Главная страница
Навигация по странице:

  • Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақ тақырыбы

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • Сабақ мақсаты Барлығы

  • Кейбіреулері

  • Ойлау дағдыларының деңгейі Білу, түсіну Тілдік мақсаттар

  • Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

  • Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

  • Ресурстар Сабақтың басы10 мин 1.Психологиялық ахуал.

  • 2.Қызығушылықты ояту .Миға шабуыл. Үй жұмысы «Әткеншек» әдісі бойынша бір – біріне сұрақ қою арқылы жүзеге асады. 3. Топқа бөлу

  • Мұғалім оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын болжайды, мақсатымен таныстырады.

  • Мағынаны тану 1-тапсырма. Жеке жұмыс Шарты

  • Бағалау критерийі: 1.Тұжырымдамалық карта жасайды.Дескриптор

  • Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау 2 – тапсырма. Топтық жұмыс

  • Дескриптор

  • 3- тапсырма Топтық жұмыс

  • Дескриптор: - шығармадан алған әсерін сипаттайды.

  • КБ: Ауызша кері байланыс

  • Үй жұмысын саралап беру.

  • Сабақты қорытындылау: «Сұрақ- жауап» әдісі арқылы.

  • Кері байланыс «Бәрімізде бір сөйлем».

  • Денсаулық және қауіпсіздік техник

  • Кні Малімні атыжні Курмангожина Айнур Сериковна Сынып 9


    Скачать 27.75 Kb.
    НазваниеКні Малімні атыжні Курмангожина Айнур Сериковна Сынып 9
    Дата16.09.2022
    Размер27.75 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1574178057.docx
    ТипДокументы
    #680975

    Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Адам жанының құпиясы

    Мектеп: №1Зеренді орта мектебі

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні: Курмангожина Айнур Сериковна

    Сынып: 9

    Қатысқандар: Қатыспағандар:

    Сабақ тақырыбы

    Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хиқаяты.

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

    9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау.




    Сабақ мақсаты

    Барлығы: «Шұғаның белгісі» көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.

    Көпшілігі: көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлерді топтастырады.

    Кейбіреулері:идеясы бойынша кейіпкерлердің типтеріне сыни пікір білдіреді.

    Бағалау критерийі

    1.Көркем шығарманың идеясын анықтайды;

    2. Идеяға сай кейіпкер жүйесін табады;

    Ойлау дағдыларының деңгейі

    Білу, түсіну

    Тілдік мақсаттар

    Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кейіпкер, мінездеме, образ, адамгершілік қасиет , Әбдрахманның махабаты, Шұғаның белгісі, Обашық – тастан,топырақтан үйіп жасалынған белгі. 

    Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

    Сен Шұғаның белгісі жайлы жаңа не білдің? Бұл күнде Шұға сияқты қыздар бар ма? Өз бойыңызға Шұға мен Әбдірахманның қандай қасиеттерін алар едіңіз?

    Құндылықтарға баулу

    Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы.Қазақ халқының тарихы- бұл бірігу тарихы. (барлық сабақ барысында осы құндылықтар жүзеге асып отырады)

    Пәнаралық байланыс

    Тарих пәні, география пәні.

    Жастардың бас азаттығын көксеу, бұған кедергі келтіретін әдеттерді батыл таңбалау ХХ ғасыр басындағы демократиялық қазақ әдебиетіндегі басты сарындардың бірі еді.

    Мына алдымыздағы «Қамысты» көлді айналып өтсек.Шұғаның белгісі жолды қиып өтеміз.

    Алдыңғы білім

    әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады.

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    10 мин

    1.Психологиялық ахуал.

    Адам есімінің бірінші әріпінен басталатын әріпке өз-өзін сипаттап бір сөз айтады. (Мысалы Айнур - ақжарқын).

    2.Қызығушылықты ояту.Миға шабуыл.

    Үй жұмысы «Әткеншек» әдісі бойынша бір – біріне сұрақ қою арқылы жүзеге асады.

    3. Топқа бөлу. Шашыранқы сөздер арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу. Оқушылар сөйлемді құрастырып өз топтарын тауып алады.

    А)Кейіпкер – көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

    Ә)Образ шығармашылық ой жемісі, нақты ұғым.

    Б)Мінез - адамның ішкі болмысы, психологиялық ерекшеліктерінің жиынтығы.

    Мұғалім оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын болжайды, мақсатымен таныстырады.

    «Шұғаның белгісі» шығармасында кейіпкерлер кімдер?

    Кейіпкер дегеніміз кім?

    Қандай кейіпкерлер болады?

    Б.Майлиннің «Шұғаның белгісі»хиқаяты

    Қиылған шашыранқы сөздер


    Сабақтың ортасы

    25мин

    Мағынаны тану

    1-тапсырма. Жеке жұмыс

    Шарты: «Шұғаның белгісі» шығарма бойынша кейіпкерлерге тұжырымдамалық карта жасау.

    (Бұл сараланған тапсырма жоғары деңгейдегі оқушылар шығармадағы бірнеше кейіпкерге карта жасайды, төмен деңгейдегі оқушы 2-3 кейіпкерге).

