Главная страница
Навигация по странице:

  • Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: Сабақтың тақырыбы

  • Оқу мақсаты Электронды кестеде шартты форматтауды қолдану. Сабақ мақсаттары

  • Ойлау дағдыларының деңгейлері

  • Сабақтың басы 3 мин Ұйымдастыру кезеңі: шаттық шеңбері арқылы ынтымақтастық ақуалын орнату. «Мозайка»

  • «Қарлы кесек»

  • Кні Малімі


    Скачать 263.2 Kb.
    НазваниеКні Малімі
    Дата15.12.2022
    Размер263.2 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаformattau.docx
    ТипДокументы
    #847543

    Күні

    Мұғалімі:

    7 сынып

    Қатысқан оқушылар саны:

    Қатыспаған оқушылар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    7.2.2.4.. Шартты форматтау

    Оқу мақсаты

    Электронды кестеде шартты форматтауды қолдану.

    Сабақ мақсаттары

    • Барлық оқушылар: Excel бағдарламасында кестелерді шартты түрде форматтауды білу.

    • Басым бөлігі: «Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі» бөліміндегі қажетті ережелерді пайдалану.

    • Кейбір оқушылар: «Шартты форматтау бөліміндегі "Гистограмма, түстік шкалалар, белгішелер жиынтығы» құрылымының артықшылықтарын орындау.

    Тілдік мақсат

    Шартты форматтау, Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі гистограмма, түстік шкалалар, белгіше жиынтығы, правила Больше.

    Пән аралық байланыс

    Орыс тілі, ағылшын тілі, алгебра.

    Ойлау дағдыларының деңгейлері

    Білу және түсіну, қолдану


    Бағалау критерийлері

    Excel бағдарламасында кестелерді шартты түрде форматтауды қолдана алады.

    «Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі, бірінші және соңғы іріктеу ережесі» бөліміндегі т.б.қажетті ережелерді қолдана біледі.

    Шартты форматтау бөліміндегі "Гистограмма, түстік шкалалар, белгішелер жиынтығы" құрылымының артықшылықтарын қолдануды біледі.


    Алдыңғы білім

    Кесте құру, пішімдеу, диаграммалар құру

    Сабақтың басы
    3 мин

    Ұйымдастыру кезеңі: шаттық шеңбері арқылы ынтымақтастық ақуалын орнату.

    «Мозайка» әдісі арқылы топқа біріктіру

    «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтау



    Сабақтың ортасы
    7 мин
    Тапсырмалар:

    5 мин

    «Сен маған, мен саған» әдісі. Оқушылар жаңа тақырыпты оқулықтан оқып, талқылап, қарсылас топқа сұрақ құрастырады.

    Деңгейлік тапсырмалар:

    Алдыңғы кестені паидаланып. Осы кестеде тапсырмаларды орындау:

    1.Алдыңғы кестеде"Бағалар" бағанасында құны 300 теңгеден жоғары көкөністерді ерекшелеңдер.

    2. Алдыңғы кестеде "Бағасы, Саны" бағанасында алғашқы ең көп сандағы 5 көкөністі ерекшелеңдер.

    3. Алдыңғы кестеде"Бағандар" бағанасындағы арзан және қымбат көкөністерді " Гистограмма "бөліміндегі түстік шкалалар ережесін паидаланып анықтаңдар.




    Тапсырма





    1. Алдыңғы кестеде көкөністің атауы, бағасы және саны көрсетілген кесте берілген.

    Тапсырманы орындауда "Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі"бөліміндегі "Больше"батырмасын басып , сұқпат терезесіндегі жолға 300 санын тергенімізде, 300 теңгеден жоғары құндағы көкөніс жасыл түспен боялу ұяшығы ерекшеленетінін көру.

    2 « Бірінші және соңғы мәндерді іріктеу ережесі» бөлімдегі «10 первых элемент» батырмасын басқанда, сұхбат терезесіндегі 10 деп көрсетілген ұяшықтағы санды 5-ге өзгерткенімізде, бағасы ең көп сандағы 5 көкөніс сары түске ерекшеленетінін көру.

