Главная страница
Навигация по странице:

  • Короткі теоретичні відомості

  • Конструкція приладів ехолота.

  • 3. Цифровий вказівник глибин (ЦУГ)

  • 4. Регламентоване технічне обслуговування ехолотів і їх регулювання

  • 4.1 Регулювання ехолотів НЕЛ-МЗА

  • 4.2 Регулювання в ехолоті НЕЛ-5

  • 5. Пошук і усунення несправностей в суднових умовах

  • Порядок складання звіту (звіт потрібен включати)

  • ЛЗ 3 Ехолоти. Лабораторна робота 3 ехолоти нел5 і нелм3А. Органи контролю та керування. Регулювання, усунення несправностей


    Скачать 1.29 Mb.
    НазваниеЛабораторна робота 3 ехолоти нел5 і нелм3А. Органи контролю та керування. Регулювання, усунення несправностей
    Дата28.05.2022
    Размер1.29 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЛЗ 3 Ехолоти.docx
    ТипЛабораторна робота
    #554347

    ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3
    ЕХОЛОТИ «НЕЛ-5» І «НЕЛ-М3А». ОРГАНИ КОНТРОЛЮ ТА КЕРУВАННЯ. РЕГУЛЮВАННЯ, УСУНЕННЯ НЕСПРАВНОСТЕЙ.


    Мета: Розповісти курсантам про ехолоти НЕЛ-5 і НЕЛ-М3А, органи їх контролю та керування. Порядок регулювання ехолотів і усунення їх несправностей. Короткі теоретичні відомості. Гідроакустичні пристрої, призначені для визначення вертикального відстані до якого-небудь підводного об'єкта (дна моря), називаються ехолотом. Залежно від призначення вони поділяються на навігаційні, промірні, промислові, геологічні та океанографічні. Принцип дії ехолота заснований на використанні відбитих від морського дна звукових хвиль. Ехолот характеризується параметрами імпульсів, діапазоном вимірюваних глибин, опорної частотою, спрямованістю антен, роздільною здатністю по глибині, точністю вимірів. Призначення і конструктивні особливості ехолота залежать від його технічних параметрів. Більшість ехолотів працюють в імпульсному режимі. Роздільною здатністю ехолота по глибині називають мінімальну відстань між двома об'єктами, розташованими один за іншим на звуковому промені, які ще здатний розрізнити ехолот.

    Конструкція приладів ехолота.

    Навігаційний ехолот НЕЛ-5 має наступні основні експлуатаційно-тех-нічні характеристики: діапазони вимірюваних глибин 1 – 100 м; 1 – 2000 м; похибка вимірювань – не більше 2,5% від виміряної глибини; час безперервної роботи 12 годин; час готовності до роботи 60 с.; допустима швидкість судна до 20 вуз; напруга живлення 127 В 50 Гц; отримувана потужність 300 В∙А; розрахункова швидкість звуку у воді 1500 м/с.



    Рис.3.1 Ехолот НЕЛ-5

    До складу комплекту ехолота ; (рис. 87) входять: самописець 7, покаж-чик глибин 5, блок посилок 2, підсилювач 4, фільтр 6, випромінююча ан­тена 1, приймальна антена 3, ЗІП і технічна документація.

