їх руйнування і регулюючий нейрогуморальний апарат об'єднані в загальне поняття – система крові.

    Головним місцем утворення клітин крові є кістковий мозок. У ньому ж здійснюється і руйнування еритроцитів, повторне використання заліза, синтез гемоглобіну, накопичення резервних ліпідів. З кістковим мозком пов’язано походження популяції В-лімфоцитів.

    • Киснева ємність крові - кількість кисню, яка одномоментно знаходиться у зв'язаному вигляді з гемоглобіном в артеріальній крові.

    Легені забезпечуються кров'ю від обох кіл кровообігу. Але газообмін відбувається тільки в капілярах малого кола, в той час як судини великого кола кровообігу забезпечують харчування легеневої тканини. В області капілярного русла судини різних кіл можуть анастомозірованной між собою, забезпечуючи необхідне перерозподіл крові між колами кровообігу. Опірність току крові в судинах легенів і тиск в них менше, ніж в судинах великого кола кровообігу, діаметр легеневих судин більший, а довжина їх менша. Під час вдиху збільшується приплив крові в судини легенів і внаслідок їх розтяжності вони здатні вміщати до 20-25% крові. Тому легкі при певних умовах можуть виконувати функцію депо крові. Стінки капілярів легких тонкі, що створює сприятливі умови для газообміну, але при патології це може привести до їх розриву і легеневого кровотечі. Резерв крові в легенях має велике значення у випадках коли необхідна термінова мобілізація додаткової кількості крові для підтримки необхідної величини серцевого викиду, наприклад на початку інтенсивної фізичної роботи, коли інші механізми регуляції кровообігу ще не включилися.

    • Газообмін - це транскапілярний обмін дихальних газів (СО2 і О2). Здійснюється між венозною кров'ю і повітрям альвеол, в малому колі кровообігу, і між артеріальною кров'ю і тканинами в великому колі кровообігу.

    Кисень транспортується кров’ю у двох формах:

    1. Розчинений у плазмі крові. При РСО2 =100 мм.рт.ст. в 1л крові розчиняється 3 мл кисню.

    2. В хімічно зв’язаному з гемоглобіном стані – у вигляді оксигемоглобіну. Це основна форма транспорту кисню – 1г гемоглобіну за оптимальних умов може зв’язати 1,34 мл кисню. Виходячи з цього розраховують кисневу ємкість крові – максимальну кількість О2 , котру може зв’язати 1л крові. КЄК при концентрації гемоглобіну 150 г/л складає 200мл/л, або 20% об’ємних.

    КЄК  залежить від кількості гемоглобіну віл крові та його властивостей приєднувати і віддавати кисень.

    1 г НЬ максимально може приєднати 1,34 мл кисню (число Хюфнера). В 1 л крові міститься в середньому 140 г НЬ, який може зв'язати: 140 • 1,34 = 187,6 мл кисню.

    У плазмі крові при Ро2 100 мм рт. ст. у 1 л розчиняється лише 3 мл кисню. Отже, основна роль у транспортуванні кисню належить гемоглобіну еритроцитів.

    Молекула гемоглобіну, що утримує 4 молекули гему, може транспортувати не більше чотирьох молекул кисню, при цьому валентність заліза не міняється, тому приєднання кисню (O2) до гемоглобіну (Нb) називають оксигенацією, в результаті якої утворюється оксигемоглобін (НbO2). Він має при спектроскопії дві лінії поглинання у жовто-зеленій частині спектра і надає артеріальній крові яскраво-червоного кольору.

    Здатність гемоглобіну приєднувати кисень підвищується при зменшенні таких чинників:

    ■ Рсо2 в крові, тобто при гіпокапнії,

    ■ температури крові - при гіпотермії

    ■ концентрації іонів водню - при алкалозі

    ■ концентрації 2.3-дифосфогліцеринової кислоти (2.3- ДФГ) в еритроцитах, яка утворюється при гліколізі.