    1. Алдыңғы кестедегі «Бағасы» ұяшығын ерекшелеп, «Гистограмма» бөліміндегі түстік шкалалар ережесін қолданып, көк түсті гистограмманы таңдап, бағасының арту немесе кемуіне қарай боялуын көру. «Саны»бағанасындағы ұяшықтардың мәнінің арту немесе кемуіне қарай түсінің боялуын көру.








    Дескриптор




    1. Шартты форматтауды қолданып ең жоғары бағаны көк түспен ерекшелеуді біледі.

    2. Ең қымбат тұратын 5 көкөніс бағасын жасыл түспен ерекшелеуді біледі.

    3. Ең қымбат тұратын көкөнім бағасын санын анықтап сары түспен ерекшелеуді біледі.

    4 . Кестеде орналасқан санның ішіндегі ең үлкенін көзбен қалай тез ажыратуын біледі.

    5. Түстік шкаралар бөлімінде ұяшықтарға түстерді таңдауды жүзеге асыруын біледі.

    "Бағасы, Саны" бағанасында алғашқы ең көп сандағы 5 көк өністі ерекшелеу.

    қ/с

    Көк өністің атауы

    Бағасы

    Саны

    1

    Қарбыз

    300

    20

    2

    Қауын

    350

    30

    3

    Қызанақ

    600

    50

    4

    Қиар

    450

    60

    5

    Алма

    350

    55

    6

    Картошка

    250

    65

    7

    Жуа

    270

    30

    8

    Сәбіз

    400

    35

    9

    Асқабақ

    200

    25

    10

    Өрік

    150

    45












    A

    B

    C

    D

    1

    қ/с

    Көк өніс атауы

    бағасы

    саны

    2

    1

    Қарбыз

    3


    00


    20

    3

    2

    Қауын

    400

    30

    4

    3

    Қызанақ




    600

    50

    5

    4

    Қиар

    200

    60

    6

    5

    Алма

    1


    50


    55




    Сабақтың соңы

    Айналма жол әдісі боиынша сұрақтарды топ топқа қояды сұрақты алған топ жауап береді.



    Сұрақтар.
    1. Шартты форматтау құрал-саймандары қандай бөлімдерден тұрады?

    2. Шартты форматтау бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар және олардың қызметтері қалай сипатталады?

    3.«Набор значок» Белгішелер, бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою әдісін түсіндіріп беру.

    4.Түстік шкалалар бөлімінде ұяшықтарға түстерді таңдауды қалай жүзеге асырады?




    Үй тапсырмасы



    Электронды кестеде 5 бағанды таңдап төмендегі тапсырма боиынша толтыр. Шартты фарматтау бөлімдерін қолданып, жасыл түспен 0 мен 10 арасындағы сандарды ерекшелеу.

    1.бағанда -50 мен 50 арасындағы сандар.

    2.бағанда -20 мен 80 арасындағы сандар

    3.бағанда -60 пен 40 арасындағы сандар




    Кері байланыс.

    «БББ» әдісі

    3мин

    Сабақ соңындағы оқушылар стикерге жазады:

    - нені білді,

    -нені үйренді;

    - не әлі де түсініксіз;


    Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

    «Ойлау-жұптас-бөліс» тәсілін қолданып, Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы өз ойын жұптарымен бірлесе отырып, бүкіл топта талқылаиды. Тәжірибелік тапсырмаларды орындауда деңгейлік тапсырмаларды орындатамын. «Кластер» тәсілі арқылы топ мүшелері арасында талқылау әңгімесі өрбітіледі.

    Сындарлы оқыту дағдыларын қалыптастырады.

    Оқушы үшін оқу мүмкіндіктері ұлғаяды.

    Бірлесе отырып: топпен, жұппен,жеке деңгейлік тапсырмалар беру арқылы жетістікке жетеді.


    Бағалау

    Мадақтау сөз арқылы, әр тапсырма бойынша бағалау критерийлерін қолдану және смайлк арқылы бағалау , оқушылардың шығармашылық ой қабілеттерін бағалау

    Оқушының белсенділігін бармақ арқылы бағалау .





    написать администратору сайта