    1. Покажчик глибин Покажчик (вказівник) глибин з механічною лінійної розгорткою часу (рис. 3.10) складається з обертової планки 1 з неоновим лампочкою 2, трансформатора T, кулачків 3 з контактами S1 і S2, електродвигуна 5, коробки швидкостей 4 і шкали, розбитої в одиницях глибини. Ехолот з електромеханічним покажчиком глибини працює наступним чином: електродвигун 5 обертає з постійною частотою обертання планку 1 з неоновим лампочкою 2 і кулачком 3. У момент проходження неонової лампочкою нульового розподілу шкали кулачок 3 розмикає контакт S1, при цьому розривається ланцюг живлення обмотки посилкової реле 6 і його контакти S3 замикаються під дією пружини 7. Конденсатор С розряджається через обмотку вібратора-випромінювача ВІ. При цьому утворюється коливальний контур, в якому виникають потужні затухаючі коливання, і електромеханічний перетворювач випромінює в воду ультразвуковий імпульс великої інтенсивності. Зондувальний імпульс в основному максимумі діаграми спрямованості поширюється на дно, а в бічному - до вібратора-приймача ВП. Бічний акустичний імпульс в вібраторі-приймачі перетворюється в слабкий електричний сигнал, який після посилення надходить на первинну обмотку трансформатора T. З вторинної обмотки трансформатора напруга подається на неонову лампочку 2, Спалах ламп окуляри практично збігається з нулем шкали. Зондувальний імпульс в межах основного максимуму діаграми спрямованості доходить до дна, відбивається і приймається вібратором-приймачем ВП, Слабка е. р. с, що виникає в обмотці вібратора, після посилення змусить спалахнути неонову лампочку проти поділу шкали, яка відповідає вимірюваній глибині. При наступному обороті планки розглянутий процес повториться. Через швидке обертання планки з неоновим лампочкою нульові спалахи і позначки глибин зливаються, і за шкалою можна безперервно відраховувати глибину під кілем судна. Застосування неонової лампочки викликано тим, що вона практично безінерційна, тобто миттєво запалюється при подачі напруги і миттєво гасне при відсутності її; це забезпечує точний відлік глибин за шкалою. Частота обертання неонової лампочки повинна бути строго постійної для даного діапазону глибин; це підтримується за допомогою автоматичного регулятора частоти обертання електродвигуна. При реєстрації малих глибин необхідно «гасити» нульову позначку. Це викликано тим, що накопичувальний конденсатор розряджається на нульовій позначці, а для фіксації глибини під кілем зарядитися не встигає. Схема гасіння нуля діє від контактів S2, які в момент, відповідний посилці імпульсу, відключають накопичувальний конденсатор від ланцюга розряду (на рис. 3.10 не показано). Після проходження неонової лампочкою нульової позначки шкали схема розряду відновлюється і імпульси, відбиті навіть з малих глибин, відзначаються покажчиком ехолота.



    Рис.3.2 Покажчик глибини ехолота НЕЛ-5

    На рис. 3.2 зображено: 1 – вимикач; 2 – вольтметр; 3 – регулятор посилен- ня; 4 – вимикач гасіння; 5 – притисне кільце; 6 – перемикач діапазонів; 7 – штепсельні роз’єднувачі; 8 – запобіжники;

    У центральній частині кришки приладу є круглий засклене вікно з нанесеними на ньому концентричними шкалами. Зовнішня шкала з ціною поділки 0,5 м - для глибин 100 м і внутрішня з ціною поділки 10 м - для глибин до 2000 м. На лицьовій стороні корпусу розташовані: вимикач 1 покажчика глибини; перемикач діапазонів 6; регулятор посилення 5; вимикач 4 гасіння нульової перешкоди; вольтметр 2 для контролю вели-чини робочої напруги ехолота. На внутрішній стороні кришки встановлені: електродвигун; коробка швидкостей з автоматичним відцентровим регулятором АЦР і посилкові контактні групи.

    Електродвигун через коробку швидкостей обертає диск з неоновою лампою, яка отримує харчування від вторинної обмотки вихідного трансформатора. Обмотка укріплена на відомому валу і обертається разом з ним. На обох діапазонах підтримується постійна і однакова швидкість електродвигуна в 3150 об / хв за допомогою АЦР, включеного послідовно в ланцюг живлення двигуна. Диск електродвигуна покажчика в залежності від діапазону вимірюваних глибин має дві швидкості обертання. Зміна швидкості обертання диска здійснюється зміною передавального числа коробки швидкостей. Спалахи неонової лампи видно через фігурний проріз диска. Від веденого вала, на якому укріплений диск, обертання передається на кулачковий валик, що несе на собі три кулачка: два - посилочних і один - гасіння нуля. Кулачковий вал обертається з тією ж швидкістю, що і ведений вал.

    2. Самописець ехолота

    Самописці призначені для автоматичного запису вимірюваних глибин. В даний час найбільшого поширення отримують самописці з лінійною механічної розгорткою у вигляді нескінченної стрічки з закріпленими на ній пером і кулачком (рис. 3.11). Електропривод змушує перо рухатися з постійною швидкістю по електротермічною папері. У момент проходження пером нульового розподілу шкали посилкові контакти спрацьовують і підключають імпульсний генератор до обмотки вібратора-випромінювача, який посилає в воду зондуючий імпульс.

    До моменту повернення ехосигналу від підводного об'єкта перо переміщається вздовж шкали на деяку відстань, прямо пропорційну глибині (дистанції). Посилений електричний сигнал пропалює папір, реєструючи позначку глибини. Принцип фіксації нульової позначки і гасіння в самописці такий же, як і в електромеханічному покажчику глибин.


