Главная страница

конспект лекцій (ТСПП). Конспект лекцій з дисципліни 07 технологія створення програмних продуктів напряму 050101 Компютерні науки


Скачать 14.87 Mb.
НазваниеКонспект лекцій з дисципліни 07 технологія створення програмних продуктів напряму 050101 Компютерні науки
Анкорконспект лекцій (ТСПП).docx
Дата15.12.2017
Размер14.87 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаконспект лекцій (ТСПП).docx
ТипКонспект
#11579
страница37 из 62
1   ...   33   34   35   36   37   38   39   40   ...   62

9.2.Класифікація CASE -засобів.


Усе сучасні CASE -средства можуть бути класифіковані в основному по типах і категоріях. Класифікація за типами відбиває функціональну орієнтацію CASE -средств на ті або інші процеси ЖЦ. Класифікація за категоріями визначає міру інтегрованості по виконуваних функціях і включає окремі локальні засоби, вирішальні невеликі автономні завдання (tools), набір частково інтегрованих засобів, що охоплюють більшість етапів життєвого циклу ІС (toolkit) і повністю інтегровані засоби, що підтримують увесь ЖЦ ИС і пов'язані загальним репозиторієм. Окрім цього, CASE -средства можна класифікувати за наступними ознаками:

  • вживаним методологіям і моделям систем і БД;

  • міри інтегрованості з СУБД;

  • доступним платформам.

Класифікація за типами в основному співпадає з компонентним складом CASE -средств і включає наступні основні типи:

  • засоби аналізу (Upper CASE), призначені для побудови і аналізу моделей предметної області (Design/IDEF (Meta Software), BPwin (Logic Works));

  • засоби аналізу і проектування (Middle CASE), що підтримують найбільш поширені методології проектування і що використовуються для створення проектних специфікацій (Vantage Team Builder (Cayenne), Designer/2000 (ORACLE), Silverrun (CSA), PRO - IV (McDonnell Douglas), CASE.Аналітик (МакроПроджект)). Виходом таких засобів є специфікації компонентів і інтерфейсів системи, архітектура системи, алгоритмів і структур даних;

  • засоби проектування баз даних, що забезпечують моделювання даних і генерацію схем баз даних (як правило, на мові SQL) для найбільш поширених СУБД. До них відносяться ERwin (Logic Works), S - Designor (SDP) і DataBase Designer (ORACLE). Засоби проектування баз даних є також у складі CASE -средств Vantage Team Builder, Designer/2000, Silverrun і PRO - IV;

  • засоби розробки додатків. До них відносяться засоби 4GL (Uniface (Compuware), JAM (JYACC), PowerBuilder (Sybase), Developer/2000 (ORACLE), New Era (Informix), SQL Windows (Gupta), Delphi (Borland) та ін.) і генератори кодів, що входять до складу Vantage Team Builder, PRO - IV і частково - в Silverrun;

  • засоби реинжиниринга, що забезпечують аналіз програмних кодів і схем баз даних і формування на їх основі різних моделей і проектних специфікацій. Засоби аналізу схем БД і формування ERD входять до складу Vantage Team Builder, PRO - IV, Silverrun, Designer/2000, ERwin і S - Designor. У області аналізу програмних кодів найбільшого поширення набувають об'єктно-орієнтовані CASE -средства, що забезпечують реинжиниринг програм на мові З++ (Rational Rose (Rational Software), Object Team (Cayenne)).

Допоміжні типи включають:

  • засоби планування і управління проектом (SE Companion, Microsoft Project та ін.);

  • засоби конфігураційного управління (PVCS (Intersolv));

  • засоби тестування (Quality Works (Segue Software));

  • засоби документування (SoDA (Rational Software)).

На сьогодні Російський ринок програмного забезпечення має в розпорядженні наступні найбільш розвиненими CASE -средствами:

  • Vantage Team Builder (Westmount I - CASE);

  • Designer/2000;

  • Silverrun;

  • ERwin+BPwin;

  • S - Designor;

  • CASE.Аналітик.



