ҚМЖ тарауы: 3.4
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы Күні: ------
Тобы: НШО-11,ДО-11
| Колледж: М.Тынышпаев атындағы Қазақ көлік және коммуникациялар академиясы» АҚ «Ақтөбе колледжі» ЖШС
Оқытушының аты –жөні: Нуртазина З.К.
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
| Қазақстан ұжымдастыру кезеңінде
1930-1932ж аштық
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
| 10.3.4.3 Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастырудың зиянды және пайдалы жақтарын түсінеді.
|
Сабақтың мақсаты
| Қазақстан аумағындағы этногенез және көп ғасырларлық этникалық үдерістерді түсінеді.
|
Бағалау критерийі
| Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастырудың салдарын анықтайды Аштықтың зардабын түсіндіреді. Оқушылардың жауапкершілігі артады Өз ойларын еркін, сауатты жеткізе алады Бір-бірінің пікірін құрметтейтін орта қалыптасады
|
Тілдік мақсаттар
| Ұжымдастыру;
Геноцит,
Саяси ұйым.
«Кіші қазан».
«Қара байкот»
Империя.
Түркі мемлекеттері.
Монғол империясы.
Солақай саясаттың салдарынан қазақ елі аштыққа ұшырады,
Өйткені ....
Екі ойлымын. Себебі ...
|
Құндылыққа баулу
| Жеке, жұппен және топпен жұмыс жасайды. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру саясатын деректер арқылы талдайды. Отанын тарихын сүйетін, сыйлайтын азаматтар тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
| География картамен жұмыс, қазақ әдебиеті ойын жинақтап эссе жазу.
|
Тақырып бойынша алдыңғы бөлім
| ХҮІ-ХҮІІғ қазақ хандары
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
| Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлемдесу. (түгелдеу, сынып тазалығы )
1- тапсырма. «Жылдар сөйлейді»
1925-1933 жылдар? Ф.Голощекиннің Қазақстанда билік басында болған жылдар 1925 жыл ХIV съезд? Индустрияландыру жоспары қабылданған жыл 1928-1932 жылдар? КСРО-ның бірінші бесжылдық жоспары 1927-1931 жылдары болған оқиға? Түркісіб темір жолы 1930 жылы ? Түркісібтің солтүстік және оңтүстік учаскелері түйіскен станция Айнабұлақ 1920 ж соңы – 1930 жылдың басында? КСРО Ғылым академиясы қай жылдары экспедициялар жасақтады 1927 жыл? Қарсақпай комбинат мыс өндіре бастаған
Дискриптор:
Туындаған сұрақтарға жауап беру арқылы түсіндіріледі.
| Қазақ хандығының шежіресі: http://550kazakhan.kz/?lang=ru
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 1-том. – Алматы: «Атамұра», 2010ж.
|
Сабақтың ортасы
25 минут
|
1-тапсырма «Тұлғаны таны»
1.«Бұл кен орын елдегі мұнайға аса бай облыстардың бірі» деп қорытындылаған өңір: Орал-Ембі мұнайлы ауданы М. Губкин
2.«Қазақстан отар болып келеді және солай қалады» - деп күйінішпен жазған:
Смағұл Садуақасов
3.Орталық Қазақстанның минералдық шикізат байлықтарын зерттеген геологтар тобының жетекшісі? Н.С. Курнаков
4.Жезқазған ауданындағы мыс кен орындарын мұқият зерттеген, болшағының зор екенін дәлелдеген? Қ. Сатпаев
5.«Кіші Қазан» саясатын «бірден-бір дұрыс саясат» деп қолдаған? И.Сталин
6.Темір жолды салуда басшылық еткен қазақ зиялылары? Т.Рысқұлов, М.Тынышпаев
7.Қатардағы жұмысшыдан Түркісіб темір жолының бастығына дейін көтерілген кім? Д.Омаров
8.Қатардағы жұмысшыдан «Қазақкөлікқұрылыс» тресінің бастығы болған? Т.Қазыбеков
Дискриптор:
Оқушылар деректерге сүйеніп, әр топ өз тақырыптарын ауызша презентация жасайды. Сабақты қортындылау мақсатыныда сұрақ қоямын: «Кеңестік идеология демократиялық ұстанымдарға сай болды ма?»Сұраққа ой түйін жасатамын....... 2-тапсырма.
«Ситуациялық сұрақтар»
1.Смағұл Садуақасов, Жалау Мыңбаевтың ұсынған идеясы туралы не білеміз? «Голощекин жолдастың неліктен жүн жуудан әрі барғысы келмейтінін, шұға фабрикаларын ұйымдастыру өз-өзінен сұранып тұрғанын» дәлелдеді. «Қазақстан жуылған жүнді Ресейге қарай шығарып, осы жүннен тоқылған Мәскеулік шұғаны кері қарай тасығанан гөрі, Қазақстанан дайын шұғаны темір жолдар арқылы сыртқа шығару жеңіл емес пе?» Алайда Голощекин мұндай қөзқарастарды жергілікті ұлтшылдықтың көрінісі деп бағалады.
2.Қазақстандағы индустиряландыру неден басталды? Табиғи байлықтарды зерттеуден
3.Қазақстандағы индустрияландырудың қиындықтары?