    р/с

    Кейіпкерлер

    Өмірге қызығушылығы

    Адамгершілік қасиеті

    Кейіпкерге баға беру





























































    Бағалау критерийі:

    1.Тұжырымдамалық карта жасайды.

    Дескриптор:

    -Кейіпкердің өмірге қызығушылығын анықтайды;

    -Кейіпкердің адамгершілік қасиетін анықтайды;

    -Кейіпкерге баға береді.

    Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау

    2 – тапсырма. Топтық жұмыс

    Шарты: Б.Майлиннің «Шұғаның белгісі» шығармасының кейіпкерлеріне төлқұжат жасау.

    Дескриптор:

    -Кейіпкерге мінездеме береді.

    ҚБ: Топтар бір- бірін бағалайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы. (Ықтимал жауап)Төлқұжат

    Аты: Шұға

    Елі: Қамысақты

    Келбеті: әдемі,сымбатты,сұлу

    Мінезі:ақылды, сыпайы

    Басты қасиеті: пәк махаббатты қастер тұтатын жан. 

    Мақсаты: Абдрахманмен бақытты болу.

    3- тапсырма Топтық жұмыс (сараланған тапсырма)

    РАФТ әдісі.

    Шарты: Шығарма бойынша өз ойларын тұжырымдап кейіпкерге 1- топ сыни пікір жазады, 2- топ хат жазады, 3- топ шығармаға сюжеттік композиция құрылымын жасайды.

    Р – рөл таңдау (оқушы)

    А – аудитория (оқушылар )

    Ф - форма – түрі (пікір, хат)

    Т – тақырып (өз таңдауы бойынша)

    Бағалау критерии:

    1. Шығарманың сюжеттік композиция құрылымын жасайды.

    2. Кейіпкеркерге хат жазады.

    3.Шығармадан алған әсерін сипаттайды, кейіпкерлерге сыни пікір жазады.

    Дескриптор:

    - шығармадан алған әсерін сипаттайды.

    - кейіпкерге пікір немесе хат жазады.

    - өзіндік көзқарасын білдіреді.

    -пікір немесе хат құрылымын сақтайды.

    -шығарманың сюжеттік композиция құрылымын сақтайды.

    КБ: Ауызша кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.

    Дәптер, қалам,кесте

    А4 қағаздары, маркер, фломастер, түрлі-түсті қарындаш,

    Б.Майлиннің «Шұғаның белгісі»хиқаяты

    Дәптер, қалам

    Сабақтың соңы

    1мин

    2мин

    2мин

    Үй жұмысын саралап беру.

    А) Шұғаны қазіргі кездегі қыздармен салыстыру туралы шағын әссе жазады.

    В)Шұға мен Күлзипаны “Қос диаграмма” әдісі арқылы салыстырып жазады.

    С)Бір кейіпкерге 5 жол өлең шығарады.

    Сабақты қорытындылау: «Сұрақ- жауап» әдісі арқылы.

    Сабақтан алған әсерлері туралы бір – біріне сұрақ қояды.

    1) Сіз өз бойыңызға Шұға мен Әбдірахманның қандай қасиеттерін алар едіңіз?

    2) Есімбекті қандай әке қатарына жатқызар едіңіз?

    3)«Шұғаның белгісі» хикаятында жазушы шынайы түрде нені бейнелейді?

    Кері байланыс «Бәрімізде бір сөйлем».

    • Ойды аяқта:

    • Бүгін мен білдім.......

    • Қиындық тудырды.......

    Қолымнан келді..........





    Саралау: Барлық тапсырмаларды орындау кезіңде саралау жүргізіліп отырады. РАФТ әдісі қабілеті жоғары оқушының қабілетін дамыту көзделеді. Қабілетті оқушыларға пікір жазу тапсырмасы беріледі, орта деңгейдегі оқушыға хат жазу, төмен деңгейдегі оқушыға шығармаға сюжеттік композиция құрастыру. Қабілеті орташа оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыруға «Тұжырымдық карта», «Төлқұжат» толтыру кезінде қолдау жасалады.



    Бағалау: Тұжырымдамалық карта толтыру, төлқұжат әдісін қолдану кезінде, РАФТ-ты қолданып пікір жазу кезінде критериалдық бағалау жүзеге асырылады. Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша топтық, өздік бағалау ретінде жүзеге асырылады.

    Өзара бағалау, «Бас бармақ» әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.

    Денсаулық және қауіпсіздік техник Үстелдердің топтық жұмыс кезінде оқушылардың еркін қозғалып, бірінің жұмысын екіншісі анық көретіндей етіп қойылуын қадағалаймын

    Тапсырмаларды іріктеу, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, материалдар мен ресурстарды әзірлеуде оқушылардың жеке қабілеттерін ескеруді қамтиды.

    Барлық оқушылар үшін

    Оқушылардың көпшілігі үшін

    Кейбір оқушылар үшін



    Денсаулық сақтау технологиялары

    Сабақтағы сергіту сәттері мен белсенді жаттығу түрлері

    Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережесінің тармақтары

    Сабақ бойынша рефлексия

    Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

    Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?

    Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

    Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

    Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

    Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен?

    Жалпы бағалау

    Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1.

    2.

    Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1.

    2.

    Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?


    написать администратору сайта