Конспект урока английского языка по теме: «Путешествие в город - мастеров» в 4-м классе с использованием ИКТ.. ИКТ. Конспект урока английского языка по теме Путешествие в город мастеров
Скачать 1.35 Mb.
|
Конспект урока английского языка по теме: «Путешествие в город - мастеров» в 4-м классе с использованием ИКТ. Учитель: Гареева Гульназ Валиахметовна, МБОУ башкирский лицей им. М. Бурангулова Тип урока: урок обобщения знаний по теме «Профессии» Цели урока: Учебные: развитие навыков монологической и диалогической речи, расширение и систематизация лексического запаса, развитие умения понимать иноязычную речь и реагировать на нее, активизация в речи грамматического материала (умения задавать вопросы) совершенствование фонетических навыков Развивающие: развитие критического мышления, развитие творческих способностей, расширение кругозора, развитие памяти и сообразительности. Воспитательные: создание условий для формирования способности к критическому мышлению и атмосферы психологического комфорта, воспитание уважительного отношения к людям разных профессий, формирование положительного отношения к изучению английского языка Технология: элементы технологии критического мышления (мозговой штурм, синквейн, рефлексия),игровая, использование ИКТ, здоровьесберегательная (чередование видов деятельности) Оборудование: мультимедийный проектор, интерактивная доска, календари ,наглядный материал, карточки со словами, CVD-ROM, муляжи фруктов, цветы. Ход урока. 1.Начало урока. Организационный момент. Teacher: Hello, children. I` m glad to see you .How are you?Сегодня мы отправляемся в путешествие в город- мастеров и увидим ,как работают мастера. Do you like travelling? Pupils: Yes, we do. It's great. (fantastic, interesting, wonderful, lovely,) Teacher: Let's get ready for our travel. 2 .Фонетическаязарядка Teacher: repeat after me [w] why, what, where, waiter, works, welcome [t] teaches, tell Tom to come to tea tomorrow [ ] the, this, this is [ ] three, thank you, thank you very much, weather I wonder, whether the weather will Whether the weather or whether the weather The weather will be. 3.Речеваязарядка. Мозговойштурм. Teacher: Look at your calendars. What date is it today? Circle it in your calendars. What day of the week is it today? What day was yesterday? What day will be tomorrow? What's the weather like today? What time is it? If you feel well, draw a happy face. If not, draw a sad one. Today we are going to speak about jobs. Name as many job words as you can. (cook, doctor, nurse, driver, postman, waiter etc.) Now name places where people can work. (hospital, school , garage etc.) Name their activities. What do they usually do? (teach little children, cook, serve food and drinks, sell fruit and vegetables etc.) 4.Развитие монологической и диалогической речи. Закрепление пройденного лексико-грамматического материала. Обучение чтению. Мне сообщили, что снежная королева хочет помешать нашему путешествию Вы должны сильно закрыть глаза, чтобы ее осколок не попал вам в глаза. (На доске учитель прикрепляет домики с неправильными табличками) Teacher: 1, 2, 3 Open your eyes. Look! Злая королева все-таки помешала нам. Она переставила названия мест и заколдовала всех мастеров. Придется сегодня нам поработать и стать мастерами. Дети поют песню с движениями. I want to be a teacher, a teacher, a teacher I want to be a teacher to teach little children And this way and that way And this way and that way I want to be a waiter, a waiter, a waiter I want to be a waiter to serve food and drinks And this way and that way (2 раза) I want to be a driver, a driver, a driver I want to be a driver to drive my nice car And this way and that way (2 раза) Teacher: That's fantastic! You can work very well. Who is a police officer? Pupil : I'm a police officer. I work at a police station. I help people to find places. Teacher: Let's find out where the hospital is. P1: Excuse me, where `s the hospital? P2: It's in Pine Road. P1: Thank you. P2: You are welcome. Учащиеся составляют диалоги со словами: bank, baker`s, greengrocer`s, school, garage, theatre, etс. Teacher: Let's play .Guess the job. У ченик получает карточку, на которой написана профессия(You are a teacher), а остальные дети угадывают эту профессию. Pupil 2, 3,4: Are you a doctor(cook,….. )? Do you work at a hospital? A сейчас мы узнаем, чем сейчас занимается наш мастер. Ученик показывает, что он пишет. Pupil: Are you writing? Teacher: Meet our new master. Pupil: I'm a teacher. I work at school. I teach children. Open your books, page 31. Read, please. Teacher: Look at the screen. I see a postman Pete. Let`s sing a song with him. (используется интерактивная доска и DVD-ROM к учебнику Spotlight 4) Teacher: Who is a postman? Pupil: I'm a postman. I work at a post office. I take letters, parcels, cards to people. Teacher: What's in your bag? Pupil: A letter from Snow Queen Teacher: Snow Queen asks us to do her task. Look at the screen.(дети выполняют интерактивное упражнение) Teacher: It's time to meet Snow Queen and give her a present. Let's go to the greengrocer's and buy her fruits. Its winter and everyone should eat lots of fruit and vegetables. Who wants to be a greengrocer? Pupil: I'm a greengrocer. I work at a greengrocer's. I sell fruit and vegetables. Pupil 1: Can I have some apples, please? Pupil 2: Sure. Here you are. Pupil 1: Thank you. (составляются диалоги со словами: bananas, oranges) Teacher: Let's ask Snow Queen if she likes apples. Pupil 1, 2, 3: Do you like apples?(bananas, oranges) Snow Queen: No, I don't. Teacher: Let's give her flowers. Women like flowers. Pupil: Do you like flowers? Snow Queen: Yes, I do. You can watch a fairy – tale. 5 . Просмотранимационногофильма Goldilocks and the Three Bears (используется DVD-ROM) Учащиеся поют песню и смотрят 1 и 2 части фильма) Teacher: Do you like the film? 6. Составлениесинквейна. Teacher: .Now we are going to make up a small poem which is called cinquain As far as you remember it consists of 5 lines.(дети собирают синквейн из слов написанных на карточках. Let` s choose the topic. (teacher, clown etc.) Учитель объясняет, как составить стихотворение. Пример синквейна: Teacher kind clever teaches, works, helps My favourite kind of person Friend 7. Заключительный этап. Подведение итогов ,выставление оценок, комментирование. Рефлексия. Our lesson is coming to the end .You worked very hard. Thanks for your job. Did you like our travel and lesson? Что вы узнали на уроке? Draw a face again, please. Let's sing a song « If you are happy» The lesson is over. Good-bye. |