    Здатність оксигемоглобіну віддавати кисень збільшується завдяки зростанню таких чинників у крові:

    ■ Рсо, в крові - при гіперкапніг,

    ■ температури крові - при гіпертермії

    ■ концентрації іонів водню - при ацидозі

    ■ концентрації 2,3-ДФГ в еритроцитах, при гліколізі.

    Колірний показник – відносна величина, що характеризує насичення еритроцита гемоглобіном і відображає їх процентне відношення. Якщо за 100 % гемоглобіну прийняти величину, що умовно дорівнює 166,7 г/л, а за 100 % еритроцитів – 5 • 1012/л, то КП буде становити 1. У нормі КП коливається від 0,85 до 1.

    Роль заліза

    Залізо є важливим елементом в утворенні гемоглобіну й багатьох ферментів. Загальна кількість заліза близько 4 г, 65 % його знаходиться в гемоглобіні, близько 4 % – в міоглобіні, від 15 до 30 % – в клітинах ретикулоендотеліальної системи та паренхімі печінки у формі феритину (рис. 9.11).

    Кількість заліза, що надходить з їжею, залежить від дієти, проте повинна бути не менше 15 мг/добу.

    Всмоктування заліза в тонкій кишці залежить від таких чинників:

    ■ наявності НСІ у шлунковому соку, завдяки чому воно вивільнюється із комплексів у вигляді Fe2+ й активно всмоктується у верхній частині дуоденум, де pH = 3:

    ■ від властивостей Fe2+, яке більше розчиняється в нейтральному середовищі, ніж Fe3+;

    ■ від глікопротеїнів у шлунку, які секретуються парієтальними клітинами слизової оболонки.

    Залізо, що всмокталося у тонкій кишці в кров, приєднується до транспортного білка плазми бета-глобуліну, внаслідок чого утворюється апотрансферин, який перетворюється до трансферину й транспортується плазмою до клітин деяких тканин, де вивільнюється. Особливістю трансферину є те, що він міцно зв'язується з мембранами еритробластів у червоному кістковому мозку, після чого потрапляє в їх цитоплазму шляхом ендоцитозу. Надлишок заліза осідає в усіх клітинах, проте найбільше – в ретикулоендотеліальній системі та гепатоцитах печінки. У цитоплазмі клітин він комбінується з білком апо- феритином, з якого утворюється феритин. Невелика частка заліза зберігається у розчинній фракції – гемосидерині. Коли кількість заліза в плазмі значно падає, воно може поповнюватись завдяки гемосидерину.

    Старі еритроцити (живуть до 120 діб) руйнуються переважно в селезінці, гемоглобін вивільнюється з клітин і надходить у моноцито-макрофагальну систему, де утворюється вільне залізо у вигляді феритину, яке може використовуватись знову для синтезу гемоглобіну. Близько 0,6 мг заліза виділяється з організму щодня, переважно з фекаліями. Додаткова втрата заліза виникає підчас кровотечі. У жінок підчас місячних втрачається близько 0,7 мг заліза за добу. Загальний дефіцит заліза можна визначити за формулою:

    Залізо (мг) = (Нb в нормі - Нb досліджуваного) • маса тіла (кг) • 2,21 + 1000.

    Певна роль в еритропоезі відводиться міді, яка заноситься кровотоком у кістковий мозок і сприяє включенню заліза в структуру гема. При відсутності міді еритроцити дозрівають до стадії ретикулоцитів, при нестачі – розвивається анемія.



    • Здатність гемоглобіну реагувати з киснем характеризує крива дисоціації оксигемоглобіну (КДО). При її побудові на осі абсцис відкладують РО2 (мм.рт.ст), по осі ординат – відсотковий вміст оксигемоглобіну в крові. Будують КДО мінімум за двома точками:

    • при РО2 = 100 мм.рт.ст. гемоглобін насичений киснем на 98%;



    • при РО2 = 60 мм.рт.ст. насичення О2 складає 90%;



    • при РО2 = 26 мм.рт.ст. насичення гемоглобіну киснем – 50%.