    Рис. 3.3 Самописець (з выдкритими
    дверцятами) ехолота НЕЛ-5
    Рис.3.3: 1 – вимикач гасіння нуля; 2 – вимикач самописця; 3 – шкала самописця; 4 – засклене вікно; 5 – запобіжники; 6 - гвинти; 7 – сигнальна лампа; 8 – вольтметр; 9 – лампа контролю швидкості обертання двигуна самописця; 10 – тумблер; 11 – кнопка оперативних відміток; 12 - рукоятка регулятора підсилення; 13 – перемикач діапазонів.

    Зовнішній вигляд самописця показаний на рис. 3.3. На лицьовій стороні кришки приладу розташовані: два запобіжника 5; вольтметр 6; сигнальна лампа 7; вимикач самописця 2; перемикач діапазонів 13; рукоятка 12 регулятора посилення; вимикач 1 гасіння нуля; кнопка 11 оперативних відміток; тумблер 10 і лампочка 9 контролю швидкості обертання двигуна самописця. У кришці є засклене вікно 4 для спостереження за записом глибин і для заправки паперу. Через відкрите вікно видно шкала 3 самописця. З внутрішньої сторони кришки розміщені основні механізми самописця: електродвигун; коробка швидкостей з АЦР; стрічкопротяжний і записуючий механізм і механізм, керуючий посилкою імпульсів. На задній стінці самописця розташовані: реле перемикання схеми з самописця на покажчик; вихідний трансформатор, що подає напругу на записуюче перо, і конденсатор, з якого підключений до джерела живлення на перо умовних позначок діапазонів. Електродвигун самописця має однакову з електродвигуном покажчика глибини постійну швидкість обертання 3150 об/хв, яка забезпечується таким же способом, як у покажчика глибин, АЦР, укріпленим на одному валу з якорем, двигуна. Контроль за швидкістю обертання електродвигуна здійснюється за допомогою неонової лампи. При номінальній швидкості обертання контрольна лампа дає 90 спалахів в хвилину незалежно від того, на якій з шкал працює самописець.

    З коробки швидкостей на зовнішню панель управління виведений валик, за допомогою якого здійснюється перемикання швидкостей. Через коробку швидкостей обертання двигуна передається на валик механізму протягування стрічки і на барабан. Над барабаном розташована відкидна лінійка, в корпусі якої на ізольованих підшипниках укріплена друкарська планка-перо. Зверху перо закрито шкальної лінійкою з органічного скла. Шкальна лінійка має дві шкали: 0-200 м і 0-1000 м. Вище нульового розподілу в лінійці шарнірно закріплене перо відміток шкал діапазонів. На діапазоні 0-200 м барабан зі спіраллю дає 225 об/хв, на діапазонах 0-1000 м і 1000-2000 м - 45 об/хв. Між барабаном і стрічкопротяжними валиками розташований кулачковий валик, на якому укріплено п'ять кулачків. Кожен з них управляє відповідною контактною групою. Контактні групи мають наступне призначення: 1-а група служить для управління посилками сигналів на діапазоні 0-200 м; 2-а - на діапазоні 0-1000 м і 1000-2000 м .і; 3-тя - для гасіння кульової перешкоди; 4-а - для запису позначки шкал діапазонів; 5-а - для фільтрації ехосигналу при роботі на діапазоні 1000-2000 м.
    3. Цифровий вказівник глибин (ЦУГ)

    Застосовується при електронному методі вимірювання проміжку часу між посилкою і прийомом сигналу. ЦУГ складається з перетворювача типу «час - цифра» (ПВЦ) і цифрового табло.

    В цифровому вказівнику глибин використовується принцип електронної розгортки часу. Інформація про глибину представлена у вигляді деякої кількості імпульсів. Рахункова схема перетворює цей число-імпульсний код в інформацію про глибину, яка передається на індикаторні устрої. Перетворювач «час - цифра» перетворює проміжок часу в прямо пропорційне число імпульсів, відповідне глибині. Структурна схема ЦУГ приведена на рис, 3.12. Генератор рахункових імпульсів ГСІ виробляє рахункові імпульси з частотою повторення fп = 7500 Гц, які надходять на вхід схеми збігу СС. Період проходження, а значить, і ціна одного рахункового імпульсу відповідають глибині:


    У момент випромінювання блок посилок БП виробляє імпульс посилки, який надходить до генератора, що задає ЗГ і тригера управління ТУ. Останній скидає рахункові декади СД з цифрового табло в нульове положення. Одночасно тригер управління видає на схему збігу дозволяючий сигнал, і з цього моменту рахункові імпульси починають надходити на лічильну декаду десятих часток (0,1).


