Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогтың аты-жөні Мусаханова Ж.Ж Күні

  • Сабақтың тақырыбы: Операциялық жүйе О қу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

  • Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар

  • Көптеген оқушылар

  • Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау

  • фывы. Операциялық жүйе. Компьютерлік жйелер жне желілер Педагогты атыжні


    Скачать 0.73 Mb.
    НазваниеКомпьютерлік жйелер жне желілер Педагогты атыжні
    Дата13.12.2022
    Размер0.73 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаОперациялық жүйе.docx
    ТипДокументы
    #842563

    Қысқа мерзімді жоспары

    Бөлім

    Компьютерлік жүйелер және желілер

    Педагогтың аты-жөні

    Мусаханова Ж.Ж

    Күні

    11.10.2022ж

    Сынып 6Ә

    Қатысушылар саны




    Қатыспағандар саны




    Сабақтың тақырыбы:

    Операциялық жүйе

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


    6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру

    6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар:

    «Операциялық жүйе» ұғымын біледі

    Көптеген оқушылар:

    Оперциялық жұйенің міндеттерін біледі

    Кейбір оқушылар:

    операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді


    Сабақтың барысы:


    Сабақтың кезені/ уақыт

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    7 мин

    1.Оқушылармен амандасу.

    2.Топқа бөлу

    3.Өткен сабақты қайталау

    (Компьютер құралғыларының атауын жазу)



    Мұғалім суреттерді көрсету арқылы оқушылармен бірге тақырыпты анықтайды.

    (Суреттерді топтарға жіктеңіздер.

    2 топқа бөліп атау жазу)

    Тапсырмаға 1,5 мин бөлінеді



    Талқылаудан кейін жауаптарын слайдта көрсетілген классификациямен салыстырады.


    Компьютердегі ең басты бағдарламаны ата?


    4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

    Тақырыбы: Операциялық жүйелер

    Оқу мақсаты:

    6.1.2.1 Операциялық жүйенің негізгі функцияларын атау

    Сабақтың мақсаты: ОЖ қызметтерімен танысу

    1.Мұғаліммен амандасады.

    2.Өткен тақырыпты қайталау (Тапсырма орындау арқылы)

    3 сурет арқылы тақырыпты анықтайды

    2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

    3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

    4. Өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды.




    Стикер

    2 балл


    Стикерлер


    2 Слайд Презентация

    Сабақтың ортасы

    Жаңа тақырып.
    Компьютердің барлық құрылғыларын басқару үшін арнайы программалар қолданылады. Олардың ішінде операциялық жүйе ерекше орын алады.

    Операциялық жүйе- компьютер құрылғылрының үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыратын және түрлі командалардың орындалуын басқаратын жүйелік программа. Операциялық жүйесіз компьютер ешбір әрекетті орындай алмайды.

    Даму тарихы-ОЖ тарихы жарты ғасырдай уақытты қамтиды. Ол көбінесе есептеуіш аппаратураның және элементтік базасының дамуымен байланысты анықталады. Бірінші сандық есептеуіш машиналар 40ж. басында пайда болып, операциялық жүйелерсіз жұмыс істеді, ұйымдардың есептеу процессіндегі барлық есептері бағдарламалаушымен басқару пультінен қолмен істелінді. 50ж. ортасынан мониторлық жүйелер пайда болды, олар тапсырмалар пакетін орындауда операторлар жұмысын автоматтандырды. 1965-1975ж.

      ОЖ-тек компьютерде ғана емес смартфондарға планшеттерге, электронды кітаптарға және басқада заманауи цифрлық құралғылардың барлығына орнатылады.

    Компьютерге арналған ең танымал үш операциялық жүйе бар. Олар: Microsoft Windows, Apple Mac Os және Linux.

    Ұялы телефондарда кең тараған операциялық жүйелердің бірі-Android.

    (М) Windows операциялық жүйесі.

    Windows операциялық жүйесі іске қосылғанда бірден Рабочий стол/Жұмыс ұстелі/ трезесі ашылады. Әдетте жұмыс үстелінде Мой компьютер, Сеть, Корзина стяқты объектілердің пиктограммалары, Панель задач мен Пуск батырмасы орналасады.
    Windows операциялық жүйесінің негізгі объектісі- терезе. Терезе-экрандағы жиектермен шеғараланған тіктөртбұрышты аймақ. Windows операциялық жүйесіндегі терезелерді 4 топқа бөлуге болады. Оларға бума терезесі, программалар терезесі, сұхбат терезесі, анықтма терезесі жатады.

    Топтық жұмыс. 1-тапсырма.

    «Сәйкестендіру тапсырмасы» әдісі.





    Топтық жұмыс. 2-тапсырма.

    Эл.дискідегі тапсырманы орындау.
    Дескриптор:

    -Дискідегі тапсырманы орындайды
    ҚБ: стикер / 2 балл/

    -Операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсатасын? Мысал келтір.
    Дескриптор:

    -операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді.
    Сабақты қорытындылау

    Мұғалімді тыңдайды


    Операциялық жүйе- анықмасаны дәптерге жазады

    2-тапсырманы орындайды

    Операциялық жүйелердің түрлері- анықтамасын дәптерге жазады

    3-тапсырманы орындайды




    Стикер

    2 балл

    Стикер

    3 балл


    Стикер

    3балл


    Интербелсенді тақта/ компьютер

    Жұмыс дәптері

    Постер

    Стикер

    Сабақтың соңы

    Рефлекция: Padlet платформасында

    1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

    Кері байланыс: «Бас бармақ әдісі»

    -барлығын түсіндім

    -менде сұрақтар қалды



    -жұмысыма қанағат емеспін

    Өзін-өзі бағалау.







    Үй тапсырмасы

    36 бет «Себебін анықтайық»

    2-тапсырма:

    «Талдап, салыстырайық»












    написать администратору сайта