|
6-сынып- 26.09.2022. Компьютерлік жйелер жне желілер Педагогты атыжні
Қысқа мерзімді жоспары
| Бөлім
| Компьютерлік жүйелер және желілер
| Педагогтың аты-жөні
| Губашева О.
| Күні
| 26.09.2022
| Сынып 6
| Қатысушылар саны
|
| Қатыспағандар саны
|
| Сабақтың тақырыбы:
| Есептеу техникасының даму тарихы
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 6.1.1.1. компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар:
| Есептеу техникасының даму тарихын білу.
| Көптеген оқушылар:
| Есептеу техникасының даму тарихына сәйкес буынын білу.
| Кейбір оқушылар:
|
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| 1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен тақырыпты қайталау. 4.Жаңа тақырыпқа шолу.
Есептеу техникасын дамытудың электрондық кезеңінің компьютерлері өзіндік буындарға бөлінеді. ЭЕМ буыны – сол ғылыми және техникалық қағидаларда құрылған ЭЕМ-нің барлық түрлері мен үлгілері. Буындардың ауысуы ЭЕМ элементтік базасының ауысуымен, электрондық техниканың прогресімен байланысты.
| 1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Жаттығуды орындайды
|
|
| Сабақтың ортасы
| Жаңа тақырыпты түсіндіру. Презентация «Компьютер буындарының өзгеруі» (Ж) 1-тапсырма. Есептеуіш техника буындарында қолданылатын құралды анықтаңыз, сәйкестік орнатыңыз.
А. Жартылай өткізгіш – транзисторлар
B. Интегралдық схема
C. Электрондық шамдар
Процессор
Дескриптор:
-ІІ буынын қолданылатын құралды анықтайды;
-ІІІ буынын қолданылатын құралды анықтайды;
-ІҮ буынын қолданылатын құралды анықтайды. ҚБ: стикер /3балл/ (Ө) 2-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі
Сөйлемдердегі бос сөздерді және сөз тіркестерін толтырыңыз. Бірінші, үшінші, бесінші, эмоциялық, жасанды, интеллектуалды. Робот (1) ______________ буын есептеу техникасының даму белгілерінің бірі болып табылады, өйткені оның негізінде (2) _____________________ интеллект жатыр. Дескриптор:
-буын жазады;
-интеллекті жазады. ҚБ: стикер /2балл/ 3-тапсырма. «Дұрыс, бұрыс» әдісі
| дұрыс
| бұрыс
| Биокомпьютер-тірі ағза ретінде жұмыс істейтін компьютерлер
|
|
| Кванттық компьютер. Қазіргі қолданыстағы компьютерлерлерде ақпарат тасымалдауыш ретінде электронды шамдар қолданылады.
|
|
| Молекулалық компьютер- молекулалардың бір күйден екінші күйге ауысыуна қол жеткізу нәтижесінде пайда болды.
|
|
|
Дексприптор:
-биокомпьютердің дұрыс немесе бұрыс анықтамасын береді;
-кванттық компьютердің дұрыс немесе бұрыс анықтамасын береді;
-молекулалық компьютердің дұрыс немесе бұрыс анықтамасын береді.
ҚБ: стикер /3балл/
(Ө) 4-тапсырма.
-Не себепті бүгінгі таңда компьютерлер адам үшін өте маңызды дүниеге айналды?
Дескриптор:
-өз ойды айтады ҚБ: стикер /2балл/
| Мұғалімді тыңдайды
Презентациямен танысады 1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы орындайды
4-тапсырманы орындайды
|
Стикер
3 балл
Стикер
2 балл
Стикер
3 балл
Стикер
2 балл
| Презентация
| Сабақтың соңы
| 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс: «Алма себеті» әдісі
«Жасыл түсті алма» - яғни, мен бүгін бәрін жақсы меңгердім.
«Қызыл түсті алма» - яғни, мен тапсырманы орындай алмадым, түсінбедім.
| Өзін-өзі бағалау.
|
|
| Үй тапсырмасы
| § 1.3, 19-бет «Үй тапсырмасы» тапсырмасы
|
|
|
|
|
|
|