    • при РО2 = 0, насичення гемоглобіну = 0%.



    Характерно, що при високому РО2 гемоглобін легко взаємодіє з киснем – утворення HbO2 (верхня, полога – "горизонтальна" частина кривої). Зниження РО2 зі 100 до 60 мм.рт.ст мало впливає на утворення НbO2 – його концентрації зменшується лише на 8%. Це означає, що зниження тиску кисню в альвеолах до 60 мм.рт.ст мало вплине на транспорт кисню кров’ю, хоча напруження кисню в плазмі буде знижуватися пропорційно зниженню тиску О2 в альвеолах. Завдяки такій особливості ходу КДО, ми можемо, наприклад, підійматися в гори – не зважаючи на істотне зниження атмосферного тиску, постачання тканин киснем зберігається на потрібному рівні.

    Коли парціальний тиск О2 в атмосфері високий, реакція

    Hb + O= HbO2

    зсунута в бік утворення оксигемоглобіну. В умовах цілісного організму такі умовистворюються при проходженні крові капілярами легень.

    Зниження Ро2нижче 60 мм.рт.ст. супроводжується значним зниженнямHbO2в крові – він активно дисоціює з утворенням гемоглобіну та вільного кисню. В умовах цілісного організму це відбувається в тканинах (рівень Ро2складає 50-20 мм.рт.ст.). І що активніше функціонує тканина, тим нижчий в ній рівень О2– посилена дисоціаціяHbO2з вивільненням молекулярного кисню, котрий утилізується тканинами. Тобто, за цих умов реакція взаємодії кисню та гемоглобіну зсунута в бік дисоціації оксигемоглобіну.

    Отже, S-подібна форма кривої дисоціації оксигемоглобіну відображає компроміс між необхідністю активно зв’язувати кисень у атмосфері з високим парціальним тиском його (капіляри легень) та легко віддавати кисень в атмосфері з низьким парціальним тиском (капіляри тканин).

    Спорідненість кисню та гемоглобіну і хід КДО залежать від кількох чинників. Деякі з них знижують цю спорідненість; прицьому гемоглобін легше віддає кисень, а КДО зсувається праворуч. Видно, що при зсуві КДО праворуч при тому ж рівні парціального тиску кисню розпадається більше оксигемоглобіну. До чинників, що зсувають КДО праворуч належать:

    - накопичення вуглекислоти (взаємодіє з глобіновою частиною Нb– зниження його спорідненості до кисню);

    - накопичення йонів водню (протонів – зниження рН) – протони також взаємодіють з глобіном – зниження спорідненості кисню і Hb;

    - підвищення температури.

    Усі ці цинники впливають на оксигемоглобін в тканинах, що активпо працюють – саме там накопичуються вуглекислота, протони, підвищується температура (через посилений метаболізм). Це призводить до зменшення спорідненості Hbі О2– посилення дисоціації оксигемоглобіну – посилене утворення молекулярного кисню, котрий необхідний тканинам, що активно функціонують.

    Ще одним чинником, котрий зсуває КДО праворуч є підвищення концентрації 2,3-дифосфогліцерату (2,3-ДФГ) в еритроцитах. Ця сполука є продуктом вуглеводного обміну (гліколіз). А оскільки основним джерелом енергії для еритроцитів є анаеробний гліколіз, то 2,3-ДФГ виникає при гіпоксії. 2,3-ДФГ взаємодіє з глобіном – спричиняє аналогічний з попередніми сполуками ефект – покращує постачання тканин киснем.

    Зсув КДО ліворуч відповідає підвищенню спорідненості гемоглобіну до кисню – при тому ж рівні парціального тиску О2кількість оксигемоглобіну буде більшою. Зсув КДО ліворуч викликають:

    • зниження концентрації вуглекислоти;

    • підвищення рН;

    • зниження температури;

    • зниження вмісту 2,3-ДФГ в еритроцитах.