    Рис. 3.12. Робота ехолота з цифровим вказівником глибин

    Задаючий генератор виробляє потужний імпульс, а вібратор-випромінювач здійснює посилку. Рахункові декади підраховують рахункові їмпульси до тих пір, поки відбитий від дна ехо-сигнал не потрапить на вібратор-приймач і після підсилення не надійде в тригер управління. Останній знімає задаючий сигнал зі схеми збігу, і рахунок імпульсів припиняється. Одночасно імпульс тригера управління включає цифрове табло, і підрахований рахунковими декадами результат подається через дешифратор на цифрове табло ЦТ.
    4. Регламентоване технічне обслуговування ехолотів і їх регулювання
    Щодня і після закінчення роботи необхідно провести огляд ехолота в обсязі, встановленому інструкцією по технічному обслуговуванню. Видалити пил з приладів, перевірити правильність заправки паперу в самописець. Перевірити роботу ехолота з самописцем і покажчиком, переконатися у відсутності сторонніх шумів, тріску, скрипів і іскріння на колекторах електродвигунів і контактах АЦР.

    Щотижня необхідно оглядати і чистити від нагару посилкові контакти, записуючий пристрій (перо умовної позначки діапазону, друкарську лінійку, спіраль, траверсу, друкарську частину столу, ремінь). При необхідності проводиться чистка самописця від графітового пилу щіткою або струменем сухого повітря. Протираються м'якою ганчіркою панель управління, органи управління та оглядове скло самописця.

    Перевіряється положення нуля шкал, частота обертання електродвигуна самописця і покажчика, натяг ременя, контрастність записи відміток нуля і глибини, при необхідності проводиться їх регулювання. Проводиться підмагнічування приймаючої антени ехолота НЕЛ-5.

    Щомісяця проводиться ретельний огляд всіх пристроїв всередині приладів, перевіряється надійність з'єднань і монтажу, величина зазорів всіх контактних груп і контактів реле; проводиться чистка та змащування кінематичної схеми, вимірювання опору ізоляції кабелів антени.

    При обслуговуванні можуть бути виявлені дефекти в роботі ехолота, які при відповідному регулюванню можуть бути усунені судновим обслуговуючим персоналом. Перелік і порядок виконання регулювальних робіт в суднових умовах обумовлені в інструкції по експлуатації.

    Для ехолота НЕЛ-МЗА до таких регулювань відносяться: регулювання положення лінії запису нуля, регулювання контрастності запису, регулювання натягу ременя самописця; для ехолота НЕЛ-5 - регулювання АЦР, регулювання спрацьовування контактних груп, регулювання друкарській лінійки і пера позначки діапазонів, регулювання підсилювача.
    4.1 Регулювання ехолотів НЕЛ-МЗА

    Для регулювання положення лінії запису нуля слід встановити перемикач «Мережа» в положення «Викл.», Перемикач «Діапазони» в положення «20». Відкрити кришку самописця, відвернути гвинти кріплення підстави механізму протягування стрічки і відкинути його. Включити самописець і через отвір, позначений знаком $ і розташований на кожусі формувача нульової позначки, обертанням осі резистора необхідно домогтися суміщення лінії записи нуля з верхньою лінією сітки на діаграмній стрічці, після чого поєднати нуль шкали з верхньою кромкою нульової лінії обертанням втулки, розташованої на кронштейні шкали.

    Контрастність запису регулюється резисторами R7, R8 через отвори, позначені відповідно цифрами «20» і «200» на кожусі, що закриває плату з електроелементами, розташовану на днищі приладу 4. У піддіапазонах МГ, 16- 36, 0-20 м регулювання контрастності записи здійснюється через отвір «20», а в піддіапазоні 0- 200 м - через отвір «200».