4.Қазақстандағы индустрияландырудың нәтижелері қандай бол Дискриптор:
Оқушылардың өткен тақырыпта алған білімдерін ұштап, сабақтың тақырыбын жалғастырамыз. «Аялдама» әдісін қолданып, оқушылар жаңа ұғымдар туралы не білгісі келетіндігін сұрақ арқылы жазып, тақтаға іледі 3-тапсырма. Картамен жұмыс
Индустрияландыру жылдарындағы ірі кешенді аймақтарды картадан көрсету,бұл саясаттың ерекшелігіне тірек-сызба дайындауды тапсыру. Дискриптор:
Аштыққа ұшыраған қалалар мен индустрияландыру кезінде қалардың артықшылықтары мен кемшіліктері туралы айту. 4-тапсырма. «Зымыран сұрақтар» топтардың барлығына сұрақ қойылады.
1. Ұжымдастыруға дейінгі республикадағы мал саны? 40,5 млн
2. 1932 ж. БК (б) П өлкелік комитетіне, Ф. Голощекинге жазылған ашық хат: «Бесеудің хаты»
3. Қазақ ауылдарының дәстүрлі әлеуметтік-шаруашылық құрылымын жойған саясаткер: Голощекин
4. Компартияның ХV съезі жариялаған бағыт: Ұжымдастыру
5. Қазақстанда ірі байлардың мүлкін тәркілеу туралы декрет қабылданды: 1928 ж.
6. Қазақстанда ауылшаруашылығын ұжымдастыру барысында биліктің жүргізген саясатының аты:
Ауылды кеңестендіру
7. Күштеп ұжымдастыруға қарсы наразылық кезінде Иран мен Ауғанстанға көшіп кетуге мәжбүр болған көтерілісшілер шоғырланған аудандар: Маңғыстау, Ойыл
8. Ауылшаруашылығын ұжымдастыру жылдарында лаңкестік әрекеттерді өрт салуды есептемегенде республика аумағында болған жаппай толқулар мен көтерілістер саны: 372
9. Қазақ өлкелік партия комитетінің «Бандиттік-басмашы қозғалысының көрінісі», деп бағаланған көтеріліс:
Батпаққара
10. Ашаршылық жылдарының сұмдығын айқын ашып берген тарихи айғақ:
Т.Рысқұловтың «Сталинге хаты»
11. Орталық комитет Қазақ АКСР-де ұжымдастыруды негізінен аяқтауға белгіледі:
1932 ж көктеміне қарай
12. 1930 ж-ры көтерілісшілер басып алған аудан орталығы: Созақ
13. 1931-1933 ж-ры республиканың 6,2 млн тұрғынының қаншасы аштықтан қырылды: 2,1 млн
14. ХХ ғас-дың 20-30 жыл-да қазақтардың жалпы санынның кемуіне себеп болған:
Ұжымдастыру саясаты
15. Ұжымдастыру кезінде кедейлерді ұрып-соғу, оларды суық су құйып азаптау орын алған округтер:
Ақтөбе, Павлодар
16. 1929-1933 жылдар аралығында Қазақстан жөніндегі БМСБ өкілдігінің үштігі ату жазасына кескен адамдар саны: 3386
21. 1930-1932 ж.ж. аштық кезінде республикадан тыс жерлерге көшіп кеткен қазақтар саны: 1 млн астам
22. Ұжымдастыру кезінде көтеріліске шыққан Алматы, Семей округтерінің халқы өтіп кеткен мемлекет:
Қытай
23. 1931-1932 ж.ж. малдың 80% етке өткізген аудан: Шұбартау
24. 1932 ж-дың ақпанында 150 км жерден көшіріліп әкелінген 400 киіз үйден «қала» үлгісі жасалған аудан:
Шу
25. 1931-1933 ж.ж. аштықтан қырылғандардың ішінде қазақтан басқа халықтың шығыны: 0,4 млн
26. 1931-1932 ж.ж. Шұбартау ауданында мемлекетке етке өткізілген малдың мөлшері: 80%
27. 1930-1932 ж.ж. аштықтан, түрлі індеттен қырылған халықтың мөлшері: 40%
28. 1928 жылы қазанның 1-нен 1929 жлғы желтоқсанның 1-не дейінгі атылған шаруалар саны: 277
29. Ұжымдастыруға қарсы «Көтеріліс бандалары» аталған қылмыстық істерді қараған орган:
Соттан тыс «үштіктер»
30. 1928-1929 ж.ж. астық дайындау барысында жазаланған шаруалар саны: 31 мың
|
З.А.Джандосова. Қазақстан тарихы.
11- сыныпқа
арналған
оқулық.-
Алматы: Мектеп, 2019 §18; 161бет
Оқулықпен жұмыс
|
Сабақтың соңы
10 минут
Кері байланыс
Рефлексия
|
қажетті мәліметтерді ұсынып, «SWOT» - талдау жүргізу.
«SWOT» - талдау: Қазақ хандығының саяси институттары
Күшті тұстары
| Әлсіз тұстары
|
|
| Мүмкіндіктері
| Қауіп-қатерлері
|
|
| Кері байланыс – «Қошемет»
1.Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығы сәтті орындаған болсан, 3 рет шапалақта
2.Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, 2 рет шапалақта
3.Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің кӛмегі қажет болса, 1 рет шпалақта
|
Стикерлер
маркерлер
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|