    Отже, чинниками, котрі впливають на зв’язування і передачу кисню кров’ю є:

    • вміст гемоглобіну в крові (прямопропорційний до зв’язувальної здатності крові);

    • парціальний тиск кисню (при високому тиску переважно зв’язує кисень, при високому - віддає);

    • вміст вуглекислоти;

    • рН;

    • температура;

    • концентрація 2,3-ДФГ;

    Коефіцієнт утилізації кисню (КУО2) характеризує віддачу кисню тканинам. Розраховують його за формулою:

    Виражають КУО2в процентах. У стані спокою він складає 30-35%, тобто тканини споживають 30-35% кисню, що міститься в артеріальній крові. При фізичному навантаженні КУО2збільшується; при дуже інтенсивній роботі він складає 70-75%. Цьому сприяють:

    • зниження Ро2в тканинах, що активно функціонують;

    • накопичення в цих тканинах вуглекислоти;

    • накопичення в них протонів;

    • підвищення в них температури.

    Завдяки підвищенню утилізації кисню при фізичному навантаженні зростає артеріо-венозна різниця кисню. У спокої вміст О2в артеріальній кровіблизько 200 мл/л, у венозній – 130-140 мл/л. Тобто артеріо-венозна рязниця складає 60-70мл/л. При фізичному навантаженні вміст О2в артеріальній крові зростає незначно (вихід крові з депо і згущеня її в одиниці об’єму дещо підвищує концентрацію гемоглобіну). В той же час істотно знижується вміст О2у венозній крові за рахунок посиленої його віддачі; вміст О2прицьому у венозній крові може знижуватися до 60-70 мл/л. За таких умов артеріо-венозна різниця зростає до 130-140 мл/л.

    Джерела використаної інформації:

    1. [https://pidruchniki.com/80732/meditsina/kisneva_yemnist_krovi_kolirniy_pokaznik]

    2. [https://studfile.net/preview/1551781/page:4/]

    3. [http://um.co.ua/9/9-17/9-173318.html]


    Тестові питання до даної теми:

    1. Здатність гемоглобіну приєднувати кисень зростає при :

    1. Ацидозі

    2. Гіперкапнії

    3. Гіпертермії

    4. Гліколізі

    5. Алкалозі

    1. До чинників, які впливають на зв'язування і передачу кисню кров'ю не належать:

    1. pH

    2. Парціальний тиск кисню

    3. Вміст гемоглобіну в крові

    4. Температура

    5. Вміст лейкоцитів в крові

    1. Гемоглобін, приєднавший до себе вуглекислий газ, називається:

    1. Оксигемоглобіном

    2. Карбоксигемоглобінов

    3. Карбгемоглобіном

    4. Метгемоглобіном

    5. Редукований гемоглобін

    [https://studfile.net/preview/4104138/page:2/]

    1. Внаслідок фізичного навантаження киснева ємність крові в людини збільшилася з 180 до 200 мл/л. Основною причиною цього є те, що при фізичному навантаженні збільшується:



    1. Вміст гемоглобіну в одиниці об'єму крові

    2. Дифузійна здатность легень

    3. Вміст кисню в альвеолах

    4. Спорідненість гемоглобіну до кисню

    5. Хвилиний об'єм дихання

    [https://www.med-test.in.ua/test/f436b840-deaa-3005-8386-e07f841f55a9]

    1. При зсуві кривої дисоціації гемоглобін краще приєднує О2 і погано його віддає .При яких умовах крива дисоціації зсувається вліво:

    1. При підвищенні температури

    2. При зниженні температури

    3. При зменшенні рН

    4. При підвищенні рівня СО2

    5. При підвищенні 2,3 ДФГ

    [https://studfile.net/preview/3270285/page:4/]


    написать администратору сайта