9.3.Етапи створення інформаційних систем.


Автоматизована інформаційна система, як правило, створюється для певного підприємства чи організації. Проте, є багато спільних рис в структурі різних підприємств, а також в типах зв'язків (функціональних, інформаційних, зовнішніх) між елементами цієї структури. Це дозволяє сформулювати єдині принципи і шляхи побудови інформаційних систем для підприємства чи організацій.

Можна виділити такі етапи створення і функціонування (життєвого циклу)ІС:

схема етапів розробки іс

Рис.17.1. Схема етапів розробки ІС

На першому етапі проводиться обстеження об'єкта, вивчаються форми вхідних та вихідних документів, методики розрахунків необхідних показників. Проводяться також науково-дослідні роботи щодо оцінки реалізації вимог замовника: здійснюється підбір необхідних засобів моделювання процесів, які комп'ютеризуються, пошук відповідних програмних засобів, оцінка альтернативних проектів.

В процесі розробки інформаційного забезпечення визначається:

  • склад інформації (перелік інформаційних одиниць, необхідних для розв'язання комплексу задач);

  • структуру інформації та закономірності її перетворення, тобто правила формування показників і документів;

  • характеристики руху інформації (обсяг та інтенсивність потоків, маршрути руху, часові характеристики);

  • характеристики якості інформації (систему кількісних оцінок значущості, повноти, своєчасності, вірогідності інформації);

  • способи перетворення інформації;

  • уніфіковану систему первинної документації;

  • масиви інформації, що використовуються для розв'язання задач управління;

  • методичні й інструктивні матеріали для ведення документів.

На цьому ж етапі розробник погоджує із замовником вимоги до ІС, її функції, необхідні витрати на розробку, терміни виконання. Завершується перший етап складанням звіту про проведені роботи, на основі якого в подальшому буде розроблено технічний проект.

На другому етапі формується технічне завдання, яке є підставою для розробки інформаційної системи і приймання її в експлуатацію. Воно визначає основні вимоги до самої системи та процесу її розробки і розробляється для системи в цілому. Додатково можуть розроблятись технічні завдання на окремі частини ІС.

На третьому етапі розробляється концепція інформаційної бази, створюється інфологічна і датологічна моделі, формуються вимоги до структури інформаційних масивів, технічних засобів. Вказуються характеристики програмного забезпечення, систем класифікації та кодування. Результатом даного етапу є комплект проектної документації (технічний проект). В ньому вказується постановка задачі, алгоритм її розв'язання, описується інформаційне, організаційне, технічне та програмне забезпечення, тощо. Після затвердження технічного проекту розробляється робочий проект (внутрішній).

Одночасно з розробкою проекту створюються класифікатори техніко-економічної інформації на основі погодженої системи класифікації і кодування техніко-економічної інформації.

На четвертому етапі здійснюється розробка програмного забезпечення у відповідності з проектною документацією. Результатом цього етапу є готовий програмний продукт.

На п'ятому етапі проводиться перевірка програмного забезпечення на предмет відповідності вимогам, вказаним в технічному завданні. Дослідна експлуатація (тестування) дозволяє виявити недоліки, які можуть появитись при експлуатації системи. На цьому ж етапі проводиться підготовка персоналу до роботи в інформаційній системі. Навчання персоналу здійснюється або силами розробника, або за допомогою спеціальних курсів. Підготовлюється робоча документація, проходять приймальні випробування, і система здається в експлуатацію замовнику.

Шостий етап організовується на підставі гарантійних зобов'язань розробника. У цей період здійснюється сервісне обслуговування системи, усуваються недоліки, які можуть бути виявлені при експлуатації, і завершуються роботи по даному проекту.

Всі етапи розробки і впровадження ІС повинні бути обумовлені у відповідних угодах між замовником і розробником, а також у технічному завданні.

1   ...   33   34   35   36   37   38   39   40   ...   62


написать администратору сайта