    Регулювати натяг ременя необхідно наступним чином: послабити гвинт, розташований на кронштейні веденого шківа; за допомогою регулювального гвинта натягнути ремінь, при цьому прогин ременя при натиску на нього в середній частині має становити 10-12 мм; загорнути гвинт до упору.
    4.2 Регулювання в ехолоті НЕЛ-5

    Регулювання АЦР самописця і покажчика. Частота обертання двигуна самописця перевіряється за кількістю спалахів неонової лампи «Обороти мотора», а в покажчику - по числу оборотів стрілки, розташованій на кришці редуктора. У момент спалаху неонової лампи або проходження стрілкою контрольної шпильки на редукторі запускається секундомір і відраховується 90 спалахів) або 90 обертів стрілки, 1 після чого секундомір зупиняється. Якщо виміри секундоміра менше однієї хвилини, значить частота обертання двигуна більше 3150 об / хв, якщо більше однієї хвилини-менше 3150 об / хв. В цьому випадку потрібно регулювання АЦР. Регулювання АЦР проводиться в такій послідовності: послабити контргайку, повернути регулювальний гвинт за годинниковою стрілкою, якщо частота обертання двигуна більше 3150 об / хв; знову перевірити частоту обертання двигуна; якщо частота обертання двигуна в нормі, загорнути контргайку.

    Регулювання контактних груп. Контактні групи посилочних пристроїв самописця і покажчика регулюються за величиною зазору і моменту замикання. Зазор між контактами контактних груп в розімкнутому стані повинен бути в межах 0,5-0,7 мм.

    Перед тим як проводити регулювання моменту замикання контактних груп самописця, необхідно вимкнути «Живлення самописця» і «Гасіння нуля», встановити перемикач шкал на діапазон 0-200 м, відключити кабель живлення блоку посилок від букси Х4 самописця. Щоб відрегулювати ехолот для вимірювання глибини від площини вібратора до дна, необхідно: послабити один гвинт, що кріпить диск контактної групи ПК2 до кронштейну; встановити вручну записуючий пристрій так, щоб точка дотику спіралі барабана і друкарської лінійки перебувала проти нуля шкали; повернути диск контактної групи ПК2 до початку замикання; момент початку замикання визначається за допомогою тестера, приєднаного щупами до контактів і встановленого на вимір опорів; закріпити стопорним гвинтом диск контактної групи ПК2; підключити кабель живлення блоку посилок до самописця; включити самописець і перевірити збіг нульової позначки з нулем шкали.

    Контактна група ПКЗ діапазону 0-1000 м регулюється аналогічно.

    Контактна група ПК1 фільтрації ехосигналів встановлюється в положення, при якому початок розмикання її контактів відбувається одночасно з замиканням контактів управління посилкою на діапазоні 0-1000 м. протягом першого оберту барабана (за час одного обороту кулачкового валика барабан робить два оберти) контакти ПК1 повинні бути розімкнуті, а протягом другого обороту - замкнуті. Замикання і розмикання контактної групи ПК1 повинні відбуватися в момент, коли точка дотику спіралі барабана і друкарської лінійки проходить нуль шкали.

    Регулювання посилочних контактів в покажчику глибин здійснюється в тому ж порядку, що і в самописці. Посилкові контакти діапазонів 0-100 та 0-200 м встановлюються так, щоб початок їх замикання відбувався в момент проходження неонової лампочки нуля шкали.

    У разі необхідності вимірювання глибини від кіля або від поверхні води, початок замикання посилочних контактів встановлюється після зсуву точки дотику спіралі з друкарською лінійкою в самописці і неонової лампочки в покажчику за шкалою на відповідне число поділок.

    Регулювання друкарській лінійки і пера позначки діапазонів. Друкарська лінійка регулюється по силі натискання на папір і по паралельності робочої кромки ножа і утворює барабана.

    Сила натискання ножа друкарській лінійки регулюється за допомогою гвинтів 3 і 4 (ріс.131) і підбирається за якістю запису глибини на стрічці. Запис повинен бути чіткою, з різко окресленої кромкою, без пропусків, шириною 1-2 мм. Якщо натискання слабке, запис глибин стає блідшим, -розпливчатим, з пропусками, шириною запису до 3-4 мм.

    Паралельність друкарській лінійки і утворюючого барабана перевіряється за якістю запису лінії оперативної позначки на діапазоні 0 - 200 м. Лінія повинна бути рівною і однаковою по всій ширині паперу. Регулювання паралельності здійснюється за допомогою гвинта 2.

    Перо відміток діапазону має креслити лінію на відстані 3-5 м від верхньої кромки стрічки. Положення пера регулюється гвинтом 5. При знятій стрічці перо має злегка торкатися спіралі барабана.

    Натискання пера на папір регулюється гвинтом 1.

    Регулювання підсилювача. У суднових умовах обслуговуючому персоналу дозволяється робити тільки регулювання зміщення тиратрона підсилювача. Перед регулюванням необхідно вивернути пробку на кришці підсилювача, ручку «Посилення» на покажчику встановити в крайнє ліве положення, включити покажчик Обертаючи потенціометр «Зсув тиратрона» за годинниковою стрілкою, домогтися такого положення, при якому зникнуть перешкоди (пропаде розкид спалахів неонової лампочки) і залишиться одна впевнена спалах, відповідна вимірюваної глибині.

    Після цього необхідно перевірити якість виробленої регулювання зміщення тиратрона на другому діапазоні покажчика, а також при включеному самописці. Якщо для самописця зміщення виявиться недостатнім, то його необхідно збільшити до усунення запису перешкод на стрічці.

    .

    Рис.3.4. Регулювальні елементи друкарського устрою самописця НЕЛ-5.
    Повний перелік вимірюваних характеристик, технічні вимоги до них і методика їх перевірки даються в інструкціях по експлуатації ехолотів.

    Особливу увагу при вимірах характеристик слід приділяти стану контрольно-вимірювальної апаратури. Вона повинна забезпечувати вимірювання параметрів ехолота з необхідною точністю, обумовленої в технічній документації ехолота. У технічній документації дається також перелік рекомендованої контрольно-вимірювальної апаратури. Необхідно пам'ятати, що підключення вимірювальних приладів повинно проводитися при вимкненому ехолоті
    5. Пошук і усунення несправностей в суднових умовах
    Відшукання несправностей в ехолоті необхідно починати з вибору методики. При відсутності явно виражених зовнішніх ознак несправності ехолота до початку відшукання вийшовших з ладу пристроїв і елементів схеми необхідно перевірити: наявність суднового живлення; роботу функціональних частин за допомогою вбудованої системи контролю; цілість запобіжників і наявність живлення на всіх приладах;

    цілість проводів і опір ізоляції в лініях взаємозв'язку генератор - антена і антена - підсилювач; надійність контактів в роз'ємах і на вивідних (вступних) колодках; значення величини опору і напруги в контрольних гніздах приладів, дотримуючись принципу послідовності: антена, генератор, покаж-чик і самописець, підсилювач; екран і заземлення кабелів і корпусів приладів.

    Після відшукання вийшовшого з ладу функціонального пристрою, блоку, вузла, елемента приступають до усунення несправності. При цьому необхідно враховувати, що не всяка несправність ехолота може бути усунена в суднових умовах. Обслуговуючому персоналу судна дозволяється, як правило, проводити заміну вийшовши з ладу запобіжників, сигнальних і індикаторних ламп, а також касет, блоків, плат і елементів на запасні, наявні в одиночному ЗІПу. Ремонтувати блоки з друкованим монтажем плат, які входять у прилади ехолота, в суднових умовах забороняється, так як вони мають спеціальне вологозахисне покриття.

    Перед тим як замінити відмовивший блок, необхідно з'ясувати причину відмови і її усунути. Іноді вихід з ладу будь-якого пристрою або елемента зовні не проявляється, але призводить до відмови інших. Виявлення причин залежних відмов є нелегким завданням і вимагає хорошого знання електричних схем і певного досвіду
    Розглянемо методи виявлення несправності деяких електронних елементів.

    Інтегральні схеми.

    Перевірка стану інтегральних схем обумовлюється насамперед їх типом. При перевірці підсилюючих схем для вимірювання напруг живлення, напруги зсуву, відношення напруг на вході І виході використовують вимірювачі напруги з високоомним входом. Вихід за межі допуску цих напруг вказує на несправність мікросхеми.

    При перевірці генераторних схем використовуються осцилографи, за допомогою яких перевіряються візуально форма і параметри сигналу. Якщо генерація відбувається на частотах 10 Гц і меншої, то можливе виявлення несправних мікросхем за допомогою малоінерційних стрілочних приладів. Контроль виходу мікросхемного генератора, якщо мікросхема, несправна, не викликатиме вібрації стрілки приладу.

    Справність логічних мікросхем, а також послідовних схем типу лічильників, тригерних подільників частоти перевіряється за допомогою осцилографа. Без осцилографа за допомогою вольтметрів або комбінованих вимірювальних приладів типу тестер можна перевірити справність схеми, якщо частота слідування вхідних імпульсів не перевищує 10 Гц. Необхідно пам'ятати що в цьому випадку можливі ситуації, коли попередній елемент видає імпульсні сигнали, а наступний не реагує на них через погану форму імпульсів, що можна встановити тільки за допомогою осцилографа.

    Транзистори. Відмова транзисторів може наступити внаслідок згорання (обрив ланцюга всередині приладу), пробою (втрата замикаючої здатності), обриву висновків, перегріву.

    Несправність транзисторів виявляється за допомогою вольтметра постійного струму, омметра або спеціальних вимірювальних приладів. Несправний транзистор може бути визначений за допомогою омметра шляхом вимірювання опорів переходів в прямому і зворотному напрямках. У разі пробою переходу його опір в обох напрямках буде дорівнює нулю, а при згорянні приладу опір переходів в обох напрямках - нескінченності. Орієнтовні значення опорів переходів працездатних транзисторів можна взяти в довідковій літературі.

    Напівпровідникові діоди. Відмова діодів настає внаслідок згорання (обриву ланцюга всередині приладу), пробою (втрати замикаючої здатності), обриву висновків. Для виявлення несправного діода використовуються вольтметри і омметри.

    За допомогою омметра справність діода визначається шляхом вимірювання опору діода в обох напрямках. У справних діодів опір залежить від типу приладу, сили вимірювального струму, температури середовища і коливається від одиниць до сотень кілоом в прямому напрямку, до десятків мегаом в зворотному напрямку.

    Конденсатори. Відмова конденсаторів може наступити від короткого замикання і обриву ланцюга всередині нього, збільшення струму витоку і зменшення ємності.

    Відмова конденсатора може бути визначений за допомогою омметра, вимірювача ємності або перевірочної схеми. Для перевірки придатності конденсатора за допомогою омметра або комбінованого приладу необхідно відпаяти від схеми один з висновків конденсатора; встановити через вимірювальний прилад для вимірювання сотень кіло або мегаом; докласти щупи приладу до висновків конденсатора. При цьому для справних конденсаторів ємністю від декількох десятків до декількох тисяч мікрофарад буде характерним початковий кидок стрілки приладу на «нуль» з подальшим відхиленням стрілки до мітки «нескінченність». Задовільного стану діелектрика конденсатора в цьому випадку буде відповідати показання омметра не менше ніж 100 кОм. Якщо ж стрілка приладу відразу встановлюється на мітці «нескінченність», то має місце обрив усередині конденсатора.

    Для конденсаторів малої ємності практично неможливо за допомогою омметра визначити наявність обриву, так як вимірювальний прилад буде показувати нескінченно великий опір, якщо конденсатор в хорошому стані і якщо є обрив. Обрив ланцюга всередині конденсатора в цьому випадку визначається за допомогою джерела змінної напруги. Послідовно з перевіряється конденсатором включають амперметр змінного струму і струмообмежуючий резистор. Напруга джерела змінного струму не повинна перевищувати 20% робочої напруги конденсатора. Відсутність струму в ланцюзі вкаже на обрив усередині конденсатора.

    При наявності короткого замикання всередині конденсатора омметр відразу ж покаже «нуль».

    Резистори. Відмова резисторів може наступити внаслідок обриву висновків або перегорання струмопровідного шару (витків) резистора, порушення контакту між нерухомим вузлом і струмопровідних шаром змінного резистора.

    Несправні резистори можна визначити при огляді зі зміни його забарвлення або руйнування. Якщо видимих ​​ознак несправності резистора немає, то його справність перевіряється за допомогою омметра або комбінованого приладу. Вимірювання опору резистора необхідно проводити з урахуванням способу його включення в схемі. Якщо паралельно вимірюваному резистору підключені інші ланцюги, які спотворять реальні опору, то необхідно перед виміром відпаяти один з його висновків.

    При перевірці опору змінного резистора необхідно, крім вимірювання опору між крайніми висновками, виміряти опір між середнім і крайнім висновками. При такій перевірці необхідно стежити за приладом за плавністю зміни опору. Відхилення (кидки) стрілки приладу, включеного між середнім і одним з крайніх висновків, при повільному переміщенні рухомого контакту, свідчать про порушення контакту між рухомим вузлом і струмопровідних шаром змінного резистора
    При заміні в приладах ехолота електронних елементів (транзисторів, діодів, резисторів, конденсаторів та ін.) необхідно виконувати наступні вимоги:

    переконатися у відсутності напруги живлення на приладі;

    розрядити електролітичні конденсатори більшої ємності;

    при установці елементів зберігати їх положення щодо інших навколишніх елементів;

    пайку висновків елемента виробляти на такій відстані від корпусу, яке було передбачено при заводському монтажі;

    вигин висновків проводити на відстані 10 мм від корпусу для напів-провідникових приладів і 5 мм для резисторів, конденсаторів та ін.; дотримуватись полярності напруги живлення транзисторів, діодів електролітичних конденсаторів; Щоб уникнути виходу транзистора з ладу не розривати ланцюг бази при наявності напружень на інших електродах. Базові виходи транзисторів під'єднати до схеми першими і від'єднувати останніми.

    При заміні електровакуумних приладів необхідно:

    вилучення і установку електронних ламп виробляти тільки при вимкненій напрузі;

    виймати лампу з панелі тільки після того, коли вона буде холодною;

    переконатися у відповідності живлячих напруг на пелюстках лампової панелі значенням, зазначеним у інструкції по експлуатації;

    контролювати правильність орієнтації виводів лампи щодо гнізд панелі; гнучкі висновки електродів ламп припаювати на відстані не менше 5 мм від балона лампи.

    При заміні електротехнічних, пристроїв (трансформаторів, електричних машин, реле і ін.) рекомендується виконати наступне

    зробити маркування провідників, відокремлених від вилученого устрою; переконатися у відсутності механічних ушкоджень у поставленого пристрої; видалити консервуюче мастило з його металевих частин; колектори, кільця і ​​контакти при необхідності протерти спиртом; за допомогою тестера або омметра перевірити відсутність коротких замикань і опір ізоляції обмоток. несправності і методи Найхарактерніші їх усунення викладаються в інструкціях по експлуатації ехолотів.

    6.. Порядок складання звіту (звіт потрібен включати):

      1. Мету роботи.

      2. Блок-схему ехолота «НЕЛ-5» і опис її роботи.

      3. Технічні характеристики ехолота «НЕЛ-5».

      4. Опис заданого режиму роботи ехолота.

      5. Порядок регулювання заданого блоку ехолота.

      6. Порядок усунення можливих несправностей в заданому блоці ехолота.

      7. Анализ описаного режиму і виводи про виконану роботу.

    7. Контрольні питання


    1. Які основні блоки входять до складу ехолота НЕЛ-5?

    2. Які основні режими роботи ехолота?

    3. Назвати основні ТТД ехолота НЕЛ-5.

    4. Порядок підготовки ехолота НЕЛ-5 до роботи.

    5. Які перевірки і регулювання ехолота необхідно виконати перед виходом судна в море?

    6. Склад і основні прилади покажчика глибини ехолота НЕЛ-5.

    7. Призначення і склад самописця ехолота НЕЛ-5.

    8. Порядок роботи ехолота з цифровим вказівником глибини.

    9. Порядок регламентованого обслуговування ехолотів.

    10. Чим відрізняється порядок регулювання в ехолотах НЕЛ-5 і НЕЛ-М3А?

    11. Які вимоги необхідно виконати при заміні електронних елементів в ехолоті?

    12. Чим може бути викликані відсутність запису нульової лінії і ехосигналу в ехолоті?

    13. Навести порядок логічного пошуку несправності, якщо від-сутній спалах лампи «Контроль робото спроможності» в поло-женні перемикача «Нуль самописця».

    14. В ехолоті відсутні запис і індикація відеосигналу. Навести логічний шлях пошуку несправності.

    15. Запис глибини на самописці НЕЛ-5 відсутній. Покажчик глибини працює нормально. Ваші дії?



    Література


    1.

    Шейко Г.М. Суднові електрорадіонавігаційні прилади і пристрої. – Л.: Суднобудування, 1987. – 264 с.

    2.

    Юматов Л.С., Кушнарьов Ю.М. Електронавігаційні прилади і їх експлуатація. – М.: Транспорт, 1989. – 199 с.

    3.

    Галич І.І. Електро- і радіонавігаційні прилади. –Л.: Суднобудування, 1988. – 244 с.


    написать